Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε συ Αντώνη έχεις καμια συγγένεια με τον Αργυρόπουλο;

 

αστειεύομαι.

 

Ωραίο τουρ σήμερα. Θα σας μαζέψω εντυπώσεις πριν φύγω... :)

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι από το σόι ήταν απασχολημένοι δεν πήγαν δυστυχώς σε όλο το νησί και ο καθένας ήταν μόνο στην πόλη του δυστυχώς...

Κρήτη και συγκεκριμένα Ηράκλειο και Χανιά... Β7 και Β20 αλλά πεσμένες είναι αρκετά οι ταχύτητες το καλό είναι ότι καλύπτει όλη την πόλη απ ότι είδα... 27/3 με Β20 61/14 με Β7 για Ηράκλειο και 12/19 με Β20 και 25/32 με Β7 για Χανιά...

Ρόδος Β7 και Β20... Όλη η πόλη άνετα χωρίς προβλήματα... Β7 13/21 Β20 2/11...

Κω Β20 και Β7 επίσης και όλη η πόλη απροβληματιστα μέχρι και την παραλία της Λάμπης που δουλεύει ο ξα...

Β7 143/39 Β20 39/47...

Μύκονος η λατρεμένη μου θεία... Β3 Β7 και Β20 φουλ παντού αλλά οι ταχύτητες πολύ κάτω...

Β7 12/43 Β3 7/29 και Β20 Error...

Σκύρος έχει πάνω από 10 μέρες με 4G για την ώρα μόνο Β20 και μέχρι να φουλαρει από κόσμο έχει ακόμα... 49/49... Καλύπτει όλο το νησί...

Εύβοια και συγκεκριμένα από Κάρυστο μέχρι Κύμη πριν την Σκύρο όλο εκείνο εκτός απ' ότι με είπανε ότι ήρθε το 4G ευτυχώς που με την πρόσφατη αποστολή το επιβεβαίωσα... Β20 παντού για την ώρα... Δεν είχε χρόνο για ταχύτητες έκανε μόνο στο νησί... Επίσης τσεκαρε ευτυχώς και το 3G+ και δεν είδε μέχρι στιγμής καμία τρύπα ούτε στο κομμάτι ούτε στο νησί...

Στη Σκύρο το 3G+ είναι 21/5...

Οι ταχύτητες είναι down/up αντίστοιχα στρογγυλοποιημενα...

Πριν φτάσει στην Εύβοια σε όλη του την διαδρομή από Θεσσαλονίκη είχε μια χαρά 4G και σε μερικά σημεία 3G+ όπως τούνελ των Τεμπών αλλά στην κυριολεξία παντού 4G σε σχέση με την προηγούμενη φορά κι έπαθε πλάκα...

Θα ρωτήσετε τώρα το αυτονόητο για την Θήβα και Λειβαδιά γιατί στους κόμβους αυτούς που πέρασε επίσης έβγαλε 4G...

Λογικό είναι να τελειώσει εκείνο το κομμάτι για πότε θα βαφτεί ο χάρτης ο χρόνος θα δείξει...

Τα μέρη μας έμειναν ακόμα μαζί με Δυτική Μακεδονία, Κεντρική Μακεδονία, Δράμα, Γρεβενά μέχρι και Ελασσόνα που έχει οριακό μακρινό 4G εκεί... Δεν έμεινε πολυ... Πριν τελειώσει το 18 θα είναι ήδη στο 99.8% που υπόσχονται και είναι σίγουρο... Πιο πίσω μένει η κόκκινη μετά αλλά στα μέρη μας ταυτόχρονα τουλάχιστον περνάνε και κόκκινη αναβάθμιση... Καλό 15 Αύγουστο λοιπόν για οτιδήποτε νεότερο θα στείλω απλώς αυτή τη στιγμή άλλα νέα δεν έχω όλοι την έχουν κάνει διακοπές αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία που κάνω λήψη το 4 G από Γρεβενάa156b270e8a5b8031dac02c7da92213e.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

50320 δεν έχουν τα Γρεβενά το ξαναλέω τόσες φορές έχω περάσει κι εγώ και οι αποστολές μου... 50400 είναι... Περίεργο που το gps το έβγαλε ότι είναι κοντά... Δες με netmonster και μετα κάνε export και το στέλνεις... Μη ξεχάσεις να βάλεις το save neighbour cells...

 

 

Edit: Στα μέρη μου θα ανοίξει μια καινούργια κεραία γιατί όσες φορές κι αν πήγα από εκεί δεν είδα κάτι... Ενδιαφέρον η στρατηγική τοποθεσία...

https://ibb.co/gTsPD9

Για δείτε...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

50320 δεν έχουν τα Γρεβενά το ξαναλέω τόσες φορές έχω περάσει κι εγώ και οι αποστολές μου... 50400 είναι... Περίεργο που το gps το έβγαλε ότι είναι κοντά... Δες με netmonster και μετα κάνε export και το στέλνεις... Μη ξεχάσεις να βάλεις το save neighbour cells...

 

 

Edit: Στα μέρη μου θα ανοίξει μια καινούργια κεραία γιατί όσες φορές κι αν πήγα από εκείδεν είδα κάτι... Ενδιαφέρον η στρατηγική τοποθεσία...

https://ibb.co/gTsPD9

Για δείτε...

Αυτή είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα είδηση :

Στην περιοχή αυτή η κεραία θα έχει στρατηγική σημασία, για όσους γνωρίζουν την πόλη της Βέροιας.

Πολύ πολύ καλό νέο.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

50320 δεν έχουν τα Γρεβενά το ξαναλέω τόσες φορές έχω περάσει κι εγώ και οι αποστολές μου... 50400 είναι... Περίεργο που το gps το έβγαλε ότι είναι κοντά... Δες με netmonster και μετα κάνε export και το στέλνεις... Μη ξεχάσεις να βάλεις το save neighbour cells...

 

 

Edit: Στα μέρη μου θα ανοίξει μια καινούργια κεραία γιατί όσες φορές κι αν πήγα από εκεί δεν είδα κάτι... Ενδιαφέρον η στρατηγική τοποθεσία...

https://ibb.co/gTsPD9

Για δείτε...

 

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όσες φορές είδες τεχνικούς WIND (ή Victus), τι αυτοκίνητα είχαν;

 

Κάπου διάβασα ότι αυτό το αυτοκίνητο μάλλον ανήκει σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και στην μπαγκαζιερα επάνω υπάρχουν μηχανήματα για την μέτρηση του σήματος. Ο σωλήνας στο πλάι, έχει καλώδια. Ισχύει αυτό; Έχει τέτοια αυτοκίνητα η WIND;

 

Υ.Γ. Φαίνεται να είναι leasing.

 

https://ibb.co/iHuFLp

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όσες φορές είδες τεχνικούς WIND (ή Victus), τι αυτοκίνητα είχαν;

 

Κάπου διάβασα ότι αυτό το αυτοκίνητο μάλλον ανήκει σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και στην μπαγκαζιερα επάνω υπάρχουν μηχανήματα για την μέτρηση του σήματος. Ο σωλήνας στο πλάι, έχει καλώδια. Ισχύει αυτό; Έχει τέτοια αυτοκίνητα η WIND;

 

Υ.Γ. Φαίνεται να είναι leasing.

 

https://ibb.co/iHuFLp

 

Ακριβώς... Και τον εξοπλισμό τον μεταφέρουν με μεταφορική (Φορτηγό της μεταφορικής)... Για να μην είναι αντιληπτό από τον κόσμο...

Μόνο η πράσινη είναι φανερή στα δικά της περνάνε καθημερινά από παντού τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα και 6 διαφορετικά βανακια... Κάποια πάνε στη σταθερή και κάποια στη κινητή... Έχω μιλήσει με πολλούς αλλά πάντα είναι απασχολημένοι στη δουλειά τους...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όσες φορές είδες τεχνικούς WIND (ή Victus), τι αυτοκίνητα είχαν;

 

Κάπου διάβασα ότι αυτό το αυτοκίνητο μάλλον ανήκει σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και στην μπαγκαζιερα επάνω υπάρχουν μηχανήματα για την μέτρηση του σήματος. Ο σωλήνας στο πλάι, έχει καλώδια. Ισχύει αυτό; Έχει τέτοια αυτοκίνητα η WIND;

 

Υ.Γ. Φαίνεται να είναι leasing.

 

https://ibb.co/iHuFLp

 

Παρόμοια αυτοκίνητα είχαν και αυτοί που κάνανε περιβαλλοντολογικούς ελέγχους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

50320 δεν έχουν τα Γρεβενά το ξαναλέω τόσες φορές έχω περάσει κι εγώ και οι αποστολές μου... 50400 είναι... Περίεργο που το gps το έβγαλε ότι είναι κοντά... Δες με netmonster και μετα κάνε export και το στέλνεις... Μη ξεχάσεις να βάλεις το save neighbour cells...

 

 

Edit: Στα μέρη μου θα ανοίξει μια καινούργια κεραία γιατί όσες φορές κι αν πήγα από εκεί δεν είδα κάτι... Ενδιαφέρον η στρατηγική τοποθεσία...

https://ibb.co/gTsPD9

Για δείτε...

 

Να ναι καλα ο στρατος δηλαδη.Τουλαχιστον αυτην δεν θα τη πειραξει κανεις κατοικος.

Να υπενθυμισω οτι καθε χρονο ο στρατος και σωματα ασφαλειας(αστυνομια,λιμενικο) ανανεωνουν τα εταιρικα συμβολαια στη Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατός λογικά θα αντικαταστήσει το κέντρο που έχει τις καμινάδες και τα βαρέλια εδώ στην πόλη κάποια στιγμή... Κανονική άδεια είναι για μεγάλη εμβέλεια όχι ΕΚΚΧΟ πάλι καλά...

 

Έχω μια ενημέρωση έτυχε εκείνη την ημέρα που είχαν ανοίξει μαζικως το 4G σε όλη την Εύβοια, Σκύρο και Θήβα Λειβαδιά γιατί είναι ακόμα στα τεστ και τώρα δεν εκπέμπει αλλά το Η+ είναι μόνιμο για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παου Αργαλαστης. Αισθητή η απουσία του LTE από Τρίκερι. Κάτι να περιμενω :) cfb8d1505a84e0c9710e28d0ebcbe356.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Λιμνιώνας, Πήλιο. Εκτός δικτύου. Μόνο 1 γραμμή EDGE η Vodafone. Και Cosmote απούσα.

 

Δύσκολο να γίνει κάτι για αυτή την παραλία. Ό,τι έρθει από Χαλκιδική και με τα κέφια του. :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οποιον γνωριζει ? Οι κεραιες των 4G δικτυων εχουνε μεγαλυτερη χιλιομετρικη εμβελεια απο εκεινες των 3G δικτυων ?

 

Σας ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οποιον γνωριζει ? Οι κεραιες των 4G δικτυων εχουνε μεγαλυτερη χιλιομετρικη εμβελεια απο εκεινες των 3G δικτυων ?

 

Σας ευχαριστω .

 

Δεν υπάρχει απάντηση στην πολύ γενική ερώτησή σου.

 

Εξαρτάται από το configuration. Στο LTE o περιορισμός είναι η πρόσβαση στο PRACH (random access channel) και για αυτό εξαρτάται πόσο μήκος έχει η "προστασία" του συμβόλου - cyclic prefix λέγεται. Θεωρητικά μπορεί να αυξάνεις, να αυξάνεις...μειώνοντας την χωρητικότητα. Aπό την άλλη η υλοποίηση ενός rake receiver που μπορεί να σου εξαλείψει την παρεμβολή μεταξύ των συμβόλων σου δίνει ακόμη μεγαλύτερη εμβέλεια...

Στο CDMA έχεις πρόσβαση όσο η ένταση του κώδικα που λαμβάνεις είναι μεγαλύτερη από το θόρυβο. Δεν έχεις κάποιο πραγματικό περιορισμό στην απόσταση πλέον του θορύβου του συστήματος.

Οι τεχνολογίες δε συγκρίνονται σε άμεσο τρόπο. Θα έλεγα ότι η 3η γενιά σε άδειο δίκτυο έχει μεγαλύτερη εμβέλεια για τον ίδιο τύπο δέκτη. Το LTE είναι πλαστελίνη. Κάνεις ό,τι θες. Συνήθως μια τυπική εμβέλεια είναι 14κμ. Και δεν έχει νόημα να πάει παραπάνω σε κανονικές συνθήκες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/deLd89

Η κατάσταση μέχρι τώρα... Οι εργασίες ξανά μετά τις 27 Αυγούστου... Καλό 15 Αύγουστο σε όλους...

Χθες γύρισα το Νομό Κιλκίς πηγαίνοντας στο γνωστό μέρος εκτός Ελλάδας και είδα ότι Γουμένισσα, Πολύκαστρο Η+, ο Ευρωπός μπήκε Ε επιτέλους... Γυρνώντας από Δοϊράνη δεν είδα ακόμα τίποτα προς τα εκεί δυστυχώς υπομονή... Όλο το Κιλκίς έχει Η+ και το γνωστό 4G από μια κεραία με μικρή εμβέλεια Β3... Περνώντας από Λαγκαδά είδα το Η+ και γύρισα πίσω στα μέρη μας... Η 41 και 231 πάλι σε λειτουργία μόνο με Ε όμως ειδικά το 231 έχει χάσει το 3G του... Στο Αιγίνιο το επιβεβαίωσα καθώς πέρασα ξυστά από εκεί και είδα νέα κεραια με Η+ και τέλος γύρισα χωριό...

Σήμερα για Σέλι και Παναγία Σουμελά τίποτα το συνηθισμένο τα ιδια... Απλά το Σέλι έχει χάσει πλέον το 3G του μετά το τελευταίο τεστ... Στη Παναγία είναι με χειροκίνητο 4G με το ζόρι Εύοσμο, Σίνδο, Κολινδρό, Άγιο Δημήτριο, Καλαμπάκα, Σιάτιστα, Δεσκάτη και Κλεισούρα Καστοριάς απλά έκανε συνέχεια εναλλαγές και δεν είχες internet... Αφού από ψηλά έβγαλε ότι μπορούσε αυτά ήταν... Τώρα λοιπόν ξάπλα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/deLd89

Η κατάσταση μέχρι τώρα... Οι εργασίες ξανά μετά τις 27 Αυγούστου... Καλό 15 Αύγουστο σε όλους...

Χθες γύρισα το Νομό Κιλκίς πηγαίνοντας στο γνωστό μέρος εκτός Ελλάδας και είδα ότι Γουμένισσα, Πολύκαστρο Η+, ο Ευρωπός μπήκε Ε επιτέλους... Γυρνώντας από Δοϊράνη δεν είδα ακόμα τίποτα προς τα εκεί δυστυχώς υπομονή... Όλο το Κιλκίς έχει Η+ και το γνωστό 4G από μια κεραία με μικρή εμβέλεια Β3... Περνώντας από Λαγκαδά είδα το Η+ και γύρισα πίσω στα μέρη μας... Η 41 και 231 πάλι σε λειτουργία μόνο με Ε όμως ειδικά το 231 έχει χάσει το 3G του... Στο Αιγίνιο το επιβεβαίωσα καθώς πέρασα ξυστά από εκεί και είδα νέα κεραια με Η+ και τέλος γύρισα χωριό...

Σήμερα για Σέλι και Παναγία Σουμελά τίποτα το συνηθισμένο τα ιδια... Απλά το Σέλι έχει χάσει πλέον το 3G του μετά το τελευταίο τεστ... Στη Παναγία είναι με χειροκίνητο 4G με το ζόρι Εύοσμο, Σίνδο, Κολινδρό, Άγιο Δημήτριο, Καλαμπάκα, Σιάτιστα, Δεσκάτη και Κλεισούρα Καστοριάς απλά έκανε συνέχεια εναλλαγές και δεν είχες internet... Αφού από ψηλά έβγαλε ότι μπορούσε αυτά ήταν... Τώρα λοιπόν ξάπλα και βλέπουμε...

Xρόνια Πολλά σε όλες και όλους!

Η Καστανιά θα ενεργοποιηθεί προφανώς μαζί με τη Βέροια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/deLd89

Η κατάσταση μέχρι τώρα... Οι εργασίες ξανά μετά τις 27 Αυγούστου... Καλό 15 Αύγουστο σε όλους...

 

Αυτά που έχεις με bold σε κάθε περιοχή τι είναι;

 

Κατά τα άλλα ζήσε Μάη μου

Link to comment
Share on other sites

Κάτω Γατζεα, Rivera beach bar. Band 20. Τραγική. Με το ζόρι φορτώνουν οι σελίδες.

 

http://i64.tinypic.com/344egxz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Μηλινα Πηλίου. Τέλειο σήμα, ψιλό περίεργο config. Προτεραιότητα έχουν τα Χανια Πηλίου, θέση πάρκου κεραιών. Αποτέλεσμα είναι παραλιακά το σήμα να είναι μέτριο ενώ όταν είσαι εσωτερικά στο χωριό το σήμα να είναι καλύτερο και με καλύτερες ταχύτητες. Δεδομένου του κόσμου σήμερα οι ταχύτητες είναι καλες.54960123639dbf438efaa45c3982af29.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχεις με bold σε κάθε περιοχή τι είναι;

 

Κατά τα άλλα ζήσε Μάη μου

 

Αυτά που τα έχω με έντονα είναι ότι αναβαθμίστηκαν και από κάτω ποιες έχουν ανοίξει και 3G+...

 

Edit: δεν ήταν και ο καιρός καλός στο βουνό για να βγάλει μακρινά 4G σήμερα...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Ξυνοβρυση Πηλίου. Με φουλ κόσμο. :) a7e0e91f12779068c9cb4122bf54c818.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

57,7 / 4,36

Πριν την είσοδο στο Κάτω Σχολαρι Θεσσαλονίκης.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιμάνι Ραφήνας, b.7 περίπου -93dB

http://www.speedtest.net/android/4164981909.png

 

Edit:

Και αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος

b.7 περίπου -75dB

http://www.speedtest.net/android/4165137790.png

 

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι αναβαθμιστηκε η Λεπτοκαρυα και πετούσε. Φέτος σέρνεται.... Τι παίζει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...