Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρεντινα νεο 3g με 6 download και 2 uploaded

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιτελους,αμην καναμε.Δωσε μας speedtests.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που λέγαμε λίγες ημέρες πριν για τον ΗΣΑΠ. Μόλις έκανα τη διαδρομή ομόνοια - νέο Φάληρο. Από ομόνοια μέχρι Θησείο είχα Η. Μετά το Θησείο έπιασε LTE. Το έριξε σε Ε στον ταύρο που είναι και κάπως κλειστά. Μετά την Καλλιθέα έπιασα ξανά LTE μέχρι το τέλος της διαδρομής. Το σήμα παίζει από μισό μέχρι full στην ένδειξη της συσκευής. Εννοείται ότι άνοιγα και έβλεπα πράγματα και δεν είχα πρόβλημα. Ταχύτητες 15-20. Οπότε, για το συγκεκριμένο κομμάτι της διαδρομής που μπορώ να μιλήσω, έχει κανονικά LTE. Αν κάποιος δεν πιάνει, να κοιτάξει τη συσκευή του(αν είναι ευρωπαϊκό μοντέλο, και αν έχει κάποιο πρόβλημα).

 

Στο νέο Φάληρο που κατέβηκα μέτρησα αυτό :

[ATTACH]66310[/ATTACH]

 

Sent from my XT1524

 

Στην Αθήνα σχεδόν παντού βλέπω 4G...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα σχεδόν παντού βλέπω 4G...

Πράγμα που ενισχύει την πιθανότητα ότι στον ηλεκτρικό, που το μεγαλύτερο κομμάτι του δεν είναι υπόγειο, για να μην πιάνει κάποιος ίσως έχει κάποιο θέμα η συσκευή του. Διαφορετικά δεν πρέπει να είχε κάλυψη LTE γενικά στα σημεία των περιοχών που περνάει το τρένο.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους,αμην καναμε.Δωσε μας speedtests.

Απο φίλου συσκευή..Εγώ πεταξα την καρτα Γιατί θα εσπαγα το κινητο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Απο φίλου συσκευή..Εγώ πεταξα την καρτα Γιατί θα εσπαγα το κινητο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να σε ρωτήσω κάτι για το UMI IRON PRO που έχεις ; Πήρε ένας γνωστός μου για δεύτερο απο το geekbuying και τελικά δεν έχει την 800αρα. Μπορεις να το τσεκαρεις οτι το δικο σου εχει; Μου κάνει εντυπωση για ΜΤΚ να μην την υποστηρίζει....

 

Ευχαριστώ

 

http://www.geekbuying.com/item/UMI-IRON-Pro-4G-LTE-5-5inch-FHD-Android-5-1-3GB-16GB-Smartphone-64bit-MTK6753-Octa-Core-1-3GHz-13-0MP-Touch-ID---White-357300.html

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-umi-iron-pro

http://www.geekvida.es/umi-iron-pro-3gb-16gb-negro-p115181.html

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το κινητό μου Hotspot και σύνδεσα τον υπολογιστή μου σε αυτό. Ύστερα δοκίμασα να παίξω παιχνίδια στο ίντερνετ, με WIND 4G.

 

Το DIRT 3 έπαιζε πολύ καλά και μου έδειχνε πράσινο ping. Ωστόσο, ο συμπαίκτης μου στο FIFA που παίξαμε αργότερα, μου ανέφερε πως είχε πολύ lag, με εμένα Host... Θα δοκιμάσω κι άλλα παιχνίδια με WIND 4G, όταν έρθει το νέο μου κινητό. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το κινητό μου Hotspot και σύνδεσα τον υπολογιστή μου σε αυτό. Ύστερα δοκίμασα να παίξω παιχνίδια στο ίντερνετ, με WIND 4G.

 

Το DIRT 3 έπαιζε πολύ καλά και μου έδειχνε πράσινο ping. Ωστόσο, ο συμπαίκτης μου στο FIFA που παίξαμε αργότερα, μου ανέφερε πως είχε πολύ lag, με εμένα Host... Θα δοκιμάσω κι άλλα παιχνίδια με WIND 4G, όταν έρθει το νέο μου κινητό. :)

Γενικότερα ασύρματες συνδέσεις έχουν θέματα με multiplayer gaming ανεξαρτήτως εταιρίας.

 

Πάντως το sto online που δοκίμασα δεν έχει προβλήματα.

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μόλις δύο speedtest με Ookla και Open Signal και μου έδειξαν και τα δύο download speed πάνω από 40Mbps και Upload speed περίπου 20Mbps. Καιρός ήταν γιατί πρίν λίγο καιρό οι ταχύτητες download ήταν μικρότερες από του 3G. Θα ανεβασω και screenshots το βραδακι για του λόγου το αληθές...

 

 

Να και τα speedtest από τον Αποκόρωνα Χανίων.

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Screenshot_2016-12-06-17-05-38_zpstlqqf0dz.png

 

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Screenshot_2016-12-06-17-06-32_zpszr2swvcm.png

Edited by Mark_K
προσθήκη

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει 800αρα το iron pro ...βέβαια εγώ την κάρτα της wind Όσο την ειχα την ειχα στο oppo find 7a .

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει 800αρα το iron pro ...βέβαια εγώ την κάρτα της wind Όσο την ειχα την ειχα στο oppo find 7a .

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο από ποια εφαρμογή είναι;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.staircase3.opensignal&hl=el

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Στις Σέρρες ούτε δείγμα για 4g έχει μόνο ένα άθλιο 3g στην πόλη και αυτό μόνο στο κέντρο της

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και στη Λαμια...

Αρχές Ιανουαρίου λήγει η κάρτα μου,θα την καταργήσω.Εννοειται ότι δεν ξαναβαζω ούτε μισό ευρω.Βαρεθηκα να περιμένω.Σε ερώτηση μου μάλιστα σε κατάστημα wind για το ποτε τοποθετούν χρονικά την έναρξη εκπομπής 4G στη Λαμια,μου είπαν Νοέμβριο του 2017.Αισχος,είπα απο μέσα μου και έφυγα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και στη Λαμια...

Αρχές Ιανουαρίου λήγει η κάρτα μου,θα την καταργήσω.Εννοειται ότι δεν ξαναβαζω ούτε μισό ευρω.Βαρεθηκα να περιμένω.Σε ερώτηση μου μάλιστα σε κατάστημα wind για το ποτε τοποθετούν χρονικά την έναρξη εκπομπής 4G στη Λαμια,μου είπαν Νοέμβριο του 2017.Αισχος,είπα απο μέσα μου και έφυγα...

 

Wind-αρα ειναι αφου.Εγω χαριλαου ακομα μονο 800 με ταχυτητες http://www.speedtest.net/my-result/i/1884968913 1800 δεν παιζει καθολου και ειναι στην εισοδο της πολης(αερογεφυρα Χαλκιδικης).

One Salonica και ΚΤΕΛ στην δυτικη εισοδο ειχε 50Mbps ανετα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στις Σέρρες ούτε δείγμα για 4g έχει μόνο ένα άθλιο 3g στην πόλη και αυτό μόνο στο κέντρο της

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

 

Για περιοχές που δεν έχει γίνει καμία αναβάθμιση, τζάμπα τα γράφετε... Μόνο παλιό 3G στο κέντρο των πόλεων έχει η WIND και τίποτα περισσότερο... Όλοι το ξέρουμε αυτό. Το θέμα είναι όμως, για να γράφουμε κάποια εξέλιξη ή τυχόν προβλήματα του 4G, όχι μόνο για γκρίνια όπου υπάρχει παλιό 3G. Όλοι οι νομοί θα αναβαθμιστούν, κάποια στιγμή. :)

 

 

Τα ίδια και στη Λαμια...

Αρχές Ιανουαρίου λήγει η κάρτα μου,θα την καταργήσω.Εννοειται ότι δεν ξαναβαζω ούτε μισό ευρω.Βαρεθηκα να περιμένω.Σε ερώτηση μου μάλιστα σε κατάστημα wind για το ποτε τοποθετούν χρονικά την έναρξη εκπομπής 4G στη Λαμια,μου είπαν Νοέμβριο του 2017.Αισχος,είπα απο μέσα μου και έφυγα...

 

Είστε "τυχεροί" εσείς... Αν ισχύουν αυτά που σου είπαν, τότε θα είστε από τους τελευταίους νομούς που θα αναβαθμιστούν! :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Wind-αρα ειναι αφου.Εγω χαριλαου ακομα μονο 800 με ταχυτητες http://www.speedtest.net/my-result/i/1884968913 1800 δεν παιζει καθολου και ειναι στην εισοδο της πολης(αερογεφυρα Χαλκιδικης).

One Salonica και ΚΤΕΛ στην δυτικη εισοδο ειχε 50Mbps ανετα.

 

Και που είναι το κακό, με τα 30 Mbps;; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για Κατερίνη ένας φίλος είχε γράψει ότι αρχές Δεκεμβρίου θα βάλουν 4g. Έχουμε κάνα νεότερο αν όντως ξεκίνησαν εργασίες?

Όσο τις είδες εσύ τις είδαμε κι εμείς εδώ πάνω.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό της συνεργασίας είναι ότι ή μία εταιρεία δεν καίγεται να αναβαθμίσει λόγω τρίτης γενιάς ενώ ή άλλη καίγεται. Συνήθως τα βρίσκουνε αυτοί. Αλλού είναι το πρόβλημα. Με 15 άδειες το μήνα δεν θα βγάλει κάπου.

 

Αναβαθμίστηκε το ανατολικό κομμάτι του νομού θεσσαλονικης την προηγούμενη εβδομάδα. Έχει κανένας εμπειρία;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το δίκτυο της εταιρίας ήταν 4G Ready. Φανταστείτε να μην ήταν κιόλας!!!!

 

Όλο το νέο δίκτυο ήτανε. Μέσα σε 2 χρόνια έφθασε 88% πληθυσμιακή κάλυψη. Δε μπορώ να φανταστώ δίκτυο που να έκανε τόσο μεγάλη πρόοδο σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Και μάλιστα είναι η μόνη που αλλάζει όλους τους σταθμούς και τοποθετεί νέες κεραίες. Οι άλλες βασίστηκαν πάνω στο δίκτυο 1800 και έκτισαν το LTE network.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε το ανατολικό κομμάτι του νομού θεσσαλονικης την προηγούμενη εβδομάδα. Έχει κανένας εμπειρία;

 

Μεγάλη αναβάθμιση, εδώ και μια εβδομάδα και κάτι!

Συγκεκριμένα κοιμηθήκαμε με τρίτη γενιά και ξυπνήσαμε με τέταρτη και μάλιστα με τρομερή κάλυψη (έχω οχτώ μέρες να δω Η ή Η+, πόσο μάλλον Ε).

Το σήμα είναι τερματισμένο και οι μετρήσεις που έκανα με τα speedtests δείχνουν 40άρια!

27ο χιλιόμετρο ΕΟ Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών και συγκεκριμένα στην περιοχή Κάτω Σχολαρίου. Ο δρόμος είναι πολυσύχναστος ειδικά το καλοκαίρι, μια και οδηγεί στη Χαλκιδική. Υπήρχε ένα κενό για κάποια χιλιόμετρα μετά το Ρύσιο, καθώς η κάλυψη ήταν μόνο τρίτης γενιάς.

Τώρα το κενό όχι μόνο έχει καλυφθεί, αλλά έχει γίνει φοβερή δουλειά!

Φαίνεται λοιπόν ότι το πλάνο αναβάθμισης προχωράει με γοργούς ρυθμούς και πολλά συγχαρητήρια στη Wind.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται λοιπόν ότι το πλάνο αναβάθμισης προχωράει με γοργούς ρυθμούς και πολλά συγχαρητήρια στη Wind.

χαχαχαχαχαχαχαχαχα τα νεφρα μου!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλο το νέο δίκτυο ήτανε. Μέσα σε 2 χρόνια έφθασε 88% πληθυσμιακή κάλυψη. Δε μπορώ να φανταστώ δίκτυο που να έκανε τόσο μεγάλη πρόοδο σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Και μάλιστα είναι η μόνη που αλλάζει όλους τους σταθμούς και τοποθετεί νέες κεραίες. Οι άλλες βασίστηκαν πάνω στο δίκτυο 1800 και έκτισαν το LTE network.

Όσο κ αν σας φαίνεται παράξενο η Wind είναι το πιο γρήγορο αναπτυσομενο δίκτυο στην Ευρώπη. Ίσως βέβαια γιατί τρέχει να προλάβει τους άλλους......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...