Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στην Αθήνα έχει μεγαλύτερο upstream. Μακάρι να είχε ίδιο upstream / downstream ratio και στις άλλες αλλά που.

 

 

 

 

 

Το θέμα είναι να τρέξουν λίγο της αναβάθμιση στην Β. Ελλάδα και τα Νησιά φέτος να έχουν πλήρης κάλυψη. Και το χάλι με την Θάσο πρέπει να λήξει πια. Το μόνο ελληνικό νησί τέτοιου μεγέθους που δεν έχει. Να καλύψουν και την εθνική οδό (Εγνατία κλπ.)….

 

 

 

 

 

Ομοίως και δυτική βόρεια Ελλάδα να καλύψουν τις τρύπες και να πρωτοτυπήσουν να μας δώσουν πραγματικό unlimited έως 10mbps max. Τα γκάζια τα χαρίζω στους περιστασιακούς χρήστες.

 

 

 

 

Να καλυψουν τα χαλια της Β.Ελλαδας,αμεσα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και στην Αθήνα έχει μεγαλύτερο upstream. Μακάρι να είχε ίδιο upstream / downstream ratio και στις άλλες αλλά που.

 

Το θέμα είναι να τρέξουν λίγο της αναβάθμιση στην Β. Ελλάδα και τα Νησιά φέτος να έχουν πλήρης κάλυψη. Και το χάλι με την Θάσο πρέπει να λήξει πια. Το μόνο ελληνικό νησί τέτοιου μεγέθους που δεν έχει. Να καλύψουν και την εθνική οδό (Εγνατία κλπ.)….

 

Ομοίως και δυτική βόρεια Ελλάδα να καλύψουν τις τρύπες και να πρωτοτυπήσουν να μας δώσουν πραγματικό unlimited έως 10mbps max. Τα γκάζια τα χαρίζω στους περιστασιακούς χρήστες.

Με λιγα λογια, δεν χρειαζεσαι 4G. Με 3G κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Το 4G απευθυνεται σ αυτους που χρειαζονται τα γκαζια. Υποθετω οτι δεν χρησιμοποιεις Skype...

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαριά 4G

 

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1659760699

 

 

 

 

 

Καλαμαριά 3G

 

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1659756520

 

 

 

 

 

:blink:

 

 

 

Το 3G ειναι πολυ καλυτερο,το ειδα και στην Remvi που ειχα παει.Απλα πεταει και κονταρει στα ισια και τις 2.Το 4G δεν ειναι καθολου καλο,αλλα εχει περιθωρια βελτιωσης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, δεν χρειαζεσαι 4G. Με 3G κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Το 4G απευθυνεται σ αυτους που χρειαζονται τα γκαζια. Υποθετω οτι δεν χρησιμοποιεις Skype...

 

ότι να είναι φίλε κατάλαβες. Διάβασε και προηγούμενα post.Το 4g είναι σημαντικό για την ευρωζώνη κάλυψη στα 800 εκτός από την ταχύτητα. Πρέπει απλά όπως το εξωτερικό να φτιάξουν πακέτα μειωμένων επιδόσεων αλλά πραγματικά απεριόριστα μέσω 3g/4g.

 

Είναι άχρηστα τα γκάζια με όγκους δεδομένων των 1 gb….

 

Ο μεγαλύτερος όγκος χρηστών δεν χρειάζεται μεγάλο όγκο δεδομένων. Υπάρχουν όμως και αυτοί που μας χρειάζεται. Στο εξωτερικό υπάρχουν πακέτα που δεν πιάνουν πάνω από 10 mbps χρησιμοποιώντας την υποδομή του 3g/4g και δίνουν απεριόριστα δεδομένα για ένα συγκεκριμένο βαλάντιο. Τα 30gb είναι λίγα για κάποιον που στηρίζει τα δεδόμενα του για τη δουλειά του μακριά από σταθερές vdsl/adsl συνδέσεις.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι ταχυτητες και τωρα - (ΓΙΑ ΑΡΧΗ) - , με το 4G της Wind .

 

Γιατι θελεις 4G+ και ταχυτητες εως 300 mbps ?

 

Τι θελεις να κατεβαζεις πια και ΔΕΝ εισαι ικανοποιημενος με τις υπαρχουσες ταχυτητες ?

 

Τετραωρες ταινιες ?

 

Απλά εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν αρχίσουν να έχουν και στα σπίτια απεριόριστο 4G, σε συνδυασμό με το ADSL/VDSL, το οποίο φαίνεται να έρχεται μέσα στο έτος (τουλάχιστον με C-OTE). Τα 20 Mbps θα γίνουν 0,2 Mbps, όπως γίνεται τώρα στις περιοχές με το παλιό 3G... :lol: Γι' αυτό λέω, ότι σοβαρό 4G θα έχουμε μόνο με το +...

 

Υ.Γ. Τώρα που είμαι "στου χουριό" του πατέρα μου, μέσα στο σπίτι το 4G πιάνει 15 Mbps με 3/4 σκάλες σήμα και το 3G (H+) με φουλ σήμα, πιάνει 25 Mbps... :p

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν οταν επιχειρησα να παρω πακετο δεδομενων 500mb με cosmote σε μιση ωρα μου ηρθε ειδοποιηση οτι καταναλωθηκε,ετσι δεν εχει νοημα,δηλαδη θα πιανεις 50 και θα το χεις μονο για περιηγηση??? την παλευουν???

 

Στη σελιδα με τις κεραιες προσοχη,οταν ειναι ο σταθμος colocation γραφει μονο την εταιρεια που εβγαλε αδεια και εστησε πρωτη το σταθμο,η εταιρεια που ηρθε μετα και κολλησε δεν αναγραφεται,ετσι και στο Κιλκις οι περισσοτερες κεραιες ειναι colocation με vodafone,που τις εγκατεστησε πρωτη η vodafone και κολλησε υστερα η wind..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Δράμα που είμαι σήμερα η ταχύτητες είναι επιπεδου 1 mbbs ..το κακο είναι πως στην πόλη μας έχει θέμα και η cote μιας και το με Η+ εχω 2 η Vodafone έχει κοντά στα 6/7 .το καλο με της cote είναι πως έχει και 4 g Και εκτός πολης και πιάνει και μέσα στο σπίτι αλλά η ταχύτητες είναι η χαμηλότερες που εχω δει..λίγη πανω απο 20 και ουτεω5 upload .βλέπω μάλλον βελτίωση μιας και το καλοκαίρι είχα 4g οριακά η μια γραμμή αλλά καλύτερο upload και download Ενώ τώρα μέσα στο σπίτι εχω 3/4 γραμμές..Γενικά πάνε χάλια στο νομο και η 3 συγκριτικά με Καβάλα μου η Αλέξανδρο πετάνε και Ξάνθη που πετάνε και η 3

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας χαίρομαι πολύ που ακούω ότι έχει μπει 4g στο Κιλκίς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει 4g και στα περίχωρά του νόμου ή μόνο στην πόλη;

 

στη πολη πιανει παντου,στο νομο δε ξερω..βασικα εχω πρωτη sim της cosmote και δευτερη τη wind,το κινητο μου υποστηριζει μονο στην πρωτη sim το LTE,στη δευτερη μεχρι EDGE,οποτε δε μπορω να ενημερωσω περαιτερω,μια φορα εβαλα τη wind πρωτη για να δω ταχυτητες αλλα η cosmote ειναι καλυτερη σε ταχυτητες-καλυψη και την εχω μονιμα πρωτη..

Link to comment
Share on other sites

Αμήν και πότε και εδώ:

 

http://i66.tinypic.com/2ekkoib.png

 

Να μη χρειάζεται να ψάχνεις σε ποιά θέση στο πεζούλι έξω στη βροχή θα "πιάσει" Edge με 0,20Mbps.

http://www.speedtest.net/result/4961224313.png

 

όταν η άλλη έχει 4G

http://www.speedtest.net/result/4961251961.png

 

και η κόκκινη 3G

http://www.speedtest.net/result/4961003469.png

 

Ενώ και παντού αλλού G!!

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i68.tinypic.com/2e5768y.png[/img]

 

Να γιατί δε θα ανεχτώ το 3μηνο υπολοίπου "κάρτας" από τη Wind: Έφυγα και στο Χαμόγελο του παιδιού ό,τι υπάρχει...

 

Λίγο ακόμα υπομονή, αν είναι (άλλη μια φορά) να την πιστέψουμε.

 

Η Wind προς το παρόν 3G στον Αποκόρωνα πιάνει μόνο στον Βάμο και στα γύρω χωριά με ταχύτητες γύρω στα 10Mbps. Τα τεστ που έχεις κάνει παραπάνω σε ποιά περιοχή τα έκανες; Επίσης στο Γεράνι μπορεί να είχε 3G απο παλιότερα αλλά στην Λικοτιναρά που μένω εγώ πρώτη φορά μου βγάζει 3g σήμα απο την wind έστω και ασθενές. Υποθέτω οτι κάποια κεραία αναβαθμίστηκε προς τα εκεί και γι' αυτό.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Η Wind προς το παρόν 3G στον Αποκόρωνα πιάνει μόνο στον Βάμο και στα γύρω χωριά με ταχύτητες γύρω στα 10Mbps. Τα τεστ που έχεις κάνει παραπάνω σε ποιά περιοχή τα έκανες; Επίσης στο Γεράνι μπορεί να είχε 3G απο παλιότερα αλλά στην Λικοτιναρά που μένω εγώ πρώτη φορά μου βγάζει 3g σήμα απο την wind έστω και ασθενές. Υποθέτω οτι κάποια κεραία αναβαθμίστηκε προς τα εκεί και γι' αυτό.

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σου λέω.

Δε δείχνει μόνο το speedtest όλες τις πληροφορίες.

 

Και για να μάθεις εσύ (αλλά και εγώ) ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ακολούθα ακριβώς τις παρακάτω οδηγίες:

1. Κατέβασμα σε android τηλέφωνο του app (εφαρμογή) Network Signal Info (από το google play, νομίζω καταλαβαίνεις). Αυτό μπορεί να γίνει και από Wifi δεδομένα χωρίς χρέωση data σε κινητή. Να το κατεβάσεις στο κινητό που έχεις τη sim της Wind.

 

2. Ανοίγεις την εφαρμογή Network Signal Info από το κινητό που έχεις τη sim της Wind και:

α) στην πρώτη σελίδα βλέπεις εκεί το σήμα (GPRS ή EDGE ή UMTS κλπ LTE αν έχεις 4G κινητό) και τον αριθμό της κεραίας (όπως σε αυτά που ανέβασα: CellID 20137 ή CellID 50137) και τι εκπέμπει η κάθε κεραία. Αυτά γίνονται ακόμα και αν δεν έχεις 4G κινητό ή 4G sim Wind.

β) Με το δάκτυλο περνάς στις δεξιά "σελίδες" του app. Στην τρίτη σελίδα πρέπει να περιμένεις να "πιάσει" δορυφόρο GPS αρκετά (ίσως και 5 λεπτά σε ανοικτό χώρο, χωρίς σκεπή). Ακόμα γρηγορότερα γίνεται αυτό αν έχεις ανοικτά data Wind.

 

Σε ευχαριστώ.

Ελπίζω να κατάλαβες.

Δεν υπάρχει ΜΟΝΟ το speedtest να δώσει πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

στη πολη πιανει παντου,στο νομο δε ξερω..βασικα εχω πρωτη sim της cosmote και δευτερη τη wind,το κινητο μου υποστηριζει μονο στην πρωτη sim το LTE,στη δευτερη μεχρι EDGE,οποτε δε μπορω να ενημερωσω περαιτερω,μια φορα εβαλα τη wind πρωτη για να δω ταχυτητες αλλα η cosmote ειναι καλυτερη σε ταχυτητες-καλυψη και την εχω μονιμα πρωτη..

Τελικά έχει η Wind 3g στο Κιλκίς? Κάποιος να μας ενημερώσει? Όχι τίποτα άλλο. Απλά πληροφοριακά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σου λέω.

Δε δείχνει μόνο το speedtest όλες τις πληροφορίες.

 

Και για να μάθεις εσύ (αλλά και εγώ) ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ακολούθα ακριβώς τις παρακάτω οδηγίες:

1. Κατέβασμα σε android τηλέφωνο του app (εφαρμογή) Network Signal Info (από το google play, νομίζω καταλαβαίνεις). Αυτό μπορεί να γίνει και από Wifi δεδομένα χωρίς χρέωση data σε κινητή. Να το κατεβάσεις στο κινητό που έχεις τη sim της Wind.

 

2. Ανοίγεις την εφαρμογή Network Signal Info από το κινητό που έχεις τη sim της Wind και:

α) στην πρώτη σελίδα βλέπεις εκεί το σήμα (GPRS ή EDGE ή UMTS κλπ LTE αν έχεις 4G κινητό) και τον αριθμό της κεραίας (όπως σε αυτά που ανέβασα: CellID 20137 ή CellID 50137) και τι εκπέμπει η κάθε κεραία. Αυτά γίνονται ακόμα και αν δεν έχεις 4G κινητό ή 4G sim Wind.

β) Με το δάκτυλο περνάς στις δεξιά "σελίδες" του app. Στην τρίτη σελίδα πρέπει να περιμένεις να "πιάσει" δορυφόρο GPS αρκετά (ίσως και 5 λεπτά σε ανοικτό χώρο, χωρίς σκεπή). Ακόμα γρηγορότερα γίνεται αυτό αν έχεις ανοικτά data Wind.

 

Σε ευχαριστώ.

Ελπίζω να κατάλαβες.

Δεν υπάρχει ΜΟΝΟ το speedtest να δώσει πληροφορίες!

 

Κατάλαβα ρε φίλε, την έχω ξαναδουλέψει την εφαρμογή αυτή!

Δεν μου είπες όμως τις μετρήσεις παραπάνω από ποιές περιοχές τις πήρες.

Και μην αγχώνεσαι, το πρωί θα τσεκάρω όλες τις κεραίες απο Χανιά μέχρι Γεωργιούπολη της Wind τι σήμα εκπέμπουν...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ρε φίλε, την έχω ξαναδουλέψει την εφαρμογή αυτή!

Δεν μου είπες όμως τις μετρήσεις παραπάνω από ποιές περιοχές τις πήρες.

Και μην αγχώνεσαι, το πρωί θα τσεκάρω όλες τις κεραίες απο Χανιά μέχρι Γεωργιούπολη της Wind τι σήμα εκπέμπουν...

 

Δεν έχει σημασία η περιοχή ακριβώς καθώς όλος σχεδόν ο Αποκόρωνας "καλύπτεται" από την GPRS 20137.

Αν έχει ενδιαφέρον για σένα, όμως, να σου πω: Από την Ξόπωλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η περιοχή ακριβώς καθώς όλος σχεδόν ο Αποκόρωνας "καλύπτεται" από την GPRS 20137.

Αν έχει ενδιαφέρον για σένα, όμως, να σου πω: Από την Ξόπωλη.

 

Εγώ πάντως στο σπίτι πιάνω από την κεραία του Βάμου (20027 αν θυμάμαι καλά) ή από το Γεράνι όπως σου έγραφα παραπάνω. Είμαι ανάμεσα και πιάνει στο μπροστά μπαλκόνι την μία και στο πίσω την άλλη. Εσύ πρέπει να πιάνεις από της Γεωργιούπολης που φαίνονται απέναντι στο βουνό από πάνω της.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο σπίτι πιάνω από την κεραία του Βάμου (20027 αν θυμάμαι καλά) ή από το Γεράνι όπως σου έγραφα παραπάνω. Είμαι ανάμεσα και πιάνει στο μπροστά μπαλκόνι την μία και στο πίσω την άλλη. Εσύ πρέπει να πιάνεις από της Γεωργιούπολης που φαίνονται απέναντι στο βουνό από πάνω της.

 

Έχεις δίκιο. Είσαι ψηλά εσύ στο Λικοτιναρά και δεν μπορείς να πιάσεις από χαμηλά αυτή των Βρυσών (20137 GPRS). Όσο να'ναι μιλάμε για αποστάσεις των 7 χιλιομέτρων εσύ από Βάμο και 15 τουλάχιστον από Γεράνι.

Ας ελπίσουμε να μας "ακούει" η Wind.

Ακόμα και την 50137 από Καβρό την "πιάνω" μόνο σε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ , ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΙΝΗΤΟΥ. Και μόνο αυτή "βγάζει" Edge. Τα speedtest που έχω παραθέσει καταλαβαίνεις πόσο ΔΥΣΚΟΛΑ βγήκαν. Η 20137 δεν ανοίγει καν τη σελίδα του speedtest!!! Και ΠΑΝΤΟΥ μου "δίνει" την 20137, όπως σου'πα!!!

 

Αν ανιχνεύσεις νέο κελί στην περιοχή (ιδίως αν είναι 800άρι) θα "δώσει" σε όλους μας. Ενημέρωσέ με.

 

Η μόνη που μας "καλύπτει" (αν δεχτούμε τη συνεργασία Victus) είναι η 3351060 CellID8724 ανάμεσά μας στο βουνό προς τη θάλασσα. Από αυτή παίρνεις κι εσύ 3G στη Vodafone.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Είσαι ψηλά εσύ στο Λικοτιναρά και δεν μπορείς να πιάσεις από χαμηλά αυτή των Βρυσών (20137 GPRS). Όσο να'ναι μιλάμε για αποστάσεις των 7 χιλιομέτρων εσύ από Βάμο και 15 τουλάχιστον από Γεράνι.

Ας ελπίσουμε να μας "ακούει" η Wind.

Ακόμα και την 50137 από Καβρό την "πιάνω" μόνο σε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ , ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΙΝΗΤΟΥ. Και μόνο αυτή "βγάζει" Edge. Τα speedtest που έχω παραθέσει καταλαβαίνεις πόσο ΔΥΣΚΟΛΑ βγήκαν. Η 20137 δεν ανοίγει καν τη σελίδα του speedtest!!! Και ΠΑΝΤΟΥ μου "δίνει" την 20137, όπως σου'πα!!!

 

Αν ανιχνεύσεις νέο κελί στην περιοχή (ιδίως αν είναι 800άρι) θα "δώσει" σε όλους μας. Ενημέρωσέ με.

 

Η μόνη που μας "καλύπτει" (αν δεχτούμε τη συνεργασία Victus) είναι η 3351060 CellID8724 ανάμεσά μας στο βουνό προς τη θάλασσα. Από αυτή παίρνεις κι εσύ 3G στη Vodafone.

 

Η κεραία 3G της Vodafone όπως και η αντίστοιχη της Cosmote είναι 500 μέτρα απο το σπίτι μου. Είναι οι δύο κεραίες που φαίνονται απο την παραλία της Γεωργιούπολης (Τροπικάνα) που εσύ στην Εξώπολη δεν έχεις οπτική επαφή. Φουλ σήμα αλλά ταχύτητες 3-4 Mbps...

Και την 50137 την πιάνω μερικές φορές και δίνει πάντα edge.

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από την Κάϊνα μεχρι τις Βρύσες μου έδειχνε την 20137 όπως έλεγες. Φτάνοντας στην Γεωργιουπολη έβλεπα επίσης τις 10137, 40137 όλες με Gprs. Η 50137 με Edge μόνο μέσα στην Γεωργιουπολη. Απο το Tropicana παραλιακά μέχρι την γέφυρα και πριν τις στροφές στον ανήφορο επιασε 3g απο Γεράνι ή Ατσιπόπουλο. Μετά όλος ο ανήφορος μέχρι Σελλιά μόνο Gprs. Μόλις μπήκα Σελλιά 3g από Βάμο και μπαίνοντας Λικοτιναρά έχανε στιγμιαία το σήμα και βουταγε 3g απο Γεράνι. Το σήμα βέβαια δεν είναι καλό φορτώνει αργά και το χάνει εύκολα αλλά όταν βρεις το σημείο ανοίγει σελίδες στο ίντερνετ λιγο πιο γρήγορα από Edge. Είναι μακριά οι κεραία βλέπεις. Σου στέλνω και εικόνες με τον κωδικό κεραίας αλλά στο χάρτη δεν μου τις έδειχνε γιατί δεν ήταν στην database. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και περιμένουμε να προχωρήσει η αναβάθμιση...

Η 2222 είναι της Vodafone που πιάνει 3g στο σπίτι μου.

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από την Κάϊνα μεχρι τις Βρύσες μου έδειχνε την 20137 όπως έλεγες. Φτάνοντας στην Γεωργιουπολη έβλεπα επίσης τις 10137, 40137 όλες με Gprs. Η 50137 με Edge μόνο μέσα στην Γεωργιουπολη. Απο το Tropicana παραλιακά μέχρι την γέφυρα και πριν τις στροφές στον ανήφορο επιασε 3g απο Γεράνι ή Ατσιπόπουλο. Μετά όλος ο ανήφορος μέχρι Σελλιά μόνο Gprs. Μόλις μπήκα Σελλιά 3g από Βάμο και μπαίνοντας Λικοτιναρά έχανε στιγμιαία το σήμα και βουταγε 3g απο Γεράνι. Το σήμα βέβαια δεν είναι καλό φορτώνει αργά και το χάνει εύκολα αλλά όταν βρεις το σημείο ανοίγει σελίδες στο ίντερνετ λιγο πιο γρήγορα από Edge. Είναι μακριά οι κεραία βλέπεις. Σου στέλνω και εικόνες με τον κωδικό κεραίας αλλά στο χάρτη δεν μου τις έδειχνε γιατί δεν ήταν στην database. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και περιμένουμε να προχωρήσει η αναβάθμιση...

 

Την ίδια κεραία κοιτάς

Την 13 για την ακρίβεια (περιοχή 7) τα cells 1,2 στα 900 και 4,5 στα 1800.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια κεραία κοιτάς

Την 13 για την ακρίβεια (περιοχή 7) τα cells 1,2 στα 900 και 4,5 στα 1800.

 

Το κατάλαβα γιατί είχαν όλες ίδια κατάληξη οπότε υπέθεσα ότι είναι διαφορετικά cells της ίδιας κεραίας. Για τις συχνότητες λειτουργίας πάντως δεν ήξερα. Ευχαριστώ!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από την Κάϊνα μεχρι τις Βρύσες μου έδειχνε την 20137 όπως έλεγες. Φτάνοντας στην Γεωργιουπολη έβλεπα επίσης τις 10137, 40137 όλες με Gprs. Η 50137 με Edge μόνο μέσα στην Γεωργιουπολη. Απο το Tropicana παραλιακά μέχρι την γέφυρα και πριν τις στροφές στον ανήφορο επιασε 3g απο Γεράνι ή Ατσιπόπουλο. Μετά όλος ο ανήφορος μέχρι Σελλιά μόνο Gprs. Μόλις μπήκα Σελλιά 3g από Βάμο και μπαίνοντας Λικοτιναρά έχανε στιγμιαία το σήμα και βουταγε 3g απο Γεράνι. Το σήμα βέβαια δεν είναι καλό φορτώνει αργά και το χάνει εύκολα αλλά όταν βρεις το σημείο ανοίγει σελίδες στο ίντερνετ λιγο πιο γρήγορα από Edge. Είναι μακριά οι κεραία βλέπεις. Σου στέλνω και εικόνες με τον κωδικό κεραίας αλλά στο χάρτη δεν μου τις έδειχνε γιατί δεν ήταν στην database. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και περιμένουμε να προχωρήσει η αναβάθμιση...

Η 2222 είναι της Vodafone που πιάνει 3g στο σπίτι μου.

 

Σε ευχαριστώ.

Δεν έχει αλλάξει τίποτα, λοιπόν , στον Αποκόρωνα.

Εσύ εκεί ψηλά μόνο πιάνεις από Βάμο και Γεράνι τις 1819 και 27941.

Κάτω τίποτα: Καμιά αλλαγή: Όλα G.!

Link to comment
Share on other sites

2 speed tests. Ίδιο μέρος. Ίδια ώρα. Ίδιο κινητό.

Το ένα φοιτητικό what's up. Το άλλο χρυσοπληρωμένο εταιρικό συμβόλαιο με τη wind.

 

Μαντεψτε ποιο αντιστοιχεί σε κάθε εταιρεία.

 

3acc677b1ac0611ac88cb3b370c522f6.jpg

 

02e605c8f0da2e783ac030cd6ef2e3af.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοπληρωμένο Wind 1Mbps μήπως;

Τί "κερδίζω";

Αναβάθμιση στην περιοχή μου; Χα χα!

 

 

Την ίδια κεραία κοιτάς

Την 13 για την ακρίβεια (περιοχή 7) τα cells 1,2 στα 900 και 4,5 στα 1800.

 

Όταν λες "ίδια κεραία" (την 13) , εννοείς ότι οι 10137, 20137, 40137 και 50137 είναι τοποθετημένες στον ίδιο χώρο (περιοχή 7), απλά είναι άλλα κελιά;

 

Τότε πως δεν "πιάνουν" όλες στον ίδιο χώρο του χρήστη, αλλά πρέπει να έχει το κινητό του σε συγκεκριμένες θέσεις και προσανατολισμό για να "πιάσει" την καθεμιά;

Και τις δείχνει το app σε άλλη τοποθεσία, ακόμα και 7 χιλιομέτρων απόστασης μεταξύ τους;

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Τότε πως δεν "πιάνουν" όλες στον ίδιο χώρο του χρήστη, αλλά πρέπει να έχει το κινητό του σε συγκεκριμένες θέσεις και προσανατολισμό για να "πιάσει" την καθεμιά;

Και τις δείχνει το app σε άλλη τοποθεσία, ακόμα και 7 χιλιομέτρων απόστασης μεταξύ τους;

 

Καλά, το app μπορεί να δείχνει ό,τι γουστάρει :p

Τίθεται θέμα προτεραιότητας σχετικά με το ποια σε καλύπτει. Αυτό έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες.

Επίσης, δεν "κοιτάνε" όλες οι κεραίες πάνω στον ιστό την περιοχή σου, ούτε είναι τοποθετημένες υπό την ίδια γωνία όλες (αν υπάρχουν προς την ίδια κατεύθυνση πάνω της μίας)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το app μπορεί να δείχνει ό,τι γουστάρει :p

Τίθεται θέμα προτεραιότητας σχετικά με το ποια σε καλύπτει. Αυτό έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες.

Επίσης, δεν "κοιτάνε" όλες οι κεραίες πάνω στον ιστό την περιοχή σου, ούτε είναι τοποθετημένες υπό την ίδια γωνία όλες (αν υπάρχουν προς την ίδια κατεύθυνση πάνω της μίας)

 

Εκτός της θέσης και προσανατολισμού του κινητού στο χώρο του χρήστη, ποιοί είναι οι άλλοι παράγοντες;

Αν μπορεί να "πιάσει" κάποια κελιά από την ίδια κεραία , πώς και δεν μπορεί (με καμιά δύναμη) να "πιάσει" άλλα κελιά, αφού και τα άλλα κελιά είναι στον ίδιο ιστό;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...