Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες το βράδυ ήμουν στην Περαία και στην οδό Αμπελοκήπων (ο κεντρικότερος δρόμος) είχα κανονικότατο 4g.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν λίγο οι χάρτες ή μου φαίνεται; (Μαγνησία)

Για δείτε το λίγο.

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

 

όντως μεγάλη διαφορά για Μαγνησία και ιδιαίτερα για Πήλιο/Σποράδες. Περιμένουμε και στην υπόλοιπη Θεσσαλία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Πήλιο η κάλυψη είναι σούπερ. Από προσωπική εμπειρία την προηγούμενη εβδομάδα. 4g παντού.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Πήλιο η κάλυψη είναι σούπερ. Από προσωπική εμπειρία την προηγούμενη εβδομάδα. 4g παντού.

 

Πολύ καλά τα νέα. Θα το δω το καλοκαίρι. Πρέπει να καλύψουν και παραλιακά τη Λάρισα. Το Πήλιο και οι Σποράδες ήταν πολύ σοφή επιλογή - όλη η Θεσσαλία εκεί κάνει διακοπές - αλλά και παραλιακά του νομού Λαρίσης γίνεται της μουρλής. Και φυσικά Πιερία. Γενικά θέλει δουλειά ακόμη όπως βλέπω το χάρτη αλλά τουλάχιστον το δίκτυο δε μένει στάσιμο.

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος. 20GB το καλοκαίρι και φύγαμε :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο αν είναι τόσο καλά εκεί παιδιά. Γιατί εδώ στην Αθήνα, και ειδικά στα νότια προάστια, το 4G είναι με βάση όσα βλέπω 1,5 μήνα που το δουλεύω εντελώς εικονικό.

 

Αν έχεις φετίχ να βλέπεις ένδειξη 4G στη συσκευή, μπορεί να σου φαίνεται ότι είναι καλά. Και στην πραγματικότητα είναι αρκετά καλύτερα συνολικά αν το κλειδώσεις σε 3G. Ή για να το θέσω διαφορετικά, τότε θα έχεις συνολικά τα λιγότερα προβλήματα, μιας και πιάνει αρκετά πιο εύκολα καλούτσικο 3G(H+).

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Στο Πήλιο η κάλυψη είναι σούπερ. Από προσωπική εμπειρία την προηγούμενη εβδομάδα. 4g παντού.

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για τις περιοχές;:) Αν και είχαμε μία εικόνα από τον elias_ps, αλλά δώσε μας αν θες και τη δική σου εμπειρία από τα μέρη που πήγες:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο αν είναι τόσο καλά εκεί παιδιά. Γιατί εδώ στην Αθήνα, και ειδικά στα νότια προάστια, το 4G είναι με βάση όσα βλέπω 1,5 μήνα που το δουλεύω εντελώς εικονικό.

 

Αν έχεις φετίχ να βλέπεις ένδειξη 4G στη συσκευή, μπορεί να σου φαίνεται ότι είναι καλά. Και στην πραγματικότητα είναι αρκετά καλύτερα συνολικά αν το κλειδώσεις σε 3G. Ή για να το θέσω διαφορετικά, τότε θα έχεις συνολικά τα λιγότερα προβλήματα, μιας και πιάνει αρκετά πιο εύκολα καλούτσικο 3G(H+).

 

Sent from my Moto X Play

Μήπως είναι πολύ γενικό να πούμε στα Νότια προάστια; Μπορεί κατά τόπους να υπάρχουν θέματα - το πιστεύω μιας και η κίνηση έχει αυξηθεί κατακόρυφα - αλλά σε Άλιμο, Γλυφάδα, Βούλα πχ δεν είχα κανένα πρόβλημα το καλοκαίρι. Δε ξέρω αν τώρα έχει δημιουργηθεί τόσο τεράστιο θέμα αλλά και να έχει δημιουργηθεί λογικά θα είναι οκ σε κάποιο καιρό. Η Αθήνα είναι Αθήνα και τα προβλήματα είναι πάντα προσωρινά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο αν είναι τόσο καλά εκεί παιδιά. Γιατί εδώ στην Αθήνα, και ειδικά στα νότια προάστια, το 4G είναι με βάση όσα βλέπω 1,5 μήνα που το δουλεύω εντελώς εικονικό.

 

Αν έχεις φετίχ να βλέπεις ένδειξη 4G στη συσκευή, μπορεί να σου φαίνεται ότι είναι καλά. Και στην πραγματικότητα είναι αρκετά καλύτερα συνολικά αν το κλειδώσεις σε 3G. Ή για να το θέσω διαφορετικά, τότε θα έχεις συνολικά τα λιγότερα προβλήματα, μιας και πιάνει αρκετά πιο εύκολα καλούτσικο 3G(H+).

 

Sent from my Moto X Play

 

Δώσε στοιχεία της περιοχής σου στον cmvr, ώστε να μετρήσει όποτε βρεθεί στα Νότια και να το δηλώσει στη WIND, πως σέρνεται εκεί. Αλλιώς δε θα κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο αν είναι τόσο καλά εκεί παιδιά. Γιατί εδώ στην Αθήνα, και ειδικά στα νότια προάστια, το 4G είναι με βάση όσα βλέπω 1,5 μήνα που το δουλεύω εντελώς εικονικό.

 

Αν έχεις φετίχ να βλέπεις ένδειξη 4G στη συσκευή, μπορεί να σου φαίνεται ότι είναι καλά. Και στην πραγματικότητα είναι αρκετά καλύτερα συνολικά αν το κλειδώσεις σε 3G.

Στο τρίγωνο του κέντρου της Αθήνας αλλά και στα Δυτικα προάστια (Πειραιάς, Νικαια, Αιγαλεω, Κορυδαλλος, Κερατσινι ) πλην λιγων κενων κάλυψης (τρύπες) που εξακολουθουν να υπάρχουν στο 4g, το σημαντικό θεμα που εχω επισημάνει πολλες φορες ειναι οτι απο τις αρχές του τρέχοντος ετους οι ταχυτητες εχουν μειωθεί αισθητά, σε σημείο που ακόμη και στο browsing να γινεται αντιληπτό. To 4g της ομως εξακολουθει να ειναι λειτουργικό και ανωτερο -ακομη τουλαχιστον- του Η.

Αυτο που αναφερεις με το εικονικό το ειδα το Πάσχα στην Τριπολη, δεν κουνιόταν φύλλο στο 4g.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δώσε στοιχεία της περιοχής σου στον cmvr, ώστε να μετρήσει όποτε βρεθεί στα Νότια και να το δηλώσει στη WIND, πως σέρνεται εκεί. Αλλιώς δε θα κάνουν τίποτα...

 

Από που προκύπτει αυτό; :shifty:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δώσε στοιχεία της περιοχής σου στον cmvr, ώστε να μετρήσει όποτε βρεθεί στα Νότια και να το δηλώσει στη WIND, πως σέρνεται εκεί. Αλλιώς δε θα κάνουν τίποτα...

 

σε 3 παλαιότερες αναφορες μου στο 1231 δεν εχουν κανει τιποτα, εκτος των κλασικων το γνωρίζουμε και εργαζομαστε για την επιλυση τους.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έπρεπε να βγάλουν χρήματα για την αναβάθμιση όμως..

δεν ειναι μονο η αναβαθμιση στο 4g , υπαρχουν και αλλα ανοιχτά μέτωπα, π.χ. το θεμα της σταθερής τηλεφωνίας (vectoring κτλ) που θα πρέπει να διατεθουν συντομα επαρκείς πόροι.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι πολύ γενικό να πούμε στα Νότια προάστια; Μπορεί κατά τόπους να υπάρχουν θέματα - το πιστεύω μιας και η κίνηση έχει αυξηθεί κατακόρυφα - αλλά σε Άλιμο, Γλυφάδα, Βούλα πχ δεν είχα κανένα πρόβλημα το καλοκαίρι. Δε ξέρω αν τώρα έχει δημιουργηθεί τόσο τεράστιο θέμα αλλά και να έχει δημιουργηθεί λογικά θα είναι οκ σε κάποιο καιρό. Η Αθήνα είναι Αθήνα και τα προβλήματα είναι πάντα προσωρινά.

Χωρίς καμία απολύτως διάθεση αντιπαράθεσης ή σύγκρισης, να σου περιγράψω τη χρήση που κάνω εδώ και λίγο καιρό. Στη 2η συσκευή μου είχα μόνιμα την κάρτα της Wind, την οποία έπαιρνα μαζί μου σε κάθε μικροδιαδρομή εδώ κοντά, έχοντας βάλει προώθηση το κύριο νούμερό μου σε αυτό, αλλά και παράλληλα με το κανονικό μου τηλέφωνο όταν πήγαινα αλλού.

Θυμάμαι πως είχες αναφέρει κάτι περί ΚΡΙ και ότι στόχος τους ήταν με βάση αυτά να σου παρέχουν μια ευχάριστη εμπειρία για χρήση σε social networks. Έχω την εντύπωση πως αυτό αν επιτυγχάνεται, επιτυγχάνεται πλέον μόνο σε όσους βρίσκονται πολύ κοντά στις κεραίες. Δεν ξέρω με ποια κριτήρια βγάζουν τον χάρτη κάλυψης, αλλά μου δίνει την εντύπωση πως πάίρνουν την μέγιστη θεωρητική εμβέλια από 800άρες κεραίες και σου λένε αφού έχουμε τόσες εκεί θα πιάνει από 2-3, άρα είναι ασφαλές να προσθέσουμε το σημείο στο χάρτη. Αν είναι έτσι, ίσως και να δούλευε όσο είχε λίγους συνδρομητές. Από τη στιγμή που έχουν έρθει πολλοί όπως λέτε, είναι λίγο άσχημα τα πράγματα αν δεν είσαι κοντά σε κεραία. Και κοντά να είσαι, μπορεί να έχει πέσει η ταχύτητα κάπως σε σχέση με το παρελθόν, αλλά ίσως κάνεις τη δουλειά σου. Αν είσαι μακριά, και σε σημείο που καλύπτεται θεωρητικά από αρκετές διαφορετικές, είναι λίγο δράμα η κατάσταση.

 

Και κάτι off topic, αλλά νομίζω ότι πρέπει να το γράψω. Όπως είπα και πριν, την καλύτερη συμπεριφορά συνολικά την έχω δει κλειδώνοντας το τηλέφωνο σε 3G. Όσο καλό και να λένε μερικοί ότι είναι το 2G, και να προσφέρει καλή ποιότητα επικοινωνίας(δεν διαφωνώ ότι μπορεί να έχει καλή ποιότητα ήχου), απροβλημάτιστες κλήσεις είχα μονάχα όταν έβαζα 3G. Όσο και παράλογο να μου φαινόταν αν έβλεπα ότι μέσα στο σπίτι μου πιάνει 1,5mbps, φαίνεται πως για να σου κρατήσει την κλήση σε ένα αποδεκτό επίπεδο είναι αρκετό. Και μιλάμε με το σήμα να έχει εμφανή σκαμπανευάσματα, αλλά ακόμη και στις 0 γραμμές δεν έβλεπες διαφορά στην κλήση. Στο 2G μία ακούς σωστά, μία σαν ρομπότ τον άλλον.

 

Αν το 3G που είναι βελτιωμένο σε σχέση με το παρελθόν, πάει πακέτο με την αναβάθμιση του 4G, προσωπικά εγώ αυτό κρατάω προς το παρόν,και με ικανοποιεί για τη χρήση που κάνω. Το 4G έχω την άποψη πως σε τόσο λίγο διάστημα δεν μπορεί παρά να είναι ένα τρικ του marketing, μιας και δεν είναι σε θέση ακόμη το δίκτυο να δείξει πλήρως τα χαρακτηριστικά που σου υπόσχεται η διαφήμιση (υπερσύγχρονο κλπ). Και δεν είναι παράλογο, καθώς έμμεσα αυτό υποδηλώνει το διαφημιστικό (δεν σταματάει να μεγαλώνει για σένα). Και μιλάω πάντα με βάση την εμπειρία που βλέπω καθημερινά, και όχι απλά να εξετάζω αν έχει καλή κάλυψη ή όχι επειδή βλέπω την ένδειξη 4G στη συσκευή.

 

 

 

 

Δώσε στοιχεία της περιοχής σου στον cmvr, ώστε να μετρήσει όποτε βρεθεί στα Νότια και να το δηλώσει στη WIND, πως σέρνεται εκεί. Αλλιώς δε θα κάνουν τίποτα...

 

Πίστεψέ με, δεν θα κάνουν τίποτα. Ότι είναι να γίνει θα γίνει σταδιακά. Αν θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά, αφού τελείωσουν την κάλυψη, θα πρέπει να κοιτάξουν να βελτιώσουν τα χαρακτηριστικά στο δίκτυο. Τουλάχιστον να μην υπάρχουν σημεία με πολύ κόσμο που θα έχει band 3 με 5MHz και band 20 με 10MHz αρκετά πιο μακριά. Δεν θα με χάλαγε να έστηναν το δίκτυο βασιζόμενοι πολύ περισσότερο σε band 20 από ότι τώρα, αλλά με τις διπλάσιες τουλάχιστον κεραίες. Πιστεύω πως η πλειοψηφία των συνδρομητών δεν ενδιαφέρεται να βλέπει 100άρια και 200άρια στα speedtests. Και 40-50 να μπορείς να βλέπεις παντού όμως(όχι όταν συμβαίνει να είσαι δίπλα στην κεραία) και να μιλάς απροβλημάτιστα, θα είναι ικανοποιητικότατο.

 

Όσο για την υποστήριξη, να αναφέρω πως μετά από επικοινωνία που είχα γράφοντας στη φόρμα να το δουν μπας και έχει πρόβλημα, αφού περάσανε πάνω από 15-20 ημέρες έλαβα κάποιο e-mail από κάποια κυρία που με ρωτούσε απλά τι συσκευή έχω και βλέπω να έχει πρόβλημα εδώ που βρίσκομαι. Αφού ετοίμασα ένα μήνυμα περιγράφοντας εκτενέστερα το θέμα, όσο πιο ευγενικά και κατανοητά μπορούσα, αναφέροντας και λεπτομερώς όλες τις συσκευές που είχα δοκιμάσει, αφού το έστειλα μετά από λίγη ώρα μου ήρθε απαντητικό ότι δεν κάνει να στείλει απάντηση εκεί παρά να χρησιμοποιήσω τη φόρμα στο site τους. Όπως καταλαβαίνεται δεν κάθησα να το κάνω, θεωρώντας πως από τη στιγμή που μου απαντήσανε επώνυμα, αν θέλανε πραγματικά να επικοινωνήσουν μαζί μου θα μου έστελναν από κάποιο κανονικό e-mail, και το να με στείλουν ξανά στη φόρμα επικοινωνίας ήταν ένας τρόπος να αυξήσουν την πιθανότητα να βαρεθώ και να μην γράψω τίποτα(όπως και έγινε).

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό; :shifty:

 

Από αυτό που λέει ο Στέφανος. ;) Αν δεν είναι πραγματικά τραγικό το πρόβλημα, όπως π.χ. έλλειψη σήματος 2G σε κάποια περιοχή, δεν πρόκειται να ασχοληθούν... Πόσο μάλλον για τις χαμηλές ταχύτητες. Αφού έχει θέματα με το σήμα η περιοχή του Mark_K, ίσως του βάλουν αργότερα καμιά 800αρα, αν είναι τυχερός... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Αν το 3G που είναι βελτιωμένο σε σχέση με το παρελθόν.

Λογικό ειναι και οσο περναει ο καιρος το 3g θα βελτιώνεται, διοτι συνεχεια ενεργοποιουνται νέες 4g συσκευες με συνέπεια να αδειάζει το data στο 3g.

Σε άλλο πάροχο εδω και 2-3μηνες βλεπω αρκετά 30και35mbps στο Η+, ακόμη και στην επαρχία.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία απολύτως διάθεση αντιπαράθεσης ή σύγκρισης, να σου περιγράψω τη χρήση που κάνω εδώ και λίγο καιρό. Στη 2η συσκευή μου είχα μόνιμα την κάρτα της Wind, την οποία έπαιρνα μαζί μου σε κάθε μικροδιαδρομή εδώ κοντά, έχοντας βάλει προώθηση το κύριο νούμερό μου σε αυτό, αλλά και παράλληλα με το κανονικό μου τηλέφωνο όταν πήγαινα αλλού.

Θυμάμαι πως είχες αναφέρει κάτι περί ΚΡΙ και ότι στόχος τους ήταν με βάση αυτά να σου παρέχουν μια ευχάριστη εμπειρία για χρήση σε social networks. Έχω την εντύπωση πως αυτό αν επιτυγχάνεται, επιτυγχάνεται πλέον μόνο σε όσους βρίσκονται πολύ κοντά στις κεραίες. Δεν ξέρω με ποια κριτήρια βγάζουν τον χάρτη κάλυψης, αλλά μου δίνει την εντύπωση πως πάίρνουν την μέγιστη θεωρητική εμβέλια από 800άρες κεραίες και σου λένε αφού έχουμε τόσες εκεί θα πιάνει από 2-3, άρα είναι ασφαλές να προσθέσουμε το σημείο στο χάρτη. Αν είναι έτσι, ίσως και να δούλευε όσο είχε λίγους συνδρομητές. Από τη στιγμή που έχουν έρθει πολλοί όπως λέτε, είναι λίγο άσχημα τα πράγματα αν δεν είσαι κοντά σε κεραία. Και κοντά να είσαι, μπορεί να έχει πέσει η ταχύτητα κάπως σε σχέση με το παρελθόν, αλλά ίσως κάνεις τη δουλειά σου. Αν είσαι μακριά, και σε σημείο που καλύπτεται θεωρητικά από αρκετές διαφορετικές, είναι λίγο δράμα η κατάσταση.

 

Και κάτι off topic, αλλά νομίζω ότι πρέπει να το γράψω. Όπως είπα και πριν, την καλύτερη συμπεριφορά συνολικά την έχω δει κλειδώνοντας το τηλέφωνο σε 3G. Όσο καλό και να λένε μερικοί ότι είναι το 2G, και να προσφέρει καλή ποιότητα επικοινωνίας(δεν διαφωνώ ότι μπορεί να έχει καλή ποιότητα ήχου), απροβλημάτιστες κλήσεις είχα μονάχα όταν έβαζα 3G. Όσο και παράλογο να μου φαινόταν αν έβλεπα ότι μέσα στο σπίτι μου πιάνει 1,5mbps, φαίνεται πως για να σου κρατήσει την κλήση σε ένα αποδεκτό επίπεδο είναι αρκετό. Και μιλάμε με το σήμα να έχει εμφανή σκαμπανευάσματα, αλλά ακόμη και στις 0 γραμμές δεν έβλεπες διαφορά στην κλήση. Στο 2G μία ακούς σωστά, μία σαν ρομπότ τον άλλον.

 

 

Πίστεψέ με, δεν θα κάνουν τίποτα. Ότι είναι να γίνει θα γίνει σταδιακά. Αν θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά, αφού τελείωσουν την κάλυψη, θα πρέπει να κοιτάξουν να βελτιώσουν τα χαρακτηριστικά στο δίκτυο. Τουλάχιστον να μην υπάρχουν σημεία με πολύ κόσμο που θα έχει band 3 με 5MHz και band 20 με 10MHz αρκετά πιο μακριά. Δεν θα με χάλαγε να έστηναν το δίκτυο βασιζόμενοι πολύ περισσότερο σε band 20 από ότι τώρα, αλλά με τις διπλάσιες τουλάχιστον κεραίες. Πιστεύω πως η πλειοψηφία των συνδρομητών δεν ενδιαφέρεται να βλέπει 100άρια και 200άρια στα speedtests. Και 40-50 να μπορείς να βλέπεις παντού όμως(όχι όταν συμβαίνει να είσαι δίπλα στην κεραία) και να μιλάς απροβλημάτιστα, θα είναι ικανοποιητικότατο.

 

 

 

Όντως. Μακάρι να είχε επαρκή κάλυψη η WIND, κι ας ήταν μόνο από 800 MHz, κι ας έπιανε 15-20 Mbps το μεσημέρι. Δε θα ενοχλούσε κανέναν. Αρκεί να βάλει περισσότερες κεραίες από 800 και να επαρκεί το backbone...

 

 

[OFFTOPIC]

Κι εγώ είχα προβλήματα με την ομιλία στην Αθήνα, μόνο με WIND 2G. Με το 3G η ομιλία ήταν πολύ καλή. Όμως όποτε με γύριζε σε 2G (GPRS-EDGE), ο συνομιλητής μου ακουγόταν σαν ρομπότ, η ένταση της φωνής του μειωνόταν δραματικά και ο άλλος διαμαρτυροταν ότι η δική μου φωνή "κοβόταν" και δεν καταλάβαινε τι έλεγα... Στην επαρχία όμως, δεν το έκανε αυτό. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον για τις χαμηλές ταχύτητες.

Εδω δεν εχει καλά-καλά ακόμα ολοκληρωθεί η πανελλαδικη(?) καλυψη στο 4g και έχει αποκτήσει θέμα χωρητικότητας το ΗΔΗ ενεργοποιημένο σε κάποιες περιοχές.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό αν ξέραμε τι πλάνα έχουν για refarming.

Αν το 3G όντως πάει καλά θα μπορούσαν να δώσουν λίγο 2100 στο LTE.

 

EDIT: Μετά από άδεια της ΕΕΤΤ, είναι ακόμα κλειδωμένο τεχνολογικά. Η ΕΕΤΤ όμως έδωσε στο παρελθόν άδεια στον ΟΤΕ για τα 1800 ενώ ήταν κλειδωμένο, οπότε υπάρχει προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό αν ξέραμε τι πλάνα έχουν για refarming.

Αν το 3G όντως πάει καλά θα μπορούσαν να δώσουν λίγο 2100 στο LTE.

 

EDIT: Μετά από άδεια της ΕΕΤΤ, είναι ακόμα κλειδωμένο τεχνολογικά. Η ΕΕΤΤ όμως έδωσε στο παρελθόν άδεια στον ΟΤΕ για τα 1800 ενώ ήταν κλειδωμένο, οπότε υπάρχει προηγούμενο.

 

Μα η WIND έχει το μικρότερο φάσμα (και) στα 2100 (10 MHz)... Γιατί να "χαλάσει" το 3G που παίζει καλά και να μη δώσει όλο το 1800, που έχει 15 MHz;

Link to comment
Share on other sites

Μα η WIND έχει το μικρότερο φάσμα (και) στα 2100 (10 MHz)... Γιατί να "χαλάσει" το 3G που παίζει καλά και να μη δώσει όλο το 1800, που έχει 15 MHz;

ίσως, πολύ μελλοντικά όμως φαντάζομαι, εχει πολλά δικαρτα η wind που παιζουν μονο σε gsm (900/1800).

 

* στους παρόχους κινητής το φάσμα των 700MHz (για 5g) με απόφαση της Ε.Ε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=451476

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μελλοντική φάση που άνετα θα περίμενα απο wind..Κάλυψε ότι μπόρεσε μέχρι στιγμής με 4g και οι υπόλοιποι όταν έρθει το 5g..:lol:

Oπως τότε που οι άλλοι είχαν ήδη βάλει 4g και τούτοι εδώ διαφήμιζαν με τον πίου το super 3g τους :lol:

Μια ζωή τρίτοι και τελευταίοι θα είναι..

Link to comment
Share on other sites

Μελλοντική φάση που άνετα θα περίμενα απο wind..Κάλυψε ότι μπόρεσε μέχρι στιγμής με 4g και οι υπόλοιποι όταν έρθει το 5g..:lol:

Oπως τότε που οι άλλοι είχαν ήδη βάλει 4g και τούτοι εδώ διαφήμιζαν με τον πίου το super 3g τους :lol:

Μια ζωή τρίτοι και τελευταίοι θα είναι..

 

Με τέτοιο ρυθμό, πάντα τρίτοι και τελευταίοι, θα είναι για πολλά χρόνια ακόμα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έστω και μέσα στο 2018, δε θα έχει αναβαθμιστεί όλη η Ελλάδα με 4G...

 

Υ.Γ. Όταν με το καλό έρθει το 5G, κάτι μου λέει πως η 700άρα θα είναι η αγαπημένη μπάντα της WIND. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Όταν με το καλό έρθει το 5G, κάτι μου λέει πως η 700άρα θα είναι η αγαπημένη μπάντα της WIND. :lol:

 

Aν κρίνουμε από το 4g, αλλα έχουμε καιρό γι'αυτά.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι..Οτι πιάνει μακρύτερα για να βάφεται πιο γρήγορα μπλε ο χάρτης και απο ποιότητα της υπηρεσίας έχει ο θεός :lol:

Υ.Γ. Πάντως εδώ στο κατάστημα της Κοζάνης μου είπαν ότι η εσωτερική τους πληροφόρηση λέει ότι μέσα στο 2017 θα βάλουν και εδώ 4g..Θα δείξει...

Και μια ακόμη άσχετη παρατήρηση..Δε λέω καλές οι νέες multisim που χωράνε σε όλα τα κινητά αλλά λόγω του ότι η nano sim είναι ουσιαστικά μόνο το chip δυσκολεύει απίστευτα πολύ στο να γίνει η πατέντα που κολλάς το chip σε κάρτα sd και έχεις παράλληλα 2 sim + sd σε κινητό που έχει hybrid slot..Το δοκίμασα με την wind challenge sim και ήταν αποτυχία..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...