Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα το έκανα και εγώ πάλι για πολλοστή φορά:gps.conf->παρατεταμένο πάτημα επάνω του->delete->δείχνει ότι το σβήνει και το αρχείο παραμένει μέσα.Εσένα το εχει σβήνει από μέσα;

Υπάρχει και ένα αρχείο gps.conf.bak,θέλει και αυτό σβήσιμο;

Εμενα δεν εχει κανενα τετοιο αρχειο σε bak

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα και απο εμενα...

ειμαι κατοχος του inew v3 απο κινα με mtk και, εκτος αν ειμαι ηλιθιος, εχω κανει τα παντα απο το 1ο post χειροκινητα

δεν κλειδωνει ουτε το sygic ουτε το gps test... οποιος μπορει να βοηθησει ασ το κανει...!!!!!!!!!!

και με εξηγηση για ψιλο-αχρηστους... ευχαριστω...http://1.1.1.4/bmi/www.myphone.gr/forum/image/smilies/mad.gif http://1.1.1.4/bmi/www.myphone.gr/forum/image/smilies/cry.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα χαθούν τα δεδομένα αν κάνω root με framaroot? Ευχαριστώ!

όχι.........................

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...

ειμαι κατοχος του inew v3 απο κινα με mtk και, εκτος αν ειμαι ηλιθιος, εχω κανει τα παντα απο το 1ο post χειροκινητα

δεν κλειδωνει ουτε το sygic ουτε το gps test... οποιος μπορει να βοηθησει ασ το κανει...!!!!!!!!!!

και με εξηγηση για ψιλο-αχρηστους... ευχαριστω...http://1.1.1.4/bmi/www.myphone.gr/forum/image/smilies/mad.gif http://1.1.1.4/bmi/www.myphone.gr/forum/image/smilies/cry.gif

 

Παιδια λιγη βοηθεια....!!!!!! Εβαλα και το my gps.conf και ολες τις οδηγιες με την σειρα αλλα παλι τιποτα... Τι μπορει να εχει παει λαθος?? μηπως ειναι θεμα hardware?? και αν ναι πως διορθωνεται??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έκανα και εγώ πάλι για πολλοστή φορά:gps.conf->παρατεταμένο πάτημα επάνω του->delete->δείχνει ότι το σβήνει και το αρχείο παραμένει μέσα.Εσένα το σβήνει από μέσα;

Υπάρχει και ένα αρχείο gps.conf.bak,θέλει και αυτό σβήσιμο;

Προσπάθησα να διορθώσω το ήδη υπάρχον gps.conf αλλά στην αποθήκευση δεν το δέχεται,γενικά δεν με αφήνει να κάνω καμία ενέργεια!

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είσαι root ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είσαι root ?

 

Η αυτό η δεν χρησιμοποιεί κατάλληλο file manager. Η και τα 2, από κάποιο σημείο και μετά δεν γίνεται να ξέρουμε.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με es δεν μπορείς να εΠέμβεις.

Προσπάθησε με root browser

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και root είμαι και με root browser δοκίμασα και με solid explorer,δεν γίνεται τίποτα!

Μήπως παίζει κάτι με το αρχείο gps.conf.bak που έχει μέσα στο etc;Εσείς δεν το έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω πάντως το αρχείο που ανέφερες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και root είμαι και με root browser δοκίμασα και με solid explorer,δεν γίνεται τίποτα!

Μήπως παίζει κάτι με το αρχείο gps.conf.bak που έχει μέσα στο etc;Εσείς δεν το έχετε;

μαλλον αυτο παιζει ρολο...εξαφανισε το! :kill:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο παιζει ρολο...εξαφανισε το! :kill:

Τίποτα δεν γίνεται,ούτε αυτό το αρχείο σβήνει(δείχνει ότι το σβήνει αλλά είναι μέσα):angry:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δωστε λιγη βοηθεια γτ εχω παλαβωσει κ γω με τα τοσα που εχω διαβασει...

Καταρχην εχω το neken n6. Εχει γινει root κανονικα και μετα απο πολλες προσπαθειες για να το πετυχω τελικα εγινε επαναφορα ρυθμισεων για να το παρω απο την αρχη..

Ξεκιναω απο το πιο απλο..

Με το mobileuncle δεν κανει download το epo και συνεχεια μου βγαζει μηνυμα epo update failure.Μεχρι το 25 παει μερικες φορες και μετα τπτ..

Επισης οταν πηγαινω στην επιλογη ygps στην καρτελα satellite δεν μου εμφανιζει ουτε εναν δορυφορο.ουτε κοκκινο ουτε πρασινο δλδ..

Link to comment
Share on other sites

GPS setup

 

Θα χρειαστείτε:

• Rooted κινητό

• MTK mobileuncle Tools (google play)

• FasterGPS (google play)

 

Ενεργοποιούμε το WiFi ή τα data

Εγκαθιστούμε και ανοίγουμε το MobileUncle Tools και επιλέγουμε με την σειρά:

-Engineer Mode

-Engineer Mode (MTK) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)

-πάμε στην καρτέλα Location (4η στα δεξιά)

-Location Based Services

-Στην καρτέλα EPO

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

-πατάμε το κουμπί EPO IDLE και θα δούμε ότι μετονομάζεται σε EPO DOWNLOADING (λίγο ποιο κάτω στο LOG βλέπουμε και την πρόοδο και περιμένουμε την ολοκλήρωση).

-Μόλις επανέλθει σε EPO IDLE πάμε πίσω στο μενού ένα βήμα

-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.

 

 

Εγκαθιστούμε στο FasterGPS και εκτελούμε την εφαρμογή. Εκεί διαδοχικά επιλέγουμε Ευρώπη και Ελλάδα. Αυτό θα δημιουργήσει το αρχείο gps.conf με τα παρακάτω περιεχόμενα

 

Αυτός είναι ΕΝΑΣ από τους ελληνικούς servers.

 

Παρακάτω δίνω το δικό μου gps.conf λίγο πιο πειραγμένο. Τα περιεχόμενά του είναι

 

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις το gps μου κλειδώνει εντός λεπτού.

 

DOWNLOAD:[ATTACH]35763[/ATTACH]

Σημείωση:

εάν βάλετε με το χέρι το gps.conf (μέσα στον φάκελο etc του root) προσέξτε να βάλετε σωστά τα permissions (ίδια με το παλιό σας που μπορείτε να μετονομάσετε για να μην χαθεί... αν και το fastergps μπορεί να το φτιαξει και πάλι)

 

Προγράμματα καταγραφής διαδρομών:

Είναι αρκετοί οι κάτοχοι κινητών mediatek οι οποίοι χρησιμοποιούν το gps τους με κάποιο πρόγραμμα καταγραφής διαδρομών όπως είναι τα Sports Tracker, Endomondo και αρκετά ακόμα. Δυστυχώς τα αποτελέσματα που βγάζουν είναι περα για πέρα εξωπραγματικά.

Για να λύσετε αυτό το πρόβημα δεν έχετε παρά να προσθέσετε την παρακάτω γραμμή στο τέλος του build.prop αρχείου στο κινητό σας.

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι root στο κινητό σας και έναν root explorer.

Το fix αυτό προέρχεται από το xda με επισήμανση του bbbb

Εύκολα, γρήγορα και αποτελεσματικά! Ευχαριστώ πολύ. Κλείδωσα σε 30'' με thl w100 χρησιμοποιώντας το "be one road" και το "map my ride" με κλειστό 3G...

Nokia 5210--->Nokia 6288--->LG KM900 Arena--->Samsung C3300K Champ---> THL W100---> Cubot Note S Black
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αμετρητες προσπαθειες και πολυ διαβασμα τελικα τα καταφερα κ εγω!

Κατεβασα τα τελευταια epo files χειροκινητα απο εδω και τα περασα εκει που γραφει μεσα στο post και μετα περασα και το gps.conf που παλι χειροκινητα χωρις το faster gps.

Το βασικο ειναι το root και τα σωστα permissions στα αρχεια.Την πρωτη φορα αργησε να κλειδωσει και απογοητευτικα για αλλη μια φορα αλλα το αφησα και τελικα κλειδωσε δορυφορους. Στην δευτερη προσπαθεια κλειδωσει σε λιγοτερο απο 20 sec.Και μετα απο reboot παλι τον ιδιο χρονο εκανε.

Προς το παρον δλδ ειναι οκ δεν ξερω βεβαια αν θα χρειαζεται να κατεβαζω καθε λιγο τα epo files.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αμετρητες προσπαθειες και πολυ διαβασμα τελικα τα καταφερα κ εγω!

Κατεβασα τα τελευταια epo files χειροκινητα απο εδω και τα περασα εκει που γραφει μεσα στο post και μετα περασα και το gps.conf που παλι χειροκινητα χωρις το faster gps.

Το βασικο ειναι το root και τα σωστα permissions στα αρχεια.Την πρωτη φορα αργησε να κλειδωσει και απογοητευτικα για αλλη μια φορα αλλα το αφησα και τελικα κλειδωσε δορυφορους. Στην δευτερη προσπαθεια κλειδωσει σε λιγοτερο απο 20 sec.Και μετα απο reboot παλι τον ιδιο χρονο εκανε.

Προς το παρον δλδ ειναι οκ δεν ξερω βεβαια αν θα χρειαζεται να κατεβαζω καθε λιγο τα epo files.

 

Φίλε μου σε παρακαλώ τα φώτα σου. Προσπάθησα 10 φορές τουλάχιστον, έχω κάνει root, έδωσα permissions αλλά τίποτα. Μπορείς να μου δώσεις αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησες και το χρόνο που περίμενες π.χ. την πρώτη φορά, όταν επέλεγες hot, warm, RESTART AGPS; Τι ενδείξεις πρέπει να βγάλει; Το wifi και το GPS πότε είναι ανοιχτά και πότε κλειστά; Έχω διαβάσει 5 φορές όλες τις σελίδες, έκανα όλη τη διαδικασία ξανά και ξανά, έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξανά από την αρχή αλλά τίποτα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε παρακαλώ τα φώτα σου. Προσπάθησα 10 φορές τουλάχιστον, έχω κάνει root, έδωσα permissions αλλά τίποτα. Μπορείς να μου δώσεις αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησες και το χρόνο που περίμενες π.χ. την πρώτη φορά, όταν επέλεγες hot, warm, RESTART AGPS; Τι ενδείξεις πρέπει να βγάλει; Το wifi και το GPS πότε είναι ανοιχτά και πότε κλειστά; Έχω διαβάσει 5 φορές όλες τις σελίδες, έκανα όλη τη διαδικασία ξανά και ξανά, έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξανά από την αρχή αλλά τίποτα. Ευχαριστώ!

 

Λοιπον επειδη και γω δεν ξερω πολλα πολλα κ ολα τα βρηκα βημα βημα..Εφοσον εχεις κανει επαναφορα προσφατα θα σου προτεινα να ξανακανεις αλλη μια και να το πας απο την αρχη.

Κατεβασε το mobileuncle και αστο οπως εχει.(Επειδη κατεβαζα apps αβερτα και εκανα πολλες δοκιμες δεν ειμαι σιγουρος αν εχω πειραξει κατι αλλο.Θα σου πω τι πιστευω εγω πως δουλεψε σε μενα.)

Κατεβαζεις απο εδω το zip του rosmodelo στην 3-4 σελιδα αυτου του ποστ πρεπει να ειναι.Κανεις unzip και το αρχειο "my gps.conf" το μετονομαζεις σε "gps.conf" και αποθηκευσε το καπου αλλου γτ μεσα στο zip εχει κι αλλο "gps.conf".

Μετα κατεβασε απο εδω https://www.dropbox.com/sh/obj2tl9lc95rkc1/AslZ-XLKAF και τα 3 αρχεια που εχει.

Περασε τα και 4 στην sd card και μπες μετα στον root explorer(εγω χρησιμοποιησα τον root broswer)

Αλλαξε πρωτα τα permission στους φακελους σου. (Κανε δοκιμες και θα τους καταλαβεις τους κωδικους.)

Ο φακελος system ο δικος μου εχει αυτα τα permission rwxr-xr-x

και ο φακελος etc παλι τα ιδια permission rwxr-xr-x.

Αν μεσα στο φακελο misc εχεις καποιο παλιο gps.conf σβηστο.

Πας πισω στην sd και παιρνεις το gps.conf και το αντιγραφεις στην παραπανω διαδρομη system/etc.

To gps.conf εχει αυτα τα permission rw-r--r--.

Τελος με αυτο.

 

Μετα πηγαινε στο data/misc και αν εχει αρχεια epo.dat ή κατι αλλο παρομοια σβηστα.

Τα δικα μου permissions για τον φακελο data ειναι rwxrwx--x και για τον φακελο Misc rwxrwx--t(πατας το sticky και τσεκαρεις το execute στο other για το t στο τελος).

Αντεγραψε τα υπολοιπα 3 αρχεια που εχεις στην sd εκει μεσα.

Και τα 3 αρχεια εχουν rw-r--r--.

Βγαινεις εντελως ανοιγεις gps και κανεις reboot.

Οταν ανοιξει αν πας παλι στο φακελο data/misc λογικα το epomd5 θα εχει εξαφανιστει.

Και αν πας στις ρυθμισεις/προσβαση τοποθεσιας/δορ. gps/ρυθμισεις epo πλεον στις πληροφοριες του αρχειου epo θα σου εχει ημερομηνιες.

Τικαρε τα ολα εδω μεσα.Οτι εχει.

Τελος ανοιξε το mobileuncle πατα τα hot/full/agps restart και αν εισαι εξω περιμενε στην οθονη με τα satellites.Ενα πενταλεπτο και παραπανω περιμενα εγω..Στο μπαλκονι εκανα τη δοκιμη.

Πιστευω να τα εγραψα αναλυτικα και να σε βοηθησω..κ γω στην τυχη τα δοκιμαζα ολα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη και γω δεν ξερω πολλα πολλα κ ολα τα βρηκα βημα βημα..Εφοσον εχεις κανει επαναφορα προσφατα θα σου προτεινα να ξανακανεις αλλη μια και να το πας απο την αρχη.

Κατεβασε το mobileuncle και αστο οπως εχει.(Επειδη κατεβαζα apps αβερτα και εκανα πολλες δοκιμες δεν ειμαι σιγουρος αν εχω πειραξει κατι αλλο.Θα σου πω τι πιστευω εγω πως δουλεψε σε μενα.)

Κατεβαζεις απο εδω το zip του rosmodelo στην 3-4 σελιδα αυτου του ποστ πρεπει να ειναι.Κανεις unzip και το αρχειο "my gps.conf" το μετονομαζεις σε "gps.conf" και αποθηκευσε το καπου αλλου γτ μεσα στο zip εχει κι αλλο "gps.conf".

Μετα κατεβασε απο εδω https://www.dropbox.com/sh/obj2tl9lc95rkc1/AslZ-XLKAF και τα 3 αρχεια που εχει.

Περασε τα και 4 στην sd card και μπες μετα στον root explorer(εγω χρησιμοποιησα τον root broswer)

Αλλαξε πρωτα τα permission στους φακελους σου. (Κανε δοκιμες και θα τους καταλαβεις τους κωδικους.)

Ο φακελος system ο δικος μου εχει αυτα τα permission rwxr-xr-x

και ο φακελος etc παλι τα ιδια permission rwxr-xr-x.

Αν μεσα στο φακελο misc εχεις καποιο παλιο gps.conf σβηστο.

Πας πισω στην sd και παιρνεις το gps.conf και το αντιγραφεις στην παραπανω διαδρομη system/etc.

To gps.conf εχει αυτα τα permission rw-r--r--.

Τελος με αυτο.

 

Μετα πηγαινε στο data/misc και αν εχει αρχεια epo.dat ή κατι αλλο παρομοια σβηστα.

Τα δικα μου permissions για τον φακελο data ειναι rwxrwx--x και για τον φακελο Misc rwxrwx--t(πατας το sticky και τσεκαρεις το execute στο other για το t στο τελος).

Αντεγραψε τα υπολοιπα 3 αρχεια που εχεις στην sd εκει μεσα.

Και τα 3 αρχεια εχουν rw-r--r--.

Βγαινεις εντελως ανοιγεις gps και κανεις reboot.

Οταν ανοιξει αν πας παλι στο φακελο data/misc λογικα το epomd5 θα εχει εξαφανιστει.

Και αν πας στις ρυθμισεις/προσβαση τοποθεσιας/δορ. gps/ρυθμισεις epo πλεον στις πληροφοριες του αρχειου epo θα σου εχει ημερομηνιες.

Τικαρε τα ολα εδω μεσα.Οτι εχει.

Τελος ανοιξε το mobileuncle πατα τα hot/full/agps restart και αν εισαι εξω περιμενε στην οθονη με τα satellites.Ενα πενταλεπτο και παραπανω περιμενα εγω..Στο μπαλκονι εκανα τη δοκιμη.

Πιστευω να τα εγραψα αναλυτικα και να σε βοηθησω..κ γω στην τυχη τα δοκιμαζα ολα!

 

Τόσο αναλυτικά που τα έγραψες φίλε μου, αν δεν το καταφέρω θα πάρω τουριστικό χάρτη. Ευχαριστώ πολύ! Αν χρειαστώ κάτι (ελπίζω όχι) ξέρω που θα σε βρω.

Link to comment
Share on other sites

====================================

start download result=sucess

EPO Starting

Progress=0

Progress=0

Progress=0

Progress=0

Progress=0

EPO update failure

EPO is idlenow

 

Σε Xiaomi Hongmi, δοκιμασα και με Data και με WiFi γιατι ετσι ? Ειμαι Root και εχω δωσει και permissions.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό πρόβλημα και δεν φταις εσύ, απλά ο ftp server της MediaTek έχει κάτι μήνες να δουλέψει σωστά. Αφου είσαι root βάλε αυτήν την εφαρμογή που κατεβάζει το EPO απο εναλλακτικό server.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό πρόβλημα και δεν φταις εσύ, απλά ο ftp server της MediaTek έχει κάτι μήνες να δουλέψει σωστά. Αφου είσαι root βάλε αυτήν την εφαρμογή που κατεβάζει το EPO απο εναλλακτικό server.

 

Ωραιος φιλε αυτο δουλευει, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έκανα μερικές ρυθμίσεις έβαλα τα τελευταια EPO και τέτοια έβαλα και το conf αρχείο

μόλις πατάω να με βρει ακόμα και μέσα στο σπίτι και εκτος σπιτιού με 3g με βρίσκει αμέσως αστραπιαία μόλις το πατάω..

αλλα πάντα με δείχνε 1-2 δρόμους διπλα/πάνω/κάτω όχι ακριβώς όπου είμαι

πρέπει να περιμένω αρκετα λεπτα?

Δεν ξερω αν βοηθαει οσους γνωριζουν αυτη η screenshot απο το gps test

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...