Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

 

Αυτά τα 1-2-3 πού τα βρίσκουμε? εμένα έχει μόνο 1 "σλοτ" για να τα γράψω....

 

Στα advanced settings του fasterGPS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν μπορώ να μπω στην επιλογή

Location based service... "αχνοφένεται".... (έχω στις ρυθμίσεις του google να επιτρέπεται η τοποθεσία)

στην επιλογή ΥGPS μπαίνω κανονικότατα...

τί παίζει ??

 

Ps. να σημειώσω ότι βλέπω in view 9... in use 0.

ps2. παρ' όλο ότι δεν μπορούσα να μπω στο location based service έκανα την διαδικασία με τα 2 gps files (2 χρήστες που ανεβάσανε όπως διάβασα παραπάνω...) και πάλι τίποτα...

περιμένω την απάντησή σας και τα φώτα σας... !

Edited by insiderGR
Link to comment
Share on other sites

Προβληματα. Στην καρτελα EPO εγω βλεπω αυτο και οχι αυτο που λετε (screenshot)

 

Ειμαι root αλλα δεν μπορω να κανω rename στο αρχειο. (es explorer- root explorer). Παραθετω καποια screenshots μπας και καταλαβετε απο το μενου τι παιζει. Βασικα δεν εχω καταλαβει πως θα δωσω δικαιωματα στον explorer και επισης πως αλλαζω τα permissions.

 

Edit: Ok καταλαβα πως επρεπε να βαλω την εκδοση του Root Explorer που ειναι με πληρωμη για τις extra λειτουργιες Mount R/W κτλ, αλλα και παλι δεν αλλαξε κατι γιατι το παταω και δεν κανει τιποτα, πω πω καψιμο...

 

Εdit2: Περασα νεα rom (marsapa) και δουλευει ο Root Explorer. Αντικατεστησα λοιπον το gps.conf τελικα. Εκανα καποιες δοκιμες και κλειδωνει σχετικα γρηγορα οταν ειμαι εξω, θα δοκιμασω navigon και runkeeper καποια στιγμη να δω πως θα παει.

Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

Προβληματα. Στην καρτελα EPO εγω βλεπω αυτο και οχι αυτο που λετε (screenshot)

 

Ειμαι root αλλα δεν μπορω να κανω rename στο αρχειο. (es explorer- root explorer). Παραθετω καποια screenshots μπας και καταλαβετε απο το μενου τι παιζει. Βασικα δεν εχω καταλαβει πως θα δωσω δικαιωματα στον explorer και επισης πως αλλαζω τα permissions.

 

Edit: Ok καταλαβα πως επρεπε να βαλω την εκδοση του Root Explorer που ειναι με πληρωμη για τις extra λειτουργιες Mount R/W κτλ, αλλα και παλι δεν αλλαξε κατι γιατι το παταω και δεν κανει τιποτα, πω πω καψιμο...

 

Εdit2: Περασα νεα rom (marsapa) και δουλευει ο Root Explorer. Αντικατεστησα λοιπον το gps.conf τελικα. Εκανα καποιες δοκιμες και κλειδωνει σχετικα γρηγορα οταν ειμαι εξω, θα δοκιμασω navigon και runkeeper καποια στιγμη να δω πως θα παει.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.... ---->Στην καρτελα EPO εγω βλεπω αυτο...........

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να μπω στην επιλογή

Location based service... "αχνοφένεται".... (έχω στις ρυθμίσεις του google να επιτρέπεται η τοποθεσία)

στην επιλογή ΥGPS μπαίνω κανονικότατα...

τί παίζει ??

 

Ps. να σημειώσω ότι βλέπω in view 9... in use 0.

ps2. παρ' όλο ότι δεν μπορούσα να μπω στο location based service έκανα την διαδικασία με τα 2 gps files (2 χρήστες που ανεβάσανε όπως διάβασα παραπάνω...) και πάλι τίποτα...

περιμένω την απάντησή σας και τα φώτα σας... !

μπας και ξέρει κανείς... !

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια παιδια,παρελαβα ενα elephone p7 mini εχω κανει ολες τις διαδικασιες που υπαρχουν εδω μεσα για το gps το αποτελεσμα

ειναι οτι τις περισσοτερες φορες το sygic δεν κλειδωνει με τιποτα και καποιες φορες οταν βρισκει δορυφορους μετα απο λιγο τους χανει και μια τους επαναφερει με μικρο ποσοστο.υπαρχει καποιος τροπος να δοκιμασω αν ειναι η κεραια η κανω εγω καποιο λαθος στις διαδικασιες?

 

κανενας εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια παιδια,παρελαβα ενα elephone p7 mini εχω κανει ολες τις διαδικασιες που υπαρχουν εδω μεσα για το gps το αποτελεσμα

ειναι οτι τις περισσοτερες φορες το sygic δεν κλειδωνει με τιποτα και καποιες φορες οταν βρισκει δορυφορους μετα απο λιγο τους χανει και μια τους επαναφερει με μικρο ποσοστο.υπαρχει καποιος τροπος να δοκιμασω αν ειναι η κεραια η κανω εγω καποιο λαθος στις διαδικασιες?

 

Δοκιμασες με το gps test να δεις απο δορυφορους τι βλεπει και ποσους κλειδωνει ; η και με το gps status & toolbox μπορεις να δεις

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με το gps test να δεις απο δορυφορους τι βλεπει και ποσους κλειδωνει ; η και με το gps status & toolbox μπορεις να δεις

 

εχω δοκιμασει τους βλεπει αλλα δεν ανεβαινει καμια μπαρα ουτε κλειδωνει.

τους βρισκει μεσω internet για αρχη

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει τους βλεπει αλλα δεν ανεβαινει καμια μπαρα ουτε κλειδωνει.

τους βρισκει μεσω internet για αρχη

 

Data έχεις ανοιχτα;;

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να δείχνει το gps test για να πούμε ότι δουλεύει οκ; Το δικό μου δείχνει αυτό, είναι εντάξει;

http://i.imgur.com/5stsJtX.png

Edited by XtR
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να δείχνει το gps test για να πούμε ότι δουλεύει οκ; Το δικό μου δείχνει αυτό, είναι εντάξει;

http://i.imgur.com/5stsJtX.png

 

απο αυτο που βλεπω μια χαρα δουλευει αλλα για να δεις αν πραγματικα δουλευει οκ θα το καταλαβεις μονο σε συνθηκες πλοηγησης στον δρομο, αν ειναι σταθερο το σημα και δεν το χανει καθε τοσο, αν σε δειχνει πανω στον δρομο και οχι στα χωραφια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γμτο έχω ξενερώσει άσχημα με το gps μιας και το χρησιμοποιώ συχνά. Έχω κάνει και τις ρυθμίσεις που προαναφέρθηκαν αλλά πάλι μου βγάζει κουλά, πχ στο στράβα γίνεται χαμός, ανέβηκα και κατέβηκα από το ίδιο σημείο και αυτό με βγάζει όπου να 'ναι.

Δεν παίζει να υπάρχει κανένα εξωτερικό gps sensor όπως στα iphone τουλάχιστον να δουλεύει σωστά στο αυτοκίνητο; :/

http://s11.postimg.org/5s06cq9r7/Screenshot_2014_03_30_12_54_17.png

http://s29.postimg.org/44smk6853/Screenshot_2014_03_30_13_20_05.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοραση ένα κινεζικο samsung κλωνο 5.7 ΜΤΚ.και εδώ και δυο μηνες προσπαθω να βρω έναν τροπο γρηγορου κλειδώματος δορυφόρων και δεν το κατορθωσα.Θελω αν είναι δυνατον να μου συστησεται μια εταιρεια η καποιον να του το δωσω και να μου το κανη rooted η να το σπαση να ησυχασω.το email μου ειναι aptalidis.1@hotmail.com.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν γίνεται update στο epo......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν γίνεται update στο epo......

 

χτες πολύ αργά το βραδυ έκανα εγώ update (μετά από καμια 10 προσπάθειες βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοραση ένα κινεζικο samsung κλωνο 5.7 ΜΤΚ.και εδώ και δυο μηνες προσπαθω να βρω έναν τροπο γρηγορου κλειδώματος δορυφόρων και δεν το κατορθωσα.Θελω αν είναι δυνατον να μου συστησεται μια εταιρεια η καποιον να του το δωσω και να μου το κανη rooted η να το σπαση να ησυχασω.το email μου ειναι aptalidis.1@hotmail.com.

Ευχαριστω

Θα είμαι υποχρεοσ αν το αναλαβησ εσυ.μπορω να ελθω στον χωρο σου

Link to comment
Share on other sites

Γμτο έχω ξενερώσει άσχημα με το gps μιας και το χρησιμοποιώ συχνά. Έχω κάνει και τις ρυθμίσεις που προαναφέρθηκαν αλλά πάλι μου βγάζει κουλά, πχ στο στράβα γίνεται χαμός, ανέβηκα και κατέβηκα από το ίδιο σημείο και αυτό με βγάζει όπου να 'ναι.

Δεν παίζει να υπάρχει κανένα εξωτερικό gps sensor όπως στα iphone τουλάχιστον να δουλεύει σωστά στο αυτοκίνητο; :/

http://s11.postimg.org/5s06cq9r7/Screenshot_2014_03_30_12_54_17.png

http://s29.postimg.org/44smk6853/Screenshot_2014_03_30_13_20_05.png

ειναι προγραμμα για τρεξιμο/περπατημα?εαν ναι θελει να προσθεσεις μια γραμμη στο build.prop αλλιως απο οτι διαβασα το runtastic στην τελευταια του εκδοση διορθωνει το προβλημα χωρις την προσθηκη αυτη στο build.prop. αν εχω καταλαβει καλα το endomondo εχει θεμα χωρις την εξτρα εντολη ακομα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε ένα κινέζικο HTM M1 με ΜΤΚ6572 , και ακολουθώντας τις οδηγίες , το GPS ( σύμφωνα με το gps test ) , βρίσκει 11 δορυφόρους και συνδέεται με 6-7 ( χωρίς χρήση data ή wi-fi ) . Στην αρχή δοκίμασα και το faster gps , αλλά μετά το παράτησα και άλλαξα το αρχείο gps.conf με αυτό που έχει δοθεί στην πρώτη σελίδα και ησύχασα :)

 

Θα το δοκιμάσω και με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης , και θα δούμε τι γίνεται . Αλήθεια με τους google maps , θα μπορέσω να καταλάβω ότι παίζει καλά το gps ; Η θα παίρνει σήμα από τα data μόνο και θα μου δείχνει την θέση ;

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα να κατεβάσε το EPO δοκιμάστε αυτή την εφαρμογή: MT GPS EPO Fix. Κατεβάζει το EPO απο εναλακτικό link της ίδιας της MediaTek και το βάζει στο /data/misc/. Απαιτεί root για να δουλέψει.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα να κατεβάσε το EPO δοκιμάστε αυτή την εφαρμογή: MT GPS EPO Fix. Κατεβάζει το EPO απο εναλακτικό link της ίδιας της MediaTek και το βάζει στο /data/misc/. Απαιτεί root για να δουλέψει.

Στο ZOPO ZP998 που δεν έχει επιλογή για EPO βοηθάει σε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Στο ZOPO ZP998 που δεν έχει επιλογή για EPO βοηθάει σε κάτι;

 

Δεν το εχω κανει αλλα μπορει να βοηθαει, και εμενα το τηλεφωνο ulefone u692 δεν εχει επιλογη για EPO αλλα πηγαινοντας στον φακελο data/misc υπαρχει ενα αρχειο EPO.dat, μαλλον αυτο αλλαζει αυτη η εφαρμογη, δες και στο δικο σου μεσα στο data/misc αν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω κανει αλλα μπορει να βοηθαει, και εμενα το τηλεφωνο ulefone u692 δεν εχει επιλογη για EPO αλλα πηγαινοντας στον φακελο data/misc υπαρχει ενα αρχειο EPO.dat, μαλλον αυτο αλλαζει αυτη η εφαρμογη, δες και στο δικο σου μεσα στο data/misc αν υπαρχει

Ναι φίλε μου και σε εμένα υπάρχει.

Εσένα το δικό σου που λες ότι δεν έχει επιλογή EPO,έβαλες το fix και είδες κάπου διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου και σε εμένα υπάρχει.

Εσένα το δικό σου που λες ότι δεν έχει επιλογή EPO,έβαλες το fix και είδες κάπου διαφορά;

 

Όχι φιλε δεν εκανα το fix γιατι το gps δουλευει όχι τελεια αλλα ικανοποιητικα σε μενα, το μονο που εχω κανει ειναι να αλλαξω το gps.conf με αυτό που εχει εδώ στο thread, και ειδα μια διαφορα προς το καλυτερο 1-2 δορυφόρους παραπανω και πιο γρηγορο κλειδωμα, αλλα σκέφτομαι να κανω και αυτό με το epo να δω τι παιζει :D θα κανω ένα back up βεβαια στο υπαρχων epo.dat σε περιπτωση που παει κατι στραβα

Link to comment
Share on other sites

GPS setup

Παρακάτω δίνω το δικό μου gps.conf λίγο πιο πειραγμένο. Τα περιεχόμενά του είναι

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/

xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/

xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/

xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

Με αυτές τις ρυθμίσεις το gps μου κλειδώνει εντός λεπτού.

 

Φίλε μου πραγματικά δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Μετά απο άπειρες προσπάθειες και υποτιθέμενους "οδηγούς", το αρχείο σου πραγματικά με έσωσε και επιτέλους το νέο zoppo zp998 δουλεύει άψογα. Κλειδώνει χωρίς data σε 2 λεπτά το πολύ & με data σε λιγότερο απο 30''. Να'σαι καλά, και πάλι σε ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...