Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά έχω μείνει άναυδος το GPS κλειδώνει κάθε φορά που το ανοίγω σε 5 δεύτερα! Με το gps.conf του φίλου παραπάνω.θα το δω και κρύο αύριο πόσο θα κάνει!

 

Παιδια καλημερα. Δεν ξερω τι συμβαινει αλλα τελικα στο δικο μου δεν δουλεψε και ξαναεβαλα το αρχικο gps.conf του aiakos απτο πρωτο ποστ που ουτος η αλλος μεσα σε 1 λεπτο πανω κατω κλειδωνει!! Θα ηθελα να δοκιμαζα και να δουλευει και του rosmodelo ... !!!! Εδω τα βηματα που ακολουθησα την πρωτη φορα μηπως και εκανα κατι λαθος :

1) Κανω μετενομασια το παλιο gps.conf (του aiakos που ειχα) σε π.χ abc (η και κατευθειαν διαγραφη).

2) Βαζω στον φακελο root-etc το My gps.conf και παταω open text editior και το αλλαζω σε σκετο gps.conf

Στην αρχη που δεν το ειχε φτιαξει προσθεσα και το pool που δεν υπηρχε τωρα το εχει ετοιμο) παταω save.

3) Αλλαζω τα permissions σε rw-r--r--

4) Κλεινω το root explorer και restart το κινητο

Ανοιγω το mobile uncle tools στο Ygps και βλεπω τους δορυφορους για 5-10 λεπτα αλλα τιποτα ανοιγω sygic - gps test τιποτα

Παταω εκει που λεει restart agps ftp://ftp.physics.uoc.gr/pub/tmp/MyPhone/4.png παω αριστερα στους δορυφορους και για μια πρωτη φορα μου κλειδωσε σε σχεδον 10 sec. To κλεινω και λεω α ωραια!!! Ε μετα απο αυτην την 1 φορα γιοκ τι ανοιξε κλεισε εκανα, τι ρεσταρτ το κινητο, τι εππανεκκινηση agps εκανα μεχρι που εσβησα το gps.conf εκανα απο την αρχη του πρωτου ποστ την διαδικασια απτην αρχη και με το παλιο αρχειο και με το καινουργιο αλλα οι δορυφοροι ειχαν μουλαρωσει!!! Πιστευω κατι εγινε εκει με το restart του agps δεν εξηγητε αλλιως γιατι με το gps.conf του aiakos το εκανες μια φορα και μετα ποτε δεν ξανακανες restart agps ... Ξερεται πως εφτιαξε μπηκα recovery και εκανα restore την ρομ μου που ειχα κανει και ολλα οκ !!! :wacko: :wacko: Δεν ειναι λυση αυτο βεβαια !!! Ψαχνοντας βρηκα αυτο http://chinaphonearena.com/forum/Thread-Get-your-MTK6589-GPS-Working-Method-B το εχει δοκιμασει κανεις μηπως και δουμε σε εμας που εχουμε s4 clones καποια βελτιωση?? Γιατι τα επαθα ολα αυτα μηπως δεν εκανα κατι σωστα και η διαδικασια ειναι απλη?? Σκεφτομαι να το ξαναδοκιμασω αν οντως κλειδωνει σε 5 sec αλλα να το κανει παντα και χωρις restart agps καθε λιγο..Τι λετε??

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι που έχω απορία;

Ο οδηγός αυτός προτείνεται για κινητά/tablet που προορίζονται για Κίνα και έρχονται Ευρώπη

ή γενικά για όλες τις κινέζικες συσκευές.

Ρωτάω γιατί πρόσφατα αγόρασα το lenovo s6000(tablet) για δώρο και σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω κάτι τέτοιο.

Όμως η lenovo προορίζει tablet και laptop για Ευρώπη άρα είναι έτοιμο και δε χρειάζεται κάτι??

ότι αναφέρει ο τίτλος, αφορά τηλ κλπ που εχουν mtk επεξεργαστή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Δεν ξερω τι συμβαινει αλλα τελικα στο δικο μου δεν δουλεψε και ξαναεβαλα το αρχικο gps.conf του aiakos απτο πρωτο ποστ που ουτος η αλλος μεσα σε 1 λεπτο πανω κατω κλειδωνει!! Θα ηθελα να δοκιμαζα και να δουλευει και του rosmodelo ... !!!! Εδω τα βηματα που ακολουθησα την πρωτη φορα μηπως και εκανα κατι λαθος :

1) Κανω μετενομασια το παλιο gps.conf (του aiakos που ειχα) σε π.χ abc (η και κατευθειαν διαγραφη).

2) Βαζω στον φακελο root-etc το My gps.conf και παταω open text editior και το αλλαζω σε σκετο gps.conf

Στην αρχη που δεν το ειχε φτιαξει προσθεσα και το pool που δεν υπηρχε τωρα το εχει ετοιμο) παταω save.

3) Αλλαζω τα permissions σε rw-r--r--

4) Κλεινω το root explorer και restart το κινητο

Ανοιγω το mobile uncle tools στο Ygps και βλεπω τους δορυφορους για 5-10 λεπτα αλλα τιποτα ανοιγω sygic - gps test τιποτα

Παταω εκει που λεει restart agps ftp://ftp.physics.uoc.gr/pub/tmp/MyPhone/4.png παω αριστερα στους δορυφορους και για μια πρωτη φορα μου κλειδωσε σε σχεδον 10 sec. To κλεινω και λεω α ωραια!!! Ε μετα απο αυτην την 1 φορα γιοκ τι ανοιξε κλεισε εκανα, τι ρεσταρτ το κινητο, τι εππανεκκινηση agps εκανα μεχρι που εσβησα το gps.conf εκανα απο την αρχη του πρωτου ποστ την διαδικασια απτην αρχη και με το παλιο αρχειο και με το καινουργιο αλλα οι δορυφοροι ειχαν μουλαρωσει!!! Πιστευω κατι εγινε εκει με το restart του agps δεν εξηγητε αλλιως γιατι με το gps.conf του aiakos το εκανες μια φορα και μετα ποτε δεν ξανακανες restart agps ... Ξερεται πως εφτιαξε μπηκα recovery και εκανα restore την ρομ μου που ειχα κανει και ολλα οκ !!! :wacko: :wacko: Δεν ειναι λυση αυτο βεβαια !!! Ψαχνοντας βρηκα αυτο http://chinaphonearena.com/forum/Thread-Get-your-MTK6589-GPS-Working-Method-B το εχει δοκιμασει κανεις μηπως και δουμε σε εμας που εχουμε s4 clones καποια βελτιωση?? Γιατι τα επαθα ολα αυτα μηπως δεν εκανα κατι σωστα και η διαδικασια ειναι απλη?? Σκεφτομαι να το ξαναδοκιμασω αν οντως κλειδωνει σε 5 sec αλλα να το κανει παντα και χωρις restart agps καθε λιγο..Τι λετε??

 

Αν δεν κάνω λάθος είσαι το παιδί που μιλήσαμε στο τηλ μαζί εχθές?!Από εχθές το μεσημέρι που ανέβασα τις φωτογραφίες(στο ftp) έχω να δουλέψω το GPS...Το άνοιξα τώρα λοιπόν μου κλείδωσε σε 20sec χωρίς restart AGPS ,κλείνω το GPS το ξανά ανοίγω κλείδωσε σε 10sec ,κάνω reboot το τηλ ανοίγω το GPS κλείδωσε σε 7sec μέσα στο σπίτι μου!!!!!!!!!1.Δεν γνωρίζω τι ακριβώς πείραξες. 2.Αν θες να βάλεις το παλιό conf δεν κάνεις restart την rom φίλε μου που ακούστηκε??????!Πας στο conf του υπολογιστή σου κ απλά κάνεις copy αυτά που είχε βάλει τότε ο φίλος η αλλιώς τα γράφεις εσύ μέσα στο conf στον φάκελο etc....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είσαι το παιδί που μιλήσαμε στο τηλ μαζί εχθές?!Από εχθές το μεσημέρι που ανέβασα τις φωτογραφίες(στο ftp) έχω να δουλέψω το GPS...Το άνοιξα τώρα λοιπόν μου κλείδωσε σε 20sec χωρίς restart AGPS ,κλείνω το GPS το ξανά ανοίγω κλείδωσε σε 10sec ,κάνω reboot το τηλ ανοίγω το GPS κλείδωσε σε 7sec μέσα στο σπίτι μου!!!!!!!!!1.Δεν γνωρίζω τι ακριβώς πείραξες. 2.Αν θες να βάλεις το παλιό conf δεν κάνεις restart την rom φίλε μου που ακούστηκε??????!Πας στο conf του υπολογιστή σου κ απλά κάνεις copy αυτά που είχε βάλει τότε ο φίλος η αλλιώς τα γράφεις εσύ μέσα στο conf στον φάκελο etc....

 

Αδερφε καλησπερα. Ναι μιλησαμε εχτες εννοητε οτι για ενα gps.conf δεν ξαναπερνας ολοκληρη ρομ ειναι κουλο το ξερω αλλα ελα μου ντε παιδευομουν πανω απο μια ωρα με ολους τους πιθανους συνδιασμους και οι δορυφοροι ειχαν μουλαρωσει!!Μονο με restore της rom ξαναδουλεψε το gps. Εννοητε οτι δεν φταις εσυ αλλα τωρα που δουλευουν ολα ρολοι τι λες να κανω? Εσυ κανεις αραια συχνα restart agps η οχι γιατι εγω με το παλιο gps.conf δεν εκανα ποτε και δουλευε. Θα ηθελα να ξαναδοκιμασω το δικο σου γιατι τα sec που λες ειναι απιστευτα!! Για πες με 3-4 απλα βηματα πως να το κανω για να δω αν θα μου δουλεψει χωρις καθολου restart agps ??

1) Διαγραφη του παλιου με κλειστο το gps της συσκευης !!

2) Αντιγραφη χυμα το δικο σου νεο αρχειο στον φακελο etc , μετα αλλαγη ονοματος βγαζοντας το my, αλλαγη permisions σε rw-r--r-- και παταω save.

4) Κλεινω root explorer μετα την επικκολληση κλπ με κλειστω το gps της συσκευης και κλειστω το sygic και κανω restart το κινητο !!

5) Ανoιγω κινητο μετα gps απο την μπαρα και μετα το sygic αντε να ανοιξω και το gps test αλλα δεν θελω να πειραξω η να ανοιξω το mobile uncle tools και να κανω καποιο ρεσταρτ στο agps η καποια αλλη ρυθμιση η αλλαγη τι λες ετσι θα δουλεψει το πραγμα η οχι?? Ποσο αλλο αναλυτικα να το γραψω σωστα ειναι τα βηματα κανω κατι λαθος με την σειρα η οχι?? Υποψιν εχω s4 spark οχι lenovo κλπ

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

γραψε βρε αδελφε rosmodelo ενα κατατοπιστικο οδηγο με 1.2.3 ποσοι σε εχουν ρωτησει μεχρι τωρα..(ενδιαφερει και εμενα)

βαλτε και στο 1ο ποστ...αμαν κουραση αυτο το forum ωρες-ωρες

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου διαβασες ολα τα προηγουμενα ποστ????Αν τους δωσεις λιγο παραπανω σημασια θα καταλαβεις και τι πρεπει να κανεις....Πολλοι απο εσας τα θελετε ολα ετοιμα!!!!Που ακριβως εχεις προβλημα εσυ??

 

Δες και εδω : http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353936&page=48

Edited by rosmodelo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...επιβεβαιώνω και έγω ότι με το fix του ros το GPS δουλεύει Καλά, το μόνο που έκανα ήταν να αλλάξω το GPS.conf. Σε βεράντα 2ου ορόφου με κατεβασμενες τις τέντες Και ανοιχτό το GPS σε 20" κλειδώνει το sygic πρασινιζοντας 4 δορυφόρους!

Αύριο θα συνεχίσω τις δοκιμές σε ανοιχτό περιβάλλον και χωρίς σύνδεση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εχω ενα zopo 820 μετον mtk6582, εχω κανει τα παντα απο τις διαδικασιες που προτεινεται αλλα δυστυχως δεν λειτουργει το gps μαλλον καποιο προβλημα εχει με το hardware η χρειαζεται αλλη rom (περιμενω μεχρι να βρεθει καινουργια), αυτο που μου εντεινει αυτη την εκδοχη ειναι οτι οταν ενεργοποιησεις οποιοδηποτε προγραμμα πλοηγησης επρεπε να αναβοσβηνει και ενα μικρο εικονιδιο στην επανω μπαρα, σε εμενα τιποτα. Εχω ενεργοποιησει τα παντα εχω κανει ολα τα διαθεσιμα fix , gps test , και συναφη προγραμματα μα τιποτα, ισως οταν του εγκατεστησαν τη ρομ προηλθε αυτο το προβλημα. και φυσικα με ygps δεν βλεπεις ουτε καν ενα δορυφορο στη λιστα ποσο μαλλον να κλειδωσει κιολλας, θα παρακαλουσα εαν καποιος γνωριζει καποια πιο xtreme ρυθμιση η ποιο αρχειο αφορα στο λογισμικο το hardware του gps εκτος του ( gps.conf - dalvik kai epo.dat).να με βοηθουσε,

επισης εαν σε καποιον αλλο ενω το εικονιδιο το gps δεν λειτουργει αλλα το gps του λειτουργει κανονικα ας με ενημερωσει

ευχαριστω πολυ

καθως ευχαριστω ολους εσας που αφιερωνεται τοσο χρονο για να μπορουμε εμεις οι πιο ασχετοι να βρισκουμε ευκολες ρυθμισεις για τα κινητα μας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εχω ενα zopo 820 μετον mtk6582, εχω κανει τα παντα απο τις διαδικασιες που προτεινεται αλλα δυστυχως δεν λειτουργει το gps μαλλον καποιο προβλημα εχει με το hardware η χρειαζεται αλλη rom (περιμενω μεχρι να βρεθει καινουργια), αυτο που μου εντεινει αυτη την εκδοχη ειναι οτι οταν ενεργοποιησεις οποιοδηποτε προγραμμα πλοηγησης επρεπε να αναβοσβηνει και ενα μικρο εικονιδιο στην επανω μπαρα, σε εμενα τιποτα. Εχω ενεργοποιησει τα παντα εχω κανει ολα τα διαθεσιμα fix , gps test , και συναφη προγραμματα μα τιποτα, ισως οταν του εγκατεστησαν τη ρομ προηλθε αυτο το προβλημα. και φυσικα με ygps δεν βλεπεις ουτε καν ενα δορυφορο στη λιστα ποσο μαλλον να κλειδωσει κιολλας, θα παρακαλουσα εαν καποιος γνωριζει καποια πιο xtreme ρυθμιση η ποιο αρχειο αφορα στο λογισμικο το hardware του gps εκτος του ( gps.conf - dalvik kai epo.dat).να με βοηθουσε,

επισης εαν σε καποιον αλλο ενω το εικονιδιο το gps δεν λειτουργει αλλα το gps του λειτουργει κανονικα ας με ενημερωσει

ευχαριστω πολυ

καθως ευχαριστω ολους εσας που αφιερωνεται τοσο χρονο για να μπορουμε εμεις οι πιο ασχετοι να βρισκουμε ευκολες ρυθμισεις για τα κινητα μας

 

 

Ποια rom έχεις? Δες εδώ http://www.needrom.com/?s=zopo+820&sa=search&scat=0 νομίζω λένε και για το gps...

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις? Δες εδώ http://www.needrom.com/?s=zopo+820&sa=search&scat=0 νομίζω λένε και για το gps...

 

εχω αυτη που εχει και αυτος προβλημα με το wifi του , απλα αυτη απο οτι καταλαβα δεν εχει καν ελληνικα και μαλλον δεν υπαρχουν και οι σχετικοι driver . μαλλον θα περιμενω λιγο ισως βρεθει κατι καλυτερο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου δεν συνδεετε με τιποτα τα εχω κανει ολα που λετε ,δεν θελει

 

Ποιο κινητο εχεις φιλε και ποιο gps.conf εχεις βαλει στο κινητο σου?? Γεια να βγαλουμε ενα συμκπερασμα !!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κινητο εχεις φιλε και ποιο gps.conf εχεις βαλει στο κινητο σου?? Γεια να βγαλουμε ενα συμκπερασμα !!! ;)

doogee dg100, εχω βαλει gps.conf παρα πολλα, και φυσικα και αυτο απο το fast gps fix ,europe - greece

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

στο zte 967s δουλευει αψογα. μπραβο παιδια:p

 

Φιλε καλημερα . Ποιο gps.conf εβαλες στο κινητο ?? Αυτο απο τα πρωτα ποστ του φιλου aiakos η αυτο που λεει

προς το τελος ο φιλος rosmodelo ?? Επισης σε ποσα sec σου κλειδωνει ?? ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας!! Το έκανα και ΄γω που είμαι ψιλοάσχετος και μου δουλεύει μια χαρά :D Έχω το sygic (σπασμένο :X ) και κλειδώνει σε δευτερόλεπτα.

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Η συσκευή μου είναι το zopo zp980+ 2/32.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει χιλιάδες φορές ότι δεν επιτρέπεται η συζήτηση στο παρόν forum για παράνομο λογισμικό και παράνομους τρόπους κτήσης λογισμικού.

 

@taliban

Το post σου έφυγε επειδή απλά έμεινε στον "αέρα". Σε καμία περίπτωση δεν έκανες κάτι λάθος. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

doogee dg100, εχω βαλει gps.conf παρα πολλα, και φυσικα και αυτο απο το fast gps fix ,europe - greece

Τα ίδια και εγώ με το dg 100 :mad: .Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι πρόβλημα Hardware μιας και έχω κάνει ότι φιξ κυκλοφορεί ανά την υφήλιο και όλα τα update και ρυθμίσεις .

Πιθανολογώ κακή επαφή κεραίας και από βδομάδα λέω να προχωρήσω σε εγχείρηση ....και ο θεός βοηθός :devil:.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει χιλιάδες φορές ότι δεν επιτρέπεται η συζήτηση στο παρόν forum για παράνομο λογισμικό και παράνομους τρόπους κτήσης λογισμικού.

 

@taliban

Το post σου έφυγε επειδή απλά έμεινε στον "αέρα". Σε καμία περίπτωση δεν έκανες κάτι λάθος. :)

Έχεις δίκιο φίλε, αλλά δεν κατάλαβες καλά, εγώ εννοώ ότι το πρόγραμμα το έχω σε cd και κάποια στιγμή, μου έπεσε κάτω και έσπασε. :wacko: Από τότε έχω το συγκεκριμένο πρόγραμμα ¨σπασμένο¨ :(

Αυτό είναι όλο! Που πήγε το μυαλό σου;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, νοιώθω χαζός αλλά στο THL w100S πληκτρολογώντας τα στοιχεία *#*#3646633#*#* δεν γίνεται τίποτα, πατάω μετά κλήση και μου λέει ότι ο αριθμός που καλέσατε δεν είναι σωστός!
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου σε ευχαριστώ πολύ για τον πολύτιμο οδηγό. Εκανα τα βήματα στο g3s χωρίς το MTK mobileuncle Tools(οι ρυθμίσεις έγιναν μεσώ της εφαρμογής jiayu.es) και χωρίς το FasterGPS και μου κλειδώνει σε δευτερολεπτα
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Φίλος έχει tablet το Lenovo IdeaTab S6000 το οποίο το δουλεύει όπως το πήρε και δεν είναι rooted. Δεν μπορεί να κάνει τα βήματα του οδηγού του 1ου post; Που θα έχει θέμα; Με το MobileUncleTools;

 

Πρέπει οπωσδήποτε να φλασάρει άλλη ROM;

Link to comment
Share on other sites

Φίλος έχει tablet το Lenovo IdeaTab S6000 το οποίο το δουλεύει όπως το πήρε και δεν είναι rooted. Δεν μπορεί να κάνει τα βήματα του οδηγού του 1ου post; Που θα έχει θέμα; Με το MobileUncleTools;

 

Πρέπει οπωσδήποτε να φλασάρει άλλη ROM;

 

Play store "root permission"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...