Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια από τα ίδια και εδώ.Με παίδεψε λίγο μέχρι να ξανανοίξει το mobile uncle tools.Χρειάστηκε 2 φορές να το κάνω χειροκίνητα kill απο τον task manager και την τρίτη άνοιξε κανονικά
ολα οκ κι εδω τωρα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μύνημα αυτό δεν είναι ανησυχητικό, μια ενημέρωση δείχνει απλά για κάποια λειτουργία του GPS.

Με το reboot όντως σταματάει να το δείχνει.

Ξέρει κάποιος τί γίνεται με το iGo και ανάλυση 1080x1920?

Επίσης... κάποιο tip για την πυξίδα που γυρίζει μόνη της (αργά)?

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Mε ποιο πρόγραμμα μπορώ να γραψω μέσα στους φακέλους γιατί ναι μεν μπαίνω αλλά δεν μπορώ να γράψω ή αν κάνω copy-paste.
Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι... ένα κατεβάζεις τα αρχεία στον υπολογιστή σου και κάνεις τις αλλαγές που θες με το notepad++

και αν θες άμεσα από το κινητό εγώ χρησιμοποιώ το root explorer και πιεζοντας στο αρχείο επιλέγεις open in text editor

Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι... ένα κατεβάζεις τα αρχεία στον υπολογιστή σου και κάνεις τις αλλαγές που θες με το notepad++

και αν θες άμεσα από το κινητό εγώ χρησιμοποιώ το root explorer και πιεζοντας στο αρχείο επιλέγεις open in text editor

 

Kαι εγώ το root explorer έχω αλλά όταν πάω να το ανοίξω μου λέει οτί είναι μόνο για διάβασμα το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

επιλέγεις open in text editor και στο μηνυμα gia read only πατας YES... έτσι απλά.

 

To μύνημα που μου βγάζει είναι: you cannot edit this file because the file system is read-only.

Για δώσε φώτα γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος....:blink:

Link to comment
Share on other sites

το κινητό να φανταστώ είναι root.

Μόλις το έκανα φίλε μου με τον root explorer. παρατεταμένο ταπ πάνω στο αρχείο... και επιλέγεις open with text editor. Σου βγάζει το παρακάτω μήνυμα και επιλέγεις YES.

[ATTACH]36673[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

To μύνημα που μου βγάζει είναι: you cannot edit this file because the file system is read-only.

Για δώσε φώτα γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος....:blink:

 

Καλά είμαι νουμπ.

Σε ευχαριστώ το βρήκα....

Θα αυτοκτονήσω αργότερα :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχαχαχαχαχαχα....

όλα καλά.

 

Ναι γέλααααααααααα.

Τώρα που σε βρήκα κάτσε να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.

Πως βλέπω τον φάκελο στον υπολογιστή μου για να κάνω copy paste το gps αρχείο;

Δεν μπορώ να δω τον φάκελο root στον υπολογιστή όταν συνδέω το (THL W8s).

 

Υ.Γ Μετά ξαναγέλαααααα.Έχεις το ελεύθερο......:D

Link to comment
Share on other sites

αντέγραψε το αρχείο από το system του κινητού στην SD... και μετά πάρτο στον υπολογιστή. Μετά τις αλλαγές... η αντίστροφη διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

αντέγραψε το αρχείο από το system του κινητού στην SD... και μετά πάρτο στον υπολογιστή. Μετά τις αλλαγές... η αντίστροφη διαδικασία

 

Σε ευχαριστώ πολύ...

Βοήθησες ακόμη έναν noobie.Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να επιλεξω το Y GPS. δε με δινει επιλογη. καποια βοήθεια;

 

το ιδιο θεματακι παλι. καμια ιδεα; zte v967s ρομ max flavour 3.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια Κατεβασα το sygic και δν βρισκει που ειμαι...

 

Στο sygic λεει αναμονη για σημα gps και περιμενω βεβαια απο πανω εχει εναν αριθμο που ειναι 103kb δν ξερω τι ειναι και ανεβαινεi

η τοποθεσια που δειχνει ειναι κανενα χιλιομετρο πιο μακρυα....την οποια δν ξερω αν την δειχνει λογω που εχω τα δεδομενα ανοιχτα... βοηθηστε λιγο... τι φταιει?? παιζει να ειναι προβληματικο το gps? δοκιμασα και το gpstest αλλα διχνει γκρι τους δορυφορους... απο οτι καταλαβαινω δεν λαμβανει καποιο σημα ...εχω τη συσκευη CUBOT GT99 ...(root, custom rom Myphone edition)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια Κατεβασα το sygic και δν βρισκει που ειμαι...

 

Στο sygic λεει αναμονη για σημα gps και περιμενω βεβαια απο πανω εχει εναν αριθμο που ειναι 103kb δν ξερω τι ειναι και ανεβαινεi

η τοποθεσια που δειχνει ειναι κανενα χιλιομετρο πιο μακρυα....την οποια δν ξερω αν την δειχνει λογω που εχω τα δεδομενα ανοιχτα... βοηθηστε λιγο... τι φταιει?? παιζει να ειναι προβληματικο το gps? δοκιμασα και το gpstest αλλα διχνει γκρι τους δορυφορους... απο οτι καταλαβαινω δεν λαμβανει καποιο σημα ...εχω τη συσκευη CUBOT GT99 ...(root, custom rom Myphone edition)

 

Αν το κινητο σου ειναι με τον επεξεργαστη mediatek MT6589 και εχεις και εσυ προβλημα με το σημα με το gps (το οποιο το ειχα και εγω στο δικο μου) πρεπει για να φτιαξει να κανεις της οδηγιες που λεει το πρωτο ποστ και θα φτιαξει και εγω το sygic εχω και εφτιαξε !!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως οτι και αν εχω κανει σε κινητο με τον 6572 δε λεει να δουλεψει. Το πολυ πολυ να κλειδωσει για μερικα λεπτα και μετα παλι τα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

Το απογευματακι θα ανεβασω ετοιμο το αρχειο. Απλα θα το αντιγραψεις.

 

gps.conf

κατέβασέ το και αντέγραψέ το στην SD σου,

με τον ES explorer πάνε στο /system/etc

εκεί θα βρεις το παλιό σου gps.conf... πάτησε παρατεταμένα πάνω του και επέλεξε rename

αφού του αλλάξεις όνομα μεταφέρεις στο νέο gps.conf από την κάρτα στον ίδιο φάκελο με πριν.

πατάς παρατεταμένα πάνω του και επιλέγεις permissions. Εκεί βάζεις rw--r--r (read από όλους και write μόνο στο owner)

 

Το gps.conf είναι αυτό όπως θα το πάρεις ή το πήρες ήδη από το πρώτο ποστ. Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα άλλο

 

Δες μνμα που μου βγαζει. Γιατι? Ειμαι ροοτ και εχω δωσει δικαιώματα ροοτ στην εφαρμογη. Σε ευχαριστω πολυ.

Dew

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν έχει κάνει mount ως rw. Ριξέ μια ματιά πάνω δεξιά λογικά σου έχει επιλογή να πατήσεις για να το κάνεις mount RW
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ίδιο προβλημα εχω,αν και είμαι root και εχω και δικαιώματα rw πάνω στο gps.conf δεν με αφήνει να κάνω τίποτα...( με es-explorer)

 

Υ.Γ τελικά κατέβασα τον root browser

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.root.browserfree

 

και όλα μια χαρα διορθωθηκαν κ.τ.λ ,αλλά γιατι το εκανε αυτο ο es ? ,τον οποιο εχω σαν 1ο εξερευνητη και σε εκτίμηση βεβαιως ?

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δουλεύει, μπράβο. Το δοκίμασα μέσα στο σπίτι και κλειδώνει γρήγορα δορυφόρους, εν κινήσει δεν το δοκίμασα. Έξι-επτά δορυφόρους σε τόσο λίγο χρόνο κατάφερα να πετύχω μόνο με gps receiver!
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ίδιο προβλημα εχω,αν και είμαι root και εχω και δικαιώματα rw πάνω στο gps.conf δεν με αφήνει να κάνω τίποτα...( με es-explorer)

 

Υ.Γ τελικά κατέβασα τον root browser

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.root.browserfree

 

και όλα μια χαρα διορθωθηκαν κ.τ.λ ,αλλά γιατι το εκανε αυτο ο es ? ,τον οποιο εχω σαν 1ο εξερευνητη και σε εκτίμηση βεβαιως ?

ναι ο es (που επίσης και εγώ είχα σε εκτίμηση και απο την πρώτη εφαρμογή που έβαζα) έχει θέμα, εγώ έχω το iceoan x7 και μου έκανε διάφορα τρελά, ο root browser παίζει μια χαρά

 

Μπορεί κάποιος να μου πεί επιγραματικά τι κάνει στο mediatek του λίγο πριν να κάνει χρήση του gps για να κλειδώσει σε σχετικά λογικά χρόνο;

Εγώ έχω το Iocean X7 Youth, έχω κάνει όλους τους οδηγούς και εγώ προσθέσει και "επιμήκυνση" της κεραίας ... (ξέρω που παεί το μυαλό σας με την λέξη "επιμήκυνση" αλλά ας συγκεντρωθούμε στο θέμα :)), αλλά το gps κλειδώνει χωρίς καμία λογική, μπορεί (με τις ίδιες συνθήκες) να κλειδώσει απο 1' ή και να μην κλειδώσει καθόλου για ώρες.

Ακόμη κάθε φορά που τρέχω την εφαρμογή gps test (άσχετα αν έχω κάνει τον οδηγό πρίν, αν έχει κλειδώσει πριν απο λίγο, και άσχετος συνθηκων) ξαναξεικάνει την διαδικασία για να βρεί σήμα σαν να μην έτρεξε ποτέ πριν, επαναλαμβάνει την διαδικασία απο την αρχή ακόμη και όταν αλλάξει εμφάνιση λόγω rotation και μπορεί να ξανακάνει τον ίδιο χρόνο που κάνει για να κλειδώσει!

Στα πολύ περίεργα ενώ στην θεσσαλόνικη είναι πολύ σπάνιο να κλειδώσει, στο σπίτι στο χωριό (έξω απο την κατερίνη) κλειδώνει και μάλιστα τις περισσώτερες φορές και σχετικά γρήγορα, στις ίδιες συνθήκες.

Στις ίδιες συνθήκες το htc hd2 κλειδώνει σε δεύτερα, και το zte που πήρα απο κίνα πρόσφατα για την αδερφή μου σε τεστ που του έκανα κλειδώνει σε 40" περίπου και το σήμα μένει κλειδωμένο, όσες φορές και αν έκλεισα ή ανοιξα την εφαρμογή είχε καρφωμένο σήμα

Τελικά τι είναι καλύτερο?

Να έχω ανοιχτό το wi-fi να ανοίξω την εφαρμογή gps test μέσα στο σπίτι πρίν ξεκινήσω ή δεν παίζει ρόλο?

Οταν βρεί σήμα καλύτερα να μείνει ανοιχτό το wi-fi (ακόμη και αν δεν είμαι συνδεμένος) ή δεν παίζει ρόλο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

μέσα από το engineer mode και εκεί μου ρυθμίζεις το agps...

δοκίμασε να το βάλεις στο warm και όχι στο hot όπως γράφω στο πρώτο ποστ. Αυτό γιατί από ότι κατάλαβα ανοίγεις το gps σου σε σχετικά άσχετα σημεία οπότε το hot πραγματικά ίσως να σε καθιστερει περισσότερο στο κλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...