Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω κι εγω μια απορια. Εχω κανει κανονικα ολη την διαδικασια και ναι σε λιγότερο από 20' μου κλειδωνει δορυφόρους! Το προβλημα μου ειναι ( με Sygic ) οτι μετα την διαδικασια ανοίγοντας το Sygic δεν δουλευει σωστα. Με παει ολο λαθος, οταν ειμαι σε φαναρι τρεχει μόνο του σε αλλους δρομους, και δεν εχει καν ακρίβεια. Π.χ περναω απο μια διασταυρωση

και αυτο εχει περαση και δειχνει πολυ πολυ μπροστά. Και συνεχως κανει ολο λάθη. Και αυτα τα επαθα απο την ωρα που εκανα την διαδικασια αυτη... τι αλλο να κανω διοτι μου ερχετε να το σπασω. Ουτε μια φορα δεν δουλεψε σωστα απο τοτε.

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί οταν τρέχω το faster GPS δημιουργούνται ΔΥΟ gps.conf αρχεία; ένα στο etc και ένα στο system/etc; ένα δεν θα έπρεπε να είναι ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω μια απορια. Εχω κανει κανονικα ολη την διαδικασια και ναι σε λιγότερο από 20' μου κλειδωνει δορυφόρους! Το προβλημα μου ειναι ( με Sygic ) οτι μετα την διαδικασια ανοίγοντας το Sygic δεν δουλευει σωστα. Με παει ολο λαθος, οταν ειμαι σε φαναρι τρεχει μόνο του σε αλλους δρομους, και δεν εχει καν ακρίβεια. Π.χ περναω απο μια διασταυρωση

και αυτο εχει περαση και δειχνει πολυ πολυ μπροστά. Και συνεχως κανει ολο λάθη. Και αυτα τα επαθα απο την ωρα που εκανα την διαδικασια αυτη... τι αλλο να κανω διοτι μου ερχετε να το σπασω. Ουτε μια φορα δεν δουλεψε σωστα απο τοτε.

 

ετσι συμπεριφερετε και εμενα και δεν ξερω τι να του κανω...ισως με καποια πατεντα στην κεραια στρωσει αλλα δεν ξερω πως :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολλές προσπάθειες, στο καινούργιο μου doogee dg100 (ήρθε την Παρασκευή 17-1-14) το GPS κατάφερε να δουλέψει με αυτό τον εύκολο τρόπο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2063255. Παρ' όλο που λέει για mtk6577 το δοκίμασα και στο mtk6572. Μόνο που την πρώτη φορά πρέπει να περιμένετε 5-10 λεπτά με ανοιχτό WiFi (για ενεργή σύνδεση internet) και όταν βρει τους δορυφόρους περιμένετε να κλειδώσουν. Από 'κει και μετά κάθε φορά που ανοίγω gps, έως τώρα, βρίσκει κατ' ευθείαν δορυφόρους και κλειδώνει στο λεπτό.

 

Και εγώ παρέλαβα πριν 15 ημέρες το dg 100 αλλά δεν μπορώ να το κανω root. Πως τα κατάφερες; Προσπάθησα με το srs 1 click root το οποίο μου λέει ότι το ρουταρε αλλά στην πραγματικότητα το κινητό δεν είναι ρουταρισμένο. Αν μπορείς πες μου τον τρόπο με τον οποίο το έκανες root. Επίσης από την τρίτη μέρα χρήσης και μετά δεν βλέπει τα ακουστικά hands free με το καλώδιο. Στο δικό σου το βλέπει το hands free;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρέλαβα πριν 15 ημέρες το dg 100 αλλά δεν μπορώ να το κανω root. Πως τα κατάφερες; Προσπάθησα με το srs 1 click root το οποίο μου λέει ότι το ρουταρε αλλά στην πραγματικότητα το κινητό δεν είναι ρουταρισμένο. Αν μπορείς πες μου τον τρόπο με τον οποίο το έκανες root. Επίσης από την τρίτη μέρα χρήσης και μετά δεν βλέπει τα ακουστικά hands free με το καλώδιο. Στο δικό σου το βλέπει το hands free;

Κατεβασες μετά το 1st root από το play τον superuser?:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

thegoul έκανα τη διαδικασία όπως περιγράφεται εδω. Με τα ακουστικά δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής.
:D
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι: στο mobileuncle οταν το ανοιγουμε εχει μια επιλογη που λεγεται Power Gps Search και οταν την ανοιγεις σου λεει GPS Set και απο κατω σου δειχνει το gps.cong. αυτο το παταμε? διοτι εγω το πατησα μπας και δω διαφορα, αλλα οταν βγηκα και ξαναμπηκα ειχε αλλαξει στο gps.conf και απο gr.pool.org εγινε cn.pool.org και επισης να ρωτησω στα mtk.dat και epo.dat τα permission τα αφήνουμε ως εχουν οπως δημιουργήθηκαν, η τα αλλαζουμε? Και αν τα αλλάζουμε σε τι τα αλλαζουμε? Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες τι γινεται με την συσκευή μου. Thl W8s. Χανει τους δρομους. Βασικα δε περπαταει πανω στην διαδρομη. Απ΄εχει λιγο και συνηθως περπαταει πανω σε παραπλευρο δρομο με αποτελεσμα ενω εγω πηγαινω σωστα αυτο κανει συνεχεια αναπρογραμματισμο. Αν δεν εχει αλλο παραλληλο δρομο θα δειχνει πως προχωραω στα χωραφια. Πως διορθώνεται αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες τι γινεται με την συσκευή μου. Thl W8s. Χανει τους δρομους. Βασικα δε περπαταει πανω στην διαδρομη. Απ΄εχει λιγο και συνηθως περπατεει πανω σε παραπλευρο δρομο με αποτελεσμα ενω εγω πηγαινω σωστα αυτο κανει συνεχεια αναπρογραμματισμο. Αν δεν εχει αλλο παραλληλο δρομο θα δειχνει πως προχωραω στα χωραφια. Πως διορθώνεται αυτό ?

 

Αυτα και άλλα πολλά ειχα κι εγω! Το πηγα τελικά στο service μου ξαναπερασαν την ρομ απο την αρχη και μεχρι στιγμης ολα οκ! Βέβαια δεν εκανα την διαδικασια που αναφερεται για το setup του gps, διοτι μετα απο αυτην τα επαθα ολα! Βρισκει σημα γρηγορα και αν και πρωτη φορα εχθες εκανε μολις 1'30 λεπτο! Το μονο θεμα ειναι στο Sygic οτι οταν ειμαι σταματημένος γυρναει ο χαρτης γυρο γυρο και δεν ξερω πώς σταματάει αυτό!

Στο θεμα που ειχα με την εμφάνιση των pois στο χαρτη που ειχα ανακαλυψα κατι. Οταν εβαλα την εκδοση 13.2.2 του Sygic με τον χαρτη 2013.03 ειναι ολα κομπλε! Με τον χαρτη 2013.06 δεν εμφανίζονται ολα... συμβαίνει και σε άλλους αυτό ?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Αυτα και άλλα πολλά ειχα κι εγω! Το πηγα τελικά στο service μου ξαναπερασαν την ρομ απο την αρχη και μεχρι στιγμης ολα οκ! Βέβαια δεν εκανα την διαδικασια που αναφερεται για το setup του gps, διοτι μετα απο αυτην τα επαθα ολα! Βρισκει σημα γρηγορα και αν και πρωτη φορα εχθες εκανε μολις 1'30 λεπτο! Το μονο θεμα ειναι στο Sygic οτι οταν ειμαι σταματημένος γυρναει ο χαρτης γυρο γυρο και δεν ξερω πώς σταματάει αυτό!

Στο θεμα που ειχα με την εμφάνιση των pois στο χαρτη που ειχα ανακαλυψα κατι. Οταν εβαλα την εκδοση 13.2.2 του Sygic με τον χαρτη 2013.03 ειναι ολα κομπλε! Με τον χαρτη 2013.06 δεν εμφανίζονται ολα... συμβαίνει και σε άλλους αυτό ?

κι εμενα στο ζοπο 980 μου τα τρελα ειδικα εν στασει τα κανει κατο sygic και το igo primo!και εγω εκανα ρεσετ το κινητο και δεν ξαναεβαλα το gps fix αλλα παλι τα ιδια!αρα μαλλον ειναι hardware προβλημα γιατι με εξωτερικο δεκτη gps που αναγκαστηκα να παρω ολα ειναι τελεια.ακινητος στην θεση του ο κερσορας!
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα στο ζοπο 980 μου τα τρελα ειδικα εν στασει τα κανει κατο sygic και το igo primo!και εγω εκανα ρεσετ το κινητο και δεν ξαναεβαλα το gps fix αλλα παλι τα ιδια!αρα μαλλον ειναι hardware προβλημα γιατι με εξωτερικο δεκτη gps που αναγκαστηκα να παρω ολα ειναι τελεια.ακινητος στην θεση του ο κερσορας!

 

Κι εγω αυτο πιστευω διοτι σε άλλα κινητα (οχι mediatek) δουλευουν ολα κομπλε! Πιστευω τωρα που επωνυμα κινητα (π.χ sony) βαζουν mediatek οτι καποια θεματα θα διορθωθουν!

Τον δεκτη... ποσο τον πηρες?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο πιστευω διοτι σε άλλα κινητα (οχι mediatek) δουλευουν ολα κομπλε! Πιστευω τωρα που επωνυμα κινητα (π.χ sony) βαζουν mediatek οτι καποια θεματα θα διορθωθουν!
μαλλον δεν ειναι θεμα mediatek!αλλα ο δεκτης gps που βαζει η καθε εταιρεια zopo,lenovo klp!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειναι θεμα mediatek!αλλα ο δεκτης gps που βαζει η καθε εταιρεια zopo,lenovo klp!

 

Το δικο μου φοραει mediatek 6628 gps chip.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου φοραει mediatek 6628 gps chip.
ναι εννοω οτι πχ η mediatek δεν δινει σε ολα τα κινητα καλες gps αντενες.ενω οι επεξεργαστες μπορει να ειναι μια χαρα τα gps chips πασχουν γμτ!εμενα το κινητο μου ειναι τελειο!μονο το gps πασχει!τιποτε αλλο!
Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω οτι πχ η mediatek δεν δινει σε ολα τα κινητα καλες gps αντενες.ενω οι επεξεργαστες μπορει να ειναι μια χαρα τα gps chips πασχουν γμτ!εμενα το κινητο μου ειναι τελειο!μονο το gps πασχει!τιποτε αλλο!

 

Ποιο κινητο?

Εγω σκεφτηκα να αγορασω εξωτερικό δεκτη, αλλα μετα δεν θα μπορω να συνδεθω ταυτόχρονα με τα Bluetooth ηχεια που εχω + οτι αν θελω να παω καπου με αλλο αμαξι παλι λαθη θα κανει, η θα πρεπει να κουβαλαω και τον δεκτη μαζι μου πραμα που με κουραζει πολυ! Οποτε οταν βρω κανα φραγκο θα το διωξω και θα παρω κατι αλλο εκτος απο mediatek...! Η αλλιως pna να ξενοιασω!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κινητο?

Εγω σκεφτηκα να αγορασω εξωτερικό δεκτη, αλλα μετα δεν θα μπορω να συνδεθω ταυτόχρονα με τα Bluetooth ηχεια που εχω + οτι αν θελω να παω καπου με αλλο αμαξι παλι λαθη θα κανει, η θα πρεπει να κουβαλαω και τον δεκτη μαζι μου πραμα που με κουραζει πολυ! Οποτε οταν βρω κανα φραγκο θα το διωξω και θα παρω κατι αλλο εκτος απο mediatek...!

ακριβως αυτο!εμενα ηταν η πρωτη κινεζικη αγορα και πλην gps ειμαι κατευχαριστημενος.αλλα τωρα που επαθα ,εμαθα!την επομενη φορα θα κοιταξω κι εγω κανενα ποιο "επωνυμο" κινεζικο.αλλα σε κανονικο επωνυμο που μας πουλανε 500-600-700 ευρω αποκλειεται να ξανα παρω!
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο!εμενα ηταν η πρωτη κινεζικη αγορα και πλην gps ειμαι κατευχαριστημενος.αλλα τωρα που επαθα ,εμαθα!την επομενη φορα θα κοιταξω κι εγω κανενα ποιο "επωνυμο" κινεζικο.αλλα σε κανονικο επωνυμο που μας πουλανε 500-600-700 ευρω αποκλειεται να ξανα παρω!

 

Ναι επωνυμο, αλλα οχι 600-700! Υπαρχουν και ποιο φθηνα και καλα με 300€. Αν ομως παρω pna τοτε ναι και στον κινεζο...! Παντως πιστευω πως με την ταχυτητα που τρεχουν οι κινεζοι + τις συνεργασιες με τους επωνυμους κατασκευαστές θα εχουμε καλα προϊόντα! Αν βαζανε παντως ενα sirf starIII chip θα ητανε τελεια!

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Αφαιρέθηκαν μηνύματα.

 

Για εφαρμογές πλοήγησης υπάρχει συγκεκριμένο θέμα.

Να υπενθυμίσω βέβαια πως δεν επιτρέπεται καμία αναφορά σε παράνομο λογισμικό σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. του myphone.gr.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια του root είναι πολύ εύκολη και γρήγορη. Σίγουρα στο thread της συσκευής σου θα βρεις οδηγίες. Αν όχι θα ποστάρω εδω

φιλε μου εχω ενα doogee dg100.εχω θεματάκι με το gps.αλλα για να κανω τημ διαδικασια που περιγραφεις πρεπει να το κανω root. υπαρχει καποια λυση για root & unroot?

Link to comment
Share on other sites

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

 

Αυτά τα 1-2-3 πού τα βρίσκουμε? εμένα έχει μόνο 1 "σλοτ" για να τα γράψω....

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το εφάρμοσα σε CUBOT GT90 με MTK6572 και δούλεψε!Τουλάχιστον όταν βλέπει ουρανό βρίσκει θέση σε δευτερόλεπτα.Αυτό που έχω απορία είναι εάν πρέπει να τρέξω πρώτα το mobileuncle για να βρει δορυφόρους ή κατευθείαν το sygic?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το εφάρμοσα σε CUBOT GT90 με MTK6572 και δούλεψε!Τουλάχιστον όταν βλέπει ουρανό βρίσκει θέση σε δευτερόλεπτα.Αυτό που έχω απορία είναι εάν πρέπει να τρέξω πρώτα το mobileuncle για να βρει δορυφόρους ή κατευθείαν το sygic?

 

κατευθείαν το sygic

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

κατευθείαν το sygic

 

Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι με την πρόταση του ros μου δουλεύει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δουλεψε αψογα σε Star H920+ με mtk6589T ... από 3-4 δορυφόρους σε 5 λεπτα τωρα 8-9 σε 9-10 δευτερόλεπτα ... σουπερ !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...