Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι τελευταίες μου περιπέτειες με τα GPS της MEDIATEK:

 

Έχοντας βάλει όλα τα fix και κόλπα που βρήκα ένα πρόβλημα παρέμενε στην συσκευή μου. Όταν το GPS είναι "κρύο" (COLD) κανονικά ζητάει βοήθεια μέσω του AGPS και του EPO για να κλειδώσει ποιο γρήγορα. Αυτό δουλεύει σωστά μόνο την πρώτη φορά στην συσκευή μου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όσο το GPS είναι σε κατάσταση "HOT" κλειδώνει αμέσως. Αργότερα όμως, όταν περάσουν κάποιες ώρες, αντί να ξαναπάει σε COLD κολλάει σε WARM που είναι κάτι ενδιάμεσο αλλά έχει ως συνέπεια να μην χρησιμοποιεί το AGPS/EPO πλέον. Ουσιαστικά συμπεριφέρεται σαν το AGPS να είναι κλειστό τελείως με αποτέλεσμα να κάνει πολλά λεπτά να κλειδώσει, κάτι απαράδεκτο.

 

Σαν παρένθεση, να αναφέρω ότι σκαλίζοντας στο Google βρήκα μια σελίδα με changelog από ROM της THL που ανέφερε την απενεργοποίηση του HOTSTILL και του WARM mode στο GPS για καλύτερη λειτουργία. Το HOTSTILL κλείνει πανεύκολα από το YGPS, το κουμπί κάτω αριστερά. Το WARM mode όμως θέλει επέμβαση στην ROM! Κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε σαν απλοί χρήστες. Σκέφτηκα όμως κάτι άλλο: αν αναγκάζαμε το GPS να δουλεύει πάντα σε COLD mode? Το κλειδί είναι το αρχείο mtkgps.dat στο φάκελο /data/misc/ (ή σκέτο /data σε μερικές συσκευές). Αν το αρχείο αυτό δε μπορεί να τροποποιηθεί, το GPS δε μπορεί να σώσει τα στοιχεία που πρέπει για να δουλέψει σε HOT η WARM.

 

Αυτό που έκανα λοιπόν είναι να το διαγράψω και στην θέση του να βάλω ένα κενό αρχείο με το ίδιο όνομα με δικαιώματα μόνο ανάγνωσης για τον χρήστη root. Μετά βγήκα στο μπαλκόνι και δοκίμασα να δω τι θα γίνει.

 

Αποτέλεσμα: το GPS κλείδωνε σε κάτω από 20 δευτερόλεπτα σε όλες τις περιπτώσεις, κι έχει και συννεφιά σήμερα! Αν κάποιος έχει το ίδιο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχει να χάσει κάτι να δοκιμάσει, το μόνο που χρειάζεται είναι root κι ένας root file manager όπως ES File Manager, Solid Explorer ή Root Explorer για την αλλαγή του mtkgps.dat.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι τελευταίες μου περιπέτειες με τα GPS της MEDIATEK:

 

Έχοντας βάλει όλα τα fix και κόλπα που βρήκα ένα πρόβλημα παρέμενε στην συσκευή μου. Όταν το GPS είναι "κρύο" (COLD) κανονικά ζητάει βοήθεια μέσω του AGPS και του EPO για να κλειδώσει ποιο γρήγορα. Αυτό δουλεύει σωστά μόνο την πρώτη φορά στην συσκευή μου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όσο το GPS είναι σε κατάσταση "HOT" κλειδώνει αμέσως. Αργότερα όμως, όταν περάσουν κάποιες ώρες, αντί να ξαναπάει σε COLD κολλάει σε WARM που είναι κάτι ενδιάμεσο αλλά έχει ως συνέπεια να μην χρησιμοποιεί το AGPS/EPO πλέον. Ουσιαστικά συμπεριφέρεται σαν το AGPS να είναι κλειστό τελείως με αποτέλεσμα να κάνει πολλά λεπτά να κλειδώσει, κάτι απαράδεκτο.

 

Σαν παρένθεση, να αναφέρω ότι σκαλίζοντας στο Google βρήκα μια σελίδα με changelog από ROM της THL που ανέφερε την απενεργοποίηση του HOTSTILL και του WARM mode στο GPS για καλύτερη λειτουργία. Το HOTSTILL κλείνει πανεύκολα από το YGPS, το κουμπί κάτω αριστερά. Το WARM mode όμως θέλει επέμβαση στην ROM! Κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε σαν απλοί χρήστες. Σκέφτηκα όμως κάτι άλλο: αν αναγκάζαμε το GPS να δουλεύει πάντα σε COLD mode? Το κλειδί είναι το αρχείο mtkgps.dat στο φάκελο /data/misc/ (ή σκέτο /data σε μερικές συσκευές). Αν το αρχείο αυτό δε μπορεί να τροποποιηθεί, το GPS δε μπορεί να σώσει τα στοιχεία που πρέπει για να δουλέψει σε HOT η WARM.

 

Αυτό που έκανα λοιπόν είναι να το διαγράψω και στην θέση του να βάλω ένα κενό αρχείο με το ίδιο όνομα με δικαιώματα μόνο ανάγνωσης για τον χρήστη root. Μετά βγήκα στο μπαλκόνι και δοκίμασα να δω τι θα γίνει.

 

Αποτέλεσμα: το GPS κλείδωνε σε κάτω από 20 δευτερόλεπτα σε όλες τις περιπτώσεις, κι έχει και συννεφιά σήμερα! Αν κάποιος έχει το ίδιο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχει να χάσει κάτι να δοκιμάσει, το μόνο που χρειάζεται είναι root κι ένας root file manager όπως ES File Manager, Solid Explorer ή Root Explorer για την αλλαγή του mtkgps.dat.

βαλτε το στο 1ο post

ωραιος φιλε :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνουμε καμία λαλακια....Το αρχείο σε εμένα έχει δικαιώματα ανάγνωσης και εγγραφής, το σβήνω λοιπόν και βάζω ένα άλλο με δικαιώματα μόνο ανάγνωσης Δηλαδή τικ στα 3 πεδία ώστε μετά να εμφανίζει r_r_r , δεν κάνω τίποτα άλλο; Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνουμε καμία λαλακια....Το αρχείο σε εμένα έχει δικαιώματα ανάγνωσης και εγγραφής, το σβήνω λοιπόν και βάζω ένα άλλο με δικαιώματα μόνο ανάγνωσης , δεν κάνω τίποτα άλλο;

o,,,ναι!!! :rolleyes:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

o,,,ναι!!! :rolleyes:

Δες την διόρθωση μου, εσύ το έκανες και είδες διάφορα;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανω το gps δεν δουλευει

 

Και τι εινσι το root που πρεπει να εχω?

 

τα δικαιώματα κάτι σαν διαχειριστής

για να κάνεις παρεμβάσεις στο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους mediatek εμφανίζεται σε μερικές μάρκες/Τηλέφωνα ακόμα και ίδιας μάρκας; ρωτάω γιατί και στο zopo 980 2/32 που είχα αλλά και στο Huawei honor 3c που έχω τώρα το GPS κλειδώνει άμεσα.κρύο στο μισό λεπτό ζεστό ακαριαία!

Και τα δύο mediatek έχουν

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα εύρημα σχετικά με τα προβλήματα που έχω με το GPS. Παρόλα τα γιατροσόφια που του έχω κάνει πολλές φορές πάλι δεν κλείδωνε. Η αιτία όπως αντιλήφθηκα ήταν η αδυναμία επικοινωνίας με τον SUPL server της Google ώστε να πάρει τα AGPS data. Το ψιλιάστηκα γιατί δεν αποτυγχάνει ποτέ όταν το είναι συνδεδεμένο με Wi-FI. Τελικά ο υπαίτιος βρέθηκε και δεν είναι άλλος απο την Q-Telcom. Όταν γύρισα το data connection στο πρώτο SIM που είναι Wind F2G ως δια μαγείας κλειδώνει πάντα! Μοιράζονται μεν τις ίδιες κεραίες αλλά όχι και το ίδιο εσωτερικό δίκτυο όπως φαίνεται. Επίσης δοκίμασα και ένα δανεικό Vodafone CU σαν 2ο SIM, επίσης κανένα πρόβλημα και με Vodafone, το GPS παίρνει τα δεδομένα απο τον supl server της Google πάντα. Τελείως παλαβό πρόβλημα αλλά ευτυχώς για εμένα την Q την είχα μόνο σαν 2ο SIM για το φτηνό internet. Απλά θα την ξεφορτωθώ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο για τον οδηγο ο οποιος δουλεψε για το kingsing k2.Κλειδωσε σε βεραντα σε 20-30'' και θα δοκιμαστει και στον δρομο.

Αν δυναται ο συντονιστης να προτεινει στο αρχικο τοπικ καποιους root manager που να δουλευουν και να μπορουν να επερξεργαστουν στο φακελο etc το αρχειο καθως και εναν οδηγο πως αλλαζουν τα permittions γιατι σαν αρχαριος δυσκολευτηκα πολυ και εφαγα πολλες ωρες μεχρι να καταλαβω απο τα λαθη των επομενων.

Οι μικρολεπτομερειες ειναι που κανουν τη δουλεια και δεν χρειαζεται να διαβαστει ολο το τοπικ ;)

Ευχαριστω εκ μερους μου

Link to comment
Share on other sites

Σπέρα , έφτιαξα ένα gps.conf και ένα zipaki για flash από recovery.

Δοκιμασμένο , κλειδώνει απο Ελλάδα ακόμα και σε τελείως αδύναμα κινητά. (Κάνει σε ΟΛΑ) Το zip Είναι για Inew V3 με system στο block 6

 

Δοκιμάστε το και σείς.

 

GPS Greece mod

Edited by batsilos

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Σπέρα , έφτιαξα ένα gps.conf και ένα zipaki για flash από recovery.

Δοκιμασμένο , κλειδώνει απο Ελλάδα ακόμα και σε τελείως αδύναμα κινητά. (Κάνει σε ΟΛΑ) Το zip Είναι για Inew V3 με system στο block 6

 

Δοκιμάστε το και σείς.

 

GPS Greece mod

 

γιατί άραγε δεν μπορώ να σβήσω το υπάρχον gps.conf ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι root...

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι root...

 

δεν μπορεί να συμβαινει αυτό, το root cheker με βγάζει ότι είμαι.....

όταν πατάω διαγραφή μου αναφέρει read only file

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το GPS , και δοκίμασε με root browser , καμία φορά το root δεν γίνεται για όλους τους explorer (ΠΧ ES explorer)

 

Root Browser

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το GPS , και δοκίμασε με root browser , καμία φορά το root δεν γίνεται για όλους τους explorer (ΠΧ ES explorer)

 

Root Browser

σωστός!!!! :respect:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το GPS , και δοκίμασε με root browser , καμία φορά το root δεν γίνεται για όλους τους explorer (ΠΧ ES explorer)

 

Root Browser

Δοκίμασα να το σβήσω,δείχνει ότι το σβήνει αλλά τίποτα,προσπάθησα και αντικατάσταση πάλι το ίδιο.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;(σε ZOPO ZP998)

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια του root είναι πολύ εύκολη και γρήγορη. Σίγουρα στο thread της συσκευής σου θα βρεις οδηγίες. Αν όχι θα ποστάρω εδω

Καλησπέρα. Μήπως υπάρχουν οδηγίες για να ρουτάρω το CUBOT ONE; Το GPS δεν ξεκινάει με τίποτα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα MediaTek γίνονται root εύκολα με το framaroot.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να το σβήσω,δείχνει ότι το σβήνει αλλά τίποτα,προσπάθησα και αντικατάσταση πάλι το ίδιο.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;(σε ZOPO ZP998)

Ξέρει κάποιος με πιο τρόπο μπορώ να διαγράψω ή αντικαταστήσω το gps.conf,ότι δοκίμασα δεν έγινε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Root browser το μαυρο χρωμα στο playstore

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Root browser το μαυρο χρωμα στο playstore

Το δοκίμασα φίλε μου δείχνει ότι το διαγράφει αλλά είναι μέσα,το γράφω και πιο πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος με πιο τρόπο μπορώ να διαγράψω ή αντικαταστήσω το gps.conf,ότι δοκίμασα δεν έγινε τίποτα.

 

με το root browser απο το play store το μαυρο φακελο εγω με μαμα ρομ δουλεψε μια χαρα με ενεργοποιημενο το ροοτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δοκίμασα φίλε μου δείχνει ότι το διαγράφει αλλά είναι μέσα,το γράφω και πιο πάνω.

Παλικαρι τωρα το εκανα μια χαρα το κανει κανενα προβλημα και εχω και μαμα ρομ μηπως δεν ξες να το κανεις?συγνωμη αλλα δεν θελω να σε θιξω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

με το root browser απο το play store το μαυρο φακελο εγω με μαμα ρομ δουλεψε μια χαρα με ενεργοποιημενο το ροοτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παλικαρι τωρα το εκανα μια χαρα το κανει κανενα προβλημα και εχω και μαμα ρομ μηπως δεν ξες να το κανεις?συγνωμη αλλα δεν θελω να σε θιξω.

Τώρα το έκανα και εγώ πάλι για πολλοστή φορά:gps.conf->παρατεταμένο πάτημα επάνω του->delete->δείχνει ότι το σβήνει και το αρχείο παραμένει μέσα.Εσένα το σβήνει από μέσα;

Υπάρχει και ένα αρχείο gps.conf.bak,θέλει και αυτό σβήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...