Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παντως παιδια εδω και καιρο εχω αφαιρεσει το "φτιαχτο" gps.conf και εχω αφησει το standar που φτιαχνει το faster gps και το κινητο κλειδωνει κατευθειαν πολυ καλυτερα απο πριν. Δοκιμαστε το κι ετσι. Αυτα σε hdc s4 legend II
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

GPS setup

 

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

-πατάμε το κουμπί EPO IDLE και θα δούμε ότι μετονομάζεται σε EPO DOWNLOADING (λίγο ποιο κάτω στο LOG βλέπουμε και την πρόοδο και περιμένουμε την ολοκλήρωση).

-Μόλις επανέλθει σε EPO IDLE πάμε πίσω στο μενού ένα βήμα

 

καλησπερα, σε αυτο το βημα μου γραφει progress=0 και αργοτερα epo update failure, εχει κανεις ιδεα γιατι συμβαινει αυτό?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σε αυτο το βημα μου γραφει progress=0 και αργοτερα epo update failure, εχει κανεις ιδεα γιατι συμβαινει αυτό?

ευχαριστώ

 

Καλημερα και Καλη Χρονια σε ολους !!! Φιλε οταν κανεις αυτην την διαδικασια πρεπει να εχεις ιντερνετ στο κινητο χωρις ιντρερνετ δεν θα δουλεψει, πατα το update EPO IDLE μια φορα θα φορτωσει μετα αλλη μια να τσεκαρεις και το downloading ναι στην αρχη θα σου γραψει progress=0 και μετα σιγα σιγα θα αρχισει να φορτωνει απο 0 σε 25 κλπ και στο τελος θα σου δειξει update ok και θα ξαναγινει epo idle.;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Καλη Χρονια σε ολους !!! Φιλε οταν κανεις αυτην την διαδικασια πρεπει να εχεις ιντερνετ στο κινητο χωρις ιντρερνετ δεν θα δουλεψει, πατα το update EPO IDLE μια φορα θα φορτωσει μετα αλλη μια να τσεκαρεις και το downloading ναι στην αρχη θα σου γραψει progress=0 και μετα σιγα σιγα θα αρχισει να φορτωνει απο 0 σε 25 κλπ και στο τελος θα σου δειξει update ok και θα ξαναγινει epo idle.;)

 

καλησπερα και καλη χρονια!!εχω ιντερνετ αλλα τζιφος!!

τεσπα βρηκα ακρη ακολουθοντας τις οδηγιες στο παρακατω λινκ

 

http://www.chinasmartphonereview.com/gps-fix/

 

τωρα μου κλειδωνει αμεσως και μεσα στο σπιτι, για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολλους σας

το epo ουτε εμενα κανει download

φιλε στην καρτελα με τα epo πως πας δεν καταλαβενω τι κανει στο βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Στο Lenovo A850 μου βγαζει ''ΕPO update failure'' οταν κανω την διαδικασια για EPO download

 

edit

καλησπερα και καλη χρονια!!εχω ιντερνετ αλλα τζιφος!!

τεσπα βρηκα ακρη ακολουθοντας τις οδηγιες στο παρακατω λινκ

 

http://www.chinasmartphonereview.com/gps-fix/

 

τωρα μου κλειδωνει αμεσως και μεσα στο σπιτι, για να δουμε...

 

To εκανα και εγω στο Lenovo και κλειδωνει στο λεπτο (μετα απο επανεκινηση και με κλειστα data - wifi)

 

Many Thanks!!!!

Edited by dalamaidis
:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!

 

Εδω και 2-3 μερες το gps στο κινητο (mt6589) ειναι ανυπαρκτο. Και αυτο συμβαινει διοτι αρνειται πεισματικα να κατεβασει τα epo files απο τους servers της mediatek.

Εχω δοκιμασει τα παντα δε γινεται τπτ. Και με 3g και με wifi και gps on και off και σε διαφορα σημεια. Και με mobileuncle αλλα και απο το μενου (προσβαση τοποθ).

Και σε 2 αλλα κινητα που δοκιμασα να κανω update τα epo δεν τα καταφερνουν.

 

Μπορειτε να ελεξετε αν στα δικα σας κανει update κανονικα? ( το πολυ μεχρι 25% σπανιως αλλα μετα failure κανει)

 

Οχι τιποτ'αλλο αλλα στα κινεζικα, χωρις epo, gps δεν εχει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιώνω ότι δεν κατεβάζει EPO τώρα που το δοκίμασα στο jk809.Φτάνει στο 25% και μετά πετάει μήνυμα ότι απέτυχε.Πρακτικά όμως δεν έχω θέμα,χάρη στην πατέντα με το αλουμινόχαρτο.Και χθες βράδυ που έκανα πλοήγηση ήταν όλα οκ.Χωρίς αλουμινόχαρτο με ή χωρίς epo, πλοήγηση δεν έκανα στο συγκεκριμένο κινητό.H γνώμη μου μετά απο τόσο καιρό χρήσης mtk κινητών ειναι ότι το epo ειναι σε ένα βαθμό και placebo effect και παίζει ρόλο μόνο στο πρώτο κλείδωμα και αυτό όχι πάντα.Εχει τύχει να κατεβάσω το epo,να μείνω ακίνητος σε καθαρό ουρανό για 10' και πάλι δε κλείδωσε σήμα.Αν το κινητό έχει κακή κεραία το epo δε θα σώσει την κατάσταση.Αν το κινητό έχει καλή κεραία και χωρίς epo κάποια στιγμή ακόμη και εν κινήσει θα κλειδώσει σήμα και θα κάνεις κανονικά πλοήγηση.Η προταση μου ειναι να δεις αν μπορεις με κάποιο τρόπο να ενισχύσεις την κεραία gps στο κινητό σου Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν 2-3 μερες το gps δουλευε σφαιρα! Απο τοτε που μαλλον επεσαν οι servers της mtk (αφου δε μπορω να συνδεθω ουτε μεσω ftp να τους κατεβασω χειροκινητα οπως εδω

) το gps γιοκ:(

 

Εγω παλι πιστευω οτι αν δεν εχεις υποβοηθηση epo σε mtk συσκευες ειναι σχεδον απιθανο να πιασεις σημα. Η υποβοηθηση agps βοηθαει πολυ λιγο. Σε μενα ισως και να μη πιανει καθολου αφου επειδη νευριασα που δεν κατεβαζε τα epo files εσβησα και τα παλια αρχεια ( 2 μικρα αρχεια ειναι στον data/misc αυριο θα τα ξαναβρω να τα ξαναβαλω).

 

Παντως το θεμα ειναι πως αν δεν γινονται updates στα epo files και επειδη αυτα δεν κρατανε πανω απο μηνα αργα η γρηγορα το gps γιοκ:X

Link to comment
Share on other sites

paidia το κινητο δεν ειναι ρουταρισμενο!! δεν μπορω να εκτελεσω το faster gps κ εβαλα k programmataki k moy λεει το ιδιο πραγμα!

 

Μπες στους xda κατεβασε το framaroot one click κανε την διαδικασια ειναι πολυ απλο και μολις κανεις το κινητο root μετα κανε οτι αλλο θες δεν ειναι δυσκολο ...!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον aiako.Στους 4 μηνες που εχω το zte v967s ποτε δεν δουλεψε το gps.Εφαρμοζοντας τις οδηγιες του, οχι μονο δουλεψε αλλα κλειδωνει σε δευτερολεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον aiako.Στους 4 μηνες που εχω το zte v967s ποτε δεν δουλεψε το gps.Εφαρμοζοντας τις οδηγιες του, οχι μονο δουλεψε αλλα κλειδωνει σε δευτερολεπτα.

 

Να φανταστω φιλε μου οτι εβαλες το gps.conf του aiakos το οποιο εχω και εγω στο κινητο μου εχω Hdc s4 legend 2 και εμενα κλειδωνει αρκετα γρηγορα σε λιγοτερο απο 1 λεπτο.. Εκανες και καποια αλλη ρυθμιση που σε βοηθησε για νασ κλειδωνει ποιο γρηγορα η μαζι με το gps.conf και τον βασικο οδηγο στην αρχη εχεις αυτο το αποτελεσμα των δευτερολεπτων οποτε ειναι θεμα καθαρα συσκευης?? ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλη χρονια. θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανενας καποια πατεντα η καποιο πειραγμα που μπορουμε να κανουμε στο hdc galaxy legend για να εχουμε καλυτερο σημα gps.εχω δει διαφορα βιντεακια στο youtube αλλα ελεγα μηπως ηξερε καποιος απο εσας κατι

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οταν λεω πειραγμα εννοω στην κεραια του gps

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω φιλε μου οτι εβαλες το gps.conf του aiakos το οποιο εχω και εγω στο κινητο μου εχω Hdc s4 legend 2 και εμενα κλειδωνει αρκετα γρηγορα σε λιγοτερο απο 1 λεπτο.. Εκανες και καποια αλλη ρυθμιση που σε βοηθησε για νασ κλειδωνει ποιο γρηγορα η μαζι με το gps.conf και τον βασικο οδηγο στην αρχη εχεις αυτο το αποτελεσμα των δευτερολεπτων οποτε ειναι θεμα καθαρα συσκευης??

 

Το μονο που εκανα ειναι να τρεξω τις δυο εφαρμογες που συστηνει{mobileuncle tools και faster gps} και αμεσως λειτουργησε.Τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το GPS conf που λες εχω βαλει το faster GPS και to mobile uncle.το GPS κλειδωνει γρηγορα μεν αλλα με χαμηλο σημα με αποτελεσμα οταν κανω πλοηγηση να με δειχνει αλλου απο εκει που πραγματικα ειμαι.μονο οταν δεν εχω το πισω καπακι κουμπωμενο δουλευει καλα για αυτο ελεγα αν μπορουμε να κανουμε καποια πατεντα στην κεραια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω ενα θεματακι με τη διαδικασια για το fix.Οταν παω να κανω epo downloading ξεκιναει κανονικα να το κανει αλλα λιγο πριν την ληξη της ληψης λεει update failure και απο κατω epo is idle now
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με τη διαδικασια για το fix.Οταν παω να κανω epo downloading ξεκιναει κανονικα να το κανει αλλα λιγο πριν την ληξη της ληψης λεει update failure και απο κατω epo is idle now

 

σε όλους συμβαίνει, εδώ και πολλές ημέρες ! Ισως κάτι να συμβαινει με τους server

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Eδω και καιρο τα epo τελος δεν κατεβαινουν. Εγω μαλιστα που ειχα σβησει και το παλιο αρχειο ειχα προβλημα. Τελικα πηρα χειροκινητα το αρχειο απο αλλο κινητο το εβαλα στον φακελο που επρεπε αλλαζοντας και τα permissions και ολα καλα, ομως update δεν γινεται κατι εχει συμβει με τους servers της mediatek μαλλον
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βρω καπου τα αρχεια και εγω ; αυτη τη περιοδο εχω μεγαλη αναγκη το gps και δεν μπορω να το fixαρω εντωμεταξυ δεν εχω και καποιαα εφαρμογη free για gps.με το google maps δεν γινεται τπτ δεν λοκαρει.ψαχνω καποιον τροπο να εχω πλοηγηση.;ν δν καταφερω να κανω κατι αμεσα θα αγορασω δεκτη gps για το αυτοκινητο.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα στο xda-developers: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1975500&page=5. Εδώ ανεβάζουν συχνά νέα EPO.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα στο xda-developers: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1975500&page=5. Εδώ ανεβάζουν συχνά νέα EPO.

 

ok ευχαριστω τελικα καταφερα και εκανα τη διαδικασια και εκανα το fix.Μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη δωρεαν για το gps? το google maps δουλευει σαν gps ? διοτι εχω ανοικτο το gps στο κινητο και με το google maps δεν μπορει να λοκαρει που ειμαι ...βρισκει καπου στο περιπου αλλα δεν λοκαρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολλές προσπάθειες, στο καινούργιο μου doogee dg100 (ήρθε την Παρασκευή 17-1-14) το GPS κατάφερε να δουλέψει με αυτό τον εύκολο τρόπο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2063255. Παρ' όλο που λέει για mtk6577 το δοκίμασα και στο mtk6572. Μόνο που την πρώτη φορά πρέπει να περιμένετε 5-10 λεπτά με ανοιχτό WiFi (για ενεργή σύνδεση internet) και όταν βρει τους δορυφόρους περιμένετε να κλειδώσουν. Από 'κει και μετά κάθε φορά που ανοίγω gps, έως τώρα, βρίσκει κατ' ευθείαν δορυφόρους και κλειδώνει στο λεπτό.
:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...