Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που δείνει το αρχείο είναι τους servers στους οποίους ψάχνει το κινητό για να βρει τις θεσεις των δορυφόρων.

Δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άμεση σχέση. Υπάρχει περίπτωση να ήταν τυχαίο και να έπεσε σε στιγμή με μεγάλο load στην cpu σου? Δοκίμασε μία φορά ακόμα μήπως βρεθεί κανένα patern.

 

Σε 2 κινητά με cygit δεν είδα κανένα πρόβλημα με καρέδιασμα. :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα το gps αρχείο που μας δίνεις και έκανα τις υπόλοιπες αλλαγές σε ΖΤΕ967 και αν και κλείδωσε σφαίρα κάνει κολλήματα και προχωρά σαν καρέ καρέ σε dont panic...Πριν το κάνω όλο αυτό έκανε 5 λεπτά να κλειδώσει αλλά δούλευε λάδι,πάει το μυαλό σου τι φταίει?

Το dont panic δεν συνεργάζεται καλά με τον mtk.Και σε μένα το κάνει αυτό.Περισσότερο μου το κάνει στο w7 και λιγότερο στο v967.

Link to comment
Share on other sites

Το dont panic δεν συνεργάζεται καλά με τον mtk.Και σε μένα το κάνει αυτό.Περισσότερο μου το κάνει στο w7 και λιγότερο στο v967.

τωρα λιγο off αλλα ποιο προγραμμα πλοηγησης τρεχει καλυτερα σε τετοια κινητα? (ΜΤΚ)

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Το primo και το sygic πάνε μια χαρά.Και το mireo στο zte αν εξαιρέσουμε την ελαφρώς μη ομαλή κίνηση ειναι καλό στην πλοήγηση και γρήγορο στους επανυπολογισμούς.Το primo αρχικά μου κράσαρε συνέχεια αλλά μετά σβήνοντας το sys.txt και ξαναφτιάχνοντας το απο την αρχή,έστρωσε
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το sygit... σε 2 κινητά δουλεύει μια χαρούλα και ομαλότατα.

Βέβαια υπάρχει και ολόκληρο thread σχετικά με πλοηγούς οπότε ας μη το παρακάνουμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο.Αλλά κάποια πράγματα αφορούν ειδικά τα mtk που ειναι ιδιότροπα στο θέμα αυτό.Επισης γνώμη μου ειναι ότι αν θες μπορείς να αναφέρεις στο πρώτο ποστ και το fix που κάνουμε για να δίνουν σωστές ενδείξεις κάποια tracking προγράμματα π.χ. endomondo http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2431933

Τέλος αν η συσκευή έχει κακό δέκτη gps (και έχω δει τέτοια κινέζικα κινητά) ακόμη και αν καταφέρουμε με τα όποια fix να κλειδώνει γρήγορα,στο δρόμο ειδικά σε πυκνοκατοικημένη περιοχή,δεν μπορείς να κάνεις σωστή πλοήγηση.Προσωπικά θεωρώ 100% λάθος την προσέγγιση --->"κλείδωσε το gps σε 10" άρα είναι σούπερ" γιατί οι δοκιμές μου στο δρόμο,μου έχουν δείξει ότι δεν αρκεί μόνο το γρήγορο κλείδωμα για άριστη πλοήγηση

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβα τα δυο προγραμματα αλλα δν μπορω ν καταλαβω που θ κανω επικοληση τ αρχειο gps.conf που λετε στο system;;;μπορει ν μ βοηθησει καποιος;;;
Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο.Αλλά κάποια πράγματα αφορούν ειδικά τα mtk που ειναι ιδιότροπα στο θέμα αυτό.Επισης γνώμη μου ειναι ότι αν θες μπορείς να αναφέρεις στο πρώτο ποστ και το fix που κάνουμε για να δίνουν σωστές ενδείξεις κάποια tracking προγράμματα π.χ. endomondo http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2431933

Τέλος αν η συσκευή έχει κακό δέκτη gps (και έχω δει τέτοια κινέζικα κινητά) ακόμη και αν καταφέρουμε με τα όποια fix να κλειδώνει γρήγορα,στο δρόμο ειδικά σε πυκνοκατοικημένη περιοχή,δεν μπορείς να κάνεις σωστή πλοήγηση.Προσωπικά θεωρώ 100% λάθος την προσέγγιση --->"κλείδωσε το gps σε 10" άρα είναι σούπερ" γιατί οι δοκιμές μου στο δρόμο,μου έχουν δείξει ότι δεν αρκεί μόνο το γρήγορο κλείδωμα για άριστη πλοήγηση

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες. Το θέμα είναι να κάνουμε ότι μπορούμε για να βελτιώσουμε αυτό το φαινόμενο έτσι ώστε ακόμα και αν χάσει το σήμα να μπορέσει να το βρει γρήγορα. Λογικό κάποιο τηλέφωνο να χάσει σε κάποια φάση (εν κινήση) το σήμα... σε όλα συμβαίνει. Αλλά πραγματικά μερικά κινέζικα έχουν σοβαρό θέμα με το gps το οποίο προφανώς είναι θέμα hardware/κεραίας και όχι δύο ρυθμίσεων. Τουλάχιστον αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς ως χρήστες λίγο πολύ το πράττουμε.

 

Σωστή και η πρόταση για την προσθήκη για τα προγράμματα καταγραφής διαδρομής. Αύριο με το καλό προσθέτω και τις ανάλογες ενέργειες και γι αυτό. Σε ευχαριστώ πολύ

 

Εγω κατεβα τα δυο προγραμματα αλλα δν μπορω ν καταλαβω που θ κανω επικοληση τ αρχειο gps.conf που λετε στο system;;;μπορει ν μ βοηθησει καποιος;;;

 

θα χρειαστείς κάποιον root explorer και θα το βρεις μεσα στο /system/etc

Link to comment
Share on other sites

το mobileuncle μετα το θελουμε?το σβηνουμε?το fastergps?

 

το fastergps μπορείς να το σβήσεις... το mobileuncle γενικά είναι χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

το fastergps μπορείς να το σβήσεις... το mobileuncle γενικά είναι χρήσιμο

 

1;;;;Μετά που έκανα αυτή την πατέντα όταν ανοίγω το igo μου πετάει αυτό.ξέρεις τι είναι και αν γίνεται να μην φαίνεται;

2;;;; το αρχείο GPS.conf προϋπήρχε η το φτιάχνει το faster GPS;

3;;;; με hard reset επανέρχονται όλα στην αρχική τους κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

μήπως έκανες κάτι λάθος?

Αντικατέστησες το gps.conf αρχείο? εάν ναι... έβαλες τα σωστά permissions ?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έκανες κάτι λάθος?

Αντικατέστησες το gps.conf αρχείο? εάν ναι... έβαλες τα σωστά permissions ?

 

Έκανα τον οδηγό, στο faster GPS έβαλα Ευρώπη, Ελλάδα αλλά ΔΕΝ πειραξα περεταίρω το GPS.conf!

 

Εάν σβήσω το mobile uncle όλες αυτές οι ρυθμίσεις του που κάναμε σβήνονται;

Link to comment
Share on other sites

όταν τα έκανες αυτά είχες το GPS ενεργοποιημένο?

 

κλείστο και πάνε από την αρχή (σβήσε και το gps.conf)

-edit-

κλεισε το gps... κανε restart το τηλέφωνο... και κάνε πάλι τα πάντα από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

όταν τα έκανες αυτά είχες το GPS ενεργοποιημένο?

 

κλείστο και πάνε από την αρχή (σβήσε και το gps.conf)

-edit-

κλεισε το gps... κανε restart το τηλέφωνο... και κάνε πάλι τα πάντα από την αρχή

 

Ναι το είχα ενεργοποιημένο! Δεν έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

πολύ πιθανό αυτό να προκάλεσε την ανωμαλία
κατσε το κανω....

Edit όχι πάλι το πετάει αυτό το μήνυμα και στο igo και στο sygic!

Πριν καν ασχοληθώ με το faster GPS το αρχείο GPS.conf προϋπήρχε η το έφτιαξε για πρώτη φορά το faster?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Δες μέσα στο engineer mtk mode--->location--->location based service --->Agps--->cp and up switching και βάλτο user plane αν ειναι στο control plane και κάνε και ένα reboot στο κινητό Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δες μέσα στο engineer mtk mode--->location--->location based service --->Agps--->cp and up switching και βάλτο user plane αν ειναι στο control plane και κάνε και ένα reboot στο κινητό

 

Έτσι είναι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις το δοκίμασα στο v967s.Κάθε φορά που κάνεις reset το agps απο το engineer mode πετάει αυτό το μήνυμα σε κάθε πρόγραμμα gps που ανοίγεις,ανεξάρτητα την ρύθμιση που είπα πιο πάνω.Κάνοντας ένα reboot,σταματάει να το εμφανίζει
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις το δοκίμασα στο v967s.Κάθε φορά που κάνεις reset το agps απο το engineer mode πετάει αυτό το μήνυμα σε κάθε πρόγραμμα gps που ανοίγεις,ανεξάρτητα την ρύθμιση που είπα πιο πάνω.Κάνοντας ένα reboot,σταματάει να το εμφανίζει

 

Μπράβο τώρα έκανα reboot και δεν το ξανα έβγαλε όντως! Ευχαριστώ!

EDIT damn τώρα δεν ανοίγει το mobile uncle!

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εδώ.Με παίδεψε λίγο μέχρι να ξανανοίξει το mobile uncle tools.Χρειάστηκε 2 φορές να το κάνω χειροκίνητα kill απο τον task manager και την τρίτη άνοιξε κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...