Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.

Χτύπησα το 64αρι όπως κάποτε με το Ν9......:)

Το 32αρι 4s είχε φουλάρει.

 

Δεν έχασε ευκαιρία :lol:

Το S3 έφταιγε γιατί εκεί δεν είχα τίποτα! Ενώ στο iphone εγκατέστησα ένα σωρό app και παιχνίδια!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Έχω 4S και νομίζω ήρθε ώρα για αναβάθμιση και σκέφτομαι μέσα στο Δεκέμβρη να αγοράσω ένα 5S. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν θέματα με το iOS8 και αν νέες παρτίδες πλέον θα έρχονται με το iOS8 προεγκατεστημένο. Ομολογώ ότι το πήρα από φόβο με το 4S γιατί μετά την εγκατάσταση είδα ένα εντελώς (άσχημα) διαφορετικό τηλέφωνο και δε θέλω να δώσω 470 ευρώ και να έχω κολλήματα. Θα το στήσω λίγο συντηρητικά, δε θα έχω widgets κλπ, ούτε κάποιο 3rd party keyboard, αλλά γενικά πώς ρολλάρει; Είναι πιο αργό απ' ό,τι με iOS7?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω 4S και νομίζω ήρθε ώρα για αναβάθμιση και σκέφτομαι μέσα στο Δεκέμβρη να αγοράσω ένα 5S. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν θέματα με το iOS8 και αν νέες παρτίδες πλέον θα έρχονται με το iOS8 προεγκατεστημένο. Ομολογώ ότι το πήρα από φόβο με το 4S γιατί μετά την εγκατάσταση είδα ένα εντελώς (άσχημα) διαφορετικό τηλέφωνο και δε θέλω να δώσω 470 ευρώ και να έχω κολλήματα. Θα το στήσω λίγο συντηρητικά, δε θα έχω widgets κλπ, ούτε κάποιο 3rd party keyboard, αλλά γενικά πώς ρολλάρει; Είναι πιο αργό απ' ό,τι με iOS7?

 

Προσωπικά απο το καλοκαίρι με φρέσκια "φουρνιά" (κατασκευή Ιουνίου 2014 απο Αμερική) 5S δεν έχω θέματα. Αν και η 8 δεν με τρέλανε δεν θα έλεγα πως θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Και έχω εγκαταστήσει ένα σωρό app και κάνω συνέχεια χρήση mobile internet.

Ούτε και εγώ ξετρελάθηκα με τα 7 και 8. Είμαι λάτρης του στυλ απο την 4 και 6 :p Αλλά, τι να κάνουμε μόδα είναι και γυρίζει... Τυχαίο δεν είναι που άρχισαν να μοιάζουν όλο και πιο πολύ τα λειτουργικά.

 

Πάντως, το ποστ σου το ξεκίνησες λάθος :) Γιατί μέχρι τα Χριστούγεννα έχουμε ακόμα καιρό. Που ξέρεις μπορεί να καταλήξεις με το 6.

Κάνε τον κόπο και δες παλαιότερα ποστ και νομίζω πως θα βγάλεις συμπέρασμα για τα προβλήματα που (δεν) υπάρχουν πλέον στο 5S.

Τέλος, για την έκδοση που έχει προ εγκατεστημένη δεν γνωρίζω. Στο σαιτ της πάντως δείχνει το 8! http://www.apple.com/iphone-5s/specs/

Αλλά θα παίζει προφανώς και η παρτίδα ρόλο, αν είναι απο στοκ κλπ

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απο το καλοκαίρι με φρέσκια "φουρνιά" (κατασκευή Ιουνίου 2014 απο Αμερική) 5S δεν έχω θέματα. Αν και η 8 δεν με τρέλανε δεν θα έλεγα πως θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Και έχω εγκαταστήσει ένα σωρό app και κάνω συνέχεια χρήση mobile internet.

Ούτε και εγώ ξετρελάθηκα με τα 7 και 8. Είμαι λάτρης του στυλ απο την 4 και 6 :p Αλλά, τι να κάνουμε μόδα είναι και γυρίζει... Τυχαίο δεν είναι που άρχισαν να μοιάζουν όλο και πιο πολύ τα λειτουργικά.

 

Πάντως, το ποστ σου το ξεκίνησες λάθος :) Γιατί μέχρι τα Χριστούγεννα έχουμε ακόμα καιρό. Που ξέρεις μπορεί να καταλήξεις με το 6.

Κάνε τον κόπο και δες παλαιότερα ποστ και νομίζω πως θα βγάλεις συμπέρασμα για τα προβλήματα που (δεν) υπάρχουν πλέον στο 5S.

Τέλος, για την έκδοση που έχει προ εγκατεστημένη δεν γνωρίζω. Στο σαιτ της πάντως δείχνει το 8! http://www.apple.com/iphone-5s/specs/

Αλλά θα παίζει προφανώς και η παρτίδα ρόλο, αν είναι απο στοκ κλπ

 

 

Δυστυχώς κακά τα ψέματα δε μου αρέσει ούτε εμένα το νέο design πολύ, δε πιστεύω ότι θα μπορέσω να το συνηθίσω ποτέ και ακόμα μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που αναβάθμισα το 4S που είχα τότε και που η συμπεριφορά του με 5/6 ήταν απλά απροβλημάτιστη. Δε θα άλλαζα καν συσκευή αν το 8 δε το είχε βαρύνει τόσο.

Θα ήθελα ένα 6, όμως θέλω να αλλάξω πάλι συσκευή όταν φύγω έξω για μεταπτυχιακό (καλή ώρα 2 χρόνια από τώρα...), για να το αγοράσω και από Apple store, επομένως για την ώρα θα συμβιβαστώ με 5S. Για την ακρίβεια σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για iPhone 5 λόγω iOS 6, όμως είναι κοροϊδία να δώσω τα ίδια χρήματα για μια συσκευή τόσο παλιά και μεταχειρισμένο iPhone ορκίστηκα να μην αγοράσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κακά τα ψέματα δε μου αρέσει ούτε εμένα το νέο design πολύ, δε πιστεύω ότι θα μπορέσω να το συνηθίσω ποτέ και ακόμα μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που αναβάθμισα το 4S που είχα τότε και που η συμπεριφορά του με 5/6 ήταν απλά απροβλημάτιστη. Δε θα άλλαζα καν συσκευή αν το 8 δε το είχε βαρύνει τόσο.

Θα ήθελα ένα 6, όμως θέλω να αλλάξω πάλι συσκευή όταν φύγω έξω για μεταπτυχιακό (καλή ώρα 2 χρόνια από τώρα...), για να το αγοράσω και από Apple store, επομένως για την ώρα θα συμβιβαστώ με 5S. Για την ακρίβεια σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για iPhone 5 λόγω iOS 6, όμως είναι κοροϊδία να δώσω τα ίδια χρήματα για μια συσκευή τόσο παλιά και μεταχειρισμένο iPhone ορκίστηκα να μην αγοράσω ξανά.

 

Εγώ θα έλεγα πως ήρθε η ώρα να πατήσεις τον όρκο σου....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως ήρθε η ώρα να πατήσεις τον όρκο σου....;)

 

Noooooo μόνο αν βρω ξανά σφραγισμένο :)

Link to comment
Share on other sites

Iphone 5 με iOS 6 δεν βρίσκεις.

Δεκέμβριο σίγουρα όλες οι παρτίδες 5s θα ειναι με iOS 8.

Το 4s όντως δεν δουλεύει τόσο καλά οπως πρέπει για iPhone με iOS 8.

Γενικά υπάρχουν θέματα που θα λυθούν πιστεύω αλλα όχι οτι αν πάρει κάποιος 5s θα εχει πρόβλημα.

Bugs υπάρχουν και σε 4s και σε 5αρι και σε όλα. Όσο πιο νέα η συσκευή τόσο λιγότερα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

μια φίλη μου έφερε το 5s απο Αμερική αλλά το αγόρασε απο t-mobile. Συνεπώς, κλειδωμένο. Του πήρα μια r-sim να το δουλέψω μέχρι να ζητήσω επίσημο ξεκλείδωμα. Το πρώτο καρτάκι, το χάλασε ένας που το πήγα σε κατάστημα. Το 2ο καρτάκι (r-sim πάντα και ήταν η 9 pro) δέν μου δούλεψε. Ναι μεν το αναγνωρίζει αλλά μετά το Restart, δέν αλλάζει τίποτα. Ο άνθρωπος που το αγόρασα, προσπαθώντας να μου βρεί κάποια λύση στο τί να κάνω, μου πρότεινε την επαναφορά.. με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να πάει στην 8 (ή 8.1 δεν θυμάμαι και πρέπει να το δώ) και σήμερα που πήγα σε κατάστημα επισκευής apple , να μου λένε πως δέν μπορεί να ξεκλειδωθεί το τηλέφωνο γιατί η r-sim δεν υποστηρίζει τα 8. Κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει περεταίρω;:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

μια φίλη μου έφερε το 5s απο Αμερική αλλά το αγόρασε απο t-mobile. Συνεπώς, κλειδωμένο. Του πήρα μια r-sim να το δουλέψω μέχρι να ζητήσω επίσημο ξεκλείδωμα. Το πρώτο καρτάκι, το χάλασε ένας που το πήγα σε κατάστημα. Το 2ο καρτάκι (r-sim πάντα και ήταν η 9 pro) δέν μου δούλεψε. Ναι μεν το αναγνωρίζει αλλά μετά το Restart, δέν αλλάζει τίποτα. Ο άνθρωπος που το αγόρασα, προσπαθώντας να μου βρεί κάποια λύση στο τί να κάνω, μου πρότεινε την επαναφορά.. με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να πάει στην 8 (ή 8.1 δεν θυμάμαι και πρέπει να το δώ) και σήμερα που πήγα σε κατάστημα επισκευής apple , να μου λένε πως δέν μπορεί να ξεκλειδωθεί το τηλέφωνο γιατί η r-sim δεν υποστηρίζει τα 8. Κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει περεταίρω;:cry::cry:

 

θα πρέπει να περιμένετε την R-SIM 10 για την iOS 8 και συσκευές iPhone 5S - iPhone 6 - iPhone 6 Plus, είστε σίγουρος πως η συσκευή είναι κλειδώμενη; κάνε ένα check εδώ.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να περιμένετε την R-SIM 10 για την iOS 8 και συσκευές iPhone 5S - iPhone 6 - iPhone 6 Plus, είστε σίγουρος πως η συσκευή είναι κλειδώμενη; κάνε ένα check εδώ.

 

 

 

Μου δείχνει ακριβώς αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Μου δείχνει ακριβώς αυτό..

 

Δεν λέει αν ειναι κλειδωμένο αλλα λογικά θα ειναι ετσι οπως νομίζω.

Θα πρέπει να περιμένεις να πάρεις R-sim συμβατή με το λειτουργικό που έχεις.

Κάθε φορα που κανεις κάποια μεγάλη αναβάθμιση θα πρέπει να αλλάζεις r-sim. Η μένεις χωρίς αναβάθμιση.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει αν ειναι κλειδωμένο αλλα λογικά θα ειναι ετσι οπως νομίζω.

Θα πρέπει να περιμένεις να πάρεις R-sim συμβατή με το λειτουργικό που έχεις.

Κάθε φορα που κανεις κάποια μεγάλη αναβάθμιση θα πρέπει να αλλάζεις r-sim. Η μένεις χωρίς αναβάθμιση.

 

 

μου πε ο αλλος να κανω restore... ¨εκανα σαν το βλάκα και εγώ (μέσω itunes) και την πάτησα. Μετα ο άλλο στο καταστημα επισκευης iphone μου πε οτι επειδη εγινε αναβάθμιση δεν μπορει να ξεκλειδώσει... και το παλικάρι που μου την πούλησε λεει πως οι r-sim είναι συμβατες και με 8.1 πλέον. Είναι η r-sim 9 pro. Μετά μου λέει μήπως φταίε η δική μου sim η ελληνική... μήπως είναι "νέου τύπου" και δεντην αναγνωρίζει. ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΟΠΟΥΛΟΣ δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην επίσημη σελίδα τους και λέει οτι η r-sim 9+ δουλεύει και σε iOS 8.1.

Αυτήν έχεις;

Δεν καταλαβαίνω ίσως κάτι κάνατε λάθος.

Μην το πηγαίνεις όπου να ναι. Και ειδικά σε καταστήματα όπου οι υπάλληλοι ειναι μόνο πωλητές και γενικά άσχετοι με τηκεφωνα υπολογιστές και λοιπά.

Τι να σου πω δοκίμασε μόνος με τις οδηγίες που εχει δεν ειναι δύσκολο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην επίσημη σελίδα τους και λέει οτι η r-sim 9+ δουλεύει και σε iOS 8.1.

Αυτήν έχεις;

Δεν καταλαβαίνω ίσως κάτι κάνατε λάθος.

Μην το πηγαίνεις όπου να ναι. Και ειδικά σε καταστήματα όπου οι υπάλληλοι ειναι μόνο πωλητές και γενικά άσχετοι με τηκεφωνα υπολογιστές και λοιπά.

Τι να σου πω δοκίμασε μόνος με τις οδηγίες που εχει δεν ειναι δύσκολο.

 

 

Αυτήν εδώ έχω πάρει... http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/variousmobile/346019-r-sim-9pro/

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως βλέπεις είναι για iOS 7+ το γράφει πάνω δεξιά :(

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις είναι για iOS 7+ το γράφει πάνω δεξιά :(

 

Ναι όμως σε διάφορα video που βρήκα στο youtube, λέει πως πλέον κάνει και για τα 8. Τι να πω.............. :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως σε διάφορα video που βρήκα στο youtube, λέει πως πλέον κάνει και για τα 8. Τι να πω.............. :(

 

9+ πρεπει να παρεις. Το λεει και στην σελιδα της gevey

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9+ πρεπει να παρεις. Το λεει και στην σελιδα της gevey

 

 

Μα δεν υπάρχει 9+. Γι'αυτη μου λες; http://www.geveystore.com/products/r-sim-9-pro-iphone-5-5c-and-5s-ios-7-0-3 Αυτη εχω. Με 9+ δεν βρισκω κάπου

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει 9+. Γι'αυτη μου λες; http://www.geveystore.com/products/r-sim-9-pro-iphone-5-5c-and-5s-ios-7-0-3 Αυτη εχω. Με 9+ δεν βρισκω κάπου

 

Απο οτι βλεπω δεν έχεις αυτήν.

Εγώ βρήκα αυτήν οτι κάνει για την συσκευή σου.

http://www.geveystore.com/products/r-sim-9-iphone-5-5c-and-5s-ios-7-1-and-7-1-x

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Iphone 5 με iOS 6 δεν βρίσκεις.

Δεκέμβριο σίγουρα όλες οι παρτίδες 5s θα ειναι με iOS 8.

Το 4s όντως δεν δουλεύει τόσο καλά οπως πρέπει για iPhone με iOS 8.

Γενικά υπάρχουν θέματα που θα λυθούν πιστεύω αλλα όχι οτι αν πάρει κάποιος 5s θα εχει πρόβλημα.

Bugs υπάρχουν και σε 4s και σε 5αρι και σε όλα. Όσο πιο νέα η συσκευή τόσο λιγότερα.

 

Κι όμως, σφραγισμένο iPhone 5 16/32 από στοκ με τι θα έρθει; Η παραγωγή σταμάτησε πριν ρολλαριστούν επίσημα συσκευές με iOS7.

Τέλος πάντων, βίβα για 5S

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από θέματα σχετικά με οθόνη πώς πάμε; Στα παλαιότερα μοντέλα ήταν εμφανές το backlight bleeding και στο 4S που έχω ένα σημείο έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα από το υπόλοιπο της οθόνης. Έψαξα για παρόμοια στο Google αλλά δε βρήκα κάτι, μόνο για 5 και κάτω. Έχουν παρατηρηθεί τέτοια; Γενικά τι θέματα παρουσίασε το συγκεκριμένο μοντέλο αναφορικά με κατασκευή;

 

Σόρρυ που δεν έκανα επεξεργασία το προηγούμενο ποστ αλλά εντάξει... :p

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θα σου τύχει. Δυστυχώς το πρόβλημα του backlight bleeding είναι χαρακτηριστικό των IPS panels, και ειδικά αυτών της LG.

Το 2011 που αγόρασα οθόνη (HP ZR24w - έχει LG panel) για τον Η/Υ μου, χρειάστηκε να ζητήσω αντικατάσταση 3 φορές, για να πετύχω μια η οποία δεν είχε backlight bleeding.

Για να κατευνάσω την ανησυχία σου, στην οικογένεια μου, έχουν πάρει τρία άτομα το 5S μέχρι τώρα, και κανένα δεν έχει το εν λόγω πρόβλημα, αλλά ούτε και εγώ στο 5.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θα σου τύχει. Δυστυχώς το πρόβλημα του backlight bleeding είναι χαρακτηριστικό των IPS panels, και ειδικά αυτών της LG.

Το 2011 που αγόρασα οθόνη (HP ZR24w - έχει LG panel) για τον Η/Υ μου, χρειάστηκε να ζητήσω αντικατάσταση 3 φορές, για να πετύχω μια η οποία δεν είχε backlight bleeding.

Για να κατευνάσω την ανησυχία σου, στην οικογένεια μου, έχουν πάρει τρία άτομα το 5S μέχρι τώρα, και κανένα δεν έχει το εν λόγω πρόβλημα, αλλά ούτε και εγώ στο 5.

 

Δυστυχώς κακά τα ψέματα, η ποιότητα κατασκευής έχει πέσει κατακόρυφα. Φέτος αγόρασα πάλι 4S και άλλαξα 3 συσκευές και είχα θέματα και με τις 3, σε αντίθεση με το πρώτο μου που είχα αγοράσει το 2011, το οποίο δεν είχε κανένα απολύτως θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα είχες με τα 3 νέα iPhone 4S;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα είχες με τα 3 νέα iPhone 4S;

 

Μεγάλα κενά μεταξύ του πλαστικού μέρους του bezel και του γυαλιού της οθόνης, μεγάλο backlight bleeding, πολύ διαφορετική αίσθηση του home button και στα 2 από τα 3, στο ίδιο μέρος στην οθόνη ένα σημείο ήταν πολύ φωτεινότερο από την υπόλοιπη οθόνη και στο άσπρο φόντο έβγαζε μάτι. Και πρέπει επίσης να προσθέσω ότι παρατήρησα αυτά τα θέματα και σε 4S φίλης, δηλαδή 4 στα 4.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...