Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό κάνω αλλά στις γλώσσες δε μου βγάζει ελληνικά. :(

Αυτή τη στιγμή έχει κύρια γερμανικά(καθότι γερμανικό) και δεύτερη αγγλικά

Στο "γλώσσα και εισαγωγή" έχω κανονικά ελληνικά.

http://i1272.photobucket.com/albums/y399/alex22280/Mobile%20Uploads/2014-10-06-16-14-54_zpsh5bzhusp.png (γλώσσα να σου απαντήσει στα ελληνικά δεν έχει προστεθεί ακόμα !) του μιλάς ελληνικά και σε καταλαβαίνει

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://i1272.photobucket.com/albums/y399/alex22280/Mobile%20Uploads/2014-10-06-16-14-54_zpsh5bzhusp.png (γλώσσα να σου απαντήσει στα ελληνικά δεν έχει προστεθεί ακόμα !) του μιλάς ελληνικά και σε καταλαβαίνει

 

Δε με καταλαβες.Στην επιλογή που ψάχνω γλώσσες στη φωνη δεν εμφανίζει τα ελληνικά. Πχ στο κινητό υπάρχει που δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Δε με καταλαβες.Στην επιλογή που ψάχνω γλώσσες στη φωνη δεν εμφανίζει τα ελληνικά. Πχ στο κινητό υπάρχει που δοκίμασα.

 

Ούτε και σε εμένα εμφανίζει τα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Δε με καταλαβες.Στην επιλογή που ψάχνω γλώσσες στη φωνη δεν εμφανίζει τα ελληνικά. Πχ στο κινητό υπάρχει που δοκίμασα.

????? σε εμένα υπάρχει.... (δεν έχω ελληνική rom ,είμαι root ) ,δεν χάνεις και τίποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται λεπτή η θήκη που δείχνεις και ίσως χωράει ( οριακά μεω και μπορεί να είναι τεντωμενο ). Εγώ δεν εχω θήκη για το ταμπλετ, μόνο ένα tempered glass έχω βάλει και όλο το υπόλοιπο είναι γυμνό άρα μπάινει όπως είναι μέσα!

 

Οκ ευχαριστω, μια που το αναφερες, το tempered glass σου δημιουργει δυσκολια να σερνεις το πενακι στην οθονη? Σε ρωταω γιατι με ζελατινα γνησια της samsung, το πενακι δεν γλυστραει ευκολα, κολλαει λες και ειναι απο γομα η μυτη απο το πενακι, ενω με το ιδιο το πενακι, πανω στη ζελατινα του Note 2, γλυστραει κανονικα, χωρις αντισταση. Αρα η ζελατινα στο Note 10.1 ειναι απο τετοιο υλικο που δημιουργει αντισταση. Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι λεω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα 16 gb σας φτάνουν για τις εφαρμογές ή είναι πολύ λίγα.Ρωτάω γιατί βασικά είναι λίγα τα διαθέσιμα όταν το ανοίγεις,αφού υπάρχει πολύ σαβούρα μέσα.Μήπως 32gb είναι τελικά αυτά που χρειάζονται;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα 16 gb σας φτάνουν για τις εφαρμογές ή είναι πολύ λίγα.Ρωτάω γιατί βασικά είναι λίγα τα διαθέσιμα όταν το ανοίγεις,αφού υπάρχει πολύ σαβούρα μέσα.Μήπως 32gb είναι τελικά αυτά που χρειάζονται;

Για προγράμματα Μόνο είναι υπεραρκετά ! εάν κανείς εγκατάσταση παιχνίδια όχι εάν δεν είσαι root!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους... εχω 2 ερωτησουλες και θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.

 

1) Ηθελα να τσιμπησω την εκδοση LTE αλλα βλεπω οτι στο skroutz παιρνει συνεχως αυξηση τις τελευταιες μερες! Βλεπω οτι εχει τελειωσει η διαθεσιμοτητα του σε ολα τα "φθηνα" μαγαζια. Μπορειτε να προτεινετε καποιο eshop αξιοπιστο που να το εχει οσο το δυνατον φθηνοτερα? (επαιζε καποια στιγμη και στα 430€) Ή μηπως να περιμενω ή να κοιταξω απο εξωτερικο?

 

2) Παρακολουθω συχνα διαλεξεις στις οποιες κραταω live καποιες σημειωσεις. Αυτος ειναι ενας βασικος λογος που θελω το note. Πιστευετε οτι με τη χρηση του Spen θα μπορουσα να "γραφω" ανετα τις σημειωσεις και μετα να μετατρεπονται σε κειμενα με κανονικους χαρακτηρες τους οποιους θα μπορουσα να περασω και στο PC κλπ? Ειναι καλη η αναγνωριση χειρογραφων σημειωσεων στα ελληνικα και η μετατροπη τους σε χαρακτηρες?

 

Ευχαριστω!

Edited by DEJiX
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους... εχω 2 ερωτησουλες και θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.

 

1) Ηθελα να τσιμπησω την εκδοση LTE αλλα βλεπω οτι στο skroutz παιρνει συνεχως αυξηση τις τελευταιες μερες! Βλεπω οτι εχει τελειωσει η διαθεσιμοτητα του σε ολα τα "φθηνα" μαγαζια. Μπορειτε να προτεινετε καποιο eshop αξιοπιστο που να το εχει οσο το δυνατον φθηνοτερα? (επαιζε καποια στιγμη και στα 430€) Ή μηπως να περιμενω ή να κοιταξω απο εξωτερικο?

 

2) Παρακολουθω συχνα διαλεξεις στις οποιες κραταω live καποιες σημειωσεις. Αυτος ειναι ενας βασικος λογος που θελω το note. Πιστευετε οτι με τη χρηση του Spen θα μπορουσα να "γραφω" ανετα τις σημειωσεις και μετα να μετατρεπονται σε κειμενα με κανονικους χαρακτηρες τους οποιους θα μπορουσα να περασω και στο PC κλπ? Ειναι καλη η αναγνωριση χειρογραφων σημειωσεων στα ελληνικα και η μετατροπη τους σε χαρακτηρες?

 

Ευχαριστω!

κι εγώ σκεφτόμουν την LTE αλλά με βόλεψε η wifi με hotspot από το τηλ.οταν είμαι έξω και θέλω δεδομένα στο ταμπλετ. Εκτός αν θέλεις snapdragon ή 4g.

Το πενάκι είναι μεγάλο εργαλείο αν το δουλεύεις. Άλλωστε αυτός είναι ο λόγος του note.Εγω σχεδιάζω κιόλας με αυτό κρατάω σημειώσεις κ.α

Αν τα γράμματα σου είναι καθαρά και όχι συνταγή γιατρού:lol: μια χαρά τα μετατρέπει σε κείμενο

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σκεφτόμουν την LTE αλλά με βόλεψε η wifi με hotspot από το τηλ.οταν είμαι έξω και θέλω δεδομένα στο ταμπλετ. Εκτός αν θέλεις snapdragon ή 4g.

Το πενάκι είναι μεγάλο εργαλείο αν το δουλεύεις. Άλλωστε αυτός είναι ο λόγος του note.Εγω σχεδιάζω κιόλας με αυτό κρατάω σημειώσεις κ.α

Αν τα γράμματα σου είναι καθαρά και όχι συνταγή γιατρού:lol: μια χαρά τα μετατρέπει σε κείμενο

 

Σε ευχαριστω φιλε τις πληροφοριες!

Ωραια εφ'οσον στις σημειωσεις τα παει καλα με τους ελληνικους χαρακτηρες, καλυπτει ενα βασικο κριτηριο μου. Τωρα το μονο που μενει ειναι το να το βρω καπου φθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω, μια που το αναφερες, το tempered glass σου δημιουργει δυσκολια να σερνεις το πενακι στην οθονη? Σε ρωταω γιατι με ζελατινα γνησια της samsung, το πενακι δεν γλυστραει ευκολα, κολλαει λες και ειναι απο γομα η μυτη απο το πενακι, ενω με το ιδιο το πενακι, πανω στη ζελατινα του Note 2, γλυστραει κανονικα, χωρις αντισταση. Αρα η ζελατινα στο Note 10.1 ειναι απο τετοιο υλικο που δημιουργει αντισταση. Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι λεω.

 

Έχοντας ζελατίνα πλαστική στο Note 2 παρατηρώ οτι όντως δεν γλυστράει καλά και πρέπει να οφείλεται στο πλαστικό της ζελατίνας. Με το tempered glass επάνω στο Note 10.1 γλυστράει λες και δεν έχω επάνω τίποτα, δεν καταλαβαίνεις αυτή την πλαστικούρα που έχει η ζελατίνα (ειδικά όταν παλιώσει). Εγώ για αυτό δοκίμασα και πλέον χρησιμοποιώ το γυαλί. Βέβαια είναι ακριβό το άτιμο και πρέπει να το βάλει αρκετά καλά χωρίς πολλές προσπάθειες, αλλά η αίσθηση που αφήνει είναι απίστευτη!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τότε, υπάρχει κανένα link να πάρω κι εγώ tempered glass?

 

 

http://www.ebay.com/itm/351081814087

Από αυτόν το έχω αγοράσει εγώ. Τον προτείνει και κάποιος άλλος πιο πίσω ( έτσι τον βρήκα εγώ ) αλλά στο λινκ που δίνει το παλικάρι πουλάει σε pounds και βγαίνει πιο ακριβό από αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/351081814087

Από αυτόν το έχω αγοράσει εγώ. Τον προτείνει και κάποιος άλλος πιο πίσω ( έτσι τον βρήκα εγώ ) αλλά στο λινκ που δίνει το παλικάρι πουλάει σε pounds και βγαίνει πιο ακριβό από αυτό εδώ.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει gorilla το tablet;

Έχει αλλά μην το ανοίξουμε πάλι το θέμα αν αντέχει η όχι. Άλλοι θέλουν να έχουν screenprotector, άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Το youtube με την προηγουμενη εκδοση, μου εδινε 1440p.

Έκανα αναβαθμιση στη τελευταια εκδοση και μετα παπαλα,

Μου δινει μονο 720.

Το κακο ειναι οτι, ενω περασα τελικα τη 4.4.2 την ελληνικη, απο την αρχη,με φορματ καθαρισμα,cache,κ.τ.λ.

Το youtube αρνειται πεισματικα, και παιζει μαξιμουμ μεχρι 720p.

Τι λετε να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας.

Το youtube με την προηγουμενη εκδοση, μου εδινε 1440p.

Έκανα αναβαθμιση στη τελευταια εκδοση και μετα παπαλα,

Μου δινει μονο 720.

Το κακο ειναι οτι, ενω περασα τελικα τη 4.4.2 την ελληνικη, απο την αρχη,με φορματ καθαρισμα,cache,κ.τ.λ.

Το youtube αρνειται πεισματικα, και παιζει μαξιμουμ μεχρι 720p.

Τι λετε να συμβαινει?

Δεν φταίει η αναβάθμιση σε 4.4.2 ελληνικη .... φταίει η έκδοση του YouTube (γαμ.... με την αναβάθμιση ) βάλε 5.10.1.5 + (ρυθμίσεις /γενικα/ τοπική προσαρμογή.... βάλε Ηνωμένες Πολιτείες...) θα έχεις τα 1440p δοκίμασε με αυτό το video http://youtu.be/-ugDZYZ1B1k (πάντως για κάποιο λόγο κάποιο από τα video με 1440p παίζουν σε 720p .... σίγουρα κάτι παίζει με youtube apps... μαντάρα τα έχει κάνει... στο s4 που έχω μόνο σε 720p παίζει...)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Δε με καταλαβες.Στην επιλογή που ψάχνω γλώσσες στη φωνη δεν εμφανίζει τα ελληνικά. Πχ στο κινητό υπάρχει που δοκίμασα.
Τελικά σήμερα που το δοκίμασα εμφανίστηκαν τα ελληνικά. Εντάξει τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη πλεον ειναι σε εξαιρετικη τιμη και το σκεφτομαι για αγορα.Μερικες αποριες για οσους το εχουν πλεον αρκετο καιρο.

1)Γενικα απο lag πως τα παει?Φορτωνει πολυ η μνημη?Για παραδειγμα στο note 3 σχεδον παντα ειχα ελευθερα πανω απο 600mb εδω πως παει?

2)H wifi εκδοση φοραει Samsung επεξεργαστη?Ετσι κι αλλιως η wifi με ενδιαφερει και οχι η lte.Με ποιον επεξεργαστη συμπεριφερεται καλυτερα η συσκευη?

3)Μεθοδος για root οπως το towelroot υπαρχει ωστε να μη γραψει το knox?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη πλεον ειναι σε εξαιρετικη τιμη και το σκεφτομαι για αγορα.Μερικες αποριες για οσους το εχουν πλεον αρκετο καιρο.

1)Γενικα απο lag πως τα παει?Φορτωνει πολυ η μνημη?Για παραδειγμα στο note 3 σχεδον παντα ειχα ελευθερα πανω απο 600mb εδω πως παει?

2)H wifi εκδοση φοραει Samsung επεξεργαστη?Ετσι κι αλλιως η wifi με ενδιαφερει και οχι η lte.Με ποιον επεξεργαστη συμπεριφερεται καλυτερα η συσκευη?

3)Μεθοδος για root οπως το towelroot υπαρχει ωστε να μη γραψει το knox?

Ευχαριστώ.

1: lag σχετικό (ανάλογα με το στήσιμο ...σε γενικές γραμμές οκ είναι το μηχάνημα!!) δεν έχει σημασία η ελεύθερη μνήμη (δεν ήμαστε με 2.3 ) η διαχείριση σε 4.4 είναι πάρα πολύ καλή (την μνήμη την χρειάζεται για multitasking!!! ) δεν θα σε κρεμάσει από μνήμη!! Ούτε κάποιο taskiller χρειάζεται !!! Όταν το σύστημα χρειάζεται Extra μνήμη απενεργοποιεί μόνο του αυτά που δεν χρειάζονται!!!

2: wifi Exynos ,lte snapdragon (καλύτερη συμπεριφορά η lte έκδοση!!)

3: Μεθοδος για root οπως το towelroot φυσικά υπάρχει!!! (το towelroot δουλεύει μόνο με snapdragon!!!!!!! ΟΧΙ με exynos!!!!!!!!!!!!) το towelroot δουλεύει σε Όλες τις συσκευές που ΈΧΟΥΝ snapdragon επεξεργαστή!!!

Link to comment
Share on other sites

1: lag σχετικό !!!

 

...έως πολύ σε multitasking και floating windows... Μιλάω φυσικά για την Wi-Fi έκδοση με τον Exynos...

Link to comment
Share on other sites

...έως πολύ σε multitasking και floating windows... Μιλάω φυσικά για την Wi-Fi έκδοση με τον Exynos...

Δεν ξέρω φίλε μου (είμαι με custom ..lte) το χρησιμοποιώ συχνά με floating windows (xbmc για τηλεόραση ) και dolphin browser σύγχρονος δεν έχω πρόβλημα....

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προσπαθω να ενωσω ενα flashaki usb με το ταμπλετ, (με ενα μετατροπ.usb της πλακας απο micro σε usb) να δω αρχεια mp4 και δε συνδεεται με τιποτα (note 10.1 2014 p600), μπορειτε να φανταστειτε τι μπορει να φταει? Θελειsamsungκαλωδιακι?

Επισης επειδη δεν εχω smart tv το καλωδιο της samsung mhl το λευκο που ειναι για κινητο θα δουλεψει σε συνδεση με tv? Το μαυρο για s3 ενω δειχνει οτι γινεται συνδεση hdmi, δεν λειτουργει στην tv Δεν με ενδιαφερει η ασυρματη συσκευη για συνδεση, εχει διπλασια τιμη

Εχω πελαγωσει στην προσπαθεια να βρω αυτες τις 2 απαντησεις και δεν βγαζω ακρη... Ευχαριστω προκαταβολικα..

.

Edited by fame
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προσπαθω να ενωσω ενα flashaki usb με το ταμπλετ, (με ενα μετατροπ.usb της πλακας απο micro σε usb) να δω αρχεια mp4 και δε συνδεεται με τιποτα (note 10.1 2014 p600), μπορειτε να φανταστειτε τι μπορει να φταει? Θελειsamsungκαλωδιακι?

Επισης επειδη δεν εχω smart tv το καλωδιο της samsung mhl το λευκο που ειναι για κινητο θα δουλεψει σε συνδεση με tv? Το μαυρο για s3 ενω δειχνει οτι γινεται συνδεση hdmi, δεν λειτουργει στην tv Δεν με ενδιαφερει η ασυρματη συσκευη για συνδεση, εχει διπλασια τιμη

Εχω πελαγωσει στην προσπαθεια να βρω αυτες τις 2 απαντησεις και δεν βγαζω ακρη... Ευχαριστω προκαταβολικα..

.

χρειάζεσαι : otg καλώδιο κάτι τέτοιο ..http://www.skroutz.gr/s/4428334/OEM-micro-USB-male-USB-A-female.html η http://www.skroutz.gr/s/3785826/Valueline-micro-USB-B-male-USB-A-female-VLMP60515B0-20.html για τν θέλεις Galaxy S4 MHL HDMI μετατροπέα (όχι από s3) http://www.skroutz.gr/s/4383783/Samsung-MHL-male-HDMI-microUSB-female-ET-H10FAUWEGWW.html?keyphrase=Galaxy+S4+MHL+ hdmi καλώδιο!!! (Υπάρχουν και μη γνησια που δουλεύουν,θέλει προσοχή γιατί ενδέχεται να μην δουλέψει!! ,έχω πάρει αυτο http://i1272.photobucket.com/albums/y399/alex22280/Mobile%20Uploads/20140629_122807_zpsffflxjqs.jpg) για ασύρματη σύνδεση με tv

http://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhths.html?keyphrase=samsung+wifi+hub+allshare+cast+dongle, η με root χρησιμοποιείς το chromecast με το ezcast. Μπορείς να αγοράσεις κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/4607500/Kingston-DataTraveler-MicroDuo-8GB.html κουμπώνει κατευθείαν δεν θέλεις καλώδια.... είναι ελαφρύ και μικρό ..υπάρχει σε διαφορά μεγέθη ...μέχρι 64 gb

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...