Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είναι καλό το oukitel (και υπάρχει να το πάρω από Ελλάδα) να το κρατήσω εγώ και η γυναίκα να πάρει το δικό μου.

 

Καλό είναι

Από Ελλάδα δεν ξερω

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερες

θελω να παρω το Ulefone Power 5 για θεμα μπαταριας κυριως και τα υπολοιπα βεβαια φαινονται ανταξια της τιμης του

 

εχει καποιος γνωμη να μου πει ,θετικη η αρνητικη ??

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα.

Εδω και ενα χρονο χρησιμοποιω ενα Κινεζικο κινητο. Τελευταια χρειαζομαι να το χρησιμοποιησω σαν hot spot (για πρωτη φορα στη ζωη μου). Το γυρισα στο ON, εβαλα pasword αλλα τελικα..απετυχα. Οταν το ενεργοποιω, σβηνει η ληψη WiFi στο κινητο/αναμεταδοτη. Εχω το σημα του κινητου/αναμεταδοτη στην αλλη συσκευη αλλα οχι εισοδο στο διαδικτυο. Ουτε απο το κινητο/αναμεταδοτη μπορω να μπω αφου το σημα του WiFi σβηνει μολις ενεργοποιω το Hot spot. Καμμια ιδεα τι κανω λαθος?

Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κινητό έχει ανοιχτά τα data, έτσι; Γιατί δε λειτουργεί το Hotspot σαν αναμετάδοση από wifi σε wifi (σαν repeater δηλαδή), αλλά από data σε wifi

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα...τοσο καλα..:(:(:( Οπότε, αυτος ειναι ο λογος.. Κι εγω νομιζα οτι το κινητο μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν WiFi extender..

Ευχαριστω φιλαρακι.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου προτείνετε ένα φθηνό αξιόπιστο κινητό από Κίνα μέχρι 60 ευρώ. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αααααα...τοσο καλα..:(:(:( Οπότε, αυτος ειναι ο λογος.. Κι εγω νομιζα οτι το κινητο μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν WiFi extender..

Ευχαριστω φιλαρακι.

Δοκίμασε την εφαρμογη netshare no root tethering.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

geokostas

Άν μπορούσες να ανέβεις λίγο, με 75-80 (με το κουπόνι 10BGR6A2G) παίρνεις αυτό:

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-6A-Global-Version-5_45-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Helio-A22-MTK6762M-Quad-core-4G-Smartphone-p-1319970.html

ή λιιιιιίγο παραπάνω 80-85 αυτό:

https://www.banggood.com/LeTV-LeEco-Le-S3-X522-5_5-Inch-3GB-RAM-32GB-ROM-MSM8976-Snapdragon652-1_8GHz-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1269560.html?

Στα 60-70 ευρώ θα βρείς κινητά με 1gb ram τα οποία εν έτη 2018 δεν αξίζουν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Tο netshare έχει κάποιους περιορισμούς στην δωρεαν έκδοση και κοστίζει γύρω στα 10ευρώ η πλήρης, μπορεις να δοκιμάσεις και το http injector-->tools-->tethering tools-->Start Repeater-->hotshare που είναι free
Link to comment
Share on other sites

Umidigi (Z2, ή Z2 Pro) λέει τίποτε, ή αστα να παν πατριώτη;

Εδώ μπορεί τώρα να ανοίξει ολόκληρη συζήτηση, καθώς πολύς κόσμος δυσκολεύεται να ξεχάσει το... αμαρτωλό παρελθόν της Umi/Umidigi, με κάποιες τραγικές συσκευές πριν λίγα χρόνια (βλ. Zero...), ενώ άλλοι θεωρούν ότι μετά τόσον καιρό, έχει πλέον... ανανήψει και οι συσκευές της είναι αξιοπρεπείς και πρακτικά στα επίπεδα των άλλων αναλόγων κατασκευαστών.

Εγώ πάλι δε θα σταθώ στα παραπάνω, αλλά στην τιμή των διαφόρων Ζ2. Με σαφώς λιγότερα λεφτά νομίζω ότι παίρνεις ίδιες ή καλύτερες συσκευές άλλων αναλόγων κατασκευαστών, όπως Oukitel, Vernee, Cubot ή Ulefone, ενώ το... κακό είναι ότι με επίσης λιγότερα λεφτά παίρνεις και συσκευές πιο 'επωνύμων', όπως (τι άλλο...) Xiaomi.

Οπότε, με αυτά υπ' όψη, δεν μπορώ να τους προτείνω με τίποτα (και χωρίς να μπω καθόλου σε συζήτηση για το αν πλέον οι συσκευές τους έχουν γίνει αξιόπιστες ή όχι - που μπορεί πλέον κάλλιστα όντως να έχουν).

Link to comment
Share on other sites

σε αναζήτηση αντικαταστατη του xiaomi redmi note 4x (snapdragon).

 

απαιτήσεις

 

4gb ram minimum

4000mah μπαταρία τουλάχιστον.

καλό gps οπωσδήποτε.

5.5 ίντσες και πάνω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 θα έλεγα

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 θα έλεγα

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το σκέφτηκα αλλάείναι όμως αναβάθμιση; τι πολύ παραπάνω έχει το 5; ούτε καν έγχρωμο led δεν έχει που το θέλω!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

κάτι και με nfc υπάρχει; pocophone? (αν και δεν έχει nfc)

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γράψεις ότι ακριβώς θέλεις από το τηλέφωνο και τι δεν θέλεις.

Διαφορετικά θα σου προτείνουν τηλέφωνα που δεν θα τα θέλεις γιατί δεν έχουν το χ ή το ψ χαρακτηριστικό.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Umidigi (Z2, ή Z2 Pro) λέει τίποτε, ή αστα να παν πατριώτη;

 

Ήμουν κάτοχος του Umi Plus E, το οποίο σαν hardware ήταν ένα πολύ καλό και γρήγορο τηλέφωνο. Αναγκάστηκα να το πουλήσω πάνω στον 1 χρόνο που το είχα, επειδή η Umi ενώ είχε υποσχεθεί ότι θα αναβαθμίσει το Android του από 6.01 -> 7, ανακοίνωσε με γελοίες δικαιολογίες πως τελικά δεν θα το κάνει (ασυμβατότητες στο motherboard). Ουσιαστικά με εξαπάτησε σαν αγοραστή.

 

Μετά από αυτην μου την εμπειρία, μπήκα στο club της Xiaomi μέσω ενός Xiaomi Max 2 που αγόρασα, και πλέον για εμένα δεν υπάρχει γυρισμός. Εξαιρετικής ποιότητας τηλέφωνο, πολύ λογικό κόστος, τακτικότατα software upgrades. Ήρθε με Android 7.1.1 (MIUI 9.6), και αναμένω το Android 8 (MIUI 10) το οποίο έχει ήδη ανακοινώσει πως θα βγάλει και για αυτό το μοντέλο.

 

Και γνωρίζω πολύ, μα πάρα πολύ κόσμο, που έχει αγοράσει γενικώς Xiaomi τηλέφωνα στην Ελλάδα, και είναι ΟΛΟΙ τους καταευχαριστημένοι!!

 

Προσωπικώς πιστεύω πως για πολύ καλά και φθηνά Κινέζικα τηλέφωνα 2 είναι μόνο οι λύσεις στην Ελλάδα: Xiaomi ή Huawei. Τα υπόλοιπα, όσο καλές λύσεις και να φαίνονται, δυστυχώς δεν εξσασφαλίζουν την βιοσιμότητα του προϊόντος.

 

Και, επιπλέον, ΔΕΝ μεσολαβούν Τελωνεία!!

Edited by droutis
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κάτοχος του Umi Plus E, το οποίο σαν hardware ήταν ένα πολύ καλό και γρήγορο τηλέφωνο. Αναγκάστηκα να το πουλήσω πάνω στον 1 χρόνο που το είχα, επειδή η Umi ενώ είχε υποσχεθεί ότι θα αναβαθμίσει το Android του από 6.01 -> 7, ανακοίνωσε με γελοίες δικαιολογίες πως τελικά δεν θα το κάνει (ασυμβατότητες στο motherboard). Ουσιαστικά με εξαπάτησε σαν αγοραστή.

 

Μετά από αυτην μου την εμπειρία, μπήκα στο club της Xiaomi μέσω ενός Xiaomi Max 2 που αγόρασα, και πλέον για εμένα δεν υπάρχει γυρισμός. Εξαιρετικής ποιότητας τηλέφωνο, πολύ λογικό κόστος, τακτικότατα software upgrades. Ήρθε με Android 7.1.1 (MIUI 9.6), και αναμένω το Android 8 (MIUI 10) το οποίο έχει ήδη ανακοινώσει πως θα βγάλει και για αυτό το μοντέλο.

 

Και γνωρίζω πολύ, μα πάρα πολύ κόσμο, που έχει αγοράσει γενικώς Xiaomi τηλέφωνα στην Ελλάδα, και είναι ΟΛΟΙ τους καταευχαριστημένοι!!

 

Προσωπικώς πιστεύω πως για πολύ καλά και φθηνά Κινέζικα τηλέφωνα 2 είναι μόνο οι λύσεις στην Ελλάδα: Xiaomi ή Huawei. Τα υπόλοιπα, όσο καλές λύσεις και να φαίνονται, δυστυχώς δεν εξσασφαλίζουν την βιοσιμότητα του προϊόντος.

 

Και, επιπλέον, ΔΕΝ μεσολαβούν Τελωνεία!!

Οκ Καλά είναι αυτά που λες, αλλά μην είσαι τόσο απόλυτος όταν φαίνεται ότι δεν έχεις εμπειρία από άλλες μάρκες.

 

Υπάρχουν και MEIZU και ΖΤΕ κλπ.

Δεν υπάρχουν μόνο οι 2 που λες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ Καλά είναι αυτά που λες, αλλά μην είσαι τόσο απόλυτος όταν φαίνεται ότι δεν έχεις εμπειρία από άλλες μάρκες.

 

Υπάρχουν και MEIZU και ΖΤΕ κλπ.

Δεν υπάρχουν μόνο οι 2 που λες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Και που σου φαίνεται εσένα ότι δεν έχω εμπειρία από άλλες μάρκες;;

Και έχω, και από πολλές άλλες. Δεν με ξέρεις από χθες, μάλλον βιάστηκες.

Απάντησα πολύ συγκεκριμένα για την Umi, που έχω προσωπική εμπειρία. Αν εσύ δεν έχεις, είσαι εκτός θέματος.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου επί του θέματος. Όποιος θέλει την λαμβάνει υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γράψεις ότι ακριβώς θέλεις από το τηλέφωνο και τι δεν θέλεις.

Διαφορετικά θα σου προτείνουν τηλέφωνα που δεν θα τα θέλεις γιατί δεν έχουν το χ ή το ψ χαρακτηριστικό.

Redmi note 5 θα έλεγα

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

επανέρχομαι ως προς τις απαιτήσεις μου... η εξής.. μια... ΜΠΑΤΑΡΊΑ σαν το τωρινό κινητό μου xiaomi redmi note 4 snapdragon.... και τιμή έως 180 ευρώ περίπου. σκεφτόμουν για πρώτη φορά κάποιο Lenovo που διάβασα κάποια έχουν μεγάλη μπαταρία.

 

υγ1. εννοείται ότι θέλω να έχει την 20αρα μπάντα στο 4g την Β20

 

υγ2. αγορά από Ελλάδα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 180€πας για Redmi note 5, η lenovo δεν έχει πολύ καλή υποστήριξη σε ρομ.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στα 180€πας για Redmi note 5, η lenovo δεν έχει πολύ καλή υποστήριξη σε ρομ.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρομ δεν με νοιάζει η beta (εάν λες αυτό. ότι η Lenovo δεν δίνει beta)

 

επειδή προτάθηκε πάλι το Redmi Note 5 θεωρείς ότι είναι τόσο τρομερά καλύτερο από το 4 που έχω; δεν νομίζω να αξίζει να το αλλάξω για κάτι τόσο παρόμοιο. τι λες; να βάζανε πχ 5000 μπαταρία οκ αλλά η ίδια είναι..

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει το note 5 από φίλο, και αυτό πριν με note 4 είναι η μέρα με την νύχτα, η κάμερα είναι πολύ ανώτερη και η μπαταρία κρατάει πολύ καλά, μπορεί και περισσότερο από το 4, κατά την γνώμη μου αξίζει, αν θες να δεις κάτι άλλο δες και κανένα Asus με 5000 mah.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...