Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διαφορα δεν βλεπω,ειδικος δεν ειμαι,η οθονη ειναι πολυ καλη

 

Για εμας τους εξαρτωμενους απο την Β20, ισχυει οτι δεν την εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Για κάποιον που δουλεύει Αθήνα και Ναύπλιο και εχει πάροχο τη wind, θα προτείνατε το παραπάνω zte η να παω σε xiaomi 5 plus? Η και κάτι αλλο με budget εως 170 euro.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Για κάποιον που δουλεύει Αθήνα και Ναύπλιο και εχει πάροχο τη wind, θα προτείνατε το παραπάνω zte η να παω σε xiaomi 5 plus? Η και κάτι αλλο με budget εως 170 euro.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Λοπον για Αθηνα και Ναυπλιο μεσα στην πολη δεν θα εχεις θεμα ειδικα Αθηνα.Οταν λεμε δεν εχει την B20 σημαινει οτι δεν θα πιανεις 4G αν πας σε κανενα κουτσοχωρι εκτος Ναυπλιου τοτε δεν θα εχεις 4g.Εγω εχω παραγγειλει το Z17 lite και το περιμενω να ερθει Παρασκευη αλλα εχω Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Για κάποιον που δουλεύει Αθήνα και Ναύπλιο και εχει πάροχο τη wind, θα προτείνατε το παραπάνω zte η να παω σε xiaomi 5 plus? Η και κάτι αλλο με budget εως 170 euro.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Για μενα προχωρα σε xiaomi redmi 5 plus ή redmi note 5 καλυτερα. Αν μπορεις να γλυτωσεις το φπα, να το περασεις δηλαδη σε καποιν που εχει φπα θα σου βγει 171 ευρω το 4 64 το redmi note 5. Οτι και να λεμε η b20 ειναι σημαντικη. Εγω εχω δει τεραστιες διαφορες σε σημα. Στην Εδεσσα με την b20 εχω χαοτικη διαφορα σε σχεση νε το παλιο μου. Παρτο ομως απο καταστημα που εχει την global version σιγουρα οπως το youhou.

Link to comment
Share on other sites

Λοπον για Αθηνα και Ναυπλιο μεσα στην πολη δεν θα εχεις θεμα ειδικα Αθηνα.Οταν λεμε δεν εχει την B20 σημαινει οτι δεν θα πιανεις 4G αν πας σε κανενα κουτσοχωρι εκτος Ναυπλιου τοτε δεν θα εχεις 4g.Εγω εχω παραγγειλει το Z17 lite και το περιμενω να ερθει Παρασκευη αλλα εχω Cosmote

Που τα έμαθες αυτά?

Χωρίς πλάκα τώρα...μόνο εκεί δεν θα έχεις..απορώ που συμμετέχεις και εδώ..

Δεν παίρνουμε κινητό χωρίς B20

Νόμος!!!!

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Που τα έμαθες αυτά?

Χωρίς πλάκα τώρα...μόνο εκεί δεν θα έχεις..απορώ που συμμετέχεις και εδώ..

Δεν παίρνουμε κινητό χωρίς B20

Νόμος!!!!

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Εφοσον απορεις πως ειμαι εδω μεσα δυο παραδειγματα ειναι παρακατω

1.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=443934 post #3 #4 #5

2.https://www.pcsteps.gr/219529-800%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-b20-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC/

Αν διαβασεις το αρθρο δεν λεει πολλα δαφορετικα απο οτι λεω εγω.Λες και αν δεν πιασουμε 4G παντου θα παθουμε τιποτα δεν μας κανει το 3G.

Συμφωνω να εχει 800αρα αλλα οχι Νομος οπως το λες και επειδη ειπες πως απορεις πως ειμαι εδω.Ειμαι εδω οπως ιεμαστε ολοι και προσαθουμε να βοθησουμε ο ενας τον αλλο.Τωρα αν εσυ εισαι πιο παλιος εδω μεσα και επειδη εμεις ειμαστε τα τελυταια 6 με 7 χρονια δεν σημαινει οτι δεν εχουμε κατσει να διαβασουμε καποια πραγμτα και να πουμε οτι ξερουμε.Αν εμαι λαθος παιδια σοτυς υπολοιπους σορρυ ετσι.

Link to comment
Share on other sites

αλλα εχω Cosmote

H Cosmote δεν χρησιμοποιεί τη Β20...; Όντως για τη Wind και τη Voda ακούγεται πιο συχνά, αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν και η Cosmote δεν τη χρησιμοποιούσε, καθώς είναι μια πολύ βολική... τάπα για περιοχές όπου οι υπόλοιπες 4G μπάντες δεν μπορούν να καλύψουν. Εκτός και αν δεν είχε καν μπει στον κόπο να αγοράσει φάσμα για Β20...

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote δεν χρησιμοποιεί τη Β20...; Όντως για τη Wind και τη Voda ακούγεται πιο συχνά, αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν και η Cosmote δεν τη χρησιμοποιούσε, καθώς είναι μια πολύ βολική... τάπα για περιοχές όπου οι υπόλοιπες 4G μπάντες δεν μπορούν να καλύψουν. Εκτός και αν δεν είχε καν μπει στον κόπο να αγοράσει φάσμα για Β20...

 

Cosmote φιλε μου εχει πει μελλοντικα οτι θα παει και αυτη στην 800αρα αλλα δεν το εχει κανει ακομη.Δεν ξερω αν ειναι απλα φημες.Απλα απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι 800αρα εχει μεγαλυτερη εμβελεια και βολευει τις εταιριες στην επαρχια πιο πολυ.Αυτη ειναι η διαφορα.Εγω ειχα Meizu M2,Xiaomi Redmi Note 3 Pro απο Κινα αγορασμενο Xiaomi Redmi Note 4x απο το eshop.gr που το κανει εισαγωγη απο Κινα και δεν εχει την 800αρα και επεειδη εχω Cosmote ειχα παντου 4g οπου ειχα παει εκτος κντρο πολης κι αν δεις και αλλα παιδιαεδω στο φορουμ που γραφουν η 800αρα χρησμιοποιειται μσε μερη εκτος πολεων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Για κάποιον που δουλεύει Αθήνα και Ναύπλιο και εχει πάροχο τη wind, θα προτείνατε το παραπάνω zte η να παω σε xiaomi 5 plus? Η και κάτι αλλο με budget εως 170 euro.

Ευχαριστώ πολύ.

 

file γεια σου προτιενω το oukitel k 7 , εχω ηδη δυο oukitlel ( k10 kai u 11 plus ) alliws σιγουρα θα το αγοραζα με τιμη χωμα που το εχει προπαραγγελια το baggood εδώ

 

επισης από ότι φαινεται εχει την 800 αρα μπαντα

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

Cosmote φιλε μου εχει πει μελλοντικα οτι θα παει και αυτη στην 800αρα αλλα δεν το εχει κανει ακομη.Δεν ξερω αν ειναι απλα φημες.Απλα απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι 800αρα εχει μεγαλυτερη εμβελεια και βολευει τις εταιριες στην επαρχια πιο πολυ.Αυτη ειναι η διαφορα.Εγω ειχα Meizu M2,Xiaomi Redmi Note 3 Pro απο Κινα αγορασμενο Xiaomi Redmi Note 4x απο το eshop.gr που το κανει εισαγωγη απο Κινα και δεν εχει την 800αρα και επεειδη εχω Cosmote ειχα παντου 4g οπου ειχα παει εκτος κντρο πολης κι αν δεις και αλλα παιδιαεδω στο φορουμ που γραφουν η 800αρα χρησμιοποιειται μσε μερη εκτος πολεων

 

Έχει ήδη 800αρες και η cosmote...

Έχει μεγαλύτερη εμβέλεια και διεισδυτικότητα,δηλαδή πιάνει μέσα σε σπίτια καλύτερα,, υπόγεια,ανσασερ,δηλαδή 4g έχεις εκεί που ακόμα και το 3g αδυνατεί,εκτός και έχει UMTS @ 900mhz

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρεις κινητό χωρίς b20,τόσα μα τόσα κυκλοφορούν

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη 800αρες και η cosmote...

Έχει μεγαλύτερη εμβέλεια και διεισδυτικότητα,δηλαδή πιάνει μέσα σε σπίτια καλύτερα,, υπόγεια,ανσασερ,δηλαδή 4g έχεις εκεί που ακόμα και το 3g αδυνατεί,εκτός και έχει UMTS @ 900mhz

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρεις κινητό χωρίς b20,τόσα μα τόσα κυκλοφορούν

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Γιατί ότι μου άρεσε ήταν πάντα χωρίς 800αρα.Την ειδαμε και την Xiaomi που έφερε και την 800αρα δύο κινητά της μέσα σε δύο χρόνια και τα δύο με κιτρινιλες στην οθόνη από θερμοκρασία Redmi note 3 pro αλλαγή οθόνης από Vickmall και μόλις τελείωσε η εγγύηση κιτρινιλες.Redmi Note 4x από Eshop.gr αγόρασμενο τον περασμένο Νοέμβριο έως το Δεκέμβριο αλλαγή οθόνης και τώρα δεύτερη φορά αλλαγή οθόνης για τον ίδιο λογω.Σε κάποιους τα Xiaomi μπορεί να είναι vfm αυτό το παραδέχομαι κι εγώ vfm αλλά όταν παίρνεις σχεδόν το ίδιο κασομα και την ίδια μητρική και πέρας πάνω ένας διαφορετικό επεξεργαστή για να κάνεις πωλήσεις δεν πάει έτσι.Για μένα αυτή η εταιρία μπορεί να είναι σε ακμή εδώ σε εμάς και παντού αλλά από την στιγμή που έφυγε ο Πορτογάλος που δεν θυμάμαι το όνομα του που σχεδιαζε αν θυμάμαι καλά τα κινητά της και διαχειριζόταν το μάρκετινγκ η εταιρία χάλασε.Γνωμη μου πάντα ολα αυτα.Ξερω ότι ίσως διαφωνήσετε πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως γύρισε η συζήτηση σε σιαομι...δεν είμαι εδώ για να υποστηρίζω κάθε Κινέζου την τσέπη,απλά οι Κινέζοι πρέπει να μάθουν να βάζουν τις σωστές μπάντες για EU,χωρίς αυτές χρυσό να είναι δεν παίρνω,όπως κάνουν οι κορεάτες,LG, SAMSUNG

Π.χ H960A EU και ξέρεις ότι είσαι κομπλέ

Τέλος το off topic από μένα

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τέλος το off topic από μένα

Δε νομίζω πως είναι καθόλου off topic. Το θέμα με τη Β20 αφορά όπως βλέπουμε πολλές συσκευές που ενδιαφέρουν επίσης πολύ κόσμο.

Οπότε θεωρώ ότι η συζήτηση είναι απολύτως σχετική και ενδιαφέρουσα.

Σε αρκετές συσκευές πάντως που μπορεί κανείς να τις βρει διαθέσιμες χωρίς τη Β20, ή ίσως σε κάποια καλύτερη τιμή, φαντάζομαι ότι θα μπορεί να φλασάρει λειτουργικό από την αντίστοιχη "global" έκδοση για να αποκτήσουν και υποστήριξη για την 800άρα.

Θεωρητικά φαντάζομαι αφού το chipset είναι το ίδιο, το hardware πρέπει να μπορεί να υποστηρίξει και αυτήν την μπάντα.

Δεν πιστεύω να πηγαίνουν να πειράζουν το modem σε hardware level για να 'κόψουν' την υποστήριξη για κάποιες μπάντες στις κινέζικες εκδόσεις... (ας το επιβεβαιώσει πάντως κάποιος που να ξέρει σχετικά - δεν έχει τύχει να πάρω συσκευή χωρίς τη Β20, για να φτάσω να κάνω τέτοια γιατροσόφια...)

Link to comment
Share on other sites

με μπατζετ 150-200μαξ τι παιζει

με 800αρα, καλη καμερα κ μπαταρια οσο γινεται πιο "επωνυμη" εταιρια

Link to comment
Share on other sites

με μπατζετ 150-200μαξ τι παιζει

με 800αρα, καλη καμερα κ μπαταρια οσο γινεται πιο "επωνυμη" εταιρια

 

OUKITEL K6

.......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έχει τόσο καλή κάμερα αυτό;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

H κόρη μου έχει το Oukitel U15 Pro με Κάμερα 16MP και Selfie 5MP και βγάζει τρομερές φωτογραφίες, φαντάσου τι θα κάνει αυτό,

άσε το ότι "λυώνει" και βγήκε σκυλί .. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

OUKITEL K6

.......

σκυλια τα oukitel?

οι μπαταριες τους ειναι οτι λενε;

ο επεξεργαστης μου φαινεται αδυναμος

Link to comment
Share on other sites

με μπατζετ 150-200μαξ τι παιζει

με 800αρα, καλη καμερα κ μπαταρια οσο γινεται πιο "επωνυμη" εταιρια

 

αυτό το oukitel είναι νομιζω καλη επιλογή ,τουλάχιστον από ότι γραφει στα χαρακτηριστικα του

Link to comment
Share on other sites

με μπατζετ 150-200μαξ τι παιζει

με 800αρα, καλη καμερα κ μπαταρια οσο γινεται πιο "επωνυμη" εταιρια

Τίμια τηλέφωνα τα Oukitel, δε λέω (αν και με ανύπαρκτη, πρακτικά, κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, τόσο στο Κ3 που έχω δει από κοντά, όσο και στο Κ6, σύμφωνα με τα reviews και τις απόψεις χρηστών), αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση, όταν υπάρχει κάτι σαν αυτό:

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1660528.html?wid=1349303&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_cellphone_gb_180626_1530001229&eo=OLPXUBVC37DB5IIY

(το link δεν είναι affiliate, είναι από newsletter που μου έστειλαν και δίνει τη μειωμένη τιμή - αν παρ' όλα αυτά θεωρείται -για κάποιο λόγο- affiliate, παρακαλώ ας διαγραφεί).

Η τιμή που βλέπω με το παραπάνω link ("email only price", υποτίθεται) είναι ~ €146, για μια συσκευή που είναι απλώς σε άλλη κλάση, τόσο από άποψη χαρακτηριστικών και απόδοσης, όσο και από κάμερες (θεωρούνται best in class), όσο ακόμα -ίσως- και από μπαταρία (παρά τη μικρότερη ονομαστική χωρητικότητα).

Και αυτά από κάποιον που δεν είναι οπαδός της Xiaomi (το αντίθετο μάλιστα), αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το VFM που αντιπροσωπεύει το παραπάνω.

 

Ως μη οπαδός των Xiaomi ο ίδιος, περιμένω για τον εαυτό μου την έλευση του νέου Asus Max Pro Μ1, το οποίο αναμένεται πρακτικά εφάμιλλο, με στοκ Android και τουλάχιστον συγκρίσιμη τιμή - για την ώρα όμως πωλείται μόνο στην... Ινδία(!)

 

Υ.Γ: Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είδα μια παρόμοια τιμή για το Xiaomi και στο Banggood (το οποίο σαν μαγαζί ομολογώ ότι το εμπιστεύομαι περισσότερο), αλλά δεν μπορώ να τη βρω τώρα - ή ήταν κάποια προσφορά που έληξε, ή ήταν και πάλι από κάποιο newsletter - που δυστυχώς μάλλον έχω σβήσει...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

σκυλια τα oukitel?

οι μπαταριες τους ειναι οτι λενε;

ο επεξεργαστης μου φαινεται αδυναμος

 

TO EXV

TIMIOS ERGATHS

MPATARIA 2+MERES ME SKLIRI XRISI

NFC

ΑΦΘΟΝΗ ΡΑΜ/ΡΟΜ

ΚΑΛΕΣ ΚΑΜΕΡΕς

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μακριά από αυτόν το επεξεργαστή, ότι χειρότερο μπορείς να πάρεις.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.6.25beta) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...