Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από αυτά μόνο το Huawei Honor 6 είναι λεπτό, αλλά ο φίλος που ψάχνει δεν αναφέρει και πόσα χρήματα διαθέτει ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από αυτά μόνο το Huawei Honor 6 είναι λεπτό, αλλά ο φίλος που ψάχνει δεν αναφέρει και πόσα χρήματα διαθέτει ...

 

Εγω θα εβαζα και το Nubia στα "σχεδόν λεπτά" :lol: . Έχεις δίκιο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-zte-nubia-z9-mini

 

Δες και το Z7 mini, αλλα νομιζω ειναι 32 bit..

 

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-elephone-p3000s-3gb

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-huawei-honor-63gb-16gb-copia

 

Ας με διορθωσει καποιος αν καποιο απο αυτα που προτεινω δεν ειναι 64ρι..

 

Από αυτά μόνο το Huawei Honor 6 είναι λεπτό, αλλά ο φίλος που ψάχνει δεν αναφέρει και πόσα χρήματα διαθέτει ...

 

Εγω θα εβαζα και το Nubia στα "σχεδόν λεπτά" :lol: . Έχεις δίκιο πάντως.
ευχαριστώ!δέν θέλω να δ'ωσω πάνω από 230 ευρώ για κινέζικο τηλέφωνο.

θα περιμένω 11 μέρες να βγεί και αυτό, αν και ένα παλαιότερο μοντέλο αυτης της εταιρειας δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι κολημα είναι αυτό εκεί στην Iocean με τις μικρές μπαταρίες(θα μου πεις και οι άλλοι που λένε οτι είναι μεγαλύτερες σαμπως είναι :p )!
Link to comment
Share on other sites

Τι κολημα είναι αυτό εκεί στην Iocean με τις μικρές μπαταρίες(θα μου πεις και οι άλλοι που λένε οτι είναι μεγαλύτερες σαμπως είναι :p )!
ναι,η μπαταρια του ειναι πολυ μικρη για πενταρα οθονη.και μαλλον αν καταλαβα καλα,δεν εχει και gorillaglass.το σκεφτομαι γιατι ειναι το πιο λεπτο κινητο με συγχρονα χαρακτηριστικα,και με την ελπιδα οτι εχει σοβαρευθει σαν εταιρεια σε σχεση με το παρελθον.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θελω να αγορασω 2 κινητα,πιθανον asus zenfone 5 και 6.

Απο ποιο site λετε να τα αγοράσω;

Ειμαι αναμεσα σε vickmall και minideal.

Από το πρώτο χωρίς συζήτηση ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από αξιοπιστία και υποστήριξη μετά την αγορά του προϊόντος.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν και αποθήκη στην Ελλάδα όπου παραλαμβάνεις την παραγγελία σε μία εργάσιμη ημέρα! Χρεώνουν καμιά 20αριά ευρώ παραπάνω αλλά έχεις το κινητό σε μια μέρα και χωρίς άγχος για τελωνεία, φόρους κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν και αποθήκη στην Ελλάδα όπου παραλαμβάνεις την παραγγελία σε μία εργάσιμη ημέρα! Χρεώνουν καμιά 20αριά ευρώ παραπάνω αλλά έχεις το κινητό σε μια μέρα και χωρίς άγχος για τελωνεία, φόρους κλπ.

Το vickmall έχει αποθήκη Ελλάδα;; Που το λέει στο site τους και ποια κινητά έχει αυτή η αποθήκη διαθέσιμα ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το vickmall έχει αποθήκη Ελλάδα;; Που το λέει στο site τους και ποια κινητά έχει αυτή η αποθήκη διαθέσιμα ξέρουμε;

Το EU Warehouse του vickmall βρίσκεται στην Ελλάδα αλλιώς θα ήθελε τουλάχιστον 2 εργάσιμες για παράδοση και όχι μόνο μία. Το έχει στο σάιτ πάνω πάνω στο μενού που λέει Stock in Greece. Για τα διαθέσιμα κινητά δες εδώ:

http://www.vickmall.com/eu-warehouse.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θελω να αγορασω 2 κινητα,πιθανον asus zenfone 5 και 6.

Απο ποιο site λετε να τα αγοράσω;

Ειμαι αναμεσα σε vickmall και minideal.

Όπως είπε ο evansarmor, από το Vickmall.

Και είναι έτη φωτός σωστότερο κατάστημα (το προτιμώ ακόμα και από τα φυσικά καταστήματα) αλλά θα σου το στείλει και με καλύτερη ρομ.

Τα Zenfone 5 που προορίζονται για την Κίνα έχουν διαφορετικό λογισμικό, δίχως ελληνικό μενού και Playstore. Τα κινεζομάγαζα βάζουν μια πειραγμένη ρομ που τα έχει προστιθέμενα, αλλά είναι και παλιά και ως πειραγμένη έχει θέματα με την ασφάλεια και την απόδοση.

Συνήθως είναι και λίγο δύσκολο να την αντικαταστήσεις με την καινούρια αυθεντική ρομ. Του Vickmall όμως, το μόνο που χρειάζεται είναι να του κάνεις hard reset και να αντιγράψεις το αυθεντικό αρχείο (σειρά WW), μετά τα κάνει όλα μόνο του.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και αποθήκη στην Ελλάδα όπου παραλαμβάνεις την παραγγελία σε μία εργάσιμη ημέρα! Χρεώνουν καμιά 20αριά ευρώ παραπάνω αλλά έχεις το κινητό σε μια μέρα και χωρίς άγχος για τελωνεία, φόρους κλπ.

 

Δυστηχως δεν εχουν σε στοκ ουτε θα βαλουν το zenfone 6.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και κάποιες μέρες σκέφτομαι να αγοράσω το cubot x11. μου αρέσουν αυτα που προσφέρει και η εμφάνιση του όμως δεν ξέρω αν η τιμή του είναι αρκετά συμφέρουσα.

σκέφτομαι και το lenovo k3 note και το 100+ V6 (100C)

μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη ή να μου προτείνει κάτι καλύτερο από 130 έως 180 ευρώ;

 

το θέμα επείγει γτ χάλασε η συσκευή που είχα και είμαι χωρίς κινητό.

Edited by dinosavros
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακά μικρή πάντως η διαφορά τιμής τους ανάμεσα σε Κίνα και σε ελληνική αποθήκη!

Αν είχαν και μεγαλύτερη ποικιλία (εδώ), θα ήταν μονόδρομος!

 

Δεν είχα πάρει χαμπάρι πού ήταν το EU Warehouse τους - ούτε τη διαφορά τιμών!

 

Thanks letom!

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακά μικρή πάντως η διαφορά τιμής τους ανάμεσα σε Κίνα και σε ελληνική αποθήκη!

Αν είχαν και μεγαλύτερη ποικιλία (εδώ), θα ήταν μονόδρομος!

Δεν είχα πάρει χαμπάρι πού ήταν το EU Warehouse τους - ούτε τη διαφορά τιμών!

Thanks letom!

Δεν εχει σημασια εαν η συσκευη δεν υπαρχει στη λιστα της αποθηκης στην Ελλαδα. Μιληστε στο chat μαζι τους, ζητηστε τη συγκεκριμενη συσκευη που ενδιαφερεστε να σας ελθει στην αποθηκη στην Ελλαδα και θα σας στειλουν link που θα σας δινει τη δυνατοτητα με χρεωση 30$ να ερθει στην αποθηκη. Ετσι παραγγειλα εγω το Asus Zenfone 2 και εφυγε απο Κινα 13/5 και εφτασε σημερα Ελλαδα στην αποθηκη. Τοσο απλα. Και συντομα. Αρα δεν υπαρχει λογος να ανησυχειτε για τη διαθεσιμοτητα της αποθηκης σε συσκευες :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Εγω προσωπικα εχω βολευτει με καποιο Κινεζικο τα τελευταια δυο χρονια αλλα το φιλαρακι μου ενδιαφερεται για ενα που να εχει:

1. Οθονη 5 ιντσων κατα προτιμιση HD. (οχι FHD απαραιτητα)

2. Ram 2 η 3 GB.

3. Μπαταρια τουλαχιστον 2500mAh

4. Να ειναι δικαρτο και να παιρνει SD.

5. Mediatek επεξεργαστης αποκλειεται.

6. Να ειναι plug and play χωρις να χρειαζεται ROM και αναβαθμισεις γιατι ο φιλος δεν γνωριζει απο μοντιφιες αλλα ουτε κι εγω εχω διαθεση και χρονο.

7. 4G δεν μας ενδιαφερει.

8. Να βγαζει αξιοπρεπεις φωτο και βιντεο (επιπεδου κινητου εννοειται, οχι..Nikon..)

9. Να εχουν αξιοπρεπη ληψη οι κεραιες του.

Να ειναι γενικα αξιοπιστο και να μην κοστιζει πανω απο 300Ε.

Μηπως ζηταω το τελειο κινητο? Εστω..

Αν εχετε παρει κατι τετοιο θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.

Ευχαριστω

Παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Για το F1, επειδη ενδιαφερομουν καποτε για μενα και ετυχε να διαβασω ολο το νημα, εχω να πω πως δεν μου εδωσε την εντυπωση για "plug' n' play" συσκευη, δεδομενου οτι σχηματισα την εικονα ενος πολυ καλου κινητου που ομως εχει ατελειες οπως το αγοραζεις και που θελει "ταρατουρες" για να στρωσει, οποτε ακυρο για τον φιλο μου.

Αντιθετα, το Honor 6 μου εδωσε την εικονα ενος κινητου που το παιρνεις και δουλευει αρκετα καλα, σε νορμαλ παντα απαιτησεις. Βεβαια, αν θελει κανεις να το βελτιωσει, υπαρχει παντα αυτη η δυνατοτητα.

Με το Z9 Nubia mini δεν εχω ασχοληθει καθολου, θα διαβασω το νημα του να σχηματισω αποψη.

thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

φιλε τα κινητα που κοιτας ειναι τοπ οποτε δεν θα μεινεις δυσαρεστημενος οτι και να παρεις απλα for the record το F1 δουλευει μια χαρα out of the box απλα μερικα παιδια ψαχνονται με αλλες ρομ για να βελτιωσουν την φωτογραφικη κυριως αλλα και γιατι ειναι σπορτσμαν :lol: .
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αγοράσει 2 f1 για φίλους, out of the box δεν λειτουργεί πλήρως, με σημαντικότερο θέμα της φωτογραφικής! Όμως η διαδικασία εγκατάστασης άλλης rom δεν παίρνει περισσότερο από 15-20 λεπτά, οπότε μετά απολαμβάνει κανείς την κινητάρα! :-p

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια εαν η συσκευη δεν υπαρχει στη λιστα της αποθηκης στην Ελλαδα. Μιληστε στο chat μαζι τους, ζητηστε τη συγκεκριμενη συσκευη που ενδιαφερεστε να σας ελθει στην αποθηκη στην Ελλαδα και θα σας στειλουν link που θα σας δινει τη δυνατοτητα με χρεωση 30$ να ερθει στην αποθηκη. Ετσι παραγγειλα εγω το Asus Zenfone 2 και εφυγε απο Κινα 13/5 και εφτασε σημερα Ελλαδα στην αποθηκη. Τοσο απλα. Και συντομα. Αρα δεν υπαρχει λογος να ανησυχειτε για τη διαθεσιμοτητα της αποθηκης σε συσκευες :D

Δηλαδή τα 30$ μεταφορικά για κινέζικο κινητό σου φαίνονται λίγα και το λες έτσι άνετα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 30$ μεταφορικά για κινέζικο κινητό σου φαίνονται λίγα και το λες έτσι άνετα;
Εμενα ναι. Αν σκεφτεις οτι σε μια βδομαδα θα το εχω σπιτι μου και χωρις αλλες πιθανες εξτρα χρεωσεις, φυσικα και μου φαινονατι φυσιολογικα. Δηλαδη αν καποιος επελεγε καποιο courier, πιστευεις οτι θα πληρωνες λιγοτερο ? Και παντα με την πιθανοτητα εως βεβαιοτητα να κληθεις να πληρωσεις και τελωνειο. Αρα ..... ;)

Και εν πασει περιπτωσει, οποιος δε βιαζεται, επιλεγει απλο ταχυδρομειο ............. και οταν φτασει. Δεν ειναι υποχρεωτικο τιποτε. Ο καθενας επιλεγει με τα δικα του κριτηρια.

Απλα περιεγραψα τον τροπο και τη διαδικασια επιλογης της Ευρωπαικης αποθηκης.

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

για το vickmall που το γραφει οτι στελνει απο ελλαδα? δεν μπορω το δω.

το DOOGEE Turbo Mini F1 απο Europe Warehouse το εχει μονο +10$ σε σχεση με κινα και αν ερχετε σε 1-2 ημερες ειναι καλη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφω πιο πισω τη διαδικασια.

Παντα μιλαω για συσκευες που δεν τις εχει η αποθηκη στην Ευρωπη (Ελλαδα). Για αυτες, εχει προκαθορισμενες τιμες :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...