Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Jiayu S3 :)

αυτο κοιταζα βασικα μιας και ειμαι ευχαριστημενος απο το g3s και g2f, αλλα οσοι το εχουν δεν λενε καλα λογια για την camera του

ελεγα να περιμενω να παω κατευθειαν στο jiayu s4 μετα το καλοκαιρι εκτος αν υπαρχει κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο κοιταζα βασικα μιας και ειμαι ευχαριστημενος απο το g3s και g2f, αλλα οσοι το εχουν δεν λενε καλα λογια για την camera του

ελεγα να περιμενω να παω κατευθειαν στο jiayu s4 μετα το καλοκαιρι εκτος αν υπαρχει κατι αλλο

Έχοντας κι εγώ εμπειρία από προηγούμενα jiayu και πηγαίνοντας στο S3, υπήρχαν 2-3 τομείς στους οποίους είχα μεγάλες προσδοκίες και (ψιλο)απογοητεύτηκα:

- Οθόνη (κακή σίγουρα δεν είναι, αλλά από jiayu και μάλιστα σχετικά high end, περίμενα πολύ καλύτερα!).

- Μπαταρία (επίσης όχι κακή, αλλά το παλιό μου jiayu θα γυρίζει στο... κουτί του!)

- Κάμερα (υποτίθεται Sony IMX214, αλλά η no-name του G3S ή του G4 έβγαζε πολύ καλύτερες φωτογραφίες!). Το μόνο παρήγορο είναι ότι φαίνεται για πρόβλημα του firmware, οπότε ίσως με καμιά μελλοντική ROM διορθωθεί.

 

Συνολικά το τηλέφωνο δεν είναι σε καμιά περίπτωση κακό, αλλά όταν έρχεσαι με τόσες προσδοκίες (από παλιότερα και κατώτερα μοντέλα) και διαψεύδονται, όσο να 'ναι ξενερώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα κινητό να αντικαταστήσω το xiaomi red rice που μετά από ένα χρόνο έβγαλε τα χρήματα του.

Με ενδιαφέρει να έχει 2gb ram,τουλάχιστον 16gb rom να είναι 5 ίντσες και δίκαρτο.

Διαθέτω το πολύ μέχρι 120 ευρώ και βλέπω ότι σε αυτά που θέλω υπάρχει το Elephone P6000.

Τη φοβάμαι λίγο τη μάρκα.

Υπάρχει κάποια αξιόλογη εναλλακτική πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Μετά και την (απο καιρό αναμενόμενη) άνοδο του ευρώ σε σχέση με το δολλάριο, είπα να προβώ επιτέλους στην αγορά ενος 5" τηλεφώνου αφού η 4,3" οθόνη του Xiaomi Mi 2S μου, μου φαίνεται μικρή. Έτσι, συνηγορούσης και της τιμής είπα να πάρω το Lenovo A8 A806 το οποίο μου αρέσει πολύ και σαν σχέδιο και είχε (έτσι πίστευα) όλα όσα ζητάω.

Κάνω όμως μια σύγκριση στο gsmarena με το δικό μου τηλέφωνο και για μεγάλη μου απογοήτευση βλέω πως το Λενόβο δεν έχει από σένσορες τους gyro, compass πράγμα που το βρίσκω πολύ αρνητικό μια και χρησιμοποιώ αρκετά την λειτουργία της πυξίδας και που επίσης σε κάποια παιχνίδια (τύπου flight simulator) που μου αρέσουν πολύ, πιστεύω πως θα έχω πρόβλημα με την απουσία του γυροσκοπίου.

Επίσης βλέπω πως δεν υποστηρίζει και USB Host ( αυτό φαντάζομαι είναι αυτό που λέμε συνηθέστερα OTG, έτσι?) και δεν έχει και λαμπάκι ειδοποιήσεων.

Επισης το άλλο vfm που έχω στο μάτι το Elephone P6000 από αισθητήρες έχει μόνο τους Gravity sensor/ Proximity sensor / Light sensor, σύμφωνα με το σάιτ της εταιρίας και επίσης δεν υποστηρίζει USB Host για συσκευές που δεν έχουν δικιά τους παροχή ισχύος. Συν τα θεματάκια που ακόμα ακούγονται εδώ και εκεί για προβλήματα (hardware).

Μάλλον τελικά το τέλειο τηλέφωνο δεν θα υπάρξει ποτέ.

Κάποια πρόταση που σας έρχεται στο νου και ικανοποιεί αυτές μου τις απαιτήσεις υπάρχει μέχρι το πολύ 200€?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Μετά και την (απο καιρό αναμενόμενη) άνοδο του ευρώ σε σχέση με το δολλάριο, είπα να προβώ επιτέλους στην αγορά ενος 5" τηλεφώνου αφού η 4,3" οθόνη του Xiaomi Mi 2S μου, μου φαίνεται μικρή. Έτσι, συνηγορούσης και της τιμής είπα να πάρω το Lenovo A8 A806 το οποίο μου αρέσει πολύ και σαν σχέδιο και είχε (έτσι πίστευα) όλα όσα ζητάω.

Κάνω όμως μια σύγκριση στο gsmarena με το δικό μου τηλέφωνο και για μεγάλη μου απογοήτευση βλέω πως το Λενόβο δεν έχει από σένσορες τους gyro, compass πράγμα που το βρίσκω πολύ αρνητικό μια και χρησιμοποιώ αρκετά την λειτουργία της πυξίδας και που επίσης σε κάποια παιχνίδια (τύπου flight simulator) που μου αρέσουν πολύ, πιστεύω πως θα έχω πρόβλημα με την απουσία του γυροσκοπίου.

Επίσης βλέπω πως δεν υποστηρίζει και USB Host ( αυτό φαντάζομαι είναι αυτό που λέμε συνηθέστερα OTG, έτσι?) και δεν έχει και λαμπάκι ειδοποιήσεων.

Επισης το άλλο vfm που έχω στο μάτι το Elephone P6000 από αισθητήρες έχει μόνο τους Gravity sensor/ Proximity sensor / Light sensor, σύμφωνα με το σάιτ της εταιρίας και επίσης δεν υποστηρίζει USB Host για συσκευές που δεν έχουν δικιά τους παροχή ισχύος. Συν τα θεματάκια που ακόμα ακούγονται εδώ και εκεί για προβλήματα (hardware).

Μάλλον τελικά το τέλειο τηλέφωνο δεν θα υπάρξει ποτέ.

Κάποια πρόταση που σας έρχεται στο νου και ικανοποιεί αυτές μου τις απαιτήσεις υπάρχει μέχρι το πολύ 200€?

 

Παναγιώτης

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κινητό χωρίς τους σενσορες που θέλεις! απλά δεν αναφέρεται σε σάιτ .Υπάρχουν όμως...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά κινεζικά κινητά χωρίς αυτούς τους αισθητήρες. οπότε αν δεν το λέει τότε μάλλον δεν το έχει και οχι το αντίστροφο
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 3gb ram δικαρτο 5 ιντσες παιζει τιποτα καλυτερο του honor 6??
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω το meizu m1 nοte 16gb αλλα κολαω στις 5,5", υπαρχει κατι αναλογο σε ποιοτητα στις 5"?

Εγω ειχα παρει το find 7 και δεν με βολεψαν οι 5.5 ιντσες. Σκεψου το πριν πραξεις...

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει το μιζου μ1 απο vickmall αλλα το 17τρακ μου τα λεει περιεργα.. μπορει να βοηθησει καποιος? μου βγαζει 4 πακετα, ενα alert και ενα delivered. plz help!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει το μιζου μ1 απο vickmall αλλα το 17τρακ μου τα λεει περιεργα.. μπορει να βοηθησει καποιος? μου βγαζει 4 πακετα, ενα alert και ενα delivered. plz help!

Μόνο αστρολόγος μπορεί να σε βοηθήσει χωρίς τον αριθμό ... :p

(Και γράφεις και σε λάθος νήμα.)

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει το find 7 και δεν με βολεψαν οι 5.5 ιντσες. Σκεψου το πριν πραξεις...

 

Και εγώ ένα δυνατό 5άρι ψάχνω αφού θεωρώ τις 5,5" υπερβολικά μεγάλες συσκευές για να τις κουβαλάς πάνω σου χωρίς να έχεις και τσαντάκι (δεν κουβαλάω ποτέ μου τσαντάκι και ούτε θέλω να αρχίσω να το κάνω τώρα). Αλλά ότι βρίσκω πάντα κάτι με κρατάει, μια δεν είναι τόσο καλή η μάρκα, μια δεν έχει όλους τους αισθητήρες, μια δεν έχει μεγάλη μπαταρία...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα δυνατό 5άρι ψάχνω αφού θεωρώ τις 5,5" υπερβολικά μεγάλες συσκευές για να τις κουβαλάς πάνω σου χωρίς να έχεις και τσαντάκι (δεν κουβαλάω ποτέ μου τσαντάκι και ούτε θέλω να αρχίσω να το κάνω τώρα). Αλλά ότι βρίσκω πάντα κάτι με κρατάει, μια δεν είναι τόσο καλή η μάρκα, μια δεν έχει όλους τους αισθητήρες, μια δεν έχει μεγάλη μπαταρία...

 

Παναγιώτης

Δες και το Honor 6. Εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,απλα το εχω ψιλοβαρεθει. Κατα τα αλλα ειναι πολυ δυνατη συσκευη.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Honor 6. Εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,απλα το εχω ψιλοβαρεθει. Κατα τα αλλα ειναι πολυ δυνατη συσκευη.

 

Ναι κάτι τέτοιο θα ήταν μια καλή λύση, αν...υποστήριζε και OTG (αφού στο gsmarena αναφέρει πως δεν το υποστηρίζει) και αν δεν ήταν και τόσο ακριβό (δεν θέλω να δώσω τόσα για τηλέφωνο, αφού για μένα δεν είναι τόσο απαραίτητο και ειδικά μια τόσο ισχυρή συσκευή ωστε να δικαιολογήσω την τιμή της.

Με βλέπω να καταλήγω τελικά στο redmi 2 με τα 2gb ram.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αστρολόγος μπορεί να σε βοηθήσει χωρίς τον αριθμό ... :p

(Και γράφεις και σε λάθος νήμα.)

 

RF329200015SG αυτος ειναι ο αριθμος. σορρυ, το νημα με τις μεταφορες φανηκε ανενεργο, σε ποιο θα επρεπε?

Edited by asna
Link to comment
Share on other sites

Shipment #100006691 αυτος ειναι ο αριθμος. σορρυ, το νημα με τις μεταφορες φανηκε ανενεργο, σε ποιο να γραψω?

 

αυτο ειναι το order φιλε

tracking number δεν σου δωσαν;

Link to comment
Share on other sites

RF329200015SG αυτος ειναι ο αριθμος. σορρυ, το νημα με τις μεταφορες φανηκε ανενεργο, σε ποιο θα επρεπε?

Το δέμα σου έφυγε από την Σιγκαπούρη στις 1/5, έχεις "ψωμί" ακόμη ... :)

Ερωτήσεις επί του θέματος εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα δυνατό 5άρι ψάχνω αφού θεωρώ τις 5,5" υπερβολικά μεγάλες συσκευές για να τις κουβαλάς πάνω σου χωρίς να έχεις και τσαντάκι (δεν κουβαλάω ποτέ μου τσαντάκι και ούτε θέλω να αρχίσω να το κάνω τώρα). Αλλά ότι βρίσκω πάντα κάτι με κρατάει, μια δεν είναι τόσο καλή η μάρκα, μια δεν έχει όλους τους αισθητήρες, μια δεν έχει μεγάλη μπαταρία...

 

Παναγιώτης

Κοιταω και το zte blade s6 φαινεται πολυ καλο 5αρι το μονο που με χαλαει ειναι που αΪφονιζει λιγο και τα 40$ παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει το find 7 και δεν με βολεψαν οι 5.5 ιντσες. Σκεψου το πριν πραξεις...

 

σκεφτομαι να παρω το meizu m1 nοte 16gb αλλα κολαω στις 5,5", υπαρχει κατι αναλογο σε ποιοτητα στις 5"?

Εξαρτάται από τι κινητό έρχεσαι.

Αν έχεις τώρα κάτω από 4.5 ίντσες οθόνη, οι 5 ίντσες είναι μια καλή αναβάθμιση.

Αλλιώς οι 5.5 θεωρούνται καλύτερες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοιταω και το zte blade s6 φαινεται πολυ καλο 5αρι το μονο που με χαλαει ειναι που αΪφονιζει λιγο και τα 40$ παραπανω

Το έχω πάρει εδώ και 1+ μήνα στην γυναίκα μου, πολύ καλό, ελαφρύ, πολύ καλές διατάσεις γρήγορο,αναβαθμίσεις αρκετές με εύκολη εφαρμογή backup, σοβαρή κάμερα ακόμα και την νύχτα, σωστή διαχείριση μπαταρίας.

Με λίγα λόγια και κατά την γνώμη μου πάντα, μάλλον η πιο καλή επιλογή για τις 5 ίντσες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο θα ήταν μια καλή λύση, αν...υποστήριζε και OTG (αφού στο gsmarena αναφέρει πως δεν το υποστηρίζει) και αν δεν ήταν και τόσο ακριβό (δεν θέλω να δώσω τόσα για τηλέφωνο, αφού για μένα δεν είναι τόσο απαραίτητο και ειδικά μια τόσο ισχυρή συσκευή ωστε να δικαιολογήσω την τιμή της.

Με βλέπω να καταλήγω τελικά στο redmi 2 με τα 2gb ram.

 

Παναγιώτης

 

To Honor 6 υποστηρίζει otg.Όσο για τα χρήματα που κοστίζει ας όψεται η ισοτιμία ευρώ δολλαρίου.:(

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τι κινητό έρχεσαι.

Αν έχεις τώρα κάτω από 4.5 ίντσες οθόνη, οι 5 ίντσες είναι μια καλή αναβάθμιση.

Αλλιώς οι 5.5 θεωρούνται καλύτερες.

Τωρα ειμαι με 4.5" Amoi N828 και τον Ιουνιο κλεινει 2 χρονια οποτε ηρθε η ωρα να παω παρακατω.

Και τα zte nubia z5 z7 z9 mini ειναι πολυ καλα αλλα ξεφευγουν στην τιμη

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον δημοσίευμα σχετικά με το Doogee F2 Ibiza και τη Doogee γενικότερα...:

 

http://www.gizchina.com/2015/05/05/doogee-f2-ibiza-investigated-over-inconsistent-processor-specifications/

 

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι απ' αυτά τελικά ισχύει και τι όχι. Πάντως η περίπτωση δεν ακούγεται ωραία...

 

Ενδιαφέρον έχουν και κάποια από τα σχόλια των αναγνωστών κάτω από το άρθρο, για όποιον έχει τη διάθεση να τα διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...