Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι σε αυτο με το wep εχεις δικιο το εχω συναντησει και σε αλλα κινητα και ταμπλετ.

και λυνεται συνηθως με αλλαγες στις ρυθμησεις του ρουτερ , οπως το καναλι που εκπεμπει και την ασφαλεια που ανεφερες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέραν του τρόπου που λέει ο φίλος nek4d για να ξεπεραστεί το θέμα με τα wifi περιμένουμε κι απο τον φίλο telnet05 που έβαλε τη rom να μας πεί αν η νέα rom λύνει το θέμα αλλά και γενικότερα πως παίζει η νεα rom.

 

Εννοώ τη rom του Antelife που δόθηκε στο ποστ #95 σε αυτό το link http://bbs.antelife.com/thread-407-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει και είχα πέσει και εγώ σε αυτό το link. Μήπως αυτή η rom είναι απλά εκείνη που περνάνε αν τους το ζητήσεις με άλλες γλώσσες, και όχι κάποια νέα που έχει διαφορές κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσουμε είναι να κοιτάξουμε τις πληροφορίες στις ιδιότητες του τηλεφώνου που αναγράφουν την έκδοση λογισμικού κλπ. Αν σημειώσει κάποιος που το έχει παραλάβει και έχει ζητήσει να έχει ελληνικά τι λέει, και το συγκρίνουμε με το τηλέφωνο κάποιου που έχει περάσει αυτήν τη rom (επειδή πιθανότατα έχασε τα ελληνικά μετά από αναβάθμιση κλπ) τότε θα μας λυθεί η απορία.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, ετσι απλα.

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι παλιοτερη που υποστηριζει Ελληνικα, αλλα καλο ειναι να το ξερουμε επακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Για το "κολπάκι" του συμφορουμίτη nek4d με το WiFi Manager, έχω να πω πως σε εμένα που το τέσταρα στα πεταχτά δε δούλεψε.

Φυσικά δεν έκανα κάποια αλλαγή στο linksys για να δω αν θα δουλέψει, αλλά σίγουρα θα το ψάξω λίγο γιατί τώρα είμαι με τον κουβά της alcatel που μου έδωσε η εταιρία τηλεφωνίας δώρο και δεν την παλεύω με τίποτα όταν βλέπω custom firmware της εταιρίας στο ρούτερ.:p

 

Για τη Rom του Antelife τώρα, αφού κατάφερα και μπρίκαρα το κινητό :lol: πειράζοντας λίγο το build.prop και ξεχνόντας να του δώσω πάλι τα σωστά δικαιώματα (στη μαμίσια Rom αυτά), φλάσαρα μέσω fastboot το system image μόνο της παραπάνω Rομ, για να μπορέσω να ξαναέχω το "σωστό" build.prop (αφού με adb δε γινόταν να του αλλάξω δικαιώματα ή να κάνω κάτι άλλο γιατί ο κεφάλας που πόρταρε τη Rom για το κινητό το έχει αφήσει secure), αφού πρώτα το έκανα extract για να δω πόση σχέση έχει με τη μαμίσια και παρατήρησα πως είναι το ίδιο.

Οπότε, μόνο από το system.img υποψιάζομαι πως μάλλον αυτή τη Rom φοράει από τη μάνα του το κινητό.Φυσικά μη το δένετε κόμπο αυτό γιατί για να το πω με σιγουριά πρέπει να τσεκάρω και τα υπόλοιπα,και είναι μια διαδικασία που θέλει λίγο χρόνο και βαριέμαι να το κάνω για την ώρα.:lol:

 

Και λίγο feedback ακόμα.

Η μπαταρία άνετα με βγάζει 48 ώρες με την τωρινή χρήση που του κάνω ,η οποία είναι αυξημένη για ευνόητους λόγους, ενώ έχω και κάμποσα μπιχλιμπίδια φορτωμένα μόνιμα συν το live wallpaper του SGS2 με τους μύλους που εξομοιώνει τον καιρό.

Το ηχείο του ακουστικού θα ήθελα λίγο πιο δυνατό, χωρίς αυτό να αποτελεί πρόβλημα βεβαίως.

Το εξωτερικό ηχείο του είναι αξιοπρεπές.

 

Ps. Μη μου στέλνετε Pm για πράγματα που αφορούν το κινητό.

Οι ερωτήσεις πρέπει να γίνονται εδώ για να βλέπουν και όλοι οι υπόλοιποι τις απαντήσεις. Όπως και δεν πρόκειται να απαντήσω σε κανέναν για κάτι που έχει ήδη απαντηθεί. Κάντε ένα κόπο και διαβάστε αυτά που τα άλλα παιδιά εδώ απαντούν πριν ρωτήσετε αυτό που θέλετε.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, καλοί και φθηνοί οι κινέζοι και οι ταϋλανδέζοι, αλλά από ποιότητα υπηρεσιών και ακρίβεια είναι εντελώς γτπ...

 

Το ένα tracking site (το κινέζικο) ακόμα περιμένει να δει τι κάνει το πακέτο με το Α760 μου στη Σιγκαπούρη, ενώ το ταϋλανδέζικο έχει δύο statuses όλα κι όλα: ένα information received, και ένα dispatched to overseas :rolleyes: (χώρια που το "dispatched" το γράφουν με "e" :p )

 

Λες και διακτινίστηκε το πακέτο από το γραφείο του κινέζου στο αεροπλάνο :lol:

 

Τουλάχιστον ξέρω ότι μου έρχεται, και λογικά Δευτέρα θα το δω Ελλάδα, και από Τετάρτη θα το περιμένω να μου έρθει...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστης ειναι arm6 ή arm7;

 

Και επειδη ειναι οπως ειπωθηκε, σχετικα χειροτερος 4πυρηνος, πως τα παει απο επιδοσεις;

Πχ το τωρινο μου κινητο ειναι μονοπυρηνο στα 800mhz. Ποσο καλυτερη ταχυτητα θα εβλεπα στο lenovo?

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστης ειναι μονοπυρηνος;

 

Οχι.Ειναι 4πυρηνος.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστης ειναι arm6 ή arm7;

 

Και επειδη ειναι οπως ειπωθηκε, σχετικα χειροτερος 4πυρηνος, πως τα παει απο επιδοσεις;

Πχ το τωρινο μου κινητο ειναι μονοπυρηνο στα 800mhz. Ποσο καλυτερη ταχυτητα θα εβλεπα στο lenovo?

 

Quad Core MSM8225Q 1.0GHz. Στο Antutu βγάζει πάνω από 11Κ, οπότε σύγκρινε με το δικό σου και δες....πάντως επειδή το συγκεκριμένο είναι πιο γρήγορο από το δικό μου SGNex (dual-core στο 1,5GHz), νομίζω ότι σε σχέση με το δικό σου πρέπει να είναι παραπάνω από μέρα με νύχτα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής είναι μια χαρά (για τα αυτά τα λέφτα δεν παίρνεις ούτε 2πύρηνο απο μαγαζί στο Ελλάντα :lol:).

 

Με το θέμα με τα wifi θα βρούμε λύση φίλτατε The Ace ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καποια ποστ πιο πριν, για το wifi.

Αλλα δεν μπορεσα να εκτιμησω, ποσο 'σοβαρο' ή πόσο 'συνηθες' ειναι το προβλημα.

Εχει να κανει με την κωδικοποιηση; Πχ με wpa δεν εχει προβλημα, ενω με wep εχει;

Το εξηγειτε απλα πιο ειναι το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καποια ποστ πιο πριν, για το wifi.

Αλλα δεν μπορεσα να εκτιμησω, ποσο 'σοβαρο' ή πόσο 'συνηθες' ειναι το προβλημα.

Εχει να κανει με την κωδικοποιηση; Πχ με wpa δεν εχει προβλημα, ενω με wep εχει;

Το εξηγειτε απλα πιο ειναι το προβλημα;

 

Επειδή αντίστοιχο πρόβλημα είχα με κάποιους custom kernels και στο SGNex, νομίζω ότι εκεί είναι το θέμα: μάλλον στη WEP ασφάλεια στο WiFi. Αυτό λύνεται μόνο με διαφορετικό kernel, και άρα δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις από μόνος σου (εκτός από το να αλλάξεις την ασφάλεια σε WAP)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντίστοιχο πρόβλημα είχα με κάποιους custom kernels και στο SGNex, νομίζω ότι εκεί είναι το θέμα: μάλλον στη WEP ασφάλεια στο WiFi. Αυτό λύνεται μόνο με διαφορετικό kernel, και άρα δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις από μόνος σου (εκτός από το να αλλάξεις την ασφάλεια σε WAP)

 

Εντάξει στο modem του σπιτιού κάνεις ότι θές. :lol:

 

Το θέμα είναι στα wifi εκτός (καφέ κλπ) που δεν είναι "ανοιχτά".

 

Τελικά η ΟΤΑ αναβάθμιση (χάνεις τα Ελληνικά βέβαια - εμένα δεν με πειράζει προσωπικά) ή η rom του antelife δεν το λύνει το θέμα? Δεν αλλάζει τον kernel?

 

Μάλλον όχι ε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Samsung Galaxy Mini 2 που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή, με επεξεργαστή ARMv7 στα 800ΜΗz, στο Anututu πετυχαίνει ~3330 στην τελευταία έκδοση. Οπότε όταν μου έρθει το Lenovo πιστεύω πως πραγματικά θα μου φανεί πύραυλος...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Samsung Galaxy Mini 2 που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή, με επεξεργαστή ARMv7 στα 800ΜΗz, στο Anututu πετυχαίνει ~3330 στην τελευταία έκδοση. Οπότε όταν μου έρθει το Lenovo πιστεύω πως πραγματικά θα μου φανεί πύραυλος...

Υπολόγισε ότι έχει και περισσότερη μνήμη από το δικό σου και καλύτερη GPU.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Εχε καμια προεγκατεστημενη εφαρμογη, για official updates απο τη lenovo?

Πχ αν βγαλουν καποιο fix για το wifi κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους έχουν ήδη το κινητό.Σαν διάσταση 4.5 χωράει εύκολα στο χέρι? ?Mπορει να μπει σε κάποια τσέπη παντελονιού σαν μέγεθος.Τhanks!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους έχουν ήδη το κινητό.Σαν διάσταση 4.5 χωράει εύκολα στο χέρι? ?Mπορει να μπει σε κάποια τσέπη παντελονιού σαν μέγεθος.Τhanks!

Όλα είναι σχετικά!

Εγώ με ύψος 1.80+ (και τα ανάλογα χέρια) συνήθως το χειρίζομαι με δύο χέρια, αλλά του έχω και θήκη με πάνω μέρος (σαν booklet). Χωρίς τη θήκη πιστεύω ότι μπορώ να το χειριστώ με ένα χέρι αλλά ότι και πάλι πιο άνετα θα είναι τα 2.

Όσο για το αν μπαίνει σε τσέπη παντελονιού, μπαίνει μεν, ενοχλεί δε και είναι και επικίνδυνο να του κάνεις ζημιά αν δεν προσέχεις (εγώ είμαι και κάπως "ατσούμπαλος").

[Όλα αυτά για ένα Α820 που έχει (με διαφορές λίγων χιλιοστών) το ίδιο μέγεθος.]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειδα 2 φορες αναποδα παραπανω,

wep = ok

wpa = μερικο προβλημα

 

Σε μενα πλεον παιζει σε ολα, θα δοκιμασω και σε αλλα στην πορεια. Ηθελε 2-3 φορες negotiation. Δοκιμαστε και εσεις, (on-off το wifi και ξανα συνδεση) και πειτε μας, μονο α AlphaDog εχει απαντησει.

 

Καλησπέρα.

Για το "κολπάκι" ...

Για τη Rom του Antelife...

Και λίγο feedback ακόμα.

Η μπαταρία άνετα ...

 

Thanks AlphaDog.

Πολυτιμη η συνεισφορα σου, θα χαρω να διαβασω και αλλα τετοια σχόλια στο μελλον.

(τα εβγαλα παραπανω για να μην κουραζω το κοινο)

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, επειδή στο ebay πολλοί πωλητές λένε πως δε δουλεύει ο g-sensor (accelerometer), δε φαντάζομαι να συμβαίνει το ίδιο και στις συσκευές π.χ. του minideal, έτσι;
ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε... Μια χαρα 100% γνησιο Lenovo με ολα τα συνοδευτικα του στα (εγχειριδιο στα ... κινεζικα οπως επιβαλλεται, κλπ)

Ελληνικα εβαλαν (απλα γυρισα τη γλωσσα απο τα αγγλικα), ειχαν φορεσει μια προστασια οθονης που δε μου αρεσε στην αφη την εβγαλα.

Ολα παιζουν μια χαρα, μικρο backlight bleeding στην οθονη στο κατω μερος - αλλα τιποτα το σοβαρο.

Για τα λοιπα δειτε και το νημα του A820, ειναι παρομοιο τηλεφωνο με μονη διαφορα την καμερα (το Α760 εχει 5mp, το A820 εχει 8mp), τον επεξεργαστη (Qualcomm vs Mediatek) και το οτι ειναι μαυρο καταμαυρο vs μωβ.

Στα Lenovo το πισω καπακι ανοιγει δυσκολα, αν δεν εχετε νυχι να το χωσετε στην οπη και να το πατε γυρω γυρω να ξεκουμπωσουν τα κλιπς, δοκιμαστε με πιστωτικη καρτα.

 

Μεγαλουτσικο λιγο μακρυτερο απο το Galaxy S2 που εχω, ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, η οθονη δεν ειναι amoled αλλα ειναι καλη ειδικα το "μαυρο ειναι μαυρο" ειναι οντως IPS. Το πισω καπακι ειναι αντιολισθητικο. Ο επεξεργαστης ειναι καλος και εχει και εφαρμογη διαχειρισης μπαταριας απο τη μανα του η οποια ενεργοποιει οσους πυρηνες χρειαζεται η εφαρμογη. Γενικα δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα, τις κινεζικες εφαρμογες τις ειχαν αφαιρεσει, ειχαν βαλει store, ειναι root. Ειναι plug n' play το τηλεφωνο, δε χρειαζεται να κανεις τιποτα παρα να βαλεις καποιες εφαρμογες που θες και να κανεις μερικες ρυθμισεις. Ειναι σε android 4.1.2. Σε προτρεπει να κανεις αναβαθμιση, την οποια και δεν εκανα για να μη γεμισει κινεζικες εφαρμογες και χαθει το root.

 

Επισης υπαρχει πλεον και σε λευκο στο minideal (οπως και το Α820)

http://www.minideal.net/lenovo-a760-smartphone-dual-sim-4-5-ips-1g-ram-quad-core-android-4-1-3g-gps.html

 

Αναβάθμιση; Πήρε 4.2 ή κανα bug φτιάξανε; :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...