Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει επιλογη για Ελληνικα.

Κινεζικες εφαρμογες δεν εχει καθολου!

Στην αναβαθμιση, ναι, λογικα θα το χασει το root, δεν με πειραζει, το ξαναβαζω ευκολα.

Αλλα για παν ενδεχομενο, ψαχνω τωρα τροπο να παρω backup την υπαρχουσα rom, ευπροσδεκτες τυχον ιδεες :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει επιλογη για Ελληνικα.

Κινεζικες εφαρμογες δεν εχει καθολου!

Στην αναβαθμιση, ναι, λογικα θα το χασει το root, δεν με πειραζει, το ξαναβαζω ευκολα.

Αλλα για παν ενδεχομενο, ψαχνω τωρα τροπο να παρω backup την υπαρχουσα rom, ευπροσδεκτες τυχον ιδεες :-)

 

Nandroid backup μέσω CWM/TWRP/Titanium κλπ ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν καποια λυση χωρις να πειραξω τον bootloader, οπως πχ με CWM, γιατι αν δεν κανω λαθος, μετα ενδεχεται να μην κατσει το επισημο update. Τελικα δεν βρηκα κατι σιγουρο για αυτο το μοντελο και πηρα full backup με titanium αν και αμφιβαλλω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε περιπτωση που κατι παει στραβα με το update.

 

Οχι τιποτε αλλο, αλλα αφενος, επι του παροντος δεν υπαρχουν εναλλακτικες rom και αφετερου το χρειαζομαι αμεσα σε σταθερη χρηση λογω dual sim (κουβαλαω 2 κινητα τωρα) χωρις να πειραματιστω περαιτερω.

 

Το επισημο update κατεβαινει κυριολεκτικα απο την Κινα, εδω και 1-2 ωρες εφτασε στο 7% απο τα 418mb και εχει βγαλει 3 φορες pause ή cancel. Θα 'φαει' καμια μερα αν δεν ειμαι απο πανω του...

Ελπιζω να κατσει καλα και να μην μου φορτωσει τιποτε κινεζιες.

 

Μια αλλη εντυπωσιακη λεπτομερεια, οταν το συνεδεσα σε PC για να εχω στημενους τους adb drivers, τους εκανε αυτοματα απο το κινητο, μετα ειδα εικονικο partition με το setup που ετρεξε, το οποιο ηταν στα κινεζικα και απ'ότι φαινεται απο τον device manager, πατησα τα σωστα κουμπια :-)

Link to comment
Share on other sites

Tην κατεβάζεις κ απο εδω : http://ajdzpdgkxe.l29.yunpan.cn/lk/QGSkPcmMcktSu

rar password leask

 

Firmware Version: A760_1_S_2_001_0133_130828

Update:

1, optimize hardware parameters.

2, to improve synchronization platform low restart problem occurs.

3, to avoid boot card lenovo interface issues.

 

A760_1_S_2_001_0099_130427:

update

1, to improve after the restart to restore the factory settings can not boot issue

 

A760_1_S_2_001_0092_130420:

update

1, camera preview mode screen flashes (water ripples)

2, the probability of loss of "SIM card application" icon "

3, the phone call on fixed low-noise sound noisy

Link to comment
Share on other sites

Thanks qash75.

Την ειχα βρει κ κατεβασει καθως και την προηγουμενη απο εδω

http://translate.google.com/translate?hl=&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fask.lenovomobile.com%2F%3Fq-113156.html%26usg%3DALkJrhj6PIqVx7-fwry0FV6X2JNC75mjrw&sandbox=1

(ομως ολες κινεζικες αυτες).

Εν τω μεταξυ κατεβηκε και η ΟΤΑ στην sd και την εκανα copy στο PC.

 

Απλα σκεφτηκα να μην βαλω ακομη CWM αλλα μαλλον δεν θα το αποφυγω στο τελος. Εξηγουμαι:

Ρωτησα την ιδια την minideal να κανω το OTA update και η συντομη απαντηση που πηρα ειναι:

"please don't do any update about it.Otherwise,the multi language and google play will disappear."

Οποτε θα με φορτωσει κινεζοπρογραμματα. Ενταξει, τα βγαζω μετα αλλα μπελας μιας και θα χρειαστει πιθανοτατα παλι root.

Ισως παλι να λενε την ιδια απαντηση σε ολες τις ερωτησεις για τα update, για να μην μπλεκουν σε περαιτερω support.

 

Ελεγα λοιπον να μην το κανω καθολου προς το παρον και σε κανα μηνα που θα εχω το αλλο lenovo, τοτε να 'παιξω' με αυτο ανετα, μιας και τωρα 'καιγομαι' να το χρησιμοποιησω κανονικα σαν dual sim.

Αλλα υπαρχει ενα προβλημα. Το wifi κανει κολπα, αποσυνδεεται ακομη και αν βγαλω την επιλογη για καλη συνδεση, δεν το κανει σε ολα τα routers, αλλα εκει που συνηθως το συνδεω, υπαρχει μεγαλο προβλημα (δεν εχει σχεση το σημα, ειναι full και με κανενα κινητο δεν ειχα/εχω προβλημα). Ετσι με τρωει η ΟΤΑ αναβαθμιση που περιμενει το οκ ή cancel (που σβηνει το αρχειο στην sd), μπας και διορθωνει το προβλημα με το wifi. Στα ρωσικα forum και αλλοι λενε για αυτο το προβλημα και ακομη δεν εχω βρει κατι που να λεει πως διορθωθηκε.

Τι λες?

Εχει κανει καποιος την ΟΤΑ εως τωρα να μας πει τι του εβγαλε μετα?

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

... υπαρχει ενα προβλημα. Το wifi κανει κολπα, αποσυνδεεται ακομη και αν βγαλω την επιλογη για καλη συνδεση, δεν το κανει σε ολα τα routers, αλλα εκει που συνηθως το συνδεω, υπαρχει μεγαλο προβλημα (δεν εχει σχεση το σημα, ειναι full και με κανενα κινητο δεν ειχα/εχω προβλημα). Ετσι με τρωει η ΟΤΑ αναβαθμιση που περιμενει το οκ ή cancel (που σβηνει το αρχειο στην sd), μπας και διορθωνει το προβλημα με το wifi. Στα ρωσικα forum και αλλοι λενε για αυτο το προβλημα και ακομη δεν εχω βρει κατι που να λεει πως διορθωθηκε.

...

Βρήκαμε το πρώτο πρόβλημα!

Αλλά φαντάζομαι ότι θα λυθεί με κάποιο άλλο firmware. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο ρωταω, μιας και η 828 αναφερει:

Update:

1, optimize hardware parameters.

ισως να ειναι απο αυτα που διορθωνει...

 

Anyway, παρα το οτι με 'τρωει' απιστευτα, επειδη το χρειαζομαι αμεσα σαν dual sim, αποφασισα να το αφησω εως εχει και σε κανα μηνα το ξανακοιταω το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο ρωταω, μιας και η 828 αναφερει:

Update:

1, optimize hardware parameters.

ισως να ειναι απο αυτα που διορθωνει...

 

Anyway, παρα το οτι με 'τρωει' απιστευτα, επειδη το χρειαζομαι αμεσα σαν dual sim, αποφασισα να το αφησω εως εχει και σε κανα μηνα το ξανακοιταω το θεμα...

κανονικά οι νέες αναβαθμίσεις πρέπει να γίνονται αλλά όντως η νέα έκδοση έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα αλλά κυρίως χωρίς root και προφανώς χωρίς google play.

Πάντως το κινητό είναι πολύ καλό για τα λευτά του: Πολύ καλό σήμα, γρήγορο, λεπτό, και το gps του παίζει...

Link to comment
Share on other sites

όσοι το παραγγείλουμε τώρα δεν μπορουμε να τους πουμε να το κάνουν πρώτα αυτοι update και μετα να το rootαρουν , κλπ και μετά να μας το στείλουν?
Link to comment
Share on other sites

κανονικά οι νέες αναβαθμίσεις πρέπει να γίνονται αλλά όντως η νέα έκδοση έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα αλλά κυρίως χωρίς root και προφανώς χωρίς google play.

Πάντως το κινητό είναι πολύ καλό για τα λευτά του: Πολύ καλό σήμα, γρήγορο, λεπτό, και το gps του παίζει...

 

Ναι basdel, θα την κανω σιγουρα την αναβαθμιση, αλλα αργοτερα "εκ του ασφαλους" καθως το χρειαζομαι και στην δουλεια μου τωρα. Rooting και google play δεν ειναι προβλημα για μενα, ομως για οποιον δεν τα ξερει, καλυτερα να μην το πειραξει.

Επισης, ναι, αξιζει να το επαναλαβουμε, το κινητο αυτο για τα λεφτα του, δεν παιζεται!

Εψαχνα να βρω ενα φθηνοτερο για μια φιλη που δεν θελει πολλα πολλα ουτε dual sim και αλλα, και πραγματικα δεν βρηκα τιποτε που να αξιζει την οικονομικη διαφορα, τα μοντελα με 70-90$ ειναι μακραν υποδεεστερα σε τεχνικα χαρακτηριστικα, παλι αυτο συμφερει!

Τα δε προγραμματα που δινει η lenovo μεσα, ειναι αψογα, πχ εχει κατ'ευθειαν κουμπι για call recording!

(το δοκιμασα, απροβληματιστο). Δινει πολλα αλλα εργαλεια, πολυ βολικα.

Η ανταποκριση του 4πυρηνου αριστη, οι εγκαταστασεις των εφαρμογων εγιναν ταχυτατα, το ιδιο και ο apex, πολυ παραμετροποιησιμος κ γρηγορος.

Απο τις γνωστες μεγαλες εφαρμογες, καποιες ανεφεραν ασυμβατοτητα (chrome, evernote, tango, viber, WhatsApp Messenger, google keep κλπ), αλλο ενα προσωρινο 'θεματακι' μεχρι να βγουν αλλες rom με κανονικη συμβατοτητα (ή να αναβθμιστουν οι εφαρμογες). Μην σας τρομαζει αυτο, το φορτωσα πολλες εφαρμογες, οι πιο πολλες μπηκαν μια χαρα.

 

όσοι το παραγγείλουμε τώρα δεν μπορουμε να τους πουμε να το κάνουν πρώτα αυτοι update και μετα να το rootαρουν , κλπ και μετά να μας το στείλουν?

Θα χρειαστει να τους ρωτησεις, λογικα καποια στιγμη θα το κανουν ετσι κ αλλιως, αλλα αν δεν δεχθουν "πιεση" θα το αναβάλλουν καθως με αυτο που δινουν τωρα, καλυπτουν τον πολυ κοσμο. Ισως να μην το κανουν παλι, αν δεν βγει σχετικα 'καθαρη' εκδοση απο τις κινεζοεφαρμογες.

Με την ευκαιρια να διευκρινισουμε κατι, μιας και αναφερεται λανθασμενα σε προηγουμενο post.

H minideal, δεν βαζει δικια της rom, μονο το root κανει, ή βαζει επισημη, το κατα δυναμιν αγγλικη rom και το root κατοπιν.

(τα OTA updates παιζουν σε επισημες rom). Αν συμβαινει το ενα ή το άλλο, εχει να κανει με την σχεση που εχει με την lenovo, η οποια απ'οτι φαινεται και απο αλλα θεματα, ειναι πολυ "δυνατη".

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κι εγω να το παρω παιδια.. ποια ειναι η τιμη του αυτη τη στιγμη ? και το προβλημα που ειπανε μερικοι για το wifi του ισχυει η λυνετε?
Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι rooted, τότε με το Xposed και το GravityBox μπορείτε να φτιάξετε αρκετά πραγματάκια που "λείπουν" από την stock ROM ;)

 

Δυστυχώς για το θέμα του Wifi μάλλον θέλει άλλο kernel, οπότε ή περιμένουμε να δούμε τι θα βγει ή αρχίζουμε και δοκιμάζουμε αντίστοιχους kernels (για το ίδιο CPU) από XDA...

 

Ρε παιδιά, η Lenovo είναι κανονικά στην Ευρώπη, γιατί δεν γίνεται να δίνει ΟΤΑ για τα κινητά της και για τους πελάτες της εδώ ?

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κι εγω να το παρω παιδια.. ποια ειναι η τιμη του αυτη τη στιγμη ? και το προβλημα που ειπανε μερικοι για το wifi του ισχυει η λυνετε?

 

110 $ = ~ 82 γιουρια :-)

http://www.minideal.net/lenovo-a760-quad-core-msm8225q-android-4-1-os-android-phone-4-5-ips-screen-smartphone.html

Μην το παρεις απο αλλο μαγαζι.

 

Το WiFi σιγουρα θα λυθει γιατι δεν ειναι θεμα hardware, αφου δουλευει αριστα σε αλλα δικτυα. Το πότε θα λυθει ειναι αλλη ιστορια (βασικα μολις κυκλοφορησουν αλλες rom). Ισως και να εχει ηδη λυθει, οποιος δοκιμασει το OTA update μπορει να μας πει αν συνεχιζει το προβλημα.

 

Ρε παιδιά, η Lenovo είναι κανονικά στην Ευρώπη, γιατί δεν γίνεται να δίνει ΟΤΑ για τα κινητά της και για τους πελάτες της εδώ ?

 

Η Lenovo εχει μεγαλη γκαμα προιοντων, τα κινητα δεν τα εχει φερει επισημα στην Ευρωπη, δεν πωλουνται απο τις αντιπροσωπειες τους, οποτε δεν εχει και "τοπικα" support.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το wifi το ειχα και με το Lg2x αλλα εχει να κανει με τον Kernel και κολληματα μεταξυ ρουτερ και κινητου....Αυτο αν κατεβαζεις κατι μεγαλο οντως ειναι σπασιμο

το αναμενω και γω το κινητο..και επειδη με τρωει με κοβω να το κανω update :P

 

Μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει ουτε στο site της Lenovo....

 

Οποιος το κανει Update ας μας πει εντυπωσεις.....

Edited by aare
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα όσα έχετε γράψει για το κινητό. Πολύ καλά όλα, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. τι SAR value έχει? Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να το γνωρίζουμε!!!

2. οι δύο κάρτες sim είναι ταυτόχρονα ενεργοποιημένες?

3. η μπαταρία του, τι πραγματική διάρκεια έχει στο Ελληνικό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας? Η χρήση του τηλεφώνου θα είναι κυρίως ομιλία και e-mail.

4. Είναι πραγματικά γνήσιο lenovo cell phone ή ...

5. Μπορούμε να πραγματοποιήσουμε κλήση με εικόνα(video call)?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει ουτε στο site της Lenovo....

 

Ειναι καινουργιο μοντελο, αργα ή γρηγορα θα μπει, απλα η lenovo εχει παρα πολλα τοπικα site ανα χωρα, που θα πρωτομπει και σε ποια, μενει να το δουμε. (edit σε κινεζικο θα υπαρχει σιγουρα αν κρινω απο το παρακατω pdf που βρηκα).

 

Διάβασα όλα όσα έχετε γράψει για το κινητό. Πολύ καλά όλα, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. τι SAR value έχει? Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να το γνωρίζουμε!!!

2. οι δύο κάρτες sim είναι ταυτόχρονα ενεργοποιημένες?

3. η μπαταρία του, τι πραγματική διάρκεια έχει στο Ελληνικό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας? Η χρήση του τηλεφώνου θα είναι κυρίως ομιλία και e-mail.

4. Είναι πραγματικά γνήσιο lenovo cell phone ή ...

5. Μπορούμε να πραγματοποιήσουμε κλήση με εικόνα(video call)?

Σας ευχαριστώ

 

1. Δεν το εχω βρει ακομη, οποιος βρει κατι ας μας πει. Αν και θα μαθουμε μολις μπει σε site τυπου gsmarena (για το P780 που κυκλοφορησε Ιουλιο κ αναμενω, βρηκα "0.257W/Kg" δηλ. αψογο).

edit: σε κινεζικο pdf http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=21&ved=0CCgQFjAAOBQ&url=http%3A%2F%2Fideaservice.lenovo.com.cn%2FHandler%2FDownload.ashx%3Ffileid%3D827&ei=oeRJUq3LFaiQ0AXD7YH4Dw&usg=AFQjCNFnGuW64EEy7FUQl6Jxs4lOqUOf6g&bvm=bv.53217764,d.d2k&cad=rja

λεει "0.42W/Kg", μαλλον αυτο θα ειναι.

 

2. Ναι. (Το 3G στην πρωτη).

 

3. Πολυ καλη! Συγκρινομενο με μπαταρια samsung nexus (i9250) μου κραταει πολυ περισσοτερο στην πραξη :-)

Δεν το εχω πολλες μερες για να δωσω περισσοτερα στοιχεια, αλλα φαινεται ηδη.

 

4. Εννοειται γνησιο! Στην Κινα περισυ παραλιγο να περασει την Samsung!, φετος θα δουμε.

http://www.gsmarena.com/gartner_lenovo_will_overtake__samsung_in_china_next_year-news-5108.php

 

5. Οχι, καθως δεν εχει μπροστινη καμερα. Πας σε αλλο μοντελο.

 

---

 

Κατι ακομη. Σε πολλα αλλα 'κλασσικα' κινεζομαγαζα (πχ pandawill, μεγαλο με κακη φημη), ειναι πιο ακριβο ή εχει τελειωσει το στοκ. Στα 110$ που το δινει το minideal και ετοιμο με αγγλικα/root, ειναι τρελο value. Μολις σταθεροποιηθει σαν μοντελο, θα ανεβει η τιμη του. Μεχρι του χρονου φυσικα τετοια εποχη που θα μιλαμε για νεα μοντελα :-)

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε παρει απο το Minideal οταν σας εστειλαν το tracking number ειχατε ενημερωση ??

εμενα μου βγαζει το εξης "Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) " περασε σχεδον μια εβδομαδα και δεν αλλαξε κατασταση και ανησυχω

Link to comment
Share on other sites

γραψε το tracking number εδω, να σου πουμε.

 

Χωρις παρεξηγηση αλλα τι παραπανω θα του πεις ? :)..Εκτος αν εχει ερθει στα ελτα

 

Δες εδω http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp

Link to comment
Share on other sites

Προς αυτούς που το έχουν ήδη.

 

Τελικά έχει πρόβλημα με το wifi?

 

Λύνεται με την ΟΤΑ αναβάθμιση?

 

Την έκανε κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση αλλα τι παραπανω θα του πεις ? :)..Εκτος αν εχει ερθει στα ελτα

Δες εδω http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp

 

Αμα περιμενεις απο το site των ELTA σωθηκες!

Υπαρχουν "απειρα" tracking sites, εχω κρατησει ~10 καλα στην ακρη, βαζω τον αριθμο κ βλεπω τι γινεται.

Οσο και αν σου φανει περιεργο, μου εχει τυχει πολλες φορες να μαθω κατι μολις απο ενα site, οταν στα αλλα δεν φαινεται τιποτε. Και δεν ειναι παντα το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν "απειρα" tracking sites, εχω κρατησει ~10 καλα στην ακρη, βαζω τον αριθμο κ βλεπω τι γινεται.

Ενδιαφερον..Για δωσε μερικα Links

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ο αριθμος

RF168509987SG

 

Στον δρομο ειναι, μην ανησυχεις. Επομενη κατασταση οταν φθασει Αθηνα (δοθηκε 28/9 στην Σιγκαπουρη για ταξιδι, απο παλιοτερη παραγγελια θυμαμαι περιπου σε 3-4 μερες φτανει εδω), μετα θελει λιγες μερες εδω να ξεμπλοκαρει απο τελωνειο, υπολογισε συνολικα ~13-17 μερες απο τοτε που εκανες την παραγγελια.

 

τωρινη κατασταση >

 

Waybill number Destination Local time Latest status POD

RF168509987SG 2013-10-01 20:07:32 Shipment transit from origin

 

ιστορικο κινησεων >

 

Local Date and Time Week Local places of transhipment Transshipment records

RF168509987SG

2013-09-28 15:50:48 Shipment transit from origin

2013-09-28 09:48:15 SINGAPORE

2013-09-28 09:46:28 HONGKONG

2013-09-28 09:44:20 HONGKONG

2013-09-28 09:42:29 HONGKONG

2013-09-27 01:40:40 Lan Guang,Shenzhen,China

2013-09-27 01:40:40 Lan Guang,Shenzhen,China

 

(Links να βαλω οταν βρω χρονο αλλα με λιγο google θα βρειτε αφθονα).

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...