Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα ! Εχω ενα προβλημα, το g2 μου κανει τριγμους στα πλαστικα του οταν το κραταω στο χερι και κυριως οταν πιεζω ελαφρως τις γωνιες της οθονης στο κατω μερος που ειναι και το σημα της lg. Το κινητο ειναι λιγων ημερων και δεν εχει πεσει ποτε κατω, ουτε εχει το παραμικρο χτυπημα. Εχει τυχει σε καποιον αλλον κατι αναλογο? Να κανω το βημα να μιλησω με αντιπροσωπια η θα ναι ανουσιο?

Οταν το πηρα και σε μενα ετριζε το καπακι και πολλοι ελεγαν οτι ειναι κατασκευαστικο λαθος και οτι καλυπτει το DOA (δεν ξερω αν ισχυει) κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο υπερβολικο γιατι ετσι κι αλλιως πλαστικο ειναι λογικο να τριζει, εμενα μετα απο κανα μηνα σταματησε τελειως :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μερικά σοβαρά πραγματάκια για LG και Procordia προς γνώση και συμμόρφωση.

Το G2 32g παρουσίασε πρόβλημα στην οθόνη. Παίρνω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της LG στην οποία τους είπα πως το κινητό είναι αγορασμένο μέσω EBAY από χώρα που δεν είναι στην ΕΕ, αλλά το κινητό έχει IMEI ευρωπαικό.

Μου είπε ο τύπος που μίλησα πως δεν υπάρχει πρόβλημα και πως όντως το IMEI είναι ακριβώς έτσι. Να το πάω στο service, να μου ελέγξουν και αν όντως υπάρχει πρόβλημα που δεν δημιούργησα εγώ, δεν θα επωμιστώ κανένα κόστος.

 

Για να είμαι καλυμμένος, λίγες μέρες μετά, ξανακάλεσα πάλι την LG για το ίδιο θέμα και που επιβεβαίωσαν ακριβώς τα ίδια πράγματα.

 

Έτσι λοιπόν, πήγαν στην Procordia και τους ανέφερα τα σχετικά. Αφού η υπάλληλος ήταν αγενέστατη (χωρίς ίχνος εμπάθειας, πραγματικά ήταν αγενής), μου λέει από πού το πήρα και ότι δεν μπορούν να μου καλύψουν την εγγύηση. Της εξήγησα ότι επικοινώνησα με την LG 2 φορές (μέχρι εκείνη τη στιγμή) και μου είπαν ότι καλύπτετε κανονικά η εγγύηση. Εν τέλει και αφού η συγκεκριμένη δήλωνε άγνοια, άφησα το κινητό και θα με ειδοποιούσαν (όπως είπε) για τα περεταίρω.

 

Στο μεταξύ, μία ώρα μετά, για να είμαι 100% σίγουρος, ξαναπήρα την LG και τους εξήγησα ότι στην Procordia μου τα μασάγανε καθώς έλεγαν πως το κινητό επειδή είναι αγορασμένο από κράτος μη- μέλος της EE δεν μπορούσαν να μου καλύψουν την εγγύηση.

Λέω παράλληλα (για ακομα μία φορά) ότι το κινητό έχει ευρωπαϊκό IMEI. Μου λέει ό θεούλης –από πού το ξέρετε αυτό, και του απαντάω ότι υπάρχουν άπειρα site για να το διαπιστώσεις.

Αφού του ξαναέδωσα το IMEI και του είπα ότι είναι αγορασμένο από Ταιβάν, όντως είπε ότι δεν θα έχω ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ SERVICE αν και η υπόθεση μου δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί. Δεν έχει σημασία από που έχει αγοραστεί το κινητό. Αν είναι το ΙΜΕΙ συμβατό με ΕΕ, όλα είναι οκ.

 

Παίρνω την επόμενη μέρα τηλέφωνο την Procordia και μου είπαν ότι το κινητό το εξετάζουν. Ξαναπαίρνω 5 ώρες μετά και μου είπαν ότι το κινητό είναι έτοιμο!!! Τους λέω –χωρίς κόστος; και μου λένε χωρίς κόστος.

 

Πάω λοιπόν σαν χαζοχαρούμενο να παραλάβω το κινητό. Πηγαίνω στην αγενέστατη υπάλληλο και της λέω –ήρθα να παραλάβω το κινητό κτλ κτλ. Αυτή άσπρισε και ψαχνόταν να δει τι έχει γίνει. Όντως το κινητό ήταν έτοιμο αλλά η συγκεκριμένη έστησε σαστιμένη ολόκληρο meeting με διαφόρους από εκεί μέσα με αποτέλεσμα να περιμένω περίπου 20 λεπτά χωρίς να ξέρω τι γίνεται. Το αποτέλεσμα;

Μου λέει πως έγινε το service αλλά κοστίζει 140 κάτι ευρώ. Της λέω άντε πάλι τα ίδια. 3 φορές μίλησα με υπάλληλο της LG και μου είπαν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Το καλύπτει η εγγύηση για να μου πει η πάλληλος εμμέσως πλην σαφώς ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ με την LG γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Της λέω να μη με αναγκάσει να κάνω άρση τηλεφωνικού απορρήτου γιατί με προσέβαλε.

Ήταν μάλιστα τόσο μεγάλη η μανία της να πάρει τα λεφτά που μου λέει ότι –εμείς επικοινωνήσαμε με την LG και μας είπαν ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Αναγκάστηκα να πάρω επιτόπου έναν υπάλληλο της LG για να βγάλω άκρη και ως δια μαγείας μου λένε ότι το κινητό είναι αγορασμένο από Ταιβάν (χαίρω πολύ, τους το είχα πει), αλλά είναι προορισμένο για αγορά της Σιγκαπούρης!!! Δεν θα το σχολιάσω αυτό. Το ΙΜΕΙ μου λέει ΕΕ. Δεν με αφορά εμένα για πού προορίζεται.

Με λίγα λόγια, η πολιτική της LG στο θέμα μου άλλαξε 180 μοίρες μετά την επικοινωνία που έγινε με την Procordia, ίσως για να μην υπάρξει δεδικασμένο πάνω σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρω…

 

Της λέω της αγενέστατης, -και μου κάνατε ένα service 140 ευρώ λοιπόν, (το οποίο αμφισβητώ) και δεν με ειδοποιήσατε; Μου λέει ναι, και μας συγχωρείται. Αν δεν δώσετε τα λεφτά να περιμένετε μία ώρα, μέχρι να σας βάλουμε πάλι την χαλασμένη οθόνη!!!

Σε αυτό το κινητό κοπελιά, έδωσα 500 ευρώ. Δεν είναι σακούλα με πατατάκια να το σκαλίζεις συνέχεια επειδή εκεί πέρα είσαστε άχρηστοι όλοι.

Φυσικά και το άφησα εκεί το κινητό και θα περιμένω. Θα κάνω όλες τις απαραίτητες ενέργειες καθώς δεν μπορούν να κοροϊδεύουν έτσι τον κόσμο.

Θα φτάσω μέχρι Συνήγορο του Καταναλωτή, Ινστιτούτο Καταναλωτών και φυσικά θα διαφυλάξω κάθε νόμιμο δικαίωμα μου για συκοφαντική δυσφήμηση και παραπλάνηση καταναλωτή.

Δεν είναι θέμα τα 140ε. (είναι και αυτά θέμα οκ) αλλά είναι κυρίως η κοροϊδία και η συμπεριφορά.

Αυτά τα λίγα και συγνώμη για το μακροσκελές post.

Edited by PRATINAS
Link to comment
Share on other sites

Ηθικόν δίδαγμα?

 

Αγορά μόνο από Ελλάδα με απόδειξη - παραστατικό για να μη τραβιόμαστε άδικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ξερω οτι οι συσκευες που προοριζονται για χωρες εκτος ΕΕ δεν υποστηριζονται απο την LG Hellas.

Απο τους τρεις χαρακτηρες πανω απο 'κει που λεει το χρωμα στο κουτι καταλαβαινεις για ποια χωρα προοριζεται το κινητο ή απο το IMEI. Αν βαλεις εδω το IMEI σου φιλε, πες μας τί σου βγαζει. http://lg-phone-firmware.com/index.php?firmware=1

 

Οπως και να 'χει την βλακεια την κανανε στην LG που σου ειπανε οτι η Procordia θα δεχτει το Σιγκαπουριανό σου κινητο.

Απαραδεκτη ομως η σταση της υπαλληλου στην Procordia και απαραδεκτη που δεν σε ενημερώσανε για μια χρεωση 140€.

 

Φιλε εισαι ατυχος με την παρεξηγηση που σου εκατσε και ευχομαι να βρεις λυση. Περιμενουμε ενημερωση.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καμία απαίτηση να μου κάνουν service από τι στιγμή που ήξερα τι αγόραζα και από πού το αγόραζα. Αλλά δεν είχα και τίποτα να χάσω με το να τους πάρω τηλέφωνο.

Δεν φταίω όμως εγώ για την συμπεριφορά τους και την ασυνεννοησία τους. Αν έχουν τόσο ανάγκη τα 140 τους τα δίνω. Δεν είναι το θέμα μου αυτό. Είμαι ψυχάκιας και σε 2 μήνες θα πάρω άλλο κινητό. Δεν με αφορά αυτό.

Απλά, με αποκάλεσαν ψεύτη, μου έδωσαν αναληθείς πληροφορίες, και μου άνοιξαν το κινητό χωρίς να με ενημερώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά σοβαρά πραγματάκια για LG και Procordia προς γνώση και συμμόρφωση.

.....

 

Έχω πάθει τα ίδια και εγώ και ο αδερφός μου.Τράβηξε τους μήνυση και συ και όσοι άλλοι έχουν πρόβλημα ,μόνο έτσι θα στρώσουν . Εκτός του ότι έχεις δίκιο σε αυτό το θέμα ,η αντιμετώπιση από τη συγκεκριμένη "κυρία" επιβάλλει μήνυση ,δεν είναι η πρώτη φορά που συμπεριφέρεται έτσι .Ομοίως και ορισμένοι στην LG , έπεσα σε ένα ανδρείκελο την προηγούμενη φορά που δεν είχε τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καμία απαίτηση να μου κάνουν service από τι στιγμή που ήξερα τι αγόραζα και από πού το αγόραζα. Αλλά δεν είχα και τίποτα να χάσω με το να τους πάρω τηλέφωνο.

Δεν φταίω όμως εγώ για την συμπεριφορά τους και την ασυνεννοησία τους. Αν έχουν τόσο ανάγκη τα 140 τους τα δίνω. Δεν είναι το θέμα μου αυτό. Είμαι ψυχάκιας και σε 2 μήνες θα πάρω άλλο κινητό. Δεν με αφορά αυτό.

Απλά, με αποκάλεσαν ψεύτη, μου έδωσαν αναληθείς πληροφορίες, και μου άνοιξαν το κινητό χωρίς να με ενημερώσουν.

Οποτε αυτο που ειπα, ετσι;

Το κινητο σου δεν ειναι ευρωπαϊκο και ο υπαλληλος της LG σου ελεγε βλακειες οτι θα στο δεχτουν χωρις χρεωση στην Procordia.

Εννοειται οτι δε φταις εσυ. Ετσι σου ειπαν, ετσι εκανες. Και ουτε καν σε ενημερωσαν για τη χρεωση.

Για να ειμαστε σιγουροι ομως φιλε, ποιο ειναι το IMEI σου; Ή αν δε θες να το γραψεις πες μας τι σου βγαζει το παραπανω link που εδωσα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Την κοροϊδία δεν την ανέχομαι κι εγώ με τίποτα...ας μην το κράταγαν εξαρχής αν δεν ήταν σίγουροι ότι ανήκει στην παρτίδα κινητών με εγγύηση...χαζή ερώτηση εκ μέρους μου: εμένα που το ΙΜΕΙ βγάζει αυτό που επισυνάπτω (DEU) αλλά στο κουτί γράφει ξεκάθαρα "Made in Korea" έχω εγγύηση ή όχι;

* το κινητό είναι παρτίδας 409 αγορασμένο από MrMobi...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Την κοροϊδία δεν την ανέχομαι κι εγώ με τίποτα...ας μην το κράταγαν εξαρχής αν δεν ήταν σίγουροι ότι ανήκει στην παρτίδα κινητών με εγγύηση...χαζή ερώτηση εκ μέρους μου: εμένα που το ΙΜΕΙ βγάζει αυτό που επισυνάπτω (DEU) αλλά στο κουτί γράφει ξεκάθαρα "Made in Korea" έχω εγγύηση ή όχι;

* το κινητό είναι παρτίδας 409 αγορασμένο από MrMobi...

Εχεις εγγυηση κανονικοτατα. Το κινητο σου προοριζεται για την αγορα της Γερμανιας. Το "Made in Korea" το λεει σε ολα τα G2 του κοσμου αφου εκει φτιαχνεται. Δεν εχει σημασια αυτο. Σημασια εχει το "DEU".

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει ευρωπαϊκό ΙΜΕΙ και προορίζεται για τις αγορές της Σιγκαπούρης (όπως είπαν)

 

Est. Date of Range Issuance Around - Q4 2012

Reporting Body - British Approvals Board of Telecommunications (BABT)

Primary Market - Europe

Legal Basis for Allocation - EU R&TTE Directive

 

Αλλά πλέον αυτό λίγο με αφορά. Όπως είπα, η συμπεριφορά ήταν....

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά (για μένα)! Γιατί ομολογώ ότι αυτό που έψαξα πιο εντατικά να βρω ήταν καλή τιμή για τα 32G (που τελικά πήρα) και όχι η χώρα προέλευσης/ προορισμού του κινητού...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ευρωπαϊκό ΙΜΕΙ και προορίζεται για τις αγορές της Σιγκαπούρης (όπως είπαν)

 

Est. Date of Range Issuance Around - Q4 2012

Reporting Body - British Approvals Board of Telecommunications (BABT)

Primary Market - Europe

Legal Basis for Allocation - EU R&TTE Directive

 

Αλλά πλέον αυτό λίγο με αφορά. Όπως είπα, η συμπεριφορά ήταν....

Φιλε κανε αυτο που σου ειπα παραπανω σε παρακαλω για να βγαλουμε μια ακρη.

Οπως εκανε και ο skriker.

 

Οντως η συμπεριφορα τους ηταν απαραδεκτη.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχουμε κάποια ένδειξη αν θα πάρει το LG G2 επίσημα L; Είμαι μεταξύ G2 και μοτορόλα αλλά αν δεν πάρει την L δεν λέει..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο χθές αντιμετωπίζω ένα πολύ παράξενο πρόβλημα στο G2 μου. Εκεί που το άφησα σε μια στιγμή μου εμφανίζει το εικονίδιο της "τοποθεσίας" (το gps δηλαδή) και δεν βγαίνει ούτε καν αν το απενεργοποιήσω. Ο μόνος τρόπος είναι να ανοίξω το google map, να το αφήσω να "λοκάρει" και μετά να κλείσω το google map. Μόνο έτσι. Άν εφόσον βγεί εγώ μετά απενεργοποιήσω το gps απο τις ρυθμίσεις, τότε δεν ξαναβγαίνει μόνο του. Είναι πολύ παράξενο διοτι δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα καινούργιο τις τελευταίες μέρες, ούτε έκανα κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις.

Σκέφτηκα μήπως δεν έκατσε καλά η τελευταία έκδοση λογισμικού ( 20Η) αλλά αυτή έγινε στις 20/11, δηλαδή 1 εβδομάδα πριν και δεν μου έκανε απολύτως κανένα παρατράγουδο μέχρι χθές. Άν έφταιγε αυτό, δεν θα το έκανε απο την πρώτη μέρα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας παιδιά. Έχουμε κάποια ένδειξη αν θα πάρει το LG G2 επίσημα L; Είμαι μεταξύ G2 και μοτορόλα αλλά αν δεν πάρει την L δεν λέει..

 

Ναι φίλε μου, η LG έχει ανακοινώσει επίσημα πως το G3 και το G2 θα πάρουν την καινούργια έκδοση του android. Απλά το G3 θα το πάρει τώρα ενώ το G2 τους πρώτους μήνες του 2015.

Link to comment
Share on other sites

Stratos86 μου το έκανε κι εμένα μόλις έβαλα την 20Η. Την άλλη μέρα έσβησε χωρίς να κάνω κάτι...πιστεύω ότι έχει σχέση με τους χάρτες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια...
Link to comment
Share on other sites

Μερικά σοβαρά πραγματάκια για LG και Procordia προς γνώση και συμμόρφωση.

 

Ένα ήταν το λάθος σου.......δεν είχες καταγράψει της κλήσεις........μόνο έτσι θα τους ''χτύπαγες''...!!!;) και η μεγάλη τους μ@λ@κι....@ Έχει ευρωπαϊκό ΙΜΕΙ και προορίζεται για τις αγορές της Σιγκαπούρης (όπως είπαν) άρα ούτε στην Σιγκαπούρης περνά service γιατί έχει IMEI ευρωπαϊκό......:lol:

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα ήταν το λάθος σου.......δεν είχες καταγράψει της κλήσεις........μόνο έτσι θα τους ''χτύπαγες''...!!!;) και η μεγάλη τους μ@λ@κι....@ Έχει ευρωπαϊκό ΙΜΕΙ και προορίζεται για τις αγορές της Σιγκαπούρης (όπως είπαν) άρα ούτε στην Σιγκαπούρης περνά service γιατί έχει IMEI ευρωπαϊκό......:lol:

 

σωστος !!!

ρωτα την LG που υποτιθεται ο,τι μπορει να περασει service ??

ευρωπη ; σιγκαπουρη ; ταιβαν ;

 

και οχι μονο απο την LG , αλλα πηραν το παιδι τηλεφωνο και απο την προκορντια και του ειπαν ο,τι το επισκευασαν χωρις κοστος !!

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Guys μου φαίνεται σαν να έχουν εξασθενησει πάλι τα ακουστικά. Όταν ήταν καινούρια αν τα είχα στο τέρμα ενοχλούσα και τώρα τα ίδια τραγούδια η ίδια ένταση και ακούω ήχους απ έξω. Είναι πρόβλημα των ακουστικών ή λογισμικού;
Link to comment
Share on other sites

Μην το αφησεις ετσι!!γραψε της μια αναφορα για αναρμοστη συμπεριφορα!ατυχια ρε ****το!!!παλεψε το
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, η LG έχει ανακοινώσει επίσημα πως το G3 και το G2 θα πάρουν την καινούργια έκδοση του android. Απλά το G3 θα το πάρει τώρα ενώ το G2 τους πρώτους μήνες του 2015.

 

Το έχει πάρει ήδη το G3!!! :p:p

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το G3 λογικό είναι να την πάρει... εξάλλου πριν μερικούς μήνες κυκλοφόρησε. :lol:

 

Το G2 όμως είναι συσκευή 1 έτους και βάλε (που ήδη αναβαθμίστηκε απο 422 σε 444), γι΄αυτό φοβάμαι μήπως το "ξεχάσουν" μέχρι "τους πρώτους μήνες του 2015", για να προωθήσουν πιο νέες συσκευές. Αν και ακούστηκε πως θα αναβαθμιστεί σε L, δεν ξέρω όμως πόσο επίσημη ανακοίνωση ήταν, αφού μπορεί να ήταν σκόπιμη - μη ευσταθής - διαρροή για να μην σταματήσουν οι καλές πωλήσεις... που ομολογουμένως το κινητό συνεχίζει να κάνει.

 

Υπάρχει Link απο επίσημη ανακοίνωση της LG;

Link to comment
Share on other sites

Το G3 λογικό είναι να την πάρει... εξάλλου πριν μερικούς μήνες κυκλοφόρησε. :lol:

 

Το G2 όμως είναι συσκευή 1 έτους και βάλε (που ήδη αναβαθμίστηκε απο 422 σε 444), γι΄αυτό φοβάμαι μήπως το "ξεχάσουν" μέχρι "τους πρώτους μήνες του 2015", για να προωθήσουν πιο νέες συσκευές. Αν και ακούστηκε πως θα αναβαθμιστεί σε L, δεν ξέρω όμως πόσο επίσημη ανακοίνωση ήταν, αφού μπορεί να ήταν σκόπιμη - μη ευσταθής - διαρροή για να μην σταματήσουν οι καλές πωλήσεις... που ομολογουμένως το κινητό συνεχίζει να κάνει.

 

Υπάρχει Link απο επίσημη ανακοίνωση της LG;

 

Έχει δοθεί η 4.4.2 χαχα!!! όχι δεν υπαρχει τίποτα τόσο επίσημο και ούτε πρόκειται μέχρι να δούμε την αναβάθμιση μέσο OTA.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να περασω Ελληνικη ρομ;

Εννοείς αυτή που έχουν τα τηλέφωνα που προορίζονται για Ελλάδα? Δεν υπάρχει πρακτικός λόγος, αλλά με flashtool γίνεται. Στο θέμα με τις τροποποιήσεις θα βρεις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτή που έχουν τα τηλέφωνα που προορίζονται για Ελλάδα? Δεν υπάρχει πρακτικός λόγος, αλλά με flashtool γίνεται. Στο θέμα με τις τροποποιήσεις θα βρεις οδηγίες.

 

θελω να το κανω γιατι δεν εμφανιζεται το LTE στις ρυθμίσεις δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...