Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίες φωτογραφίες αλλά κάποιες ρυθμίσεις χρειάζονται.Μόλις το μάθεις και αξιοποιήσεις πλήρως την κάμερα δε θα θες να το αλλάξεις :lol:

Ερώτηση:Πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες από το κινητό κατευθείαν στο φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μολις γυρισα απο πλαισιο μεταμορφωσης που εχουν το 1020 σε μαυρο...το ερωτευτηκα:D...μια ερωτηση...επειδη θα το παρω απο ενα καταστημα skroytz στην πανεπιστημιου και τα παιδια εκει θα μου περασουν τις επαφες απο το ν8,υπαρχει τροπος αντιγραφης των επαφων στην μνημη του τηλεφωνου οπως κλασικα στα ρομποτακια-συμπιαν κτλ?λογο ελευθερου επαγγελματος προσθετω:confused: συνεχεια επαφες και κανω συνεχεια back up:confused:
Link to comment
Share on other sites

...One last view from the top...

 

Η πιο συγκινητική κατάληξη σε review κινητού τηλεφώνου που έχω διαβάσει ποτέ.

 

Αν τα καταφέρω οικονομικά θα "κλείσω" την περίπου 15έτη συμβίωση με την Νοκια με το 1020. Αν και υπερυπερευχαριστημένος χρήστης android / νοτε2, το 1020 με καλεί. Και δεν είναι μόνο το 1020. Πήρα το 520 για την μάνα μου. "Ζήλεψε" τις οθόνες αφής και ήταν το "καλύτερο" που μπορούσα να πάρω με την επιδότηση μου. Έτσι με βαριά καρδιά (και σκέψεις του τύπου "για να δούμε ο καράφλας τι έφτιαξε) άρχισα να το στήνω. Έπαθα πλάκα. ΟΛΑ είναι σωστά δομημένα, smooth και ταυτόχρονα ταχύτατα. Παρόλο που δεν είχα ποτέ windows mobile (symbian για πολλά χρόνια, Ios για 2 πέτρινα χρόνια και android για αλλά 2.5 μέχρι σήμερα) όλα βρισκόντουσαν εκεί που έπρεπε και όλα ήταν σωστά. Άριστα 10 στο 520 οπότε υποθέτω ότι το 1020 θα πάρει 10΄. :lol:

 

Κάποιες ερωτήσεις.

 

1) το 1020 έχει λίγες μέρες που κυκλοφόρησε. Τα Lumia ακολουθούν ανάλογες τιμές στο skroutz όπως και τα Samsung? Δλδ περί τα χριστούγεννα να υποθέτω 450-500 ευρώ για το 1020 ή πέφτουν πιο αργά?

 

2) η κάμερα από την λήψη μέχρι την αποθήκευση λόγω μεγέθους κάνει περίπου 4 δευτερόλεπτα. Είναι μεγάλος χρόνος. Γνωρίζετε αν στο 808 με τις όποιες αναβαθμίσεις πήρε βελτιώθηκαν και χαρακτηριστικά της κάμερας? Εννοώ υπάρχει περίπτωση αυτό να βελτιωθεί αρκετά?

 

3) η επερχόμενη 8.1 θεωρείται μεγάλη αναβάθμιση για τα Windows? Θα την πάρει σίγουρα το 1020?

 

4) Καλές Θήκες για Νοκια που βρίσκουμε? Αυτήν εδώ: http://blog.gsmarena.com/nokia-reveals-the-lumia-1020-premium-leather-case/ την έχει πάρει πουθενά το μάτι σας? Έχω για το ΝΟΤΕ2 την Casemate την αντίστοιχη αυτής: http://www.case-mate.com/Nokia-Lumia-920-Cases/Case-Mate-Nokia-Lumia-920-Tough-Cases.asp. Που υπάρχει στην Αθήνα? Γενικώς παρατηρώ ότι πλέον αξεσουάρ Νοκια βρίσκονται δύσκολα. Γράψτε μου 2-3 μαγαζιά που να έχουν καλή ποικιλία σε αξεσουάρ.

 

5) Αν κάποιος κάτοχος έχει Νοτε2 σε παράλληλη χρήση μπορεί να γράψει 2-3 κουβέντες για αυτά τα δύο. Αναφέρθηκε από φίλο ότι η οθόνη του Νοκια είναι καλύτερη (το οποίο δεν αμφισβητώ αλλά πραγματικά με εντυπωσιάζει καθώς του 1020 είναι Pentile και του Νοτε rgb. Προφανώς έχει πέσει δουλειά από τη Νοκια σε αυτό το θέμα). Από άποψη απόκρισης στην οθόνη, ταχύτητας μενού, Web surfing, φωτό (καλά, πλάκα κάνω :lol: Αλλά το Νοτε2 το άτιμο πατάς να βγει η φωτό, την παίρνει, την αποθηκεύει και πριν προλάβεις να ανοιγοκλείσεις μάτια έχει εστιάσει για την επόμενη) κλπ. Επίσης με ενδιαφέρει η ποιότητα φωνής στην συνομιλία.

 

6) Το 64άρι κόκκινο που αναφέρθηκε πριν κάποιες σελίδες καταργήθηκε ως ιδέα ή θα παίξει σε δεύτερο χρόνο?

 

7) Εφόσον από το 2014 τα Lumia θα λέγονται Microsoft, αυτό σημαίνει ότι το 1020 είναι το "τελευταίο" καλό της Νοκια ή μπορεί να βγει και κανένα 1030?

 

8) τι χρόνο ζωής υπολογίζετε? Το 808 πότε βγήκε και πότε αποσύρθηκε από την αγορά περίπου?

 

9) απο εφαρμογές ξέρω ότι δεν υπάρχει η ποσότητα των άλλων. Tapatalk, dropbox, καλός e-mail client, team viewer π.χ. υπάρχει? Το ενσωματωμένο Office είναι καλό ή δεν βλέπεται καν?

 

Ότι άλλες παρατηρήσεις για να με αποτρέψετε ή να με ενθαρρύνετε ευχαρίστως να τις διαβάσω. :)

Edited by sleon

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια οπως σας ειπα το πηρα μονο για δοκιμη αλλα το εβαλα αγγελια πριν λιγο για 1 και μονο λογο.

Ηξερα τι εστι Νοκια στα καλυτερα της(808) σε θεματα καμερα,βιντεο,τελειο ηχο,σημα,ποιοτητα,απιστευτη οθονη,δωρεαν GPS αψογο και ολα τα αλλα,οπως και τα wp τα γνωριζω(με καποια διαλλειματα βεβαια)απ το ξεκινημα τους.

Το θεμα ειναι οτι το 1020 ειναι η ΜΟΝΗ συσκευη που με εχει βαλει σε σκεψεις να δωσω το noteli μου και αυτο για οσους με ξερουν ειναι ιεροσυλια!:p

Ναι τοσο καλο ειναι παρα τις οποιες(μικρες πλεον)ελειψεις του λειτουργικου,η Νοκια εχει κανει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλεια!!:):rolleyes:

Αν το κρατησω λιγες μερες ακομα φοβαμαι θα δωσω το νοτε και θα μεινω με αυτο και το nexus7 που εχω για ταμπλετ και δεν ειμαι προετοιμασμενος ακομα για αυτο:ninja::cool:

Φιλε Leon για σενα που ρωτας τοσα να σου πω πως,αν το 520 σου ειχε φανει super τοτε αυτο εδω ειναι αλλου!

Και ναι η οθονη του απλα ΔΕ παιζεται!

Ασε τη θεωρια και τα specs,στη πραξη μετραει,και αυτο που εισπρατεις απ αυτη την απιστευτη οθονη ειναι κατι μαγικο ειτε εισαι βραδυ σπιτι και απολαμβανεις το κοντραστ των tiles και των γραμματοσειρων με το απολυτο μαυρο,ειτε στη θαλασσα και βγαζεις φωτος και τα βλεπεις ολα πεντακαθαρα τη στιγμη που με το νοτε απλα υποφερεις(συν τον ασχημο θαμπωμα απ τις δαχτυλιες,που ευτυχως το ελυσαν στο S4,Note3).

Αν το θες προχωρατο μονο αν βαζεις τη φωτογραφια και τη φορητοτητα πανω απ τη μεγαλη οθονη.

Εγω αν βρεθει καποιος θα το δωσω και θα παρω το 6ιντσο γιατι τη θελω τη μεγαλη οθονη!

Αν οχι και περασουν οι μερες και το συνηθισω,βλεπω να φευγει το νοτελι μου(τι ειπα τωρα)νυχτα καλη ωρα!!:lol::lol::p

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όταν περάσεις τις επαφές από το ν8 και αν δεν έχεις σεταρισμένο το μαικροσοφτ λογαριασμό, τότε θα αποθηκευτούν στην μνήμη του κινητού,αλλά μόλις βάλεις τον λογαριασμό θα συγχρονιστούν και θα τις έχεις εκεί.

εσύ θέλεις να τις έχεις στην μνήμη του κινητού; για ποιο λόγο, δεν σε έπιασα μάλλον..σορυ

Edited by ianekat
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου. Το γνωρίζω αυτό απλώς ρωτάω αν υπάρχει επιλογή αποθήκευσης των επαφών και στην μνήμη του τηλεφώνου σαν αρχείο vcf όπως στο σύμπιαν η στο άντροιντ που υπάρχει η επιλογή στις επαφές, επιλογή ολων -αντιγραφή στην κάρτα μνήμης η στην ενσωματωμένη, και σου εμφανίζονται σε αρχείο contacts . Το εχω βολευτεί γιατί σε περίπτωση κόμπλαρισματος και hard reset απλώς αντιγραφή από τον υπολογιστή στην μνήμη και πέρασμα στο τηλέφωνο ξανά. Δεν ξέρω ο τρόπος που λες ίσως είναι καλύτερος απλώς αν μπορεί να γίνει ρωτάω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια οπως σας ειπα το πηρα μονο για δοκιμη αλλα το εβαλα αγγελια πριν λιγο για 1 και μονο λογο

 

Εγω παντως με αυτα που γραφεις θα το κρατουσα αφου εισαι τοσο ενθουσιασμενος .Εχεις το νοτε2 εχεις και ταμπλετ 7 ιντσο και θελεις να αγορασεις 6 ιντσο και αλλο σε αντροιτ εγω εχω ταμπλετ 10 ιντσο αντροιτ και θελω να παρω τηλ με αλλο λειτουργικό και ειμαι μεταξυ 925 και 1020 που με προβληματιζει οτι ειναι λιγο ογκώδης , , άλλα με αυτα που ακούω κατα εκει θα παω

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω παντως με αυτα που γραφεις θα το κρατουσα αφου εισαι τοσο ενθουσιασμενος .Εχεις το νοτε2 εχεις και ταμπλετ 7 ιντσο και θελεις να αγορασεις 6 ιντσο και αλλο σε αντροιτ εγω εχω ταμπλετ 10 ιντσο αντροιτ και θελω να παρω τηλ με αλλο λειτουργικό και ειμαι μεταξυ 925 και 1020 που με προβληματιζει οτι ειναι λιγο ογκώδης , , άλλα με αυτα που ακούω κατα εκει θα παω

 

Όπως είπα και σε φίλο στο hangout έχω όλο το οικοσύστημα μου στο Android όπως και πάρα πολλά αρχεία txt λόγω δουλειάς σε φακέλους οπότε έχω θέμα για την άμεση αλλαγή.

Όσο για το 6αρι όταν θα το πάρω θα δώσω το νότε βεβαίως.

Και μετά και για άλλο tablet.

Αλλά ξαναλέω ότι με έχει κερδίσει τόσο το 1020 που το σκέφτομαι ακόμα τι να κάνω....

Edited by manan69t
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου. Το γνωρίζω αυτό απλώς ρωτάω αν υπάρχει επιλογή αποθήκευσης των επαφών και στην μνήμη του τηλεφώνου σαν αρχείο vcf όπως στο σύμπιαν η στο άντροιντ που υπάρχει η επιλογή στις επαφές, επιλογή ολων -αντιγραφή στην κάρτα μνήμης η στην ενσωματωμένη, και σου εμφανίζονται σε αρχείο contacts . Το εχω βολευτεί γιατί σε περίπτωση κόμπλαρισματος και hard reset απλώς αντιγραφή από τον υπολογιστή στην μνήμη και πέρασμα στο τηλέφωνο ξανά. Δεν ξέρω ο τρόπος που λες ίσως είναι καλύτερος απλώς αν μπορεί να γίνει ρωτάω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

 

Πέρασε τις επαφές σου στο gmail/hotmail. Έτσι μόλις πάρεις μια συσκευή με το που θα σετάρεις τον λογαριασμό σου θα περαστούν οι επαφές όπως τις έχεις.

 

Δεδομένου ότι σε κάθε επαφή έχω πάνω από 1 τηλέφωνο, συν mail, γενέθλια, φωτογραφία με την συγχώνευση με τα email μου γλυτώνω χρόνο από το να τα ξαναστήνω.

Link to comment
Share on other sites

off-line σεταρισμα-συγχρονισμός επαφών γίνεται ρε παιδιά?

Τι εννοεις offline;; Ο μονος τροπος να περασεις επαφες στα WP8 ειναι ειτε μεσω συγχρονισμου με καποιο λογαριασμο (Hotmail, gmail, outlook κτλ) ειτε μεσω bluetooth και της εφαρμογης Μεταφορα Δεδομενων (μονο για Lumia) οπου τραβαει ολες τις επαφες απο την paired συσκευη (δουλευει ακομα και με iPhone).

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις offline;; Ο μονος τροπος να περασεις επαφες στα WP8 ειναι ειτε μεσω συγχρονισμου με καποιο λογαριασμο (Hotmail, gmail, outlook κτλ) ειτε μεσω bluetooth και της εφαρμογης Μεταφορα Δεδομενων (μονο για Lumia) οπου τραβαει ολες τις επαφες απο την paired συσκευη (δουλευει ακομα και με iPhone).

 

Πολύ σωστός!Επίσης να προσθέσω ότι μπορείς να τις έχεις στην κάρτα sim (εννοείται χωρίς φωτογραφίες,emails και τα σχετικά) και να τις κάνεις εισαγωγή από εκεί!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

off-line σεταρισμα-συγχρονισμός επαφών γίνεται ρε παιδιά?

 

Φίλε Τάσο, αν σκέφτεσαι(λόγω Nokia) τα wp, άρχισε να ξεχνάς σιγά σιγά ότι ήξερες απ τα Symbian τόσα χρόνια. :)

Εγώ το έδωσα παιδιά, καλορίζικο στοπ νερό κάτοχο απ το insomnia και πλέον θα περιμένω να δω τη gdr3 αν θα φέρει αυτά που θέλω γιατί μπορεί να είναι σούπερ η υλοποίηση της Νόκια και τα Windows smooth αλλά θέλει στις λεπτομέρειες βελτίωση.

Τώρα που γύρισα στο νότε μου και στο nexus 4 είδα ότι θα μου έλειπε η παραμετροποίηση τελικά.

Παράδειγμα.

Για να πάρω τη γυναίκα μου στο νότε Π.Χ. το κάνω με μόνο 1 Κίνηση απ την ώρα που ξυπνήσω τη συσκευή, δε χρειάζεται καν να τη ξεκλειδώσω ενώ στο 1020 θέλω 3 για την ίδια δουλειά και 1 για το ξύπνημα.

Με τη προϋπόθεση ότι έχω την επαφή σε live tile.

Αλλά ξαναλέω, για αυτούς που δεν είναι χωμένοι στο Android όπως εγώ, τότε τα wp είναι για μένα προτιμότερα σαν απροβλημάτιστο λειτουργικό και σύντομα θα τα δούμε να ανεβαίνουν.

Πάντως το 1020 μου άρεσε πιο πολύ απ ότι περίμενα και κάποια στιγμή ίσως το ξαναπάρω για 2ο τηλέφωνο και για φωτογραφίες και GPS :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

https://www.digivire.com/en/search?q=Lumia+1020

Ενα πολυ καλο Φινλανδικο site (συμφωνα με feedback φιλου Φινλανδου) που εχει το 1020 στην πιο χαμηλη τιμη αυτη την στιγμη (σε ολα τα χρωματα) και τα μεταφορικα για Ελλαδα ειναι δωρεαν μεσω ΤΝΤ.

Αρχιζω και το σκεφτομαι πλεον :p

Link to comment
Share on other sites

https://www.digivire.com/en/search?q=Lumia+1020

Ενα πολυ καλο Φινλανδικο site (συμφωνα με feedback φιλου Φινλανδου) που εχει το 1020 στην πιο χαμηλη τιμη αυτη την στιγμη (σε ολα τα χρωματα) και τα μεταφορικα για Ελλαδα ειναι δωρεαν μεσω ΤΝΤ.

Αρχιζω και το σκεφτομαι πλεον :p

 

Το βαρεθηκες κιολας το 925 που σου εδωαα;;; :lol:

Ειναι σιγουρο οτι τα μεταφορικα ειναι δωρεαν;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το βαρεθηκες κιολας το 925 που σου εδωαα;;; :lol:

Ειναι σιγουρο οτι τα μεταφορικα ειναι δωρεαν;

Το 925 ειναι εδω και καιρο σε αλλα χερια :lol:

Ναι τα ,εταφορικα ειναι δωρεαν, το ελεγξα στο site τους

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο camera test απο το gsmarena μεταξυ των τοπ smaprtphones αυτη την στιγμη.

Μαντεψτε ποιος ειναι ο νικητης.....

http://www.gsmarena.com/six_way_camera_shootout-review-998p10.php

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο camera test απο το gsmarena μεταξυ των τοπ smaprtphones αυτη την στιγμη.

Μαντεψτε ποιος ειναι ο νικητης.....

http://www.gsmarena.com/six_way_camera_shootout-review-998p10.php

 

Αυτονόητο νομίζω.. Από εκεί και πέρα το συμπέρασμα είναι πως με λίγη βελτίωση των wp ώστε μια μετάβαση από android να μην γίνεται με την αίσθηση ότι χάνεις πολλές ευκολίες τότε θα είναι η ευκαιρία τους για πρωτιά. Εμένα θα είναι η πρώτη επιλογή. Μέχρι τότε ψηφίζω Ζ1

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πραγματι το sar του κινητου ειναι 0.76 ? παλιοτερα, πριν παρουσιαστει και κυκλοφορησει επισημα, το ειχα googlαρει και ειχα δει τιμή πανω από 1.0.

 

ομως στο επισημο site nokia και εδω στην 1η σελιδα βλεπω την αποδεκτη τιμη του 0.76.

 

οι κατοχοι μπορουν να επιβεβαιωσουν απο το βιβλιαρακι ?

απο σημα, λήψη, ομιλία, ικανοποιημένοι απόλυτα?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

το ακουστικο του ειναι δυνατο? (σορυ αν εχει απαντηθει)

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...