Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νά και μερικά γρήγορα δείγματα..

Ερωτηση: Τραβας με το Nokia Pro Cam ή με το default camera app της MSFT? Γιατι το default της MSFT δεν μπορει να υποστηριξει τα 41ΜΡ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερωτηση: Τραβας με το Nokia Pro Cam ή με το default camera app της MSFT? Γιατι το default της MSFT δεν μπορει να υποστηριξει τα 41ΜΡ

 

η βραδινη ειναι με το pro..δεν με ενδιαφερουν τα 41..ουτε στο 808 μ ενδιαφερουν,,πολυ μεγεθος για το τιποτα..μονο για το ζοομ...σε αυτα τα κινητα τα δυο το θεμα δεν ειναι τα mp αλλα το PUREVIEW..και εχει καλυτερη υλοποιηση στο 808...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

η βραδινη ειναι με το pro..δεν με ενδιαφερουν τα 41..ουτε στο 808 μ ενδιαφερουν,,πολυ μεγεθος για το τιποτα..μονο για το ζοομ...σε αυτα τα κινητα τα δυο το θεμα δεν ειναι τα mp αλλα το PUREVIEW..και εχει καλυτερη υλοποιηση στο 808...

Μα το προβλημα. απ'οσο εχω διαβασει, ειναι οτι το default application της καμερας απο την MSFT δεν μπορει να αξιοποιησει την τεχνολογια pureview και το oversampling που αυτη προσφερει ετσι ωστε στα 5ΜΡ να συνδυασει τα καλυτερα pixels (1 προς 7) για να βγει η πιο καλη φωτογραφια. Νομιζω οτι το PureView στο 1020 δουλευει ως πρεπει μονο με το ΝΟΚΙΑ Camera Pro. Θα το ψαξω και αν κανω λαθος θα ενημερωσω

Update: Συμφωνα με το allaboutwindowsphone:

Bringing us to my second conclusion:

The 'oversampling' used in the Nokia Pro Camera application does have significant benefits in terms of reducing noise and depicting fine details, when compared to the default Windows Phone Camera app*.

 

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/18351_Lumia_1020_and_its_oversamplin.php

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Και εκανα την μετάβαση απο 808 και μεχρι τωρα μονο θετικα. Θα επανερθω...:D

 

Τι γίνετε? Εχθές έβαλες υπογραφή για το symbian με avatar 808 και σήμερα έχεις 1020? Δεν βλέπω να μαζεύουμε τις υπογραφές :( Πάντως πολύ καλό το 1020, για να πούμε την αλήθεια :)

 

υ. γ. Εγώ κι ο moralas θα μείνουμε στο τέλος :)

Link to comment
Share on other sites

Και εκανα την μετάβαση απο 808 και μεχρι τωρα μονο θετικα. Θα επανερθω...:D

 

Τι θετικά? Πριν λίγα ποστ μας τα έλεγες αλλιώς. Για κάνε μας μια ανάλυση. Καιγόμαστε.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 1020 από Γερμανικό Amazon μαύρο με πλάτη ασύρματης φόρτισης και σταντ φόρτισης της Νοκια. Είναι γρήγορο, στιβαρό, κάθεται καλά στο χέρι. Έχει καλό ακουστικό, δυνατό ηχείο, δουλεύεται με το ένα χέρι και το ακουμπώ στο σταντ αυτό φορτίζει και εγώ χαίρομαι που δεν ψάχνω το βύσμα. Το πέρασμα επαφών απο το 808 πανεύκολο. Λαγκ δεν είδα πουθενά για την ώρα. Οθόνη καταπληκτική υπερβολικά ευαίσθητη, πολλές φορές νομίζω ότι δεν την έχω αγγίξει αλλά η εντολή εκτελέστηκε. Στο μάρκετ μέχρι στιγμής βρήκα οτι ήθελα. Πλοηγός γρήγορος, καμία σχέση με συμβιαν. Τα πλακίδια όμορφα. Τελικά είναι πρώτα τηλέφωνο και μετά όλα τα άλλα. Και τελικά η κάμερα...τι να γράψω? το ίντερνετ είναι γεμάτο απο φώτος και βίντεο, απλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο....και μου αρέσει ο μηχανικός ήχος όταν ανοίγει.:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα χρόνο να τα συγκρίνω εκ βαθέως αλλά μου φαίνεται ότι το 1020 βγάζει λιγο καθαρότερες φώτος και είναι καλύτερη στον χαμηλό φωτισμό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα χρόνο να τα συγκρίνω εκ βαθέως αλλά μου φαίνεται ότι το 1020 βγάζει λιγο καθαρότερες φώτος και είναι καλύτερη στον χαμηλό φωτισμό.

 

ρίξε μια καλύτερη ματιά μιας και έχουν ειπωθεί κάποια πράγματα εδώ......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη του κινητού δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα γτ η αναλυση μπερδεύει..η χαμηλότερη αναλυση του 808 έκρυβε θορυβο...επισής η οθόνη του 1020 φαίνεται πιο sharp...το 1020 αν δεν αλλάξεις τις ρυθμίσεις η οθόνη τονίζει πολύ τα χρωματα... Στον υπολογιστή τώρα..το 1020 είναι λίγο χειρότερο στα μάτια μου μιας και έχει,πρόβλημα με το white balance του...χανει λίγο...βεβαια με καποιοupdate διορθώνεται έυκολα....

μην ξεχνάμε οτι το 808 αναπτύσσοταν 5 χρόνια και το 1020 μόλις 1 με ένα λειτουργικό δικό της σε αντιθεση με ένα κλειστό λειτουργικό

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμές σαν ποιότητα το 808,,,,σε ολα τα υπολοιπα 1020....δεν υπαρχει συγκριση...μονο και μονο Ο manual χειρισμός focus και shutter είναι μονόδρομος για οποίον θέλει να λέει οτι ασχολείται σοβαρα με φωτογραφια...για τους υπόλοιπους υπαρχουν και τα iphone...+ οτι υπαρχει πληθωρα εφαρμωγων για την επεξεργασια και ληψη φωτογραφιων.....και ειδικα το smart camera απλα ειναι άλλου...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα iPhone 5. Να μεταβω σε 1020 η όχι; Θέλω βασικά εφαρμογές εσόδων/εξόδων , εφαρμογή για ip κάμερες , καλό GPS navigation. Τραβάω και φωτό που και που αλλά οπότε τραβαω θέλω να είναι καλές μιας και δεν είχα ποτέ φωτογραφική γιατί δεν κουβαλαω πολλές συσκευές μαζί όπου πάω. Επίσης θέλω να με βγάζει μια μέρα η μπαταρία. Εχει κάνει κανένας άλλος αυτήν την μετάβαση;
Link to comment
Share on other sites

Σαν τελικό συμπέρασμα, θα έλεγες ότι ενθουσιάζει?

ω ναι, ειναι το κατι αλλο:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα iPhone 5. Να μεταβω σε 1020 η όχι; Θέλω βασικά εφαρμογές εσόδων/εξόδων , εφαρμογή για ip κάμερες , καλό GPS navigation. Τραβάω και φωτό που και που αλλά οπότε τραβαω θέλω να είναι καλές μιας και δεν είχα ποτέ φωτογραφική γιατί δεν κουβαλαω πολλές συσκευές μαζί όπου πάω. Επίσης θέλω να με βγάζει μια μέρα η μπαταρία. Εχει κάνει κανένας άλλος αυτήν την μετάβαση;

 

Έσοδα έξοδα δεν ξέρω αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις ή να βρεις ένα excelακι. Για ip κάμερα πήρε αρκετές το μάτι μου αλλα δεν ασχολήθηκα. Gps απλα τέλειο το here drive κλπ. Και δωρεαν...;) Όσο για φωτογραφίες, μάλλον θα αρχίσεις να βγάζεις πολλεεεεεες....:) Σίγουρα όμως δεν θα έχεις την πληθώρα εφαρμογών του μήλου. Τις βασικες όμως ναι και διαρκως βελτιώνεται η κατάσταση.

 

ω ναι, ειναι το κατι αλλο:D

Γιατι κάποιοι πήγαν να μας τρελάνουν εδώ μέσα (μιας και έχει το λειτουργικό της μισητής ms...) Αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το αγορασα και εγω. λοιπον εχω ενα μερικες αποριες οταν επιλεγω στο nokia camera pro αναλυση μου βγαζει διπλα οτι θα την αποθηκευση 5megapixel kai 38 megapixel, εγω που μπορω να δω τα οτι αυτη η φωτογραφία που εχω στο αλμπουμ ειναι 5 η 38 megapixel.

Το λεω αυτο γιατι εβγαλα μια φωτο με το samsung note 3 και το nokia και τα αποτελεσματα ηταν πολυ κοντα. Και στο ζουμ και σαν φωτο γενικα.

:p
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους κατοχους: η οθονη του 925, ουσα AMOLED οταν την κοιτας απο το πλαι αλλαζει τα χρωματα (π.χ. το λευκο το ακνει λιγο μπλε).

Ισχυει αυτο και στην AMOLED του 1020;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη συγκριση του 808 με το 1020 οσον αφορα το Xenon flash.

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/18320_Ultra-low_light_PureView_and_X.php

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις,την 5mp απλα όταν ζουμάρεις και κροπαρεις η νέα φωτογραφία παίρνει πληροφορία απο την 38 και έτσι και η νέα είναι καθαρή 5 πάλι...στο PC βλεπεις και τις,2
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις,την 5mp απλα όταν ζουμάρεις και κροπαρεις η νέα φωτογραφία παίρνει πληροφορία απο την 38 και έτσι και η νέα είναι καθαρή 5 πάλι...στο PC βλεπεις και τις 2...

 

Το άρθρο επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου..το 808 είναι καλύτερο στο φωτογραφικό αποτέλεσμα...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια λεει οτι ειναι καλυτερο εν μερει οπου δεν χρειαζεται ο OIS γιατι εκει χανει με διαφορα. Λεει ομως επισης οτι καποια κομματια του θα διορθωθουν ενω το 808 οτι ηταν να δωσει το εδωσε. Παρολα αυτα φαινεται λαθος της νοκια να μη βγαζει τουλαχιστον ιδιου μεγεθους αισθητηρα και ιδιου μεγεθους πιξελ
Link to comment
Share on other sites

Ανάμιχτα τα συναισθηματα......καλο σαν προσπάθεια αλλα έχει δρομο ακομα.....( η αναπτυξη του 808 πήρε 5 χρόνια)

αργή η εφαρμογή γενικα της φωτογραφικης(pro) είτε στο ανοιγμα είτε απο φωτο σε φωτο είτε απο ρύθμιση σε ρύθμιση, οι φωτο κάπως χειρότερες απο το 808 ,το βιντεο έχει θεματακια με την εστιαση( το 808 σε ίδιες συνθήκες δεν είχε πρόβλημα)

αυτα τα λίγα που πιστεύω αμα ρίξει βαρος η νοκια( η κάποιος τελως πάντων) με αναβάθμιση λογισμικού μπορούν ως ένα βαθμό να διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα οποια θεματα τα της καμερας δικαιολογουνται ως ενα βαθμο μιας και προκειται για την πρωτη προσπαθεια σε wp.

Λογικα μεσα στους επομενους μηνες θα βγουν καποια updates που θα διορθωνουν τα οποια μειων της συσκευης στο τομεα αυτο

Μαζι βεβαια με τις βελτιωσεις που θα φερει η gdr3 και τα 8.1 αρχες του 14.

Φανταζομαι οτι οι πλοιοψηφια των κατοχων θα το κρατησει πανω απο χρονο μιας και ειναι στην ουσια μια 2 σε 1 συσκευη με ειδικευση στην ποιοτητα της καμερας και βασικος λογος αγορας της συγκεκριμενης συσκευης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...