Jump to content

myphone REVIEW: Συγκρίνουμε τα chat apps για smartphones


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app  

770 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app

    • Whatsapp
      249
    • Viber
      272
    • Skype
      80
    • Facebook Messenger
      46
    • Hangouts
      39
    • Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή
      26
    • Δεν χρησιμοποιώ chat app
      58


Recommended Posts

Περίμενα το hangout να ειναι η απάντηση στο FaceTime αλλα δεν , πρεπει να τρέχει στο παρασκήνιο για να αντιληφθείτε ότι κάποιος σας καλει.αν κάνω λάθος με διορθώσετε και μου εξηγείτε και τον τροπο.κατα τα αλλα ψηφίζω viber.

 

εννοειται οτι πρεπει να τρεχει στο παρασκηνιο, πως αλλιως θα μπορουσε να γινει? Ολες αυτες οι υπηρεσιες τρεχουν στο παρασκηνιο χρησιμοποιωντας τα σχετικα ΑΡΙ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Viber+Skype στο PC, όπως και στο Lumia 920.

Δεν μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα τίποτα από τα 2. Στα WP έτσι κι αλλιώς, πάντα τρέχουν από πίσω (το Skype ΠΑΝΤΑ, το viber πρέπει να το ανοίξεις μία φορά, και για όσο έχεις ανοιχτή συσκευή, τρέχει πάντα από πίσω), και όποιος σου στείλει μήνυμα ή σε καλέσει, έχεις ειδοποίηση. Και ποτέ δεν επιβαρύνουν το σύστημα. Οπότε no problem.

Skype: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιότητα video-κλήσης, και τελείως PC η ποιότητα της φωνής.

Viber: Ίδια ποιότητα ήχου με το Skype. Κρύσταλλο...

 

Watsapp δεν έχω δοκιμάσει, όπως και τα υπόλοιπα επίσης, αλλά αφού είμαι καταευχαριστημένος με τα προηγούμενα 2, δεν βρίσκω λόγο...

Edited by yngwiejmalmsteen
NOKIA Lumia 920, Xiaomi Redmi Note 3, iPhone 6s, Pocophone F1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ viber skype hangouts kai whatsapp.

 

Viber: τελευταία έχει γίνει χάλια μαύρα απο ποιότητα φωνής. Παλιότερα η φωνή ήταν εξίσου καλή όπως και του skype, μετα τα τελευταία updates παει απο το κακό στο χειρότερο.

 

Whatsapp: το έχω για τα παιδιά στην σχολή που το έχουν όλοι :p Χωρίς πολλά πολλά, απλό, λιτό και κατανοητό.

Skype: παρα είναι βαρύ αλλα άψογη ποιότητα ήχου. Μιλάμε για σημείο αναφοράς.

Hangouts: Χρησιμοποιούσα το talk, καθημερινά. Για φωνή δεν έχω άποψη αλλα για μηνύματα ηταν φοβερό. To hangouts δεν μου αρέσει καθόλου σαν ui.

Link to comment
Share on other sites

απορω γιατι ειναι πρωτο whatsapp απ'τη στιγμη που δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο...

 

αντικειμενικα,το viber ειναι καλυτερο αν και δεν εχω τσεκαρει το hangouts

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση του Google talk σε Hangouts, έσβησα όλα τα υπολοιπα.

 

Τιμή που σε γνωρίζω... νοιώθω μεγάλη συγκίνηση! παίζει να είσαι ο μόνος που προέβη σε αυτή την κίνηση μάλιστα... γιατι το θάψιμο που έχει πέσει στην Google για την "αναβάθμιση" απο Gtalk σε Hangouts ειναι στην καλύτερη των περιπτώσεων επικό...

 

Εχει σκοτώσει την εννοια του chat...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

καλό το hangouts δεν λέω αλλά δεν γεφυρώνεις το χάσμα των άλλων δημιουργώντας ένα καινούργιο; blackberry WP symbian δεν έχουν υποστήριξη
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφετε για το ποσο βαρυ ειναι το skype ειναι τρελλη υπερβολη, το τρεχω τελεια με το κινητο της υπογραφης μου.

 

δεν μπορεί να τρέχει όλη την ώρα.. εμένα σε sony sola μπορεί να κλείνει μόνο του ή να κάνει το κινητό αργό.. no push, ενώ τα άλλα είναι instant!

Link to comment
Share on other sites

whatsapp απο μενα! καλοσχεδιασμενο, γρηγορο, χωρις να τραβαει πολλη ενεργεια.

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Το viber είναι με διαφορά το πιο πλήρες. Έχει και πολύ περισσότερους χρήστες. Μεγάλο ατού η φωνητική κλήση για κάποιον που είναι εξωτερικό και θέλει να αποφύγει χρεώσεις roaming.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Το viber είναι με διαφορά το πιο πλήρες. Έχει και πολύ περισσότερους χρήστες. Μεγάλο ατού η φωνητική κλήση για κάποιον που είναι εξωτερικό και θέλει να αποφύγει χρεώσεις roaming.

 

Αν και αυτο ψήφισα, δεν νομίζω πως μπορείς να το αποκαλείς "το πιο πλήρες" μιας και δεν έχει βιντεοκληση. Που είναι η πληρότητα??

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λείπει και το nimbuzz που το χρησιμοποιώ πολύ κυρίως για να κάνω κλήσεις σε σταθερά και κινητά από το εξωτερικό και που όταν το είχα κοιτάξει (πριν από 1 χρόνο περίπου) ήταν το φτηνότερο από όλα (αναφέρομαι στις κλήσεις όπου βάζεις ένα ποσό από τη πιστωτική σου ή χρεωστική σου και τη χρησιμοποιείς για τηλέφωνα σε σταθερά και κινητά. Μεταξύ των χρηστών που έχουν nimbuzz είναι δωρεάν οι κλήσεις φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, να μην κρίνουμε από mid-range συσκευές, δεν είναι ικανές για τίποτα και όλοι πρέπει να σκάνε 700άρικα για Note II... :down:

Αν δηλαδή το Skype στο PC έτρεχε μόνο με Core i7 και 8gb ram, πάλι μια χαρά θα ήταν;

 

Ενα-ένα,γιατί τα μπέρδεψες όλα μαζί. Ο navi55 σημείωσε ότι στο Android το Skype σέρνεται κι εγώ του απάντησα ότι υπάρχουν συσκευές του Android που κάτι τέτοιο δε συμβαινει . Δε συμβαίνει ούτε στο Note II το δικό μου,ούτε στο xperia mini pro του cmvr,ούτε στο HTC Desire του epivitor3 , ούτε (φανταζομαι) στος εκατομμυρια κατόχους Galaxy S IV, Xperia Z/ZL,HTC One,LG Optimus G Pro, Oppo Find 5 κτλ. Αρα,το να λέμε ότι στο Android το Skype σερνεται είναι μία περα για πέρα λανθασμενη γενίκευση .&-

 

Σε κάποιες συσκευες του Android πράγματι σέρνεται από όσα διαβαζω,αλλά θα το απαντήσω από κάτω αυτό.

 

Οσο για το κόστος,δεν ξερω πού είδες εσύ τα 700 του Note II,αλλά το Note II κάνει 430 ευρώ ;). Αν το πας σε παροχους,πράγματι το έχουν στα 700 ευρώ ,αλλά κανείς δε σε υποχρεωνει να το αγοράσεις από εκεί.Ασε που παίζουν και επιδοτησεις (αν και πράγματι χαμηλότερες από το παρελθόν). Τα δε Χριστούγεννα, το Note II έκανε 450 ευρω σε Γερμανο και Πλαίσιο (550 cash και 100 ευρώ cashback από Samsung Hellas ,πήγαινες στα 450 από τις δύο αυτες μεγάλες αλυσίδες και αντίστοιχα είχε το Public νομίζω). Οπότε το να λες για 700 ευρώ για το Note II είναι πέρα για πέρα λάθος .&-

 

 

 

Αν εννοεις mid range το HTC One X και το Asus Padfone 2, τοτε εχεις δικιο. Διαφορετικα, τσεκαρε τις απαντησεις εδω και 3 σελιδες :)

 

Το Skype ειναι οπως ειπε ενας φιλος απο πανω ισως το πιο βαρυ προγραμμα στο android. Και απο παιχνιδια λιγα το τρωνε, μεγαλη η κοντρα με το real engine 3 (το οποιο φανταζομαι στο note 2 παιζει οπως στους υπολοιπους ο dialer)

 

Το HTC One X έχει παρουσιαστεί το Φεβρουαριο του ... 2012 :lol:. Ηταν η flagship της HTC για ... μερικους μήνες :p (πριν το Χ+),αλλά είναι πολύ πίσω από το HTC One. Το One X δεν ειναι state of the art για κανένα λόγο. State of the art flagships είναι όσες Android συσκευές έχουν 4πυρηνο Cortex A15 ή Snapdragon 600/800 συν 2 GB's RAM συν πολύ δυνατή κάρτα γραφικών. To One X έχει τετραπυρηνο επεξεργαστή μεν,αλλά Α9 και φυσικα 1 GB RAM. Αυτό δεν ειναι high end πλέον ;) . Με 4πυρηνο Α9 και 1 GB RAM είσαι στο άνω άκρο του mid-range,ναι (πάντα συγκρίνεις με flagships).

 

Οσο για το Padfone 2, αυτό πράγματι συγκαταλέγεται στα high-end και μου κάνει εντύπωση αν πιθανως δυσκολεύεται από το Skype. Θα ηθελα να δουμε περισσότερες επριπτώσεις,ώστε να καταλήξουμε αν φταίνε κάποιοι χρήστες πχ. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον υπάρχουν πολλές Android συσκευες που τρέχουν αέρα το Skype, η φράση περί συρσίματος του Skype στο Android γενικά ,ήταν

το λιγότερο άστοχη :).

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Hangouts και από εμένα. Τα υπόλοιπα πήραν πόδι. Σε κάθε update του viber και του whatsapp έριχνα ζάρι για να δω αν θα έχουν χαλάσει κάτι πάλι με τα wakelocks και η συσκευή θα χαλάει την μπαταρία σε 1 ημέρα. Σε iOS που εξ' ορισμού δεν μπορούν τα τρέξουν στο παρασκήνιο σώζεται αρκετά η κατάσταση, αλλά σε android έχω βαρεθεί να ψάχνομαι ποιος φταίει με την μπαταρία κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

to gtalk ήταν πολύ βολικό για μένα,μέχρι που αναβαθμίστηκε σε hangout.το δοκίμασα αλλά δεν μου έκανε με τίποτα.καταρχήν,δεν είχα την αμεσότητα να γνωρίζω ποια επαφή είναι online,το κυριότερο μειονέκτημα για μένα.χώθηκε στην μέση και το google+ και έδεσε το γλυκό με τις αχρείαστες εφαρμογές.οπότε έσβησα το hangout και ξαναπήγα στο παραδοσιακό gtalk και όλα είναι καλά πάλι.χρησιμοποιώ και το skype επίσης,χωρίς να κατανωλώνει μπαταρία σε υπερβολικό βαθμό.είναι όμως λίγο βαρύ όπως αναφέρεται και από πολλούς.το viber είναι 3ο στην σειρά,γιατί δεν έχουν οι περισσότεροι και δεν το ψάχνω γενικά.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτή γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
KT23
Link to comment
Share on other sites

Whatsapp κυρίως και hangouts δευτερευόντως γιατί αυτά χρησιμοποιούν οι επαφές μου.

Προσωπικά προτιμώ το hangouts πάντως διότι το χρησιμοποιείς και στο κινητό και στο ταμπλετ και στο pc.

Το whatsapp με χαλάει γιατί ειναι συνδεδεμένο αποκλειστικά με το κινητο σου καθώς κι επειδή δεν έχει φωνητική κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ και viber και whats app με διαφορετικές επαφές και μου αρέσουν και τα δύο.

Θα ήθελα το whats app να έχει φωνητικές κλήσεις και το viber ηχητικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry messenger (bbm) κατά 99% μιας και οι περισσότεροι γύρω μου εχουν bb. Ευτυχώς σε λίγο καιρό το bbm θα είναι και για τις υπόλοιπες πλατφόρμες.

Σαφώς καλύτερο απ το viber που το χρησιμοποιώ ελάχιστα.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Ενα-ένα,γιατί τα μπέρδεψες όλα μαζί. Ο navi55 σημείωσε ότι στο Android το Skype σέρνεται κι εγώ του απάντησα ότι υπάρχουν συσκευές του Android που κάτι τέτοιο δε συμβαινει . Δε συμβαίνει ούτε στο Note II το δικό μου,ούτε στο xperia mini pro του cmvr,ούτε στο HTC Desire του epivitor3 , ούτε (φανταζομαι) στος εκατομμυρια κατόχους Galaxy S IV, Xperia Z/ZL,HTC One,LG Optimus G Pro, Oppo Find 5 κτλ. Αρα,το να λέμε ότι στο Android το Skype σερνεται είναι μία περα για πέρα λανθασμενη γενίκευση .&-

 

Σε κάποιες συσκευες του Android πράγματι σέρνεται από όσα διαβαζω,αλλά θα το απαντήσω από κάτω αυτό.

 

Οσο για το κόστος,δεν ξερω πού είδες εσύ τα 700 του Note II,αλλά το Note II κάνει 430 ευρώ ;). Αν το πας σε παροχους,πράγματι το έχουν στα 700 ευρώ ,αλλά κανείς δε σε υποχρεωνει να το αγοράσεις από εκεί.Ασε που παίζουν και επιδοτησεις (αν και πράγματι χαμηλότερες από το παρελθόν). Τα δε Χριστούγεννα, το Note II έκανε 450 ευρω σε Γερμανο και Πλαίσιο (550 cash και 100 ευρώ cashback από Samsung Hellas ,πήγαινες στα 450 από τις δύο αυτες μεγάλες αλυσίδες και αντίστοιχα είχε το Public νομίζω). Οπότε το να λες για 700 ευρώ για το Note II είναι πέρα για πέρα λάθος .&-

 

 

 

 

 

Το HTC One X έχει παρουσιαστεί το Φεβρουαριο του ... 2012 :lol:. Ηταν η flagship της HTC για ... μερικους μήνες :p (πριν το Χ+),αλλά είναι πολύ πίσω από το HTC One. Το One X δεν ειναι state of the art για κανένα λόγο. State of the art flagships είναι όσες Android συσκευές έχουν 4πυρηνο Cortex A15 ή Snapdragon 600/800 συν 2 GB's RAM συν πολύ δυνατή κάρτα γραφικών. To One X έχει τετραπυρηνο επεξεργαστή μεν,αλλά Α9 και φυσικα 1 GB RAM. Αυτό δεν ειναι high end πλέον ;) . Με 4πυρηνο Α9 και 1 GB RAM είσαι στο άνω άκρο του mid-range,ναι (πάντα συγκρίνεις με flagships).

 

Οσο για το Padfone 2, αυτό πράγματι συγκαταλέγεται στα high-end και μου κάνει εντύπωση αν πιθανως δυσκολεύεται από το Skype. Θα ηθελα να δουμε περισσότερες επριπτώσεις,ώστε να καταλήξουμε αν φταίνε κάποιοι χρήστες πχ. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον υπάρχουν πολλές Android συσκευες που τρέχουν αέρα το Skype, η φράση περί συρσίματος του Skype στο Android γενικά ,ήταν

το λιγότερο άστοχη :).

 

Σορρυ που θα σε κατεβάσω από το συννεφάκι σου, αλλά το note 2 απέχει ελάχιστα σε επιδόσεις από το one x. Όσο για τις mid range klpklp θεωρίες σου ακόμα να μου εξηγήσεις πως 1) τρέχει το real engine 3 νεράκι ενώ το ελαφρύ Skype κολλάει το συμπαν

2) 2 φίλοι μου κάτοχοι note 2 να αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα (yeap, αλλά όταν κάνουμε review το ψάχνουμε λίγο παραπάνω εδώ στο myphone.gr).

 

Ah, ah btw Android δεν είναι οι 5 συσκευές που απαριθμεις αλλά οι υπόλοιπες.. Εκατοντάδες.. Σοκ ε;;;

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα σε κατεβάσω από το συννεφάκι σου, αλλά το note 2 απέχει ελάχιστα σε επιδόσεις από το one x.

 

Η διαφορά στη RAM είναι συντριπτική (1GB με 2 GB's).

 

Όσο για τις mid range klpklp θεωρίες σου ακόμα να μου εξηγήσεις πως 1) τρέχει το real engine 3 νεράκι ενώ το ελαφρύ Skype κολλάει το συμπαν

 

Δεν εχω ιδέα για το Real Engine 3 γιατί δεν το έχω εγκαταστησει ,ενώ δεν ηξερα καν οτι υπήρχε πριν να το αναφέρεις. Ασε που λέω οτι το Skype μια χαρά τρέχει.Διόλου απίθανο να τρέχει μια χαρά και το εν λόγω παιχνίδι.

 

2) 2 φίλοι μου κάτοχοι note 2 να αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα (yeap, αλλά όταν κάνουμε review το ψάχνουμε λίγο παραπάνω εδώ στο myphone.gr).

 

Yeap,κάτι λάθος κάνουν ;). Ας απαντήσουν από κάτω οι κάτοχοι Note II αν σέρνεται το Skype. Αν κάνουν κάτι λάθος οι φίλοι σου,δε φταίει ούτε το κινητό ούτε το λειτουργικο σύστημα.Λυπάμαι.

 

Ah, ah btw Android δεν είναι οι 5 συσκευές που απαριθμεις αλλά οι υπόλοιπες.. Εκατοντάδες.. Σοκ ε;;;

 

Εφερα ως παραδειγμα κάποιες συσκευές,δεν είπα ότι ντε και καλά εξαντλείται εκεί το πράγμα. Επίσης,είπα ότι σε flagships το Skype παίζει απροβληματιστα.Καθε εταιρεία έχει μία flagship (εξαιρείται η LG :lol:),άρα προφανώς θα είναι λίγες οι αναφερόμενες συσκευες.

 

Τέλος,το σημαντικοτερο όλων είναι ότι ηδη εχουμε βρεθει 3 μέλη σε αυτό το τοπικ που έχουμε Android συσκευη και το Skype τρέχει σα γαργαρο νερακι,αρα εξ ορισμού το "στο Android το Skype σέρνεται" είναι 100% λάθος.

 

Οτι μπορεί να υπάρχουν low range & mid range συσκευες που να μπουκώνουν από το Skype ή ότι το Skype μπορεί να είναι πιο βαρύ από το Viber και κυριως από το Whatsapp είναι άλλες συζητησεις.

Edited by voithostyrempora

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια κληση μεσω viper σε αυτον που εγραψε την παρακατω κριτικη,στο αρχικο post, για το viper :

"Η ποιότητα κλήσης μεταξύ των χρηστών κυμαίνεται σε μέτρια επίπεδα" :confused:

Eκτος και το δοκιμασε,αν το δοκιμασε,στο ιδιο router,πραγμα βεβαια που στην καθημερινοτητα αποκλειετε.....

Εκπληκτικη ακουστικη και ομιλια,απλα.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...