Jump to content

[S4] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)


Superuser
 Κοινοποίηση

battery s4  

  1. 1. battery s4

    • 1
      0
    • 2
      0
    • 3
      0
    • 4
      0


Recommended Posts

 

Να σου κανω μια ερωτηση σχετικα με την μπαταρια NPJ (3500mAmb)?Με τι φορτιστη την φορτιζεις?Θα εχει καποιο προβλημα αμα χρησιμοποιω τον "μαμισιο"?

 

Όχι κανένα πρόβλημα. Εγώ για να καταλάβεις τη φορτίζω με 3 διαφορετικούς φορτιστές. Τον μαμίσιο στο σπίτι, αυτοκινήτου και ασύρματη φόρτιση στη δουλειά. Με όλους κομπλέ (αλλάζει ο χρόνος πλήρους φόρτισης προφανώς όμως ανάλογα με το πόσα Amper είναι ο φορτιστής).

 

Την παράγγειλα και εγώ μόνο που έχει περάσει 1 μήνας και ακόμα να την παραλάβω (1-9 Απριλίου έλεγε ο πωλητής).

Αγαπητέ super_f μήπως θυμάσαι πόσο διάστημα έκανε να έρθει ?

Μήπως έρχεται με κανό από την Αυστραλία ? :-) :-)

 

Τι να σου πω φίλε. Εγώ την είχα παραγγείλει απευθείας από το site της MPJ και όχι από eBay. Αν θυμάμαι καλά το 20ήμερο το είχε φάει. Αν την πήρες από eBay κάνε Open Case για refund ή resend. Τα λεφτά σου δεν θα τα χάσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι κανένα πρόβλημα. Εγώ για να καταλάβεις τη φορτίζω με 3 διαφορετικούς φορτιστές. Τον μαμίσιο στο σπίτι, αυτοκινήτου και ασύρματη φόρτιση στη δουλειά. Με όλους κομπλέ (αλλάζει ο χρόνος πλήρους φόρτισης προφανώς όμως ανάλογα με το πόσα Amper είναι ο φορτιστής).

 

 

 

Τι να σου πω φίλε. Εγώ την είχα παραγγείλει απευθείας από το site της MPJ και όχι από eBay. Αν θυμάμαι καλά το 20ήμερο το είχε φάει. Αν την πήρες από eBay κάνε Open Case για refund ή resend. Τα λεφτά σου δεν θα τα χάσεις πάντως.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα κάνω υπομονή λίγο ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα κάνω υπομονή λίγο ακόμα

 

Καλό θα ήταν να στείλεις ένα μήνυμα στον πωλητή μέσω του messaging panel του ebay, για να φααίνεται έστω σε περίπτωση που συμβεί κάτι και αναγκαστείς να ανοίξεις case (δές και πόσες μέρες περιθώριο έχεις να ανοίξεις case καλού-κακού)

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να στείλεις ένα μήνυμα στον πωλητή μέσω του messaging panel του ebay, για να φααίνεται έστω σε περίπτωση που συμβεί κάτι και αναγκαστείς να ανοίξεις case (δές και πόσες μέρες περιθώριο έχεις να ανοίξεις case καλού-κακού)

 

Ναι το έκανα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=291398876501&category=20357&pm=1&ds=0&t=1429733797893 Αποψη για αυτου του ειδους μπαταριες μεγαλυτερων mah?? Αν υπαρχει κ προσωπικη εμπειρια!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=291398876501&category=20357&pm=1&ds=0&t=1429733797893 Αποψη για αυτου του ειδους μπαταριες μεγαλυτερων mah?? Αν υπαρχει κ προσωπικη εμπειρια!

 

Μακρυά!!! Γενικά ότι βλέπεις σε golden battery άλλαζε πεζοδρόμιο! Στο S4 δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω από αντίστοιχες όταν είχα το S2 (γι αυτό και δεν ξαναπήρα ποτέ...). Αν θες κάτι μεγαλύτερο σε μπαταρία πάνε για MPJ (3500mAh) ή zerolemon (3000mAh). Για την MPJ μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία ότι είναι σκυλί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ημουν σχεδον σιγουρος απλα ηθελα και την δικη σας αποψη. Οσον αφορα τις 2 επιλογες που μου εθεσες, εγω αν ειδες εχω το κ zoom, υπαρχει πιθανοτητα να βρω για την συγκεκριμενη συσκευη τπτ ή γνωριζεις μονο για το 4αρι???

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ημουν σχεδον σιγουρος απλα ηθελα και την δικη σας αποψη. Οσον αφορα τις 2 επιλογες που μου εθεσες, εγω αν ειδες εχω το κ zoom, υπαρχει πιθανοτητα να βρω για την συγκεκριμενη συσκευη τπτ ή γνωριζεις μονο για το 4αρι???

 

Για το K Zoom δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα από αυτές τις δύο. Η MPJ έχει για το S4 Zoom αλλά προφανώς θα είναι άλλες διαστάσεις. Γιατί δεν ρωτάς στο θέμα του S5 μήπως ξέρει κανένας συμφορουμίτης εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά!!! Γενικά ότι βλέπεις σε golden battery άλλαζε πεζοδρόμιο! Στο S4 δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω από αντίστοιχες όταν είχα το S2 (γι αυτό και δεν ξαναπήρα ποτέ...). Αν θες κάτι μεγαλύτερο σε μπαταρία πάνε για MPJ (3500mAh) ή zerolemon (3000mAh). Για την MPJ μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία ότι είναι σκυλί.

 

Τελικά σήμερα επιτέλους την παρέλαβα και εγώ μετά από ενάμιση μήνα περίπου..

MPJ (3500mAh)

Συσκευασία μέτρια. Anyway, ας μας βγει καλή και ξεχνάμε αναμονή και συσκευασία :-)

2 Ερωτήσεις:

1) Την έβαλα στον εξωτερικό φορτιστή της Samsung για φόρτιση αλλά ζορίστηκε λίγο για να μπει.. Είναι φυσιολογικό αυτό?

2)Πόση ώρα να την αφήσω στην φόρτιση την πρώτη φορά και τις επόμενες 2-3 ? Μιλάμε πάντα για το λευκό εξωτερικό φορτιστάκι της Samsung.

Συγγνώμη αν φαίνονται χαζές ερωτήσεις αλλά πρώτη μου φορά βάζω διαφορετική μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , προτεινετε μου εναν καλο και φτηνω glass screen protector, μια ματια που εριξα μπερδευτικα, υπαρχουν πολλοι και με μεγαλες διαφορες στις τιμες :cry:
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει ενας ταχυφορτιστης πρεπει να το υποστηριζει και η μπαταρια που θα εχεις στο κινητο σου ή οχι?

 

Οταν λεω ταχυφορτιστης εννοω να μπορει να φορτισει τη μπαταρια σε μιση ωρα νομιζω πρεπει να ειναι.

 

Εγω προσωπικα εχω βαλει αυτη τη μπαταρια στο κινητο μου. Θα εχω καποιο προβλημα με τον οποιο ταχυφορτιστη?

 

Αν καποιος γνωριζει απο προσωπικη πειρα σας παρακαλω πολυ ας μου απαντησει.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει φορτιστης που να φορτισει σε μιση ωρα το κινητο σου.

Γενικα δεν νομιζω οτι υπαρχει ταχυφορτιστης.

Υπαρχουν φορτιστες-καλωδια που δινουν 2Α καταλληλα για το s4, οπου φορτιζουν το κινητο σε 1:30 ωρα.

Τετοιος φορτιστης ειναι αυτος που ειναι στην συσκευασια.

Και 5Α φορτιστη να βαλεις, παλι με 2Α (1,8Α για την ακριβεια) θα τραβαει το κινητο μας.

 

Παράδειγμα, ο φορτιστης του s2 δίνει 700ma.

Δοκιμασα να του βαλω τον φορτιστη 2Α μηπως φορτισει πιο γρηγορα, αλλα και πάλι το τηλεφωνο φόρτιζε στα 0,7Α.

 

Το κύκλωμα φόρτισης του κινητου είναι υπευθυνο για τα πόσα amber θα πανε στην μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Μα βαση αυτο το λινκ που ειναι στην επισημη samsung αμερικης λεει οτι φορτιζει την μπαταρια σε μια ωρα.

 

Γι' αυτο και ρωτησα αν πρεπει το κινητο να εχει και ειδικη μπαταρια κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει 1 ωρα.

Λεει οτι απο 0-50% το κανει σε 30 λεπτα.

Επισης αναφερει οτι ο φορτιστης ειναι απλα 2Α, αλλα το note4 προσφερει το fast charging feature, το οποιο αφορα αποκλειστικα το note4.

Σε οποια αλλη συσκευη παραμενει απλα ενας 2Α φορτιστης.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου φορτιζει τη μιση μπαταρια σε 30 λεπτα λογικα για ολοκληρη την μπαταρια θα θελει μια ωρα ετσι δεν ειναι?

 

Οποτε το s4 δεν εχει την δυνατοτητα να φορτισει την μπαραρια ποιο γρηγορα απ' οτι κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ετσι.

Αλλιως η διαφημιση θα ελεγε φορτιζει σε 1 ωρα.

Επελεξε να πει 0-50% σε 30 λεπτα γιατι ειναι πιο πιασαρικο.

Η φορτιση παντα αργει οταν πλησιαζει το 100%

 

Δοκιμασε το και στο δικο μας κινητο με τον original φορτιστη-καλωδιο.

Στο μισαωρο θα σου δειξει 40%-50%.

Μετα θα χρειστει καμια ωρα περιπου

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει διαφορά αν φορτίζεις με το κινητό ανοιχτό ή κλειστό. Με το κινητό ανοιχτό έχω παρατηρήσει ότι φορτίζει πιο γρήγορα αλλά και αδειάζει πιο γρήγορα αντίστοιχα. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Κουλο μου ακουγεται αυτο.

Θα περιμενα να φορτιζει ποιο γρηγορα οταν ειναι κλειστο το κινητο παρα οταν ειναι ανοιχτο.

 

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρήσει αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα η γρήγορη φόρτιση μιας μπαταρίας μόνο κακό της κάνει και ποτέ καλό.Εαν υπάρχει ανάγκη για γρήγορη φόρτιση, υπάρχει και η λύση της 2ης μπαταρίας που τη φορτίζεις εκτός κινητού.

Εγώ όλα τα χρόνια, πάντα έχω μια 2η μπαταρία την οποία φορτίζω με τα προτεινόμενα mA σε εξωτερικό φορτιστή και ποτέ δεν χρησιμοποιώ ταχυφορτιστές.

Βάζεις τη 2η μπαταρία στο κινητό και την άλλη την αφήνεις στο σπίτι να φορτίζει χωρίς βιασύνες.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα προσωπικα το να αλλαζεις καθε τρεις και λιγο μπαταρια μονο καλο δεν ειναι γιατι θα πρεπει συνεχεια να ανοιγωκλεινεις το πισω καπακι του κινητου κατι που δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο.

 

Προτειμω να σκιζω την μπαταρια στις φορτισεις και αν χρειαστει να αλλαξω μια στο τοσο μπαταρια παρα αυτο που κανεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τόσα χρόνια ποτέ δεν είχα θέμα με κανένα καπάκι από τα 4 κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου.Οτι τον βολεύει όμως τον καθένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Κουλο μου ακουγεται αυτο.

Θα περιμενα να φορτιζει ποιο γρηγορα οταν ειναι κλειστο το κινητο παρα οταν ειναι ανοιχτο.

 

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω παρατηρήσει αυτο που λες.

 

Παρατήρησέ το μια βδομάδα. Δεν μιλάμε για τεράστια διαφορά, απλώς έχω αυτή την αίσθηση.

Γενικότερα η γρήγορη φόρτιση μιας μπαταρίας μόνο κακό της κάνει και ποτέ καλό.Εαν υπάρχει ανάγκη για γρήγορη φόρτιση, υπάρχει και η λύση της 2ης μπαταρίας που τη φορτίζεις εκτός κινητού.

Εγώ όλα τα χρόνια, πάντα έχω μια 2η μπαταρία την οποία φορτίζω με τα προτεινόμενα mA σε εξωτερικό φορτιστή και ποτέ δεν χρησιμοποιώ ταχυφορτιστές.

Βάζεις τη 2η μπαταρία στο κινητό και την άλλη την αφήνεις στο σπίτι να φορτίζει χωρίς βιασύνες.

 

Συμφωνώ απόλυτα στην πρακτική της δεύτερης μπαταρίας. Και γω αυτό κάνω όχι μόνο τώρα αλλά από το S2. Έχω την μανίσια, μια zerolemon και μια MPJ. Φοράω την MPJ και έχω τις άλλες καβάτζα με εξωτερικό φορτιστή. Τόσα χρόνια με αυτό το σύστημα δεν χρειάστηκε να τρέξω να βρω μπρίζα ούτε μια φορά!

 

Διαφωνώ όμως κάθετα για τη γρήγορη φόρτιση. Η γρήγορη φόρτιση έχει να κάνει με την ένταση του ρεύματος (δηλαδή τα Amper). Ο ταχυφορτιστής δεν είναι τίποτα παραπάνω από έναν κοινό φορτιστή που δίνει όμως περισσότερα Amper. Είτε τη φορτίσεις με φορτιστή 2 Amper (όπως ο μανίσιος) είτε με 1 Amper είτε με 0.5 δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά για την μπαταρία. Αυτό που έχει σημασία είναι η τάση (δηλαδή τα Volt) της μπαταρίας και του φορτιστή. Αυτός είναι γενικά ένα από τους μύθους που κυκλοφορούν για τις μπαταρίες όπως είναι και το οτι πρέπει να την αφήνεις να ξεφορτίσει τελείως κλπ κλπ!

 

Για εμενα προσωπικα το να αλλαζεις καθε τρεις και λιγο μπαταρια μονο καλο δεν ειναι γιατι θα πρεπει συνεχεια να ανοιγωκλεινεις το πισω καπακι του κινητου κατι που δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο.

 

Προτειμω να σκιζω την μπαταρια στις φορτισεις και αν χρειαστει να αλλαξω μια στο τοσο μπαταρια παρα αυτο που κανεις εσυ.

 

Κοίτα το να ανοιγκλείνεις το καπάκι κάθε τρεις και λίγο όντως δεν είναι πολύ βολικό, αλλά στο φινάλε φινάλε πόσες φορές θα χρειαστεί να το κάνεις μέσα στη μέρα? Εγώ σου λέω μία ή το πολύ 2 σε extreme κατάσταση αν έχεις αντικαταστήσει το PlayStation με το κινητό και παίζεις όλα τα παιχνίδια εκεί! Καλύτερα να ανοίγεις το καπάκι μια φορά τη μέρα παρά να φουσκώνει η μπαταρία και να τρέχεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω καποια μικροχτυπηματακια γυρω γυρω στο bazel τα οποια θελω να κρυψω με την Spigen SGP Neo Hybrid Case for Samsung Galaxy S4 - Silver.

Εχει καποιος υποψη του αν μπορω να την βρω αμεσα απο Ελλαδα η εστω καποιο αξιολογο link για αγορα απο εξω;

Ευχαριστω!!!

 

ΥΓ. Δεκτη οποιαδηποτε αλλη προταση για αξιολογη θηκη τετοιου τυπου ομως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω καποια μικροχτυπηματακια γυρω γυρω στο bazel τα οποια θελω να κρυψω με την Spigen SGP Neo Hybrid Case for Samsung Galaxy S4 - Silver.

Εχει καποιος υποψη του αν μπορω να την βρω αμεσα απο Ελλαδα η εστω καποιο αξιολογο link για αγορα απο εξω;

Ευχαριστω!!!

 

ΥΓ. Δεκτη οποιαδηποτε αλλη προταση για αξιολογη θηκη τετοιου τυπου ομως.

 

Εχω αυτήν εδώ και σου λέω με σιγουριά οτι καλύπτει 100% όλο το bezel! Ειναι κορυφαίας ποιότητας και heavy duty.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...