Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

νταξει παιδες ολα καλα..ξαναδοκιμασα να περασω το firmware απο odin και τωρα τα καταφερα..τι διαφορετικο εκανα?? εκλεισα τον mozilla(καπου ειχα διαβασει καλο ειναι ολα τα προγραμματα να ειναι κλειστα,και το antivirus) και αλλαξα θυρα usb..πφφφφ..τεσπα..ευχαριστω... Edited by Guest 26
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά το update σε Αndroid 5 έχει σταματήσει το notification που δείχνει τον αριθμό των αναπάντητων κλήσεων πάνω στο εικονίδιο της κλήσης (τον touchwiz launcher). Επίσης στις συντομε'υσεις του powerbutton λείπει η επιλογή για τα δεδομένα κινητού. Ξέρει κανείς κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω 2 θέματα μια και θα ήθελα την βοήθεια σας.

1. Έκανα αναβάθμιση στην 5αρα και είχα κάποια μικρά θέματα μια όπως επανεκκινησεις όταν ημουν με 3g. Το κινητό μια έδειχνε πως είχε 20% και ξαφνικά έκλεινε. Άλλες φορές έδειχνε 20% και ξαφνικά μετά από 30 λεπτά έδειχνε 30% ... περίεργα πράγματα. ... Τελικά αποφάσισα να κάνω wipe κτλ αλλά τελικά ακόμα και τώρα το ίδιο συμβαίνει. Καμιά ιδέα? Να αγοράσω νέα μπαταρία και αν ποια? Φούσκωμα τα και τέτοια δεν έχει. ...

2 . Είχα διαβάσει πως με Google edition το πιο βασικό που χάνεις είναι η κάμερα αλλά κάπου είχα δει πως τελικά μπορείς να δουλέψει. Υπάρχει του άλλο? Μιας και λέω να την βάλω για αλλαγή? Κάνα link με οδηγίες?

Ευχαριστώ

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Xposed Framework και την Lollipop? Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση (2.7 experimental1) αλλά στην ενεργοποίηση λέει "Το Xposed δεν είναι συμβατό με την έκδοση 21 του Android SDK ή την αρχιτεκτονική (armeabi-v7a) του επεξεργαστή σας"

 

Δεν έχει βγει ακόμα για την Lollipop για τις TouchWiz ή κάνω κάτι εγώ λάθος?

Να σημειώσω ότι φοράω την ελληνική EUR και είμαι κανονικά rooted.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω 2 θέματα μια και θα ήθελα την βοήθεια σας.

1. Έκανα αναβάθμιση στην 5αρα και είχα κάποια μικρά θέματα μια όπως επανεκκινησεις όταν ημουν με 3g. Το κινητό μια έδειχνε πως είχε 20% και ξαφνικά έκλεινε. Άλλες φορές έδειχνε 20% και ξαφνικά μετά από 30 λεπτά έδειχνε 30% ... περίεργα πράγματα. ... Τελικά αποφάσισα να κάνω wipe κτλ αλλά τελικά ακόμα και τώρα το ίδιο συμβαίνει. Καμιά ιδέα? Να αγοράσω νέα μπαταρία και αν ποια? Φούσκωμα τα και τέτοια δεν έχει. ...

2 . Είχα διαβάσει πως με Google edition το πιο βασικό που χάνεις είναι η κάμερα αλλά κάπου είχα δει πως τελικά μπορείς να δουλέψει. Υπάρχει του άλλο? Μιας και λέω να την βάλω για αλλαγή? Κάνα link με οδηγίες?

Ευχαριστώ

1. Πιστεύω πως χρειάζεται αλλαγή η μπαταρία σου. Σιγά σιγά θα αρχίσει να σου δημιουργεί πρόβλημα και θα γίνει πιο συχνό το φαινόμενο. Αν σου κάνει βέβαια τέτοιες επανεκκινήσεις ακόμα και όταν η μπαταρία βρίσκεται σε υψηλό ποσοστό τότε μάλλον δεν οφείλεται στη μπαταρία και χρειάζεται service. Εκτός από τα βασικά wipe, να προχωρήσεις και σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (Προσοχή, θα σου σβήσει δεδομένα όπως επαφές, μηνύματα κλπ, πάρε backup).

2. Μπορείς να ψάξεις στο xda στην ενότητα της συσκευής σου.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Xposed Framework και την Lollipop? Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση (2.7 experimental1) αλλά στην ενεργοποίηση λέει "Το Xposed δεν είναι συμβατό με την έκδοση 21 του Android SDK ή την αρχιτεκτονική (armeabi-v7a) του επεξεργαστή σας"

 

Δεν έχει βγει ακόμα για την Lollipop για τις TouchWiz ή κάνω κάτι εγώ λάθος?

Να σημειώσω ότι φοράω την ελληνική EUR και είμαι κανονικά rooted.

 

Το γράφει και στο xda με κόκκινα γράμματα πως δεν είναι συμβατό το Xposed Framework ακόμα με καμιά TouchWiz based Rom σε lollipop.

Οπότε απλά υπομονή δυστυχώς..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Απλά προερχόμενος από kit kat προσπάθησα να την περάσω χωρίς να φλασαρω μέσω Odin τον αντίστοιχο bootloader και modem και δε μου δούλευε το WiFi με stock kernel. Στους custom δούλευε αλλά εγώ ήθελα τον stock. Οπότε απαραιτήτως φλασαρε bootloader και modem μέσω Odin πριν εγκαταστησεις τη Rom. Είναι άλλο για την 50+(ευρωπαϊκή) και άλλο για την 51. Δες τους κωδικούς των Rom και εγκατέστησε Πριν το ανάλογο modem και bootloader.

 

Κάποιο link για τον bootloader και modem που έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

XXUHOB8

GSM modem only

I9505XXUHOB8_MODEM

Wifi fix/NON-HLOS

I9505_XXUHOB8_WiFi_FIX

Combined package - both modems in one flashable file.

GSM_Modem_XXUHOB8_and_LTE_Modem_XXUHOB8

Bootloader

BL_I9505XXUHOB8_user_low_ship_MULTI_CERT

 

Από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=50965837&postcount=2627

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά είναι για την goldeneye 50 +

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα με το S4. Το είχα αναβαθμίσει σε CM12 και έπαιζα μια χαρούλα. Μια ώραία πρωία όμως διαπιστώνω ότι δεν έχω σήμα και δεν φταίει το σημείο που είμαι. Μιλάω με Voda και κάνουν επανενεργοποίηση σήματος και πάλι τίποτα. Διαπιστώνω λοιπόν ότι το IMEI και το baseband είναι Uknown. Βρίσκω ένα παλιό backup του EFS folder (copy του folder) αλλά δεν καταφέρνω να το κάνω restore (τσεκαρα στο folder και το nv_data αρχείο δεν υπάρχει) και το πάω σε service (όχι official samsung) και μου λένε ότι είναι hardware το πρόβλημα και θέλει αλλαγή μητρικής?

 

Παίζει να μπορώ να το σώσω?? Έχετε ιδέα για κόστος αλλαγής μητρικής??

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :D

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

XXUHOB8

GSM modem only

I9505XXUHOB8_MODEM

Wifi fix/NON-HLOS

I9505_XXUHOB8_WiFi_FIX

Combined package - both modems in one flashable file.

GSM_Modem_XXUHOB8_and_LTE_Modem_XXUHOB8

Bootloader

BL_I9505XXUHOB8_user_low_ship_MULTI_CERT

 

Από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=50965837&postcount=2627

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά είναι για την goldeneye 50 +

 

Και ποιο από όλα αυτά φλασαρες για να μην κάνω καμιά βλακεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα με το S4. Το είχα αναβαθμίσει σε CM12 και έπαιζα μια χαρούλα. Μια ώραία πρωία όμως διαπιστώνω ότι δεν έχω σήμα και δεν φταίει το σημείο που είμαι. Μιλάω με Voda και κάνουν επανενεργοποίηση σήματος και πάλι τίποτα. Διαπιστώνω λοιπόν ότι το IMEI και το baseband είναι Uknown. Βρίσκω ένα παλιό backup του EFS folder (copy του folder) αλλά δεν καταφέρνω να το κάνω restore (τσεκαρα στο folder και το nv_data αρχείο δεν υπάρχει) και το πάω σε service (όχι official samsung) και μου λένε ότι είναι hardware το πρόβλημα και θέλει αλλαγή μητρικής?

 

Παίζει να μπορώ να το σώσω?? Έχετε ιδέα για κόστος αλλαγής μητρικής??

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :D

 

Δοκίμασες να περάσεις μία official rom να δεις αν στο επαναφέρει?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις μία official rom να δεις αν στο επαναφέρει?

 

Θα δούμε τι θα ζητήσει το service και αν είναι πολλά τα λεφτά θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω!!

 

I ll keep you posted :D

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Combined package - both modems in one flashable file.

GSM_Modem_XXUHOB8_and_LTE_Modem_XXUHOB8

Bootloader

BL_I9505XXUHOB8_user_low_ship_MULTI_CERT

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

 

θελω να μου προτεινετε να βαλω καποια rom. εχω μεινει στην echo με 4.4.2 ακομα. μου ειχε αρεσει πολυ. αλλα τη βαρεθηκα.

θελω να λειτουργει η εφαρμογη greenify. γιατι καπου διαβασα οτι σε καποια νεα rom δε λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Με την ενημερωση λογισμικου σε 5.0.1 εχω προβλημα με το σημα gps ολο χανεται...μπορει καποιος να βοηθησει???σας ευχαριστω...δεν ειμαι ρουτ...
Link to comment
Share on other sites

Με την ενημερωση λογισμικου σε 5.0.1 εχω προβλημα με το σημα gps ολο χανεται...μπορει καποιος να βοηθησει???σας ευχαριστω...δεν ειμαι ρουτ...

Κανε εκκαθάριση δεδομένων στις εφαρμογές που χρησιμοποιείς με το gps και μια επανεκκίνηση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Κανε εκκαθάριση δεδομένων στις εφαρμογές που χρησιμοποιείς με το gps και μια επανεκκίνηση της συσκευής.

 

Το εκανα αλλα δεν ειδα βελτιωση...χρησιμοποιουσα τους χαρτες και τωρα με την αναβαθμιση ολο το ιδιο χαθηκε το σημα gps...

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα δεν ειδα βελτιωση...χρησιμοποιουσα τους χαρτες και τωρα με την αναβαθμιση ολο το ιδιο χαθηκε το σημα gps...

Η επόμενη κίνηση σου πλέον, είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πάρε backup τα αρχεία που θέλεις γιατί θα διαγραφούν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

 

θελω να μου προτεινετε να βαλω καποια rom. εχω μεινει στην echo με 4.4.2 ακομα. μου ειχε αρεσει πολυ. αλλα τη βαρεθηκα.

θελω να λειτουργει η εφαρμογη greenify. γιατι καπου διαβασα οτι σε καποια νεα rom δε λειτουργει.

 

θα μου προτεινει καποιος καποια rom?

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη κίνηση σου πλέον, είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πάρε backup τα αρχεία που θέλεις γιατί θα διαγραφούν τα πάντα.

 

Το εκανα καπου αργει αλλα δουλευει...Θα το δοκιμασω και στην πορεια....Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εχω την echoe 4.4.2 αλλα τη βαρεθηκα. θελω κατι καινουριο....

 

5 μερες ρωταω να μου προτεινετε καποια καινουρια ρομ που δοκιμασατε και δεν περνω απαντηση.

 

ολοι εισαστε με την οφισιαλ να φανταστω. :X

Link to comment
Share on other sites

5 μερες ρωταω να μου προτεινετε καποια καινουρια ρομ που δοκιμασατε και δεν περνω απαντηση.

 

ολοι εισαστε με την οφισιαλ να φανταστω. :X

 

Εγώ φίλε μου συνεχίζω με echoe 49 lollipop 5.0.1.

Το xposed δεν δουλεύει ακόμη σε lollipop

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...