Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Μπορείτε να δοκιμάσετε και την echoe rom.

Είναι βασισμένη στο τελευταίο official firmware 5.0.1 με το νεώτερο changelist 5401404

 

http://www.sammobile.com/firmwares/download/53013/I9505VJUHOG1_I9505TFGHOG1_CHT/

 

Την έχω περασμένη στο κινητό τις γυναίκας μου και δουλεύουν όλα μια χαρά. ( δεν μου έχει γκρινιαξει καθόλου ).

Εγώ στο s4 i9505 μεχρι να το δώσω στη γυναίκα μου τον ακολουθώ πολύ καιρό και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Η rom έχει δικό της site

 

http://www.echoerom.com/thread/1-update-14-august-2015-s4-i9505-rom-5-0-1-og1-echoe-rom-v52-echoepop12/?pageNo=1

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα σήμερα την miui v7 για το i9505 απο το xda.εχει πολύ καλή αυτονομία και είναι πολύ σφαιράτη.Αν και θέλει μια μικρή προσπάθεια να έρθει στα μέτρα μας αξίζει μια δοκιμή

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

υπάρχει κάποια εφαρμογή ή δεν ξέρω εγώ τί , που να μπορεί το s4 να έχει λογισμικό windows ή ios?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

υπάρχει κάποια εφαρμογή ή δεν ξέρω εγώ τί , που να μπορεί το s4 να έχει λογισμικό windows ή ios?

Όχι, μόνο με launchers απ'το Play Store μπορείς να δημιουργήσεις το γραφικό περιβάλλον.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς όμως να περάσεις άλλο λογισμικό εκτός από android.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη άν όλα αυτά έχουν απαντηθεί μέσα στο thread, αλλά πασχίζω από το ΣΚ να αποκτήσω άποψη για τα βήματα που χρειάζονται και έχω χαθεί...

 

1. Έχω το S4 i9505 με μαμίσια KitKat GNG8. One-click-root χωρίς να γράψει το Knox έχει τεστάρει κανείς?

 

2. Βρήκα οδηγίες για root εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364799 . Αναφέρεται ότι χρειάζεται το Mobile ODIN για αφαίρεση του Knox. Ο προγραμματιστής δίνει δωρεάν την lite έκδοση εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899 . Κάνει για την δουλειά μας, ή όχι?

 

3. Το επόμενο βήμα, άν κατάλαβα καλά, είναι η εγκατάσταση custom recovery. Βρήκα τα σχετικά εδώ: http://galaxys4root.com/clockworkmodtwrp-recoveries/ . Ποιά προτιμάμε? ή εξαρτάται από την rom που θα βάλουμε?

 

4. Ανάλογα με την rom που θα περάσουμε, παίζει να χρειαστεί φλασάρισμα modem ή/και bootloader?

 

5. Οι φήμες λένε ότι το Lollipop σκίζει την μπαταρία σε σύγκριση με το KitKat. Ισχύει?

 

6. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια rom με 1ο κριτήριο την αυτονομία? Διάβασα καλά πράγματα για τις Goldeneye και Goldfinger. Κάποια άλλη έχετε δοκιμάσει?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

...απάντηση, κανείς...??

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Μετά την NG8 δε δουλεύει το towelroot, γι'αυτό πρέπει να αλλάξεις το kernel κτλ που λέει ο οδηγός. Ο τύπος στο βιντεάκι από πάνω προφανώς δεν έχει την NG8 αλλά μια προηγούμενη έκδοση.

 

 

 

Στο βήμα 7 σου λέει να κατεβάσεις το kernel που είχες αρχικά, δηλαδή το NG8 (υποθέτω). Δεν είναι το ίδιο με το βήμα 3 (εκεί κατεβάζεις το NF1).

 

Δουλεύει μια χαρά ο τρόπος αυτός, έτσι το έκανα κι εγώ root όταν μου το δώσανε πίσω από το service όπου αναγκαστικά μου βάλανε το καινούριο bootloader...

 

To μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να βγάλεις αμέσως όλα τα περί Knox, αλλίως θα σου κάνει επανεκκινήσεις και άλλα κουλά.

 

Από ένα terminal emulator (ή από το adb shell) γράψε:

su [enter]
pm disable com.sec.knox.seandroid

 

Παρακάτω είναι τα αρχεία που ρπέπει να σβήσεις. Μερικά δεν υπάρχουν στις τελευταίες roms, σβήνεις όμως όλα όσα βρεις.

Στο System/App

ContainerAgent.apk
KNOXAgent.apk
ContainerEventsRelayManager.apk
KLMSAgent.apk
KnoxAttestationAgent.apk
KNOXStore.apk
KNOXStub.apk
SPDClient.apk
Bridge.apk
KnoxMigrationAgent.apk
KnoxSetupWizardClient.apk
KnoxSteupWizardStub.apk
ELM Agent

 

Στο /data/data

com.sec.knox.containeragent
com.sec.knox.eventsmanager
com.sec.enterprise.knox.attestation
com.sec.knox.app.container
com.sec.knox.seandroid
com.sec.knox.store
com.samsung.klmsagent
com.samsung.knox.rcp.components
com.sec.enterprise.knox.cloudmdm.smdms
com.sec.knox.bridge
com.sec.knox.knoxsetupwizardclient
com.sec.knox.setupwizardstub

 

Και τους παρακάτω φακέλους:

/data/clipboard/knox
/system/containers
/system/etc/secure_storage/com.sec.knox.store
/knox_data
/system/etc/secure_storage/com.sec.knox.seandroid

 

Κι αυτό το αρχείο

/system/tima_measurement_info

 

Και το knox θα φύγει για τα καλά.

 

Kι ένα τελευταίο που πρέπει να γίνει για να λύσεις προβλήματα με το wifi, είναι με έναν editor να ανοίξεις το build.prop αρχείο στο /system και να αλλάξεις το

“ro.securestorage.support” από true σε false.

 

Aυτά... είναι λίγο φασαριόζικο αλλά έτσι τα κατάντησε η Samsung αν θες να έχεις root σωστά.

 

To terminal emulator τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν γινετε να περασω στο κινητό που ειναι φλασαρισμενο ,την official rom που υπάρχει όταν πάρεις το κινητό;;..γιατί τις έχω βαρεθεί όλες τις Ρομ!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν γινετε να περασω στο κινητό που ειναι φλασαρισμενο ,την official rom που υπάρχει όταν πάρεις το κινητό;;..γιατί τις έχω βαρεθεί όλες τις Ρομ!

 

Βεβαίως. Κατεβάζεις αυτήν που θέλεις από Sammobile και την περνάς με Odin σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν γινετε να περασω στο κινητό που ειναι φλασαρισμενο ,την official rom που υπάρχει όταν πάρεις το κινητό;;..γιατί τις έχω βαρεθεί όλες τις Ρομ!

Κ τι θα κερδίσεις με την official?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έβαλα να φορτίσω το τηλ. μετά από κάνα τέταρτο πάω να δω και είχε ζεσταθεί πολύ το τηλ έλιωσε το βισμα.και βρομάει καμένο το τηλ.δουλεβει κανονικά εκτός που δεν φορτίζει.το καλοδιο το πεταξα ειχε λιοσει ολο το βισμα.θελω να το πάω στην Samsung.εχω εγγύηση αν το περάσουν .ποιο παλιά μου είχαν αλλάξει πλακέτα.αλλα το έχω κάνει root με vroot knox 0x0.πως το κάνω unroot. Edited by grigoris10
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

έβαλα να φορτίσω το τηλ. μετά από κάνα τέταρτο πάω να δω και είχε ζεσταθεί πολύ το τηλ έλιωσε το βισμα.και βρομάει καμένο το τηλ.δουλεβει κανονικά εκτός που δεν φορτίζει.το καλοδιο το πεταξα ειχε λιοσει ολο το βισμα.θελω να το πάω στην Samsung.εχω εγγύηση αν το περάσουν .ποιο παλιά μου είχαν αλλάξει πλακέτα.αλλα το έχω κάνει root με vroot knox 0x0.πως το κάνω unroot.

Κακώς πέταξες το καλώδιο , έπρεπε να το πας μαζί με τη συσκευή.

Για unroot, θα πας μέσα στην εφαρμογή του su και θα το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς πέταξες το καλώδιο , έπρεπε να το πας μαζί με τη συσκευή.

Για unroot, θα πας μέσα στην εφαρμογή του su και θα το επιλέξεις.

 

Και άμα δεν ήταν το επίσημο καλώδιο και ήταν κανένα κινέζικο και του έλεγαν τίποτα κουλό τύπου "δεν φόρτισες με το επίσημο καλώδιο της Samsung οπότε είσαι εκτός εγγύησης"?

 

Πολλά έχουν δει τα μάτια μας...

Link to comment
Share on other sites

Και άμα δεν ήταν το επίσημο καλώδιο και ήταν κανένα κινέζικο και του έλεγαν τίποτα κουλό τύπου "δεν φόρτισες με το επίσημο καλώδιο της Samsung οπότε είσαι εκτός εγγύησης"?

 

Πολλά έχουν δει τα μάτια μας...

Δε νομίζω να σηκώνει συζήτηση σε αυτό που λες. Ο οποιοσδήποτε θα έχει καταλάβει ότι όταν είπα κακώς πέταξες το καλώδιο εννοούσα για το γνήσιο, μια και δε μας είπε ότι χρησιμοποίησε κάποιο άλλο και κάνεις λογικός άνθρωπος δεν θα πήγαινε στο service με μαϊμού καλώδιο γιατί θα φάει πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

το γνήσιο καλοδιο είχα δεν περνώ κινεζιες για να μην έχω προβλήματα. αλλά μάλλον η συσκευή πρέπει να είχε πρόβλημα .γιατί μια μέρα πριν δεν φορτιζε και του έκανα μια επενεκινηση και δούλεψε.παλι καλά που το είδα νορις γιατί αλλιώς μπορεί να είχα φουντοσει. ήταν πάνω στο κομοδίνο και από κάτο είχε καρέ.
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει ληξει η εγγυηση δεν με ενδιαφερει αν γραψει ο knox,μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη rom να βαλω;

Imperium v 10.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας!

 

Είμαι σε stock 5.0.1 OB7 EUR rooted με KNOX 0x0. Θέλω να κάνω factory reset, γιατί θα το δώσω το κινητό, αλλά χωρίς να χάσω το root. Υπάρχει τρόπος χωρίς να μπλέξω πάλι με MobileODIN και τα ρέστα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει ληξει η εγγυηση δεν με ενδιαφερει αν γραψει ο knox,μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη rom να βαλω;

 

δοκίμασε αυτήν ΕΔΩ την έχω, πάραπολύ καλή και γρήγορη. Βάλε και τον ΑEL kernel (τον έχει στο site του) που έχει άριστη διαχείριση μπαταρίας και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Ο dev είναι Έλληνας :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτήν ΕΔΩ την έχω, πάραπολύ καλή και γρήγορη. Βάλε και τον ΑEL kernel (τον έχει στο site του) που έχει άριστη διαχείριση μπαταρίας και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Ο dev είναι Έλληνας :)

Ναι όντως αυτή κ η imperium νομίζω είναι οι πιο σταθερές..

Δοκίμασε κ πες μας..;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@dimitrisioak τι προτείνεις ael η imperium kernel..?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αυτή κ η imperium νομίζω είναι οι πιο σταθερές..

Δοκίμασε κ πες μας..;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@dimitrisioak τι προτείνεις ael η imperium kernel..?

 

Με την Imperioum εγώ είχα κάποια θεματάκια, δεν δούλευε σωστά η δόνηση, ήταν πάρα πολυ χαμηλά με αποτέλεσμα να μην αντιλαμβάνομαι τα μηνύματα και τα mail (ΠΟΛΥ βασικό για μένα....) επίσης η μπαταρία έφευγε νεράκι, μου κόλλησε και 2-3 φορές οπότε και έφαγε σουτ...:O

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εχω GT-i9505 με official Android 5.0.1 και σκεφτομαι να κανω root με το KingRoot.

 

Δεν με νοιαζει αν γραψει ο ΚΝΟΧ γιατι ειμαι εκτος εγγυησης.

 

Ο προβληματισμος μου ειναι αν αξιζει να μπω σε τετοια διαδικασια, δεδομενου οτι δεν θελω να περασω καποια custom rom.

 

Υπαρχει καποιος κινδυνος;

 

Με το να διαγραψω απλα τα apps της Samsung, θα κερδισω κατι οσον αφορα στην ταχυτητα που θα εχει το κινητο μου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αυτή κ η imperium νομίζω είναι οι πιο σταθερές..

Δοκίμασε κ πες μας..;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@dimitrisioak τι προτείνεις ael η imperium kernel..?

Ερώτηση: Είμαι ένα βήμα να περάσω την Imperium, αλλά το μήνυμα σου είναι το μόνο που βρήκα να λέει πως υπάρχει θέμα με την μπαταρία.

Όλοι οι άλλοι λένε πως βελτιώνει κατα πολύ την διάρκεια της.

 

Τι λέτε;

-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...