Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ αλλά το αρχείο πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα. Το φλασάρισμα αποτυχαίνει και μάλιστα δεν έχει το ίδιο checksum με το md5 αρχείο με το ίδιο version number.

 

Κατέβασε από την σελίδα που σου έστειλα στο πιο πάνω ποστ το τελευταίο recovery σε

TAR μορφή και πέρασε το μέσω ODIN ( pc )

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Απλά προερχόμενος από kit kat προσπάθησα να την περάσω χωρίς να φλασαρω μέσω Odin τον αντίστοιχο bootloader και modem και δε μου δούλευε το WiFi με stock kernel. Στους custom δούλευε αλλά εγώ ήθελα τον stock. Οπότε απαραιτήτως φλασαρε bootloader και modem μέσω Odin πριν εγκαταστησεις τη Rom. Είναι άλλο για την 50+(ευρωπαϊκή) και άλλο για την 51. Δες τους κωδικούς των Rom και εγκατέστησε Πριν το ανάλογο modem και bootloader.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Απλά προερχόμενος από kit kat προσπάθησα να την περάσω χωρίς να φλασαρω μέσω Odin τον αντίστοιχο bootloader και modem και δε μου δούλευε το WiFi με stock kernel. Στους custom δούλευε αλλά εγώ ήθελα τον stock. Οπότε απαραιτήτως φλασαρε bootloader και modem μέσω Odin πριν εγκαταστησεις τη Rom. Είναι άλλο για την 50+(ευρωπαϊκή) και άλλο για την 51. Δες τους κωδικούς των Rom και εγκατέστησε Πριν το ανάλογο modem και bootloader.

 

Αμα δεν εγκαταστησεις το καταλληλο modem τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις Internet διαλεγοντας τον στοκ κερνελ.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πηγα να βαλω την Goldeneye και brickαρα το κινητο μου. Μπορει καποιος να με βοηθησει? Το κινητο δεν ανοιγει πλεον γραφει ''Firmware upgrade encountered an issue. Please select revovery mode in Kess and try again''. Δεν το βρισκει το Kess και επισης οποια ρομ προσπαθησα να περασω απο το Odin μου βγαζει fail. Εχω απελπιστει απο το πρωι προσπαθω και τπτ. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Βρες το pit file για την ρομ που θέλεις να περάσεις (πάντα για official ρομ) και φλάσαρε την με repartition στο odin (βγαλε τη μπαταρία πρώτα για 1-2 λεπτα και μετά μπες σε download mode)
Link to comment
Share on other sites

Βρες το pit file για την ρομ που θέλεις να περάσεις (πάντα για official ρομ) και φλάσαρε την με repartition στο odin (βγαλε τη μπαταρία πρώτα για 1-2 λεπτα και μετά μπες σε download mode)

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ! Επιτελους την εβαλα την Goldeneye!

Edited by sizor
Link to comment
Share on other sites

Απλα ενεργοποιησα την επιλογη αυτη χωρις να χρειαζεται να περιμενουμε update απο την samsung.

 

Η LTE ρυθμιση θα φενεται σε:

 

20201 Cosmote

20209 Info Quest S.A. (Q-TELECOM)

20205 Vodafone

20210 WIND Hellas (STET,TIM)

 

Τωρα απο οσο ξερω μονο η Cosmote και απο χθες και η Vodafone το υποστηριζουν.

 

Οσοι εχουν Cosmote την επιλογη την εχουν ειδη και δεν χρειαζεται το patchaki που εφτιαξα.

 

Στους υπολοιπους (WIND - Q-TELECOM) απλα θα υπαρχει σαν επιλογη οποτε αν το ενεργοποίηση ποτε ο παροχος σας θα πιασει κατευθειαν χωρις να περιμενεται καποιο update.

 

Οσοι ομως ειναι σε Vodafone θα πρεπει να περιμενουν να μπει στην λιστα του αρχειου .xml και να βγει σαν αναβαθμισει απο την Samsuung οποτε με το patchaki πιανουν LTE χωρις να περιμενουμε sammy και vodafone.

 

Εγκατασταση απο CWM και μετα reboot.

 

https://docs.google.com/file/d/0B7S-bznVXd7BWm1kRGZvOEtMdjA/edit?pli=1

(Παταμε Αρχειο πανω αριστερα και μετα Ληψη).

 

Και μετα θα ειναι ετσι:

 

https://www.dropbox.com/s/...0-16-14-39.png

 

Τωρα αν δεν το υποστιριζει ο παροχος σας αυτο ειναι δικο σας θεμα.

 

Ευχαριστω.

 

καλησπερα ειμαι λιγο ασχετος εχω το s4 με ανδροιτ 4.3 και σιμ που υποστηριζει 4g σημερα την πηρα απο την wind αλλα δεν βλεπψ στης επιλογες για ενεργοποιηση του 4g πως ακριβως θα περασω αυτο το pach?????????? ειμαι ρουτ με οfiicial rom και κνοχ 0 καποια βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι λιγο ασχετος εχω το s4 με ανδροιτ 4.3 και σιμ που υποστηριζει 4g σημερα την πηρα απο την wind αλλα δεν βλεπψ στης επιλογες για ενεργοποιηση του 4g πως ακριβως θα περασω αυτο το pach?????????? ειμαι ρουτ με οfiicial rom και κνοχ 0 καποια βοηθεια??

 

1ον αν δεν μένεις αθήνα η wind δεν έχει 4g!!! 2ον υπάρχει περίπτωση να μην σου έδωσαν 4g κάρτα! το έχουν κάνει σε πολλούς!! νομίζω μπορείς να καλέσεις δωρεάν στο 1231 και να σου πουν αν η κάρτα που έχεις υποστηρίζει 4g!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να περάσω custom rom είμαι μεταξύ:

  • Resurrection Lollipop v5.4.0
  • Omega 41
  • GOLDENEYE v51

έχετε δοκιμάσει κάποια απο αυτές;

Ακόμη είμαι σε 4.4.2. Να κάνω καλύτερα το official update πριν βάλω custom ή δεν έχει καμία διαφορά;

Για KNOX δεν με ενδιαφέρει και να γράψει

 

Ευχαριστώ,

Καλό Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να περάσω custom rom είμαι μεταξύ:

  • Resurrection Lollipop v5.4.0
  • Omega 41
  • GOLDENEYE v51

έχετε δοκιμάσει κάποια απο αυτές;

Ακόμη είμαι σε 4.4.2. Να κάνω καλύτερα το official update πριν βάλω custom ή δεν έχει καμία διαφορά;

Για KNOX δεν με ενδιαφέρει και να γράψει

 

Ευχαριστώ,

Καλό Πάσχα

Βάλε goldeneye 51...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω σε GoldenEye

Για το φλασάρισμα, βάζω το κινητό σε Download Mode, φλασάρω με Odin κάποιο recovery και στη συνέχεια μέσω του recovery κάνω Install το zip της ROM;

Bootloader και modem θα φλασάρω από Odin ή θα περαστεί όταν κάνω Install το Zip;

 

Τέλος, η goldeneye έχει επιλογή για Imperium και AEL Kernel, ποιό από τα δύο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by ShadowReaper
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω σε GoldenEye

Για το φλασάρισμα, βάζω το κινητό σε Download Mode, φλασάρω με Odin κάποιο recovery και στη συνέχεια μέσω του recovery κάνω Install το zip της ROM;

Bootloader και modem θα φλασάρω από Odin ή θα περαστεί όταν κάνω Install το Zip;

 

Τέλος, η goldeneye έχει επιλογή για Imperium και AEL Kernel, ποιό από τα δύο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Εγώ έχω το imperium kernel...όλα κομπλέ...

για recovery θα σου προτείνω το twrp..

Modem κτλ δεν φλασαρα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...μολις ρουταρα το κινητο μου με cf auto root... εκανα βλακεια στην αρχη και κατεβασα καταλαθος το αρχειο για το gt-i9500 και οχι για το δικο μου..πηγα να το περασω και μου μπρικαρε την συσκευη...μετα κατεβασα στο σωστο αρχειο το περασα και ολα κομπλε..εκανα factory reset και επανηλθε...οταν εκανα ομως wipe cache και πηγα να το ανοιξω μου βγαζει οτι ολα τα προγραμματα διακοπηκαν και δεν ανοιγει καθολου..

 

τι εγινε? γνωριζει κανεις?

 

το ξαναεκανα factory reset το ετησα απο την αρχη και μολις το ξανακανω wipe cache παλι τα ιδια...μπορω να ζησψ χωρις να το κανω wipe αλλα για ποιο λογο εγινε αυτο..μου πεταει τωρα μια στο τοσο οτι καποιες εφαρμογες διακοπηκαν...σορρυ για το πρηξιμο αλλα εκανα βλακεια και θελω να την διορθωσω...

 

 

επισης δεν καταφερα να περασω την official μεσψ odin..μου βγαζει fail...

Edited by Guest 26
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...μολις ρουταρα το κινητο μου με cf auto root... εκανα βλακεια στην αρχη και κατεβασα καταλαθος το αρχειο για το gt-i9500 και οχι για το δικο μου..πηγα να το περασω και μου μπρικαρε την συσκευη...μετα κατεβασα στο σωστο αρχειο το περασα και ολα κομπλε..εκανα factory reset και επανηλθε...οταν εκανα ομως wipe cache και πηγα να το ανοιξω μου βγαζει οτι ολα τα προγραμματα διακοπηκαν και δεν ανοιγει καθολου..

 

τι εγινε? γνωριζει κανεις?

 

το ξαναεκανα factory reset το ετησα απο την αρχη και μολις το ξανακανω wipe cache παλι τα ιδια...μπορω να ζησψ χωρις να το κανω wipe αλλα για ποιο λογο εγινε αυτο..μου πεταει τωρα μια στο τοσο οτι καποιες εφαρμογες διακοπηκαν...σορρυ για το πρηξιμο αλλα εκανα βλακεια και θελω να την διορθωσω...

 

 

επισης δεν καταφερα να περασω την official μεσψ odin..μου βγαζει fail...

 

Βάλε όταν φλασαρεις με odin και το pit file

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...μολις ρουταρα το κινητο μου με cf auto root... εκανα βλακεια στην αρχη και κατεβασα καταλαθος το αρχειο για το gt-i9500 και οχι για το δικο μου..πηγα να το περασω και μου μπρικαρε την συσκευη...μετα κατεβασα στο σωστο αρχειο το περασα και ολα κομπλε..εκανα factory reset και επανηλθε...οταν εκανα ομως wipe cache και πηγα να το ανοιξω μου βγαζει οτι ολα τα προγραμματα διακοπηκαν και δεν ανοιγει καθολου..

 

τι εγινε? γνωριζει κανεις?

 

το ξαναεκανα factory reset το ετησα απο την αρχη και μολις το ξανακανω wipe cache παλι τα ιδια...μπορω να ζησψ χωρις να το κανω wipe αλλα για ποιο λογο εγινε αυτο..μου πεταει τωρα μια στο τοσο οτι καποιες εφαρμογες διακοπηκαν...σορρυ για το πρηξιμο αλλα εκανα βλακεια και θελω να την διορθωσω...

 

 

επισης δεν καταφερα να περασω την official μεσψ odin..μου βγαζει fail...

Προφανώς εχει γίνει ζημιά στο σύστημα λόγω του λανθασμένου αρχείου που αρχικά πέρασες, πράγμα που δεν διορθώνεται με hard reset.

Για να σου βγάζει fail το odin μήπως προσπαθείς να περάσεις λάθος ρομ ή ρομ διαφορετικού region η οποία θέλει repartition?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω αυτόν που ανέφερε πριν μερικά ποστ πως έβγαλε 5 ώρες οθόνη με την goldeneye 50+ γιατί εγώ την έχω 5 μέρες αλλά πάνω από 3 ώρες γιοκ με imperium v2 είχα 3 ώρες και κάτι γιαυτό καλό είναι να μην λέει ότι θέλει εκτός και αν έχει καμιά μπαταρία 5200 mah άκου εκεί 5 ώρες οθόνη θα τρελαθούμε την οθόνη την μετράμε από 100% έως 5% εκτός και αν ο φίλος το φορτισε και δεν το άφησε έως το 100% επόμενος είχε τέτοια ένδειξη και για μια ακόμα φορά άκου εκεί 5 ώρες οθόνη αυτα
Link to comment
Share on other sites

Βάλε όταν φλασαρεις με odin και το pit file

 

ποιο ειναι το pit file?? η official lolipop που κατεβασα εχει ενα αρχειο md5 & ενα .dll

 

 

 

Προφανώς εχει γίνει ζημιά στο σύστημα λόγω του λανθασμένου αρχείου που αρχικά πέρασες, πράγμα που δεν διορθώνεται με hard reset.

Για να σου βγάζει fail το odin μήπως προσπαθείς να περάσεις λάθος ρομ ή ρομ διαφορετικού region η οποία θέλει repartition?

 

 

οχι κατεβασα το ιδιο αρχειο που κατεβασα και οταν περασα λολιποπ..το γερμανικο αρχειο..ακριβως το ιδιο λινκ...

μηπως βγαζει σφαλμα επειδη δεν εχω ενεργοποιησει το usb debug??

Link to comment
Share on other sites

Liam69 καλημέρα καταρχήν και ναι φυσικά έχω μπαταρία με 3500 μιλιοαμπερ mpj δεν ήθελα να δημιουργήσω εσφαλμενες εντυπώσεις όσον αφορά την αυτονομία. Εγώ πάντως με την goldeneye 50 + slim και εννοείται με greenify είδα μια αύξηση της αυτονομίας κατά 20 %.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Liam69 καλημέρα καταρχήν και ναι φυσικά έχω μπαταρία με 3500 μιλιοαμπερ mpj δεν ήθελα να δημιουργήσω εσφαλμενες εντυπώσεις όσον αφορά την αυτονομία. Εγώ πάντως με την goldeneye 50 + slim και εννοείται με greenify είδα μια αύξηση της αυτονομίας κατά 20 %.

 

Καλημέρα

Φλασάρω την goldeneye 50+, αλλά όταν bootαρει, κολλάει στο Samsung Logo. Το έχει κάνει και σε σένα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Φλασάρω την goldeneye 50+, αλλά όταν bootαρει, κολλάει στο Samsung Logo. Το έχει κάνει και σε σένα;

 

Περίμενε 15 με 20 λεπτά τόσο έκανε εμένα να μπει λόγο art

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει γύρω στα 10 με 15 λεπτά στο πρώτο bootarisma το αναφέρει ο developer.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...