Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

αν δεν σας ενδιαφερει η εγγυηση, που ειναι απιθανο μετα απο τοσα χρονια κυκλοφοριας να εχετε, βαλτε μια cyanogenmod 12,1 να ξενοιασετε, ολο προβληματα ειναι η stock rom, τι 5,0 τι 4,4 τι 6,0 τι 7,0 :P

 

φιλε μου προσπαθω τοσο καιρο και δεν ξερω πως να το βαλω...μπορεις να μου δωσεις τα βηματα και πως να κανω root και cwm; ειχα ξαναρωτησει και κανεις δεν απαντησε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε μου προσπαθω τοσο καιρο και δεν ξερω πως να το βαλω...μπορεις να μου δωσεις τα βηματα και πως να κανω root και cwm; ειχα ξαναρωτησει και κανεις δεν απαντησε

 

και λογικο ειναι φιλε, μεγαλη διαδικασια και πολυ λεπτη μαλιστα, μια γκαφα θα στοιχισει το κινητο σου να καταστει τουβλακι. Ξεκινα με το να κατεβασεις τους drivers για samsung και το odin , απο κει και περα οταν συνδεσεις το κινητο σου στο pc σου και το odin δει το κινητο, πες μου να σου πω το επομενο βημα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

και λογικο ειναι φιλε, μεγαλη διαδικασια και πολυ λεπτη μαλιστα, μια γκαφα θα στοιχισει το κινητο σου να καταστει τουβλακι. Ξεκινα με το να κατεβασεις τους drivers για samsung και το odin , απο κει και περα οταν συνδεσεις το κινητο σου στο pc σου και το odin δει το κινητο, πες μου να σου πω το επομενο βημα.

 

βασικα πριν προχωρησω θελω να μου οεις αν δουλευουν ολα σωστα οπως wifi , camera kai το φλας της φωτογραφικης γιατι ειχα διαβασει σε φορουμ πως εχει καποια προβληματα

Link to comment
Share on other sites

βασικα πριν προχωρησω θελω να μου οεις αν δουλευουν ολα σωστα οπως wifi , camera kai το φλας της φωτογραφικης γιατι ειχα διαβασει σε φορουμ πως εχει καποια προβληματα

 

καλημερα, στην 12.1 που ειμαι εγω με συσκευη "international" "jfltexx" ολα δουλευουν ρολοι. Για την ιστορια, αν και το εχω ξαναπει στο νημα, ειχα 4,4 και ηταν αψογο, περασα την 5,0 και το κινητο μαμηθηκε, σερνοταν, καταναλωνε μπαταρια σαν τρελο, απο θεμα αποθηκευτικου χωρου ειχα φτασει στα ορια, θερμοκρασια cpu στα υψη συνεχως. Παρολο που ο knox flagαρει 0x1 και χανεις την οποια εγγυηση εχεις, εμενα ειχε ηδη παρελθει ο χρονος εγγυησης, προχωρησα σε root και εγκαταστασταση cyanogenmod και επειτα gapps με aroma installer, προσωπικα ξαναβρηκα το κινητο μου. Οποιος θελει να κανει την κινηση, ας συζητησουμε τα βηματα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε καλοί μου φίλοι :)

 

Μετά από αρκετό καιρό είπα να επανέλθω με το πάντα επίκαιρο ζήτημα της... rom :lol:

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με μια χειροποίητη :p 4.4.2 και δε λέω ότι είμαι δυσαρεστημένος, αλλά αναρωτιόμουν εάν αξίζει να πάω σε 5+ ή σε 6;;;

 

Κάποιες προτάσεις που να είναι πρώτα απ'όλα δοκιμασμένες και ελαφριές; :cool: Απλά να επισημάνω ότι γενικότερα δεν έχω απαιτήσεις από άποψη επιδόσεων (παιχνίδια και τίποτε βαρύ γενικότερα), οπότε η μπαταρία μπορώ να πω ότι θα με ενδιέφερε περισσότερο :O

 

Ευχαριστώ για κάθε πρόταση :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε καλοί μου φίλοι :)

 

Μετά από αρκετό καιρό είπα να επανέλθω με το πάντα επίκαιρο ζήτημα της... rom :lol:

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με μια χειροποίητη :p 4.4.2 και δε λέω ότι είμαι δυσαρεστημένος, αλλά αναρωτιόμουν εάν αξίζει να πάω σε 5+ ή σε 6;;;

 

Κάποιες προτάσεις που να είναι πρώτα απ'όλα δοκιμασμένες και ελαφριές; :cool: Απλά να επισημάνω ότι γενικότερα δεν έχω απαιτήσεις από άποψη επιδόσεων (παιχνίδια και τίποτε βαρύ γενικότερα), οπότε η μπαταρία μπορώ να πω ότι θα με ενδιέφερε περισσότερο :O

 

Ευχαριστώ για κάθε πρόταση :cool:

ενταξει να βοηθησουμε ρε φιλε, αλλα πριν γραψεις, διαβασε και λιγο το νημα, τα τελευταια 10-15 ποστ μιλαμε ακριβως γι αυτο που ρωτας...... καποιοι με 5 εχουν θεματακια οπως κ εγω, εγω προσωπικα εβαλα cyanogenmod 12.1 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, τωρα αν βρεις την 6 δωσε μας link να την δοκιμασουμε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, στην 12.1 που ειμαι εγω με συσκευη "international" "jfltexx" ολα δουλευουν ρολοι. Για την ιστορια, αν και το εχω ξαναπει στο νημα, ειχα 4,4 και ηταν αψογο, περασα την 5,0 και το κινητο μαμηθηκε, σερνοταν, καταναλωνε μπαταρια σαν τρελο, απο θεμα αποθηκευτικου χωρου ειχα φτασει στα ορια, θερμοκρασια cpu στα υψη συνεχως. Παρολο που ο knox flagαρει 0x1 και χανεις την οποια εγγυηση εχεις, εμενα ειχε ηδη παρελθει ο χρονος εγγυησης, προχωρησα σε root και εγκαταστασταση cyanogenmod και επειτα gapps με aroma installer, προσωπικα ξαναβρηκα το κινητο μου. Οποιος θελει να κανει την κινηση, ας συζητησουμε τα βηματα.

 

Καλό να υπενθυμίζουμε οτι την πολύ καλή μαμά κάμερα της Samsung δεν θα την έχουν με cyanogenmod η άλλη ανεπίσημη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό να υπενθυμίζουμε οτι την πολύ καλή μαμά κάμερα της Samsung δεν θα την έχουν με cyanogenmod η άλλη ανεπίσημη ρομ.

 

εχω εγκαταστησει την εφαρμογη dslr camera pro, και δουλευει πολυ καλα, οχι σαν την μαμα καμερα οπως ειπες αλλα την πλησιαζει πολυ, βεβαια απο το να ψηνεις πανσετες στο κινητο σου και να κραταει η μπαταρια με το ζορι 15-20 ωρες και να μην εχεις σχεδον καθολου αποθηκευτικο χωρο, προτιμω να πεσω λιγο σε καμερα, αν καποιος μπορουσε να μας δωσει το apk για την καμερα της sammy θα ηταν το τελειο, δεν μπορει ομως αν κανουμε unpack την original rom καπου εκει μεσα δεν θα ειναι? Το εχει δοκιμασει κανεις?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλό να υπενθυμίζουμε οτι την πολύ καλή μαμά κάμερα της Samsung δεν θα την έχουν με cyanogenmod η άλλη ανεπίσημη ρομ.

 

Προσωπικά και το Smart Stay βρίσκω πολύ χρήσιμο και θα το ήθελα και σε ανεπίσημες ROMs

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος μπορουσε να μας δωσει το apk για την καμερα της sammy θα ηταν το τελειο, δεν μπορει ομως αν κανουμε unpack την original rom καπου εκει μεσα δεν θα ειναι? Το εχει δοκιμασει κανεις?

Άλλο το aosp framework, άλλο το tw της Samsung, συν τους drivers που δεν υπάρχουν, δεν θα δουλέψει, αμφιβάλω καν αν θα εγκατασταθεί! Το να βρεις το .apk είναι το μόνο εύκολο, παρ'όλα αυτά έχει άλλα προτερήματα η Cyanogen όπως σωστά έχεις αναφέρει.

Προσωπικά και το Smart Stay βρίσκω πολύ χρήσιμο και θα το ήθελα και σε ανεπίσημες ROMs

Δοκίμασες μια αναζήτηση στο Play Store με τις λέξεις Smart stay;

Έχει αρκετές εφαρμογές που κάνουν θεωρητικά ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το aosp framework, άλλο το tw της Samsung, συν τους drivers που δεν υπάρχουν, δεν θα δουλέψει, αμφιβάλω καν αν θα εγκατασταθεί! Το να βρεις το .apk είναι το μόνο εύκολο, παρ'όλα αυτά έχει άλλα προτερήματα η Cyanogen όπως σωστά έχεις αναφέρει.

 

Δοκίμασες μια αναζήτηση στο Play Store με τις λέξεις Smart stay;

Έχει αρκετές εφαρμογές που κάνουν θεωρητικά ακριβώς το ίδιο πράγμα.

παντως μιας και μιλαμε για mods ας πουμε και κατι για τον ηχο, εκτος του φανταστικου ηχου που εχει το s4, εχω εγκαταστησει και την εφαρμογη dolby atmos, πραγματικα πολυ ωραιος ηχος, ειδικα σε ταινιες μεγαααλη διαφορα ακομη και με κανονικα απλα ακουστικα, οχι της πλακας βεβαια ετσι. Την εφαρμογη την κατεβασα απο το xda.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 5.01 προχτές μου έκανε update 396mb.και πάλι έμεινε στην 5.01 γνωρίζει κάποιος προς τι αυτή η ενημέρωσή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 5.01 προχτές μου έκανε update 396mb.και πάλι έμεινε στην 5.01 γνωρίζει κάποιος προς τι αυτή η ενημέρωσή.

 

Καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και περισσότερη ram ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

Fireblade πόση ώρα οθόνης βλέπεις με την CM12;

 

εννοεις να το εχω συνεχεια ανοιχτο? αυτο δεν το εχω κανει φιλε μου, που χρονος? Παντως μου βγαζει μια μερα με lte ανοιχτο κανα δυο ωρες ιντερνετ, τελος της μερας εχω 10-12%, με την 5,01 της sammy εβγαζε 5 ωρες μεγιστο..... ασε που ειχε πυρετο....

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις ρομ...κ έχω καταλήξει ότι η omega 42.1 έχει την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας..Ούτε λαγγ κ αρκετά smooth rom..
Link to comment
Share on other sites

εννοεις να το εχω συνεχεια ανοιχτο? αυτο δεν το εχω κανει φιλε μου, που χρονος? Παντως μου βγαζει μια μερα με lte ανοιχτο κανα δυο ωρες ιντερνετ, τελος της μερας εχω 10-12%, με την 5,01 της sammy εβγαζε 5 ωρες μεγιστο..... ασε που ειχε πυρετο....

 

Σε αυτό το τέλος την ημέρας, πόση ώρα έμεινε ανοιχτή η οθόνη; Γιατί εγώ πάνω από 3ωρο δε βλέπω με τίποτε.

 

Διαβάζω κάτι άλλα που χτυπάνε 5ωρο και τραβάω τις κοτσίδες μου :cry:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το τέλος την ημέρας, πόση ώρα έμεινε ανοιχτή η οθόνη; Γιατί εγώ πάνω από 3ωρο δε βλέπω με τίποτε.

 

Διαβάζω κάτι άλλα που χτυπάνε 5ωρο και τραβάω τις κοτσίδες μου :cry:

Παρομοίως και το δικό μου, 3 ώρες με το ζόρι. Με αρκετό 4G, ελάχιστες κλήσεις και καθόλου games.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το τέλος την ημέρας, πόση ώρα έμεινε ανοιχτή η οθόνη; Γιατί εγώ πάνω από 3ωρο δε βλέπω με τίποτε.

 

Διαβάζω κάτι άλλα που χτυπάνε 5ωρο και τραβάω τις κοτσίδες μου :cry:

 

οταν λεω 5 ωρες με την μαμα rom εννοω απλα να το εχω stand by στο τραπεζι και κλειστο ετσι. Επιανα το κινητο ετσι στο ασχετο και ζεματουσε.... με την cyanogenmod καμια σχεση, βγαζω την μερα ανετα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω 5 ωρες με την μαμα rom εννοω απλα να το εχω stand by στο τραπεζι και κλειστο ετσι. Επιανα το κινητο ετσι στο ασχετο και ζεματουσε.... με την cyanogenmod καμια σχεση, βγαζω την μερα ανετα.

 

Ναι βρε πατριώτη, βγάζεις τη μέρα άνετα, αλλά με πόσες ώρες οθόνης;;

 

Ξεπερνάς το 3ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε πατριώτη, βγάζεις τη μέρα άνετα, αλλά με πόσες ώρες οθόνης;;

 

Ξεπερνάς το 3ωρο;

βρε ξαδελφε, αυτο σου λεω, οχι δεν το ξεπερναω, στην δουλεια λιγο σερφινγκ στο διαλειμα και μετα το βραδυ σπιτι λιγο ψαχουλεμα, κανα 2ωρο λεω.... παλι ομως τονιζω οτι με την 5,0,1 της μαμας sammy, δεν εβγαζε ουτε 5 ωρες σε standby κατασταση.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

2ωρο;;;

 

Και είσαι ικανοποιημένος;;;

 

Εγώ γύρω στο 3ωρο το πιάνω και ανοιχτά τα πάντα όλα. Εννοείται ότι πεφτει καθημερινή φόρτιση βέβαια, αλλά τι να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια μετα απο rootarisma που εκανα στο κινητο δν ανοίγει το Google play store

 

Τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...