Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ερώτηση: Είμαι ένα βήμα να περάσω την Imperium, αλλά το μήνυμα σου είναι το μόνο που βρήκα να λέει πως υπάρχει θέμα με την μπαταρία.

Όλοι οι άλλοι λένε πως βελτιώνει κατα πολύ την διάρκεια της.

 

Τι λέτε;

 

Μάλλον σε μένα απευθύνεσαι αφού ρωτάς για την ματαρία.

 

Τι να πω, δεν αποκλείεται και να μην "έκατσε" καλά η ρομ (σπάνιο αλλά συμβαίνει....)

 

Με την Ωμέγα που προτείνω πάντως, πιο πάνω και σε συνδυασμό με AEL kernel εγώ τουλάχιστον βρήκα την ησυχία μου.

 

να έβγαινε και κανένα καλό θέμα για την lolipop θα ήμουν σούπερ, γιατί αυτή η ασπρίλα της loli δεν είναι και ότι καλύτερο για τα μάτια. κάποια στιγμή ίσως δοκιμάσω και καμιά cyanogen :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον σε μένα απευθύνεσαι αφού ρωτάς για την ματαρία.

 

Τι να πω, δεν αποκλείεται και να μην "έκατσε" καλά η ρομ (σπάνιο αλλά συμβαίνει....)

 

Με την Ωμέγα που προτείνω πάντως, πιο πάνω και σε συνδυασμό με AEL kernel εγώ τουλάχιστον βρήκα την ησυχία μου.

 

να έβγαινε και κανένα καλό θέμα για την lolipop θα ήμουν σούπερ, γιατί αυτή η ασπρίλα της loli δεν είναι και ότι καλύτερο για τα μάτια. κάποια στιγμή ίσως δοκιμάσω και καμιά cyanogen :)

Έχει σταματήσει η υποστήριξη για τον ael kernel? Έχει και για kit Kat και για lol ipop?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μένα απευθύνεσαι αφού ρωτάς για την ματαρία.

 

Τι να πω, δεν αποκλείεται και να μην "έκατσε" καλά η ρομ (σπάνιο αλλά συμβαίνει....)

 

Με την Ωμέγα που προτείνω πάντως, πιο πάνω και σε συνδυασμό με AEL kernel εγώ τουλάχιστον βρήκα την ησυχία μου.

 

να έβγαινε και κανένα καλό θέμα για την lolipop θα ήμουν σούπερ, γιατί αυτή η ασπρίλα της loli δεν είναι και ότι καλύτερο για τα μάτια. κάποια στιγμή ίσως δοκιμάσω και καμιά cyanogen :)

 

Ναι σε σένα απευθυνόμουνα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μπορείς να με παραπέμψεις κάπου με αναλυτικές οδηγίες για την Ωμέγα;

Κυρίως μ' ενδιαφέρει η ιστορία με τον kernel, πως θα τον περάσω, αν είναι συμβατός με τη συσκευή μου (i9505 int LTE) κτλ.

Έχω κάνει nandroid backup, θα μπορέσω να ξαναπεράσω με μία κίνηση όλα τα apps ή θα πρέπει να ξαναγίνει εγκατάσταση ένα-ένα;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε σένα απευθυνόμουνα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μπορείς να με παραπέμψεις κάπου με αναλυτικές οδηγίες για την Ωμέγα;

Κυρίως μ' ενδιαφέρει η ιστορία με τον kernel, πως θα τον περάσω, αν είναι συμβατός με τη συσκευή μου (i9505 int LTE) κτλ.

Έχω κάνει nandroid backup, θα μπορέσω να ξαναπεράσω με μία κίνηση όλα τα apps ή θα πρέπει να ξαναγίνει εγκατάσταση ένα-ένα;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Καλησπέρα,

 

Δες ΕΔΩ για την ωμέγα και ακολούθησε τις οδηγίες εγκατάστασης, είναι εύκολες.

 

Όταν εγκαταστήσεις την ρομ, μέσα έχει ένα app που λέγεται omega files και από εκεί μπορείς να κατεβάσεις τον AEL kernel (δεν βρίσκω το link για απευθείας κατέβασμα, αν το έχει πρόχειρο κάποιο από τα παιδιά εδώ, ας το βάλει) ο κέρνελ περνιέται με το custom recovery όπως ακριβως κάνεις εγκατάσταση μια ρομ :)

σε ότι αφορά ta app εάν έχεις κάνει συγχρονισμό με το google, όταν ξαναβάλεις τον λογαριασμό σου στο στήσιμο του κινητού, σε ρωτάει αν θέλεις να ξαναπεράσεις τα δεδομένα σου, απαντάς ναι και στα περνάει μόνο του. (apps, επαφές, κ.λ.π)

ΠΡΟΣΟΧΗ, μόνο τα app, ΟΧΙ τα τυχόν saves που έχεις από παιχνίδια κ.λ.π (αυτό γίνεται εύκολα με το titanium backup):)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική ενημέρωση.

 

Bλέπω όμως ότι δεν προεγκαταστάται το Xposed framework, ενώ στις προηγούμενες εκδόσεις ήταν (και στην Imperial είναι).

Ισχύει; Πρέπει να το φλασάρουμε μετά μόνοι μας;

 

Σκέφτομαι να πάω στην 4.4.4 για την μπαταρία και την ευκολία (την είχα συνηθίσει με neatrom -φανταστική ρομ- στο s2), τι λέτε;

Edited by Federacion
-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για Cyanogen σε S4 με snapdragon?

Υπάρχουν Ρομ με ported όλα τα καλούδια από S6-N5 αλλά πιστεύω θα είναι βαριές για μια συσκευή σχεδόν τριετίας, οπότε λέω να τις αποφύγω εκτός αν υπάρχει κάποια αρκετά smooth.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ κ 2 χρόνια κάτοχος του κινητού (με ρουτ, στοκ ρομ 4.2.2) κ θέλω να flashάρω custom recovery (προς το παρόν, κ βλέπουμε μετά για άλλη ρομ), μιας κ πλέον δεν παίζει εγγύηση. Κοίταξα στον οδηγό εδώ στο forum γενικώς για το flash, αλλά οι οδηγίες που βρήκα ήταν για android 4.4 και 5. Δε θέλω να φύγω από το 4.2.2 (MGA) επ' ουδενί. Το ερώτημα μου, λοιπον, είναι αν υπάρχει κάποιος οδηγός για flash recovery για το 4.2.2 MGA κ αν ναι, πού; Σημειωτέον πως οι γνώσεις μου είναι ελαχιστες στο όλο θεμα flash. Ευχαριστώ.
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για Cyanogen σε S4 με snapdragon?

Υπάρχουν Ρομ με ported όλα τα καλούδια από S6-N5 αλλά πιστεύω θα είναι βαριές για μια συσκευή σχεδόν τριετίας, οπότε λέω να τις αποφύγω εκτός αν υπάρχει κάποια αρκετά smooth.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

 

Προσωπικά ήμουν ευχαριστημένος από custom tw based με τη Phoenix Rom και από aosp based με τη Slim και Cyanogen, αλλά αυτά πριν από lollipop.

Πλέον διαβάζω καλά λόγια για τη Cyanogen από διάφορους χρήστες στο επίσημο της συσκευής (δυστυχώς!).

Καλύτερα βέβαια να σου απαντήσει κάποιος χρήστης που δουλεύει τώρα κάποια από τις παραπάνω.

 

Είμαι εδώ κ 2 χρόνια κάτοχος του κινητού (με ρουτ, στοκ ρομ 4.2.2) κ θέλω να flashάρω custom recovery (προς το παρόν, κ βλέπουμε μετά για άλλη ρομ), μιας κ πλέον δεν παίζει εγγύηση. Κοίταξα στον οδηγό εδώ στο forum γενικώς για το flash, αλλά οι οδηγίες που βρήκα ήταν για android 4.4 και 5. Δε θέλω να φύγω από το 4.2.2 (MGA) επ' ουδενί. Το ερώτημα μου, λοιπον, είναι αν υπάρχει κάποιος οδηγός για flash recovery για το 4.2.2 MGA κ αν ναι, πού; Σημειωτέον πως οι γνώσεις μου είναι ελαχιστες στο όλο θεμα flash. Ευχαριστώ.

Για αρχή εφόσον είσαι root κατέβασε την εφαρμογή Flashify από Play Store και δοκίμασε μέσα από αυτήν να εγκαταστήσεις αυτόματα κάποιο custom recovery.

Αν δεν δουλέψει είτε ψάξε και κατέβασε απλά το σωστό .img ώστε να το περάσεις μέσω της εφαρμογής, είτε το κατάλληλο .tar ώστε να το περάσεις μέσω Odin.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ήμουν ευχαριστημένος από custom tw based με τη Phoenix Rom και από aosp based με τη Slim και Cyanogen, αλλά αυτά πριν από lollipop.

Πλέον διαβάζω καλά λόγια για τη Cyanogen από διάφορους χρήστες στο επίσημο της συσκευής (δυστυχώς!).

Καλύτερα βέβαια να σου απαντήσει κάποιος χρήστης που δουλεύει τώρα κάποια από τις παραπάνω.

 

 

Για αρχή εφόσον είσαι root κατέβασε την εφαρμογή Flashify από Play Store και δοκίμασε μέσα από αυτήν να εγκαταστήσεις αυτόματα κάποιο custom recovery.

Αν δεν δουλέψει είτε ψάξε και κατέβασε απλά το σωστό .img ώστε να το περάσεις μέσω της εφαρμογής, είτε το κατάλληλο .tar ώστε να το περάσεις μέσω Odin.

Σ ευχαριστώ Σοφοκλή Λάζαρε. Νομίζω ότι η cyanogen θα το απογειώνει.

Edited by Superuser
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή εφόσον είσαι root κατέβασε την εφαρμογή Flashify από Play Store και δοκίμασε μέσα από αυτήν να εγκαταστήσεις αυτόματα κάποιο custom recovery.

Αν δεν δουλέψει είτε ψάξε και κατέβασε απλά το σωστό .img ώστε να το περάσεις μέσω της εφαρμογής, είτε το κατάλληλο .tar ώστε να το περάσεις μέσω Odin.

 

ευχαριστώ!!!! Δούλεψε. Μια ακόμα ερώτηση. Θέλω να φλασάρω ένα θέμα απο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2345014), κάτι για να ξεκινήσω πριν αρχίσω σοβαρότερα φλασαρίσματα. Πρέπει να προσέξω deodex (ή κάτι άλλο σχετικό, ό,τι κ αν σημαίνει αυτό; Χρειάζεται να διαβάσω κάποιον άλλο οδηγό; ) Βλέπω ας πούμε ότι το συγκεκριμένο είναι για ΜΗ8 και ΜΗ1. Να υποθέσω ότι αυτόι οι κωδικοί είναι κάτι αντίστοιχο του MGA που έχω εγώ, άρα δεν κάνει για μένα;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by mazanostra
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Φλάσαρα ένα theme (το είχα ποστάρει σε προηγούμενη ανάρτηση), αφού φυσικά είχα κρατήσει backup την μαμίσια ρομ (ημουν με 4.2.2 στοκ ρομ). Το δοκίμασα, δε μου άρεσε το theme κ ήθελα να βάλω κάτι άλλο. Διάβασα από το xda πως καλό είναι να γίνεται καθαρή εγκατάσταση κάθε θέματος, κ πως για να γίνει αυτό, καλό είναι να επανέρχεται σε προηγούμενη ρομ χωρίς θέμα, κοινώς επρεπε να φλασάρω τη μαμίσια ρομ. Πάω λοιπόν να το κάνω (την είχα αποθηκεύσει στη εξωτερική sd), αφού πρώτα έκανα factory reset από το recovery. Πάω τώρα να περάσω το zip αρχείο (είτε από install zip είτε από backup and restore) κ λέει couldn't open directory, No files found, κ ενώ το βρίσκει μου δίνει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν αρχεία στο zip!!!!! Τι κάνω τώρα; Πώς προχωρώ; Σε τι κατάσταση βρίσκεται το κινητό κ γιατι λέει ότι δεν έχει αρχεία το zip;

 

EDIT:

 

Του έκανα τελικά reboot από το recovery κ το κούμπωσα στο pc. Βρίσκω τον φάκελο του backup (μάλιστα τον έχει σώσει με ό,τι να 'ναι όνομα κ ημερομηνία). Μέσα στο φάκελο υπάρχουν μόνο τα αρχεία που βλέπετε στη φώτο. Δε θα έπρεπε να υπήρχε κ ένα nandroid.md5 (?) ή κάτι τέτοιο; Η διαδικασία του backup ένα nandroid αρχείο δε δημιουργεί; Καμιά ιδεά;

 

EDIT 2:

 

Το έλυσα τελικά το πρόβλημα.

Edited by mazanostra
Το πρόβλημα λύθηκε
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως έχετε να προτείνετε καμιά καλή κ σταθερή ρομ για 4.2.2 MGA; Υπάρχει κάτι ή έχουν όλα πάει από 4.4 κ πάνω;
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι με stock 5.0.1 και θέλω να περάσω cm12.1 αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το cwm. Συγκεκριμένα αφού περάσω μέσω του odin το αντίστοιχο .tar αρχείο και προσπαθήσω έπειτα να μπώ στο recovery, με βάζει ξανά μέσα στο μαμά 3e recovery.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι με stock 5.0.1 και θέλω να περάσω cm12.1 αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το cwm. Συγκεκριμένα αφού περάσω μέσω του odin το αντίστοιχο .tar αρχείο και προσπαθήσω έπειτα να μπώ στο recovery, με βάζει ξανά μέσα στο μαμά 3e recovery.

Έχεις τη συσκευή σε download mode; Έχεις βρει το κατάλληλο cwm για τη συσκευή σου; Βάζεις το αρχείο στο κατάλληλο πεδίο; Το odin σου γράφει pass στο τέλος της διαδικασίας;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε..Αφού εγκαταστήσω το σωστό cwm για i9505 μέσω odin (download mode,pda αρχείο,PASS/RESET κλπ), είναι σημαντική η διαδικασία του πρώτου μπουταρίσματος. Συγκεκριμένα,

1.Απενεργοποιούμε την επιλογή auto reset στο odin και περναμε το σωστό cwm αρχείο για Ι9505

2.Βγάζουμε μπαταρία για περίπου 20 sec.

3.Σημαντικό το πρώτο bootαρισμα της συσκευής για αυτό κρατάμε πατημένα volume up+home+on/off button για να εκκινήσει στο recovery, ΑΛΛΑ στην πρώτη δόνηση που θα κάνει η συσκευή αφήνουμε το on/off button και συνεχίζουμε να κρατάμε πατημένα τα υπόλοιπα δύο κουμπιά για περίπου 10 sec και μας φέρνει στο cwm recovery.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε..Αφού εγκαταστήσω το σωστό cwm για i9505 μέσω odin (download mode,pda αρχείο,PASS/RESET κλπ), είναι σημαντική η διαδικασία του πρώτου μπουταρίσματος. Συγκεκριμένα,

 

1.Απενεργοποιούμε την επιλογή auto reset στο odin και περναμε το σωστό cwm αρχείο για Ι9505

 

2.Βγάζουμε μπαταρία για περίπου 20 sec.

 

3.Σημαντικό το πρώτο bootαρισμα της συσκευής για αυτό κρατάμε πατημένα volume up+home+on/off button για να εκκινήσει στο recovery, ΑΛΛΑ στην πρώτη δόνηση που θα κάνει η συσκευή αφήνουμε το on/off button και συνεχίζουμε να κρατάμε πατημένα τα υπόλοιπα δύο κουμπιά για περίπου 10 sec και μας φέρνει στο cwm recovery.

 

 

Μπορείς να μου δώσεις το link της cmw?

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Είχα περάσει πριν την CM αλλά δοκίμασα κάποια άλλη ρομ.

Προσπαθώ να την ξαναπεράσω, περνάει αλλά δεν παίρνει τα gapps. Τα ίδια που είχα περάσει όταν την είχα εγκαταστήσει.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καμία καλή rom να προτείνει κανείς.

Απεχω από Samsung καιρό. Η omega rom τι λέει είναι εντάξει;

Θέλω καλή αυτονομία να έχει ας μην είναι και Samsung based.

Έχω το i9505 αλλά από ότι διάβασα δεν γίνεται Google play το κάνω ε;

Ξέρει κανείς κάτι;

Είμαι ήδη root & custom recovery

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καμία καλή rom να προτείνει κανείς.

Απεχω από Samsung καιρό. Η omega rom τι λέει είναι εντάξει;

Θέλω καλή αυτονομία να έχει ας μην είναι και Samsung based.

Έχω το i9505 αλλά από ότι διάβασα δεν γίνεται Google play το κάνω ε;

Ξέρει κανείς κάτι;

Είμαι ήδη root & custom recovery

 

Την έχω εγώ αρκετό καιρό τώρα, πάρα πολύ καλή και σε συνδυασμο με AEL kernel παρουσιάζει πολύ καλή αυτονομία την συστήνω ανεπιφύλακτα :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα link για μετατροπή του S4 σε S4 gpe?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν γίνεται τελικά να έχει την κάμερα του S4?

Ευχαριστώ

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα link για μετατροπή του S4 σε S4 gpe?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν γίνεται τελικά να έχει την κάμερα του S4?

Ευχαριστώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2557353

 

Την κάμερα του s4 δεν μπορείς να την έχεις μας και ο κώδικας είναι κλειστός από τη Samsung

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχει βγει ακόμα port? Γιατί κάτι πήρε το μάτι μου στο YouTube αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Με τις άλλες κάμερες έχει τρελές διαφορες;
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχει βγει ακόμα port? Γιατί κάτι πήρε το μάτι μου στο YouTube αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Με τις άλλες κάμερες έχει τρελές διαφορες;

Το snap camera βγάζει πολύ καλές φώτος..

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2557353

 

Την κάμερα του s4 δεν μπορείς να την έχεις μας και ο κώδικας είναι κλειστός από τη Samsung

 

Έβαλα εχθές αυτή τη rom αλλά δεν έχει τίποτα μέσα ρε παιδιά. Ούτε εφαρμογή για κάμερα. Ούτε για sms τίποτα τίποτα. Μόνο ρυθμίσεις τηλέφωνο και play store.

Την έβγαλα και έβαλα πάλι από xda την 5.1 gpe untouched.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αν δεν σας ενδιαφερει η εγγυηση, που ειναι απιθανο μετα απο τοσα χρονια κυκλοφοριας να εχετε, βαλτε μια cyanogenmod 12,1 να ξενοιασετε, ολο προβληματα ειναι η stock rom, τι 5,0 τι 4,4 τι 6,0 τι 7,0 :P
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...