Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το βρίσκεις από playstore. Ψάξε σε κανά τορρεντάδικο.

Απλά κατέβασε το faster gps από το playstore και διάλεξε ελλάδα στις ρυθμίσεις μετά κατέβασε από το store όποιο trial gps θέλεις για να τσεκάρεις τι παίζει, αν και σε μένα εξαρχής δούλευε τέλεια το gps.

 

Οκ, σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη θα προχωρησω στην παραγγελεια του α820 απο μινιδεαλς θα ηθελα λιγη βοηθεια. Για να αποφυγω εξτρα επιβαρυνσεις τελωνειου

α)θα το κανω μεσα απο SP?

β)θα ηταν καλο να του πω καλυτερα να το κανουν σαν gift?

γ) και η πληρωμη να γινει καλυτερα μεσω paypal?

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα προχωρησω στην παραγγελεια του α820 απο μινιδεαλς θα ηθελα λιγη βοηθεια. Για να αποφυγω εξτρα επιβαρυνσεις τελωνειου

α)θα το κανω μεσα απο SP?

β)θα ηταν καλο να του πω καλυτερα να το κανουν σαν gift?

γ) και η πληρωμη να γινει καλυτερα μεσω paypal?

 

ναι με singpost δν περνάει τελωνείο..

καλό είναι να λέει as a gift αν και δν παίζει μεγάλο ρόλο..

εννοείται μέσω paypal..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ένας φίλος φλάσαρε και δεν τσέκαρε το DL πριν το flash και τώρα του ανοίγει η οθόνη εμφανίζοντας περίεργα χρώματα δηλαδή brickare.

Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρουμε;

 

Τελικά μετά από πολλά πειράματα κατέβασα μια original από το Lenovo-forums.ru S135. Άνοιξε και παίζει τώρα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ότι υπάρχει τώρα σχετικά με την κινητάρα μας είναι είτε στα κινέζικα είτε στα ρώσσικα, αποφάσισα ως ο πρώτος κάτοχος της συσκευής να γράψω οδηγίες φλασαρίσματος του κινητού για να διευκολύνω τους φίλους συμφορουμίτες που σύντομα θα έχουν στα χέρια τους την συσκευή ή για μελλοντικούς κατόχους του κινητού αυτού. Όλες τις διαδικασίες τις έκανα ο ίδιος προσωπικά στην συσκευή μου. Απλά να ξεκαθαρίσω πως προχωράτε στην διαδικασία φλασαρίσματος με δική σας αποκλειστικά ευθύνη και δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη προκαλέσετε στην συσκευή σας κατά την προσπάθεια σας αυτή.

Ο οδηγός περιλαμβάνει 3 μέρη. Σταδιακά θα παραθέτω τα μέρη αυτά και θα τα ενημερώνω όποτε αυτό κρίνεται απαραίτητο φυσικά και με δικές σας υποδείξεις.

 

ΜΕΡΟΣ Α: Εγκατάσταση USB-driver στο PC:

1. Κάνουμε εγκατάσταση το αρχείο LenovoUsbDriver 1.0.1.

2. Κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

3. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

4. Για 2-3 δευτερόλεπτα βγάζει μία άγνωστη συσκευή (mt65xx preloader) στην Διαχείριση Συσκευών του Πίνακα Ελέγχου, πρέπει να είμαστε γρήγοροι και να κάνουμε αναβάθμιση του driver με αυτόν που βρίσκεται στο φάκελο updated usb driver ανάλογα με το λειτουργικό του pc μας.

5. Αποσυνδέουμε το κινητό.

6. Κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

7. Επανασυνδέουμε το κινητό μέχρις ότου να εμφανιστεί στην Διαχείριση Συσκευών στο πεδίο θύρες (com & lpt) το κινητό μας. Μπορεί να μη γίνει με την πρώτη φορά, επανασυνδέουμε το κινητό μέχρι να μας το εμφανίσει στο πεδίο στην διαχείριση Συσκευών στο προαναφερθέν πεδίο.

 

http://dfiles.eu/files/jdhxbesrv

 

ΜΕΡΟΣ Β: Εγκατάσταση Recovery:

Να επισημανθεί πως η ρομ που έχει το κινητό έχει recovery αλλά είναι στα κινέζικα οπότε είναι ουσιαστικά άχρηστη.

1. Τρέχουμε το Flashtool_v3.1304.0.119201302061.

2. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc. Υπάρχουν 2 επιλογές : είτε το Advanced CWM είτε το TWRP Recovery. Προσωπικά χρησιμοποιώ το 2ο γιατί υποστηρίζει οθόνες αφής και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ τα πλήκτρα της έντασης για να ανεβοκατεβαίνω στις διαθέσιμες επιλογές. Όπως και να έχει επιλέξτε το emmc αρχείο από τον φάκελο της επιλογής σας.

3. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

4. Επιλέγουμε το κουμπί Download.

5. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

6. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος του recovery.

7. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

8. Αποσυνδέουμε το κινητό.

9. Τοποθετούμε την μπαταρία.

10. Πατάμε μαζί POWER + VOLUME UP + VOLUME LOW για να μπούμε στο recovery.

 

http://dfiles.eu/files/0r18sj0rc

 

ΜΕΡΟΣ Γ: Εγκατάσταση Custom Rom:

1. Κατεβάζουμε την ρομ της επιλογής μας από εδώ: http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/a820/

2. Αποσυμπιέζουμε την ρομ.

3. Τρέχουμε το Flashtool_v3.1304.0.119201302061.

4. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

5. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

6. Επιλέγουμε το κουμπί Firmware==>Upgrade.

7. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

8. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος της ρομ.

9. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

10. Αποσυνδέουμε το κινητό.

11. Τοποθετούμε την μπαταρία.

12. Αφήνουμε το κινητό να μπουτάρει.

Οι οδηγίες αυτές ισχύουν για την πλειοψηφία των ρομ που υπάρχουν διαθέσιμες, ωστόσο κυρίως όσον αφορά rom updates καλό είναι να διαβάζετε τις όποιες διευκρινήσεις του εκάστοτε rom cooker.

 

Έκανα ότι γράφεις αλλά όταν ανοίγω το κινητό βγάζει κάτι μαύρες γραμμές και δεν φορτώνει τίποτα.

Ποιά rom έχεις δοκιμάσει;

Όποιος έχει να παραθέσει κάτι πάνω σε αυτό ας βοηθήσει, έχω φάει άπειρες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι γράφεις αλλά όταν ανοίγω το κινητό βγάζει κάτι μαύρες γραμμές και δεν φορτώνει τίποτα.

Ποιά rom έχεις δοκιμάσει;

Όποιος έχει να παραθέσει κάτι πάνω σε αυτό ας βοηθήσει, έχω φάει άπειρες ώρες.

 

Αυτήν την ρομ έχω περάσει:http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/

Δεν ξέρω τι έκανες. Αλλά και στα 2 lenovo που έχω (1 εγώ και 1 ο κολλητός μου) όλα δουλεύουν κανονικότατα με τις οδηγίες που γράφω στο φόρουμ.

Μήπως δεν τσέκαρες το DA DL ALL WITH CHECK SUM αν δεν το τσέκαρες το μπρίκαρες.

Επίσης όταν χρησιμοποίησες το flashtool μήπως τσέκαρες/ξετσέκαρες κάτι από τα αρχεία που ήταν προεπιλεγμένα για φλασάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολλά πειράματα κατέβασα μια original από το Lenovo-forums.ru S135. Άνοιξε και παίζει τώρα.

 

Αν μπρικάρεις το κινητό υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις; Γιατί νόμιζα ότι δεν διορθώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την ρομ έχω περάσει:http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/

Δεν ξέρω τι έκανες. Αλλά και στα 2 lenovo που έχω (1 εγώ και 1 ο κολλητός μου) όλα δουλεύουν κανονικότατα με τις οδηγίες που γράφω στο φόρουμ.

Μήπως δεν τσέκαρες το DA DL ALL WITH CHECK SUM αν δεν το τσέκαρες το μπρίκαρες.

Επίσης όταν χρησιμοποίησες το flashtool μήπως τσέκαρες/ξετσέκαρες κάτι από τα αρχεία που ήταν προεπιλεγμένα για φλασάρισμα?

 

EGRANEROE κι εγώ με τη μέθοδο που αναφέρεις πέρασα τη recovery χωρίς κανένα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα. Σκεφτόμαστε μάζι με ένα φίλο μου να τα παραγγείλουμε από http://www.minideal.net και θα ήθελα να ρωτήσω : 1. Στο State/Province θα γράψω π.χ : Θεσσαλονίκη ; Τι Shipping να επιλέξω ; Κάτι για τελωνεία διαβάζω και έχω τρομάξει λίγο. Μην μας πάει και ο κούκος αηδόνι....

2. Αυτό που αναφέρετε για την ROM μπορώ να συννενοηθώ με το site και να μου στείλουν κάποια συγκεκριμένη ROM που να ανταποκρίνετε στα ελληνικά δεδομένα ;

3. Όταν ολοκληρώσω την παραγγελία διαβάσα οτι θέλει μήνα παρά κάτι για να έρθει στα χέρια μου. Θα ενημερωθώ από το ταχυδρομείο σχετικά με την εξέλιξη της αποστολής ; Θα έρθει σαν συστημένο ή κατι παρόμοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα. Σκεφτόμαστε μάζι με ένα φίλο μου να τα παραγγείλουμε από http://www.minideal.net και θα ήθελα να ρωτήσω : 1. Στο State/Province θα γράψω π.χ : Θεσσαλονίκη ; Τι Shipping να επιλέξω ; Κάτι για τελωνεία διαβάζω και έχω τρομάξει λίγο. Μην μας πάει και ο κούκος αηδόνι....

2. Αυτό που αναφέρετε για την ROM μπορώ να συννενοηθώ με το site και να μου στείλουν κάποια συγκεκριμένη ROM που να ανταποκρίνετε στα ελληνικά δεδομένα ;

3. Όταν ολοκληρώσω την παραγγελία διαβάσα οτι θέλει μήνα παρά κάτι για να έρθει στα χέρια μου. Θα ενημερωθώ από το ταχυδρομείο σχετικά με την εξέλιξη της αποστολής ; Θα έρθει σαν συστημένο ή κατι παρόμοιο ;

 

1. Ναι Θεσσαλονίκη. Singapore Airmail Post. Δεν έχει τελωνείο. (εναλλακτικά EMS με έξτρα χρέωση αν επείγεσαι και θέλεις να ρισκάρεις ενδεχόμενο τελωνείο αν είσαι αρκετά άτυχος).

2. Τους αναφέρεις είτε και από πριν σε chat, είτε κατά την παραγγελία με μήνυμα στο Paypal ή/και email ότι επιθυμείς Ελληνικά, ROOT, ...

3. Θέλει περί τις 20 ημέρες, στην καλύτερη λιγότερο. Υπάρχει ένα ζήτημα με την παρακολούθηση της εξέλιξης. Η Signpost δεν φαίνεται να το ενημερώνει παρά μόνο όταν φεύγει και όταν παραδίδεται τελικά. Από απλά ΕΛΤΑ δεν έβγαλα άκρη, ούτε καν το αναγνωρίζει. Παραδόξως, τα ΕΛΤΑ courier το εντοπίζουν στο tracking τους και μάλιστα φαίνεται να δίνουν την τρέχουσα εικόνα του που περίπου βρίσκεται. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρεις ειδοποίηση να παραλάβεις από το Ταχυδρομικό σου γραφείο. Μην περιμένεις τόσο. Αν δεις ότι έφτασε, επικοινώνησε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

2. Τους αναφέρεις είτε και από πριν σε chat, είτε κατά την παραγγελία με μήνυμα στο Paypal ή/και email ότι επιθυμείς Ελληνικά, ROOT, ...

Τι να ζητήσω να έχει το κινητό ; Τα ελληνικά δεν με απασχολούν τόσο όσο το να μπόρω να κατεβάσω οποιαδήποτε εφαρμογή για android (για δωρέαν μιλάμε πάντα π.χ shazam). Όσον αφορά την παράδοση απ'ότι κατάλαβα θα μου ρθει ειδοποίηση στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

2. Τους αναφέρεις είτε και από πριν σε chat, είτε κατά την παραγγελία με μήνυμα στο Paypal ή/και email ότι επιθυμείς Ελληνικά, ROOT, ...

Τι να ζητήσω να έχει το κινητό ; Τα ελληνικά δεν με απασχολούν τόσο όσο το να μπόρω να κατεβάσω οποιαδήποτε εφαρμογή για android (για δωρέαν μιλάμε πάντα π.χ shazam). Όσον αφορά την παράδοση απ'ότι κατάλαβα θα μου ρθει ειδοποίηση στο σπίτι.

 

...εγώ θα πρότεινα εφόσον δεν γνωρίζεις και δε θες να ασχοληθείς με τη διαδικασία, να τους ζητήσεις τουλάχιστον ROOT και full Playstore σε JB 4.2.1 αλλά και ελληνικά αφού έτσι και αλλιώς το κάνουν. Μη ξεχάσεις να τους επισημάνεις για φορτιστή συμβατό με Ελλάδα-Ευρώπη.

Η ειδοποίηση ναι θα σου έρθει όπως με κάθε συστημένο απλό ταχυδρομείο. Άμα όμως βλέπεις ότι έχει φτάσει και δεν έρχεται, επικοινώνησε με το σχετικό γραφείο για να παραλάβεις το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

emxa2k με την όλη διαδικασία φυσικά και θέλω να ασχολήθω απλά ίσως να το ξεκινάω το όλο θέμα λίγο ανάποδα. Δλδ ίσως να έπρεπε πρώτα να διαβάσω πρώτα και μετά να ασχοληθώ με το τι αγορά να κάνω. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό thread εδώ μέσα σχετικά με αυτά δείξε μου τα φώτα σου. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπρικάρεις το κινητό υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις; Γιατί νόμιζα ότι δεν διορθώνεται..

 

Εγώ του πέρασα την RΟM που έγραψα παραπάνω και το κινητό ξανά δούλεψε. Μετά έκανα την διαδικασία και έβγαλε γραμμές όπως αναφέρεις και εσύ και τώρα ενδεχομένως να μην είχε γίνει εξ' αρχής το λάθος γιατί εγώ επέμενα ότι δεν είχε τσεκάρει το DL. Θα ξανά μπω με teamviewer από αύριο να κάνουμε πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ότι υπάρχει τώρα σχετικά με την κινητάρα μας είναι είτε στα κινέζικα είτε στα ρώσσικα, αποφάσισα ως ο πρώτος κάτοχος της συσκευής να γράψω οδηγίες φλασαρίσματος του κινητού για να διευκολύνω τους φίλους συμφορουμίτες που σύντομα θα έχουν στα χέρια τους την συσκευή ή για μελλοντικούς κατόχους του κινητού αυτού. Όλες τις διαδικασίες τις έκανα ο ίδιος προσωπικά στην συσκευή μου. Απλά να ξεκαθαρίσω πως προχωράτε στην διαδικασία φλασαρίσματος με δική σας αποκλειστικά ευθύνη και δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη προκαλέσετε στην συσκευή σας κατά την προσπάθεια σας αυτή.

Ο οδηγός περιλαμβάνει 3 μέρη. Σταδιακά θα παραθέτω τα μέρη αυτά και θα τα ενημερώνω όποτε αυτό κρίνεται απαραίτητο φυσικά και με δικές σας υποδείξεις.

 

ΜΕΡΟΣ Α: Εγκατάσταση USB-driver στο PC:

1. Κάνουμε εγκατάσταση το αρχείο LenovoUsbDriver 1.0.1.

2. Κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

3. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

4. Για 2-3 δευτερόλεπτα βγάζει μία άγνωστη συσκευή (mt65xx preloader) στην Διαχείριση Συσκευών του Πίνακα Ελέγχου, πρέπει να είμαστε γρήγοροι και να κάνουμε αναβάθμιση του driver με αυτόν που βρίσκεται στο φάκελο updated usb driver ανάλογα με το λειτουργικό του pc μας.

5. Αποσυνδέουμε το κινητό.

6. Κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

7. Επανασυνδέουμε το κινητό μέχρις ότου να εμφανιστεί στην Διαχείριση Συσκευών στο πεδίο θύρες (com & lpt) το κινητό μας. Μπορεί να μη γίνει με την πρώτη φορά, επανασυνδέουμε το κινητό μέχρι να μας το εμφανίσει στο πεδίο στην διαχείριση Συσκευών στο προαναφερθέν πεδίο.

 

http://dfiles.eu/files/jdhxbesrv

 

ΜΕΡΟΣ Β: Εγκατάσταση Recovery:

Να επισημανθεί πως η ρομ που έχει το κινητό έχει recovery αλλά είναι στα κινέζικα οπότε είναι ουσιαστικά άχρηστη.

1. Τρέχουμε το Flashtool_v3.1304.0.119201302061.

2. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc. Υπάρχουν 2 επιλογές : είτε το Advanced CWM είτε το TWRP Recovery. Προσωπικά χρησιμοποιώ το 2ο γιατί υποστηρίζει οθόνες αφής και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ τα πλήκτρα της έντασης για να ανεβοκατεβαίνω στις διαθέσιμες επιλογές. Όπως και να έχει επιλέξτε το emmc αρχείο από τον φάκελο της επιλογής σας.

3. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

4. Επιλέγουμε το κουμπί Download.

5. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

6. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος του recovery.

7. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

8. Αποσυνδέουμε το κινητό.

9. Τοποθετούμε την μπαταρία.

10. Πατάμε μαζί POWER + VOLUME UP + VOLUME LOW για να μπούμε στο recovery.

 

http://dfiles.eu/files/0r18sj0rc

 

ΜΕΡΟΣ Γ: Εγκατάσταση Custom Rom:

1. Κατεβάζουμε την ρομ της επιλογής μας από εδώ: http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/a820/

2. Αποσυμπιέζουμε την ρομ.

3. Τρέχουμε το Flashtool_v3.1304.0.119201302061.

4. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

5. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

6. Επιλέγουμε το κουμπί Firmware==>Upgrade.

7. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

8. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος της ρομ.

9. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

10. Αποσυνδέουμε το κινητό.

11. Τοποθετούμε την μπαταρία.

12. Αφήνουμε το κινητό να μπουτάρει.

Οι οδηγίες αυτές ισχύουν για την πλειοψηφία των ρομ που υπάρχουν διαθέσιμες, ωστόσο κυρίως όσον αφορά rom updates καλό είναι να διαβάζετε τις όποιες διευκρινήσεις του εκάστοτε rom cooker.

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι θα κερδίσω κάνοντας την παραπάνω διαδικάσια στο συγκεκριμένο κινήτο εφόσον και εάν το παραλάβω. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό thread με αντίστοιχο θέμα στο forum let me know. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με δεδομένη πλέον την χρήση του, πόσο κρατάει η μπαταριά και με τι χρήση (3g, wifi , browsing κλπ)?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά με δεδομένη πλέον την χρήση του, πόσο κρατάει η μπαταριά και με τι χρήση (3g, wifi , browsing κλπ)?

 

Η μπαταρία με μόνιμα ανοιχτά 3G και δεδομένα και με αρκετή χρήση κρατάει περίπου μία μέρα και κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω χθες μετα απο τον εκτελωνισμο πολυ καλο και η μπαταρια του πολλα υποσχομενη...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω χθες μετα απο τον εκτελωνισμο πολυ καλο και η μπαταρια του πολλα υποσχομενη...

 

Δηλαδη περασε τελωνειο????

Link to comment
Share on other sites

Ναι πληρωσα γυρω στα 100 ευρω μαζι με τις ******** της DHL...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι πληρωσα γυρω στα 100 ευρω μαζι με τις ******** της DHL...

 

καλησπέρα πόσα έδωσες για το κινητό στο τελωνείο?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...