Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Ναι. Ακόμα κι όταν δεν είσαι στο ίντερνετ, το 3g καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από το 2g

2) Ρυθμίσεις, Ασύρματα και δίκτυα, Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, Χρήση μόνο δικτύων 2g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και το τηλέφωνο ακόμα δεν φάνηκε (το περιμένω από μέρα σε μέρα) μου ήρθε η θήκη του -Niilkin- και η έξτρα μπαταρία 2850 mAh με τον φορτιστή της, σε χρόνο ρεκόρ, μόλις 10 μέρες.

Θα την ταλαιπωρήσω μόλις παραλάβω το τηλέφωνο και θα σας πω για μπαταρία.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. εκανα μια παραγγελεια στο minideal.net. την εκανα στις 6/8/13 και στο status μου γραφει Complete.

όμως οταν μπαινω στο http://en.4px.com/ και βαζω το tracking number, μου βγαζει αυτο!

 

 

Waybill number Destination Local time Latest status POD

RF********SG

 

2013-06-17 20:12:54

 

 

 

 

Local Date and Time Week Local places of transhipment Transshipment records

RF**********SG

2013-06-11 09:48:20

 

SINGAPORE

 

2013-06-11 09:29:42

 

HONGKONG

 

2013-06-11 09:14:04

 

HONGKONG

 

2013-06-11 08:58:40

 

HONGKONG

 

2013-06-09 23:08:24

 

兰光

 

2013-06-09 23:08:24

 

兰光

 

 

 

 

 

και σημερα ελαβα ενα μειλ απο tabletphonee@gmail.com που μου εγραφε:

Hello,Sir

Your order about Lenovo a820.

I am sorry to tell you it maybe lost on the way,so it has no new information now.

Can we sent it to you again?

Thanks very much,waiting for your answer..

BEST REGARDS!

Linda Wang

Email: tabletphonee@gmail.com

Website: http://www.minideal.net

 

δεν ειναι λιγο παραξενο αυτο το μειλ; ειναι στ αληθεια απο καποιον απο το μινιντιλς, ή ειναι σπαμ;

δεν ξερω αν λεω χαζομαρες καθως ειναι η πρωτη μου ηλεκτρονικη παραγγελεια. τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει για τρελή απάτη.

Κάνε ένα κόπο και βάλε το tracking number σου στο site http://www.singpost.com που είναι το site των ταχυδρομείων της Σιγκαπούρης που σου στέλνουν το πακέτο (ήταν Σιγκαπούρη πριν πέντε μέρες σύμφωνα με τον μεταφορέα). Πάω στοίχημα πως θα σου βγάλει Dispatched to overseas (Country code GR), που σημαίνει πως έρχεται. Έλεγξε το και στο http://www.track-trace.com στο πεδίο Post/EMS(with USPS) και πες μου άμεσα.

Πιστεύω πως είναι scam το email που έλαβες, αλλά όλα θα φανούν τι θα βγάλουν τα αποτελέσματα αναζήτησης.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Με την Linda από το http://www.minideal.net έχω μιλήσει και εγώ (09-09-2012) και το email είναι το ίδιο.

Παρακάτω είναι η υπογραφή της.

 

-----------------------------------

BEST REGARDS!

Linda Wang

Email: tabletphonee@gmail.com

Website: http://www.minideal.net

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειναι σπαμ! βλακεια, γιατι το περιμενα μεσα στη βδομαδα! ευτυχως μου ειπαν οτι το ξαναστειλανε. μου εστειλαν και καινουριο tracking number.

 

με παραξενεψε πολυ το μειλ εξ αιτιας του οτι δεν φαινοταν επισημο. τελος παντων! μακαρι να το παρω στα χερια μου γρηγορα, και να μεινω ικανοποιημενος απο το κινητο..

 

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μας γράψει ένα αναλυτικό review με συν και πλην του A830?

 

Έχει γράψει ο EGRANEROE, μήνυμα #18, σελίδα 2.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στο Α830 και νόμιζα ότι το review του φίλου ήταν για το Α820.

 

Α, συγνώμη.

Μάλλον θα έπρεπε να ανοίξει άλλο νήμα πάντως για το Α830.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

ηρθε και το δικο μου μετα απο 10 μερες :)¨

πρωτες εντυπωσεις, ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΟ :p

 

εχει πολλα εξυπνα πραγματακια που δεν εχουν αλλα ακριβοτερα π.χ. γρηγορη επανεκινηση, χρονοδιακοπτες να κλεινει και να ανοιγει, ραδιοφωνο που λειτουργει χωρις κεραια....και αλλα πολλα...

 

τα μονα μειονεκτηματα που ανακαλυψα....δεν εχει μαγνητικη πυξιδα....και στο δικο μου τουλαχιστον, το κατω μερος της οθονης σαν να μου φαινεται οτι ειναι λιγο πιο φωτεινο...και εχει μερικα θεματα οταν χρησιμοποιες simmax κλωνους οπως ολα τα smart κινητα :wacko:....

 

τις περισσοτερες κινεζικες εφαρμογες τις εβλαγα αρκετα ευκολα...

 

ερωτηση...πως περνει screenshot;;;;

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

από όταν βγάλει στο status ότι είναι στο αεροδρόμιο πόσες μέρες χρειάζεται πάνω κάτω για να ρθει σπίτι?

 

σε εμενα ηταν 2 μερες...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...τελικα αυτη την διαφορα στην φωτεινοτητα στην οθονη μονο εγω την βλεπω....αλλοι που το ειδαν δεν καταλαβαν τιποτα :lol:

ενας μαλιστα ηθελα να μου το αγορασει για 150 € για να με απαλαξει απο τη στεναχωρια....:p

 

η θηκη που δινει το Mini deal ειναι τελεια....δενει πολυ καλα με το κινητο και αξιζει....την δε μεβρανη δεν την εβαλα...εχω ακομα αυτην που εχει απο το εργοστασιο...

 

εχθες ηρθε και μια θηκη που ειχα παραγγειλει απο το Aliexpress.com, το κανει το κινητο σαν βιβλιαρακι....καλη και αυτη....ειχε και αυτος μια μεμβρανη οθονης δωρο :lol:...

 

περιμενω και μια εξτρα μπαταρια μαζι με φορτιστη τοιχου που ειχα παει για 9 δολλαρια...:p

 

τζαμπα πραγμα λεμε......:lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...πως περνει screenshot;;;;

 

να απαντησω στην ερωτηση μου, μιας και το βρηκα

 

πατας το on/οff κουμπι μαζι με το volume down....ταυτοχρονα...

...θελει μια μικρη προσπαθεια, :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού μου πήρε μιάμιση μέρα να παίζω μαζί του, ας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Να γνωρίζετε πως κρατάω το ΝΟΚΙΑ 701 για πρώτο (200 ευρώ πριν 2 χρόνια η τιμή του) και το συγκρίνω με αυτό.

 

Το τηλέφωνο το αγόρασα στις 2 Ιουνίου (3 στην Κίνα γιατί ήταν βράδυ), στα 122 ευρώ από aliexpress (το eBay της Κίνας), με τρία "δώρα": stylus, back cover και screen quard. Μόνο η μεμβράνη ήταν συμπαθητική, το στυλό άχρηστο και η θήκη σιλικόνη που ασχημαίνει το κινητό. Παρέλαβα στις 19 Ιουνίου, από Singpost.

 

Το τηλέφωνο είναι πολύ σοβαρό σαν κατασκευή. Λεπτό, με απαλές γραμμές και γωνίες, στην γνώριμο κινέζικο σχεδιασμό, αλλά με πολύ καλά υλικά και πολύ τέχνη στην συναρμολόγηση του. Ούτε τριξίματα, ούτε χαλαρότητες, τίποτα. Όμορφο μαλακό υλικό στην πίσω πλευρά, πολύ ωραία αίσθηση στην αφή, και πολύ όμορφη λεπτή γραμμή πλαισίου σε μεταλλικό χρώμα. Το τηλέφωνο ΔΕΝ είναι μαύρο! Είναι σκούρο μωβ, με το σήμα της εταιρείας κάτω από την κάμερα σε σκουρότερο χρώμα, το κάνει να δείχνει ακόμα ποιο σοβαρό, σχεδόν πολυτελές. Πραγματικά, μπορεί να σταθεί δίπλα στο 701, που σχεδιαστικά είναι ομορφότερο και ξεχωρίζει. Πάντως στο χέρι μου, η στιβαρή δομή του 701 (μεταλλικό καπάκι κτλ) δεν μου λείπει με το Α820!

 

Το τηλέφωνο ήρθε ρουταρισμένο και έτοιμο. Αρχική σελίδα ΔΕΝ είχε το clover, το χαρακτηριστικό των ideaphone της Lenovo και αν και σίγουρα και εγώ θα έψαχνα τρόπο να το βγάλω, θα ήθελα να το δω τουλάχιστον. Τέλος πάντων ήταν τελείως καθαρό και τα Ελληνικά του σε πολύ καλό επίπεδο για κινέζικο android. Τόσο καλό που δεν ξαναγύρισα το τηλέφωνο στα Αγγλικά. Επίσης, δεν είχε καμία απολύτως κινέζικη εφαρμογή!

 

Καλό σήμα και καλός ήχος στις κλήσεις, δεν φτάνει το 701, αλλά από την άλλη κανένα δεν το έφτασε μέχρι τώρα. Είναι πάνω από ικανοποιητικό πάντως και σε σήμα και σε ήχο κατά την διάρκεια της κλήσης που είναι και διπλά ενεργή- δεν χάνω κλήση από την άλλη sim όταν μιλάω στην πρώτη. Εξαιρετική οθόνη και υπέροχη, αβίαστη ανταπόκριση στην αφή. Ωραίο ρολλάρισμα, χωρίς κολλήματα πουθενά. Ανάβει και σβήνει αυτόματα (επιτέλους!) και μπορείς να συνδέσεις επαφές με όποια sim θες να καλλούνται. Το βγάζει ως "πρόταση", αλλά κι αυτό καλό είναι.

 

Η κάμερα, δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Μέτρια πράγματα, σας έχω δείγματα. Έχω την εντύπωση πως το autofocus αργεί κομματάκι. Όπως και να είναι, είμαι σίγουρο πολύ απαιτητικός στο θέμα κάμερα και μην ξεχνάτε πως το συγκρίνω με το 701. Από χρώματα καλά πάει, σε καθαρότητα είμαι λίγο δύσπιστος. Το ίδιο και στα βίντεο. Όπου δουλεύει το autofocus το βίντεο είναι ικανοποιητικό, αλλά πιστεύω πως αργεί (ή έχω μάθει να τραβάω γρήγορα αφού κακόμαθα με το άλλο) Ευχάριστη έκπληξη το time lapse και οι 40 συνεχείς λήψεις στις φωτό.

 

Κανένα κόλλημα, το τηλέφωνο πετάει πραγματικά. Ευχαριστήθηκα το catapult king πολύ περισσότερο από το τάμπλετ. Δουλεύει πολύ ομαλά, πολύ γρήγορο κατέβασμα και εγκατάσταση από το κατάστημα. Ικανοποιητικός ήχος στην μουσική, σίγουρα όχι ο καλύτερος που έχω ακούσει αλλά αξιοπρεπέστατος, χωρίς να παραμορφώνει καμία μουσική (μπάσα, κιθάρες, κρουστά). Δεν έχει μεγάλη ένταση, αλλά αυτό δεν το βρίσκω μείον. Στα βίντεο ενθουσιάστηκα. Άμεση μετάβαση σε οποιοδήποτε σημείο της ταινίας χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα και με τους υπότιτλους ακριβέστατους. Συνήθως βαριέμαι να δω οτιδήποτε σε κινητό, είδα όμως ολόκληρο επεισόδιο και δεν με κούρασε καθόλου.

 

Η μπαταρία του, θέλει λίγο προσοχή, αν και με όλη την ταλαιπωρία του, το πέρασε το 24ωρο. Θεωρώ πως μετά από τέσσερις-πέντε κύκλους φόρτισης, θα τα πηγαίνει πολύ καλύτερα. Το GPS του, επίσης αξιοπρεπέστατο. Πήρε αρκετή ώρα να συνδεθεί την πρώτη φορά. Έκλεισα και ξανάνοιξα τους δορυφόρους, άργησε πάλι αλλά από τότε που συνδέθηκε αρχικά, κάθε επόμενη φορά ήταν γρήγορη (γύρω στο λεπτό, μάξιμουμ). Για πλοήγηση, είχε της μαμάς του που, κακά τα ψέματα, χάνει στα σημεία από το ΝΟΚΙΑ maps, αλλά γενικά, ήταν ακριβές και με γρήγορη απόκριση. Πιστεύω πως όταν γίνουν αναβαθμίσεις στο πρόγραμμα, θα φυσάει.

 

Γενικά, αν και το τηλέφωνο το ήξερα, το είχα πιάσει στα χέρια μου, με εξέπληξε ευχάριστα. Σε καμία περίπτωση δεν σου δίνει την αίσθηση συσκευής των 120 ευρώ, καθώς υπάρχουν τέτοιες τιμές και εδώ από επώνυμες εταιρίες, που όμως ωχριούν μπροστά στο Α820. Δείχνει πολύ ακριβότερο (καθότι ποιοτικότατο κατασκευαστικά) και με δυνατότητες που για να τις βρεις πρέπει να πληρώσεις, τουλάχιστον τα διπλά.

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

 

 

Ακολουθεί δείγμα φωτογραφίας.

 

http://s4.postimg.org/e2qt2eyvw/IMG_20130620_104923.jpg

 

http://s4.postimg.org/ft9u3wgf0/IMG_20130620_104926.jpg

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...μόλις το παρήγγειλα κ εγώ..:D

Φίλε ozon74 μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό από το κινητό να δώ το χρώμα του? ..αν και δεν έχει νόημα μιας και το παράγγειλα ήδη..απλά θα με φάει η απορία! :P

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...μόλις το παρήγγειλα κ εγώ..:D

Φίλε ozon74 μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό από το κινητό να δώ το χρώμα του? ..αν και δεν έχει νόημα μιας και το παράγγειλα ήδη..απλά θα με φάει η απορία! :P

 

Ότι καλύτερο μπορώ να κάνω με 2 ώρες ύπνο.

 

http://s17.postimg.org/h1qbfnppq/2013_06_23_0570.jpg

 

http://s17.postimg.org/ujx7ry1v2/2013_06_23_0574.jpg

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

 

απο οτι βλεπω ο οδηγος που παραθετεις ειναι πιο απλος απο τον δικο σου (σελιδα 3)....

 

το ερωτημα μου ειναι αν το εχεις δοκιμασει και αξιζει το κοπο.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα!

Εχω διαβάσει όλα τα σχόλια και όλα μια χαρα. Κι εγώ στο lenovo a820 κλίνω.

Στο minideal τι παίζει με την εγγυηση; Γτ είναι μόνο 6 μήνες ενω στα αλλα 1 χρόνο;

Ποιο καταστημα προτείνεται γενικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα παιδια. Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το Α830 κ θελω να σας ρωτησω κατι για να μην κανω καμια βλακεια, βλεπετε τα χρηματα δεν περισσευουν. Γραφει οτι παιρνει καρτα μνημης micro sd. Κοιταζοντας ομως τις καρτες στο minideal βλεπω οτι ολες ειναι sdhc εκτος απο μια που γραφει σκετο sd. Ποια καρτα ταιριαζει? Αυτη που γραφει σκετο SD ή αυτη που γραφει SDHC?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα παιδια. Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το Α830 κ θελω να σας ρωτησω κατι για να μην κανω καμια βλακεια, βλεπετε τα χρηματα δεν περισσευουν. Γραφει οτι παιρνει καρτα μνημης micro sd. Κοιταζοντας ομως τις καρτες στο minideal βλεπω οτι ολες ειναι sdhc εκτος απο μια που γραφει σκετο sd. Ποια καρτα ταιριαζει? Αυτη που γραφει σκετο SD ή αυτη που γραφει SDHC?

 

Κοίτα να είναι MICRO όχι σκέτο SD βασικό αυτο και η SDHC (HC=High Capacity) κάνουν αρκεί να είναι micro , http://prntscr.com/1c2jmh

 

Ακομα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις να είναι class 10 ή UHS speed class 1 εάν δεν το λέει συνήθως είναι class 4. Η διαφορα είναι στην ταχύτητα και η 4 class απλά σέρνεται ολίγον http://prntscr.com/1c2kis :rolleyes:

Edited by SupraDiN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις παρήγγειλα το Α830 απο minideal.net. Γενικά πόσο κάνουν να επεξεργαστουν την παραγγελία και να δώσουν tracking number?. Επέλεξα την δωρεάν αποστολή απλό ταχυδρομείο SG post -registered για αποφυγή τελωνείου. Όταν θα το χω στα χέρια μου (?) θα παραθέσω εντυπώσεις. Εν τω μεταξύ έαν έχει ήδη ανοίξει νέο τοπικ για το Α830 παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν το ποστ μου.

 

Καλημέρα

Update

Τελικά ήταν άμεσοι στην επεξεργασία της παραγγελίας. Έλαβα και το σχετικό tracking number για παρακολούθηση της πορείας του δέματος. Βέβαια το ταχυδρομησαν μέσω http://en.4px.com/ (εννοείται το tracking number δεν δίνει ακόμα status λόγω ότι μάλλον το στείλαν πρόσφατα και θέλει κάποιο χρόνο) Λίγο που το έψαξα η εταιρεία αυτή συνεργάζεται με SingPost... Είδωμεν...

Edited by jopilot
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...