Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ότι υπάρχει τώρα σχετικά με την κινητάρα μας είναι είτε στα κινέζικα είτε στα ρώσσικα, αποφάσισα ως ο πρώτος κάτοχος της συσκευής να γράψω οδηγίες φλασαρίσματος του κινητού για να διευκολύνω τους φίλους συμφορουμίτες που σύντομα θα έχουν στα χέρια τους την συσκευή ή για μελλοντικούς κατόχους του κινητού αυτού. Όλες τις διαδικασίες τις έκανα ο ίδιος προσωπικά στην συσκευή μου. Απλά να ξεκαθαρίσω πως προχωράτε στην διαδικασία φλασαρίσματος με δική σας αποκλειστικά ευθύνη και δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη προκαλέσετε στην συσκευή σας κατά την προσπάθεια σας αυτή.

Ο οδηγός περιλαμβάνει 3 μέρη. Σταδιακά θα παραθέτω τα μέρη αυτά και θα τα ενημερώνω όποτε αυτό κρίνεται απαραίτητο φυσικά και με δικές σας υποδείξεις.

 

ΜΕΡΟΣ Α: Εγκατάσταση USB-driver στο PC:

1. Κάνουμε εγκατάσταση το αρχείο LenovoUsbDriver 1.0.1.

2. Κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

3. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

4. Για 2-3 δευτερόλεπτα βγάζει μία άγνωστη συσκευή (mt65xx preloader) στην Διαχείριση Συσκευών του Πίνακα Ελέγχου, πρέπει να είμαστε γρήγοροι και να κάνουμε αναβάθμιση του driver με αυτόν που βρίσκεται στο φάκελο updated usb driver ανάλογα με το λειτουργικό του pc μας.

5. Αποσυνδέουμε το κινητό.

6. Κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

7. Επανασυνδέουμε το κινητό μέχρις ότου να εμφανιστεί στην Διαχείριση Συσκευών στο πεδίο θύρες (com & lpt) το κινητό μας. Μπορεί να μη γίνει με την πρώτη φορά, επανασυνδέουμε το κινητό μέχρι να μας το εμφανίσει στο πεδίο στην διαχείριση Συσκευών στο προαναφερθέν πεδίο.

 

http://dfiles.eu/files/jdhxbesrv

 

ΜΕΡΟΣ Β: Εγκατάσταση Recovery:

Να επισημανθεί πως η ρομ που έχει το κινητό έχει recovery αλλά είναι στα κινέζικα οπότε είναι ουσιαστικά άχρηστη.

1. Τρέχουμε το Flashtool_v3.1304.0.119201302061.

2. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc. Υπάρχουν 2 επιλογές : είτε το Advanced CWM είτε το TWRP Recovery. Προσωπικά χρησιμοποιώ το 2ο γιατί υποστηρίζει οθόνες αφής και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ τα πλήκτρα της έντασης για να ανεβοκατεβαίνω στις διαθέσιμες επιλογές. Όπως και να έχει επιλέξτε το emmc αρχείο από τον φάκελο της επιλογής σας.

3. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

4. Επιλέγουμε το κουμπί Download.

5. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

6. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος του recovery.

7. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

8. Αποσυνδέουμε το κινητό.

9. Τοποθετούμε την μπαταρία.

10. Πατάμε μαζί POWER + VOLUME UP + VOLUME LOW για να μπούμε στο recovery.

 

http://dfiles.eu/files/0r18sj0rc

 

ΜΕΡΟΣ Γ: Εγκατάσταση Custom Rom:

1. Κατεβάζουμε την ρομ της επιλογής μας από εδώ: http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/a820/

2. Αποσυμπιέζουμε την ρομ.

3. Τρέχουμε το Flashtool_v3.1304.0.119201302061.

4. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

5. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

6. Επιλέγουμε το κουμπί Firmware==>Upgrade.

7. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

8. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος της ρομ.

9. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

10. Αποσυνδέουμε το κινητό.

11. Τοποθετούμε την μπαταρία.

12. Αφήνουμε το κινητό να μπουτάρει.

Οι οδηγίες αυτές ισχύουν για την πλειοψηφία των ρομ που υπάρχουν διαθέσιμες, ωστόσο κυρίως όσον αφορά rom updates καλό είναι να διαβάζετε τις όποιες διευκρινήσεις του εκάστοτε rom cooker.

 

4. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

 

δεν βρισκω το συγκεκριμενο αρχειο μεσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο της custom rom.

EGRANEROE, εχω κατεβάσει την ίδια rom που αναφέρεις στη version 2.2!!

:!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθώντας να περάσω άλλη recovery στο κινητό μου λέει στο flashtool : Not all images are correctly loaded which may cause boot up issue.. Δεν θυμάμαι καθόλου αν την προηγούμενη φορά μου είχε βγάλει ίδιο μήνυμα.. Ξεχνάω να φορτώσω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το βρηκα σε πολυ καλη τιμη απο το http://www.merimobiles.com, ειναι αξιοπιστο; Εγω μεχρι 15/6 λογω δουλειας, θα εγκαταλειψω τον νυν τοπο διαμονης, οποτε πιστευω δεν θα προλαβω να το παραλαβω. Τι λετε εσεις; Ποσο καιρο κανει περιπου; Edited by apathya
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

4. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

 

δεν βρισκω το συγκεκριμενο αρχειο μεσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο της custom rom.

EGRANEROE, εχω κατεβάσει την ίδια rom που αναφέρεις στη version 2.2!!

:!:

 

Η 2.2 δεν την κάνεις εγκατάσταση έτσι!

Πρώτα περνάς την 1.0 όπως λέω στις οδηγίες.

Την 2.1 και την 2.2 τις κάνεις εγκατάσταση διαδοχικά μέσω recovery ως εξής:

1. Περνάς το συμπιεσμένο αρχείο στην μνήμη του κινητού.

2. Ανοίγεις το recovery.

3. Πας στο install zip from sd card και ψάχνεις το αρχείο της ρομ.

Λογικό επομένως είναι στην 2.2 να μην σου βγάζει το αρχείο γιατί πολύ απλά οι οδηγίες είναι για την έκδοση 1.0.

Μετά περνάς την 2.1 και μετά την 2.2 (το γράφει και το παιδί που φτιάχνει την ρομ στο ποστ του).

Link to comment
Share on other sites

Η 2.2 δεν την κάνεις εγκατάσταση έτσι!

Πρώτα περνάς την 1.0 όπως λέω στις οδηγίες.

Την 2.1 και την 2.2 τις κάνεις εγκατάσταση διαδοχικά μέσω recovery ως εξής:

1. Περνάς το συμπιεσμένο αρχείο στην μνήμη του κινητού.

2. Ανοίγεις το recovery.

3. Πας στο install zip from sd card και ψάχνεις το αρχείο της ρομ.

Λογικό επομένως είναι στην 2.2 να μην σου βγάζει το αρχείο γιατί πολύ απλά οι οδηγίες είναι για την έκδοση 1.0.

Μετά περνάς την 2.1 και μετά την 2.2 (το γράφει και το παιδί που φτιάχνει την ρομ στο ποστ του).

 

όλα οκ, περασα και το update αλλα δεν βρίσκω πουθενα τον τηλ. κατάλογο, τα μνμτα κτλ!! αναγκάστηκα να ξαναπεράσω την προηγούμενη έκδοση. πάντως απο πλευράς απόδοσης των custom rom δεν έχω δει κάποια αξιόλογη διαφορά σε σχέση με την stock!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ένας φίλος φλάσαρε και δεν τσέκαρε το DL πριν το flash και τώρα του ανοίγει η οθόνη εμφανίζοντας περίεργα χρώματα δηλαδή brickare.

Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρουμε;

 

Τελικά μετά από πολλά πειράματα κατέβασα μια original από το Lenovo-forums.ru S135. Άνοιξε και παίζει τώρα.

 

 

agentkostas το εκανα και εγω ακριβως το ιδιο και εχει γυρισει σε κινεζικα τωρα και δεν μπορω καν να το γυρισω αγγλικα. Δοκιμασα και γω την custom ROM http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ αλλα εμφανιζει μαυρες γραμμες. ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ! Ποια ver της ROM χρησιμοποιησες? Την V1?

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

agentkostas το εκανα και εγω ακριβως το ιδιο και εχει γυρισει σε κινεζικα τωρα και δεν μπορω καν να το γυρισω αγγλικα. Δοκιμασα και γω την custom ROM http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ αλλα εμφανιζει μαυρες γραμμες. ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ! Ποια ver της ROM χρησιμοποιησες? Την V1?

 

Δεν έχουμε δοκιμάσει να περάσουμε rom από το needrom αλλα έχουμε αφήσει την original 138

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και την κουτή ερώτηση της ημέρας, flash player υποστηρίζει ; παίζει flash games ; και με ποιον browser ; :confused:

 

Επίσης πιστεύω όποιος έχει το original filmware του κινητού καλό είναι να δώσει κανένα link με τυχόν οδηγίες χρίσεως :) σε κάποιους που χουν πρόβλημα μπορεί να φανεί πόλι χρήσιμο εάν πάει άσχημα το flasharisma.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και την κουτή ερώτηση της ημέρας, flash player υποστηρίζει ; παίζει flash games ; και με ποιον browser ; :confused:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1774336

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι στο σταδιο Despatched to overseas (Country code: GR) απο 18/5 ποσο καιρο κανει περιπου? επισης θελω να παρω κ μια microsd 16 ή 32 υπαρχει κατι να προτεινεται? μαρκα κλπ? class 10 σιγουρα ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι γράφεις αλλά όταν ανοίγω το κινητό βγάζει κάτι μαύρες γραμμές και δεν φορτώνει τίποτα.

Ποιά rom έχεις δοκιμάσει;

Όποιος έχει να παραθέσει κάτι πάνω σε αυτό ας βοηθήσει, έχω φάει άπειρες ώρες.

 

Παιδια την επαθα..Το κινητο εκλεισε και δεν ανοιγει καθολου..Τωρα τι κανουμε? Eκανα ακριβως την διαδικασια ρουτ, εβγαλε πρασινο κυκλο και μετα πεθανε...δεν κανει τιποτα τωρα...Οταν το συνδεω μονο χωρις μπαταρια, βγαζει ΜΤΚ USB Port...

Edited by Staf1988i
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις κινητών κάποια με ROM A820 http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/04/A820-Lenovo-35-500x500.jpg και κάποια που λένε A820T http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/04/A820T-Lenovo-7-500x500.jpg και εάν κατάλαβα :confused: καλά υπάρχει διαφορα στο flasharisma αλλα και στην ROM για να μην bickari.

 

Οποιος έχει περισσότερες γνώσεις και ασχολείται ας το ψάξει λίγο να ενημερώσει και τους υπολοιπους ώστε να μην χάνουν 20 χρονια από την ζωή τους όταν τα φτύνει το κινητό μετά το flash.

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές Navigon - Sygic εμένα τις ανοίγει μόνο όταν έχω wi-fi θέλει κάποια ρύθμιση?και ποια?

Ευχαριστώ εκ προτέρων

Edited by nick313
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά αν και παρακολουθώ το συγκεκριμένο forum από την αρχή, έχει περίπου 1 εβδομάδα που παρέλαβα το δικό μου και έχω να πω και 'γω τα δικά μου :rtfm:

κατ'αρχήν δοκίμασα τις πιο δημοφιλές ROM από http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/a820/ και ξεκινήσα συγκεκριμένα και με τις οδηγίες του EGRANEROE τον οποίο και ευχαριστώ πολύ όπως και όσους άλλους στη συνέχεια έχουν αναφέρει πληροφορίες, εντυπώσεις κλπ.

Με την 1η προσπάθεια και ακολουθώντας τις οδηγίες κατά γράμμα μπρίκαρε το κινητό μου κανονικά! δυστυχώς δεν είχα κάνει backup με αποτέλεσμα να χάσω και την rom που ήδη είχα! καμία rom από τις δημοφιλές του site needrom δεν μου έκατσε και εννοείται ότι έκανα διάφορες προσπάθειες και πειραματισμούς συνδιάζωντας ότι έβρισκα μπροστά μου από tutorials και πληροφορίες. Με βοήθησε προφανώς η πληροφορία του nicktgreek για το ρωσικο forum. Από 'κει κατέβασα μια κινέζικη/αγγλική με φουλ στα κινέζικα apps κλπ. (με καταλαβαίνει και ο agentkostas που παιδευότανε με τα κινέζικα). Μέχρι στιγμής ήτανε η μόνη που δούλεψε και ξεμπρίκαρε το κινητό μου οπότε και μετά άρχισα με ακόμη πιο έντονους πειραματισμούς προσπαθώντας να περάσω τις rom που με ενδιαφέρανε κυρίως όμως χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά ανακάλυψα μια νέα version από τους ρώσους με φουλ στα ρωσικά η οποία είναι με εγκατεστημένα κανονικότατα τα gapps (googles apps)

https://disk.yandex.com/public/?hash=9a2c2gvjL/xWMO69Jvg4%2BVgwt4kyNv8ffzI3gmVcc4I%3D

την εγκατέστησα χρησιμοποιώντας τις οδηγίες του EGRANEROE. Με κάλυψε και επειδή δεν με κόβω να ασχολούμε περισσότερο με το άθλημα να πειράζω και να αλλάζω roms κλπ μάλλον είμαι οκ - κάποιες αλλαγές έπρεπε να γίνουν όπως πχ οι επαφές δεν με βολέψανε είχανε και κυριλικό αλφάβητο και γενικά κάπως δυσχρηστο στις επιλογές του αλλά υπάρχουν ένα σωρό από apps κια καλύφθηκα από κάποιο άλλο contact apps.

Λίγο εκνευριστικό είναι που όπως συναίβει και με την κινέζικη μετά το πέρασμα της rom στο 1ο άνοιγμα σου τα βγάζει στην γλώσσα του και ψάχνεις να κάνεις αλλαγή γλώσσας κάτι που τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο...

Συμπερασματικά θα πω έχοντας ασχοληθεί για 1η φορά με android (αλλά με κάποια εμπειρία από πειράγματα όπως cracking, hackintosh έως ότι 2 μέρες πιο πριν unlockαρα και flashαρα windows mobile phone ) ότι προσωπικά πιστεύω ότι ότι μπρικάρει ξεμπρικάρει αρκεί μην γίνει διακοπή την ώρα του flashariσματος που κι εκεί πάλι είναι θέμα τύχης/ατυχίας, οπότε να μην τρελενόμαστε άμα κολήσει και φρικάρει το κινητό, θέλει συνεχή αναζήτηση πληροφοριών, πειραματαστιμό και όρεξη και να σου αρέσει και λίγο το πείραγμα ;)

επίσης παραθέτω και κάποιο "complete root and flash guide" που βρήκα διαβάζωντας τα διάφορα.. που ίσως χρησιμέψει σε κάποιους:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2220275

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για τα μηνύματα και τους 160 χαρακτήρες τι έχετε κάνει;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την επαθα..Το κινητο εκλεισε και δεν ανοιγει καθολου..Τωρα τι κανουμε? Eκανα ακριβως την διαδικασια ρουτ, εβγαλε πρασινο κυκλο και μετα πεθανε...δεν κανει τιποτα τωρα...Οταν το συνδεω μονο χωρις μπαταρια, βγαζει ΜΤΚ USB Port...

 

Αδερφε σε αυτο το post καποιος αναφερει για μια ROM που κατεβασε απο ενα site ρουμανικο αν δε κανω λαθος. Επειδη και γω επαθα τα ιδια κατεβασε την συγκεκριμενη γνησια ROM και θα επανελθεις στις αρχικες ρυθμισεις οπως οταν στο ειχαν στειλει το κινητο. Θα επανελθει κανονικα. Εγω παντως εχω δοκιμασει απο το Need Rom σχεδον ολες τις ROM. Δυστηχως αυτη με τα πολλα αστερια δεν μου δουλευει. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα ολα τα σχολια σας κ ψηνομαι να το παρω..... αξιζει τλκ;γενικα μεχρι τωρα δεν εχετε κανενα προβλημα λειτουρωιας ετσι;
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα ολα τα σχολια σας κ ψηνομαι να το παρω..... αξιζει τλκ;γενικα μεχρι τωρα δεν εχετε κανενα προβλημα λειτουρωιας ετσι;

 

Φιλε εγω το εχω τωρα κοντα 1 μηνα. Απολυτα ικανοποιημενος για κινητο 130 ευρω. Αναλογες δυνατοτητες στην ελληνικη αγορα θα κοστιζαν 600 ευρω. Απλα περιμενω να βγει καμια Rom της προκοπης που να δουλευει ωστε να μπορω να δω τις δυνατοτητες του στο Full.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω το εχω τωρα κοντα 1 μηνα. Απολυτα ικανοποιημενος για κινητο 130 ευρω. Αναλογες δυνατοτητες στην ελληνικη αγορα θα κοστιζαν 600 ευρω. Απλα περιμενω να βγει καμια Rom της προκοπης που να δουλευει ωστε να μπορω να δω τις δυνατοτητες του στο Full.

 

Τι ενοεις με το " να βγει καμια Rom της προκοπης που να δουλευει "?? Τι προβληματα εχει δηλαδη τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις με το " να βγει καμια Rom της προκοπης που να δουλευει "?? Τι προβληματα εχει δηλαδη τωρα???

 

και εγω αυτη την απορια εχω.... η στοκ δεν ειναι μια χαρα; ειδα οτι εχει περιεργο τροπο φλασαρισμτος και δεν θα το ρισκαρω αν το παρω.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

To πήρα κι εγώ σήμερα, στα 122 ευρώ και προερχόμενος από ΝΟΚΙΑ και Symbian μπορώ να πω πως και η κατασκευή του και το Interface του με καλύπτει πλήρως- και είναι το πρώτο android που το λέω αυτό. Το τηλέφωνο μου είναι γνωστό από συγγενή που το έχει και το δούλεψα, δεν είδα λόγο όμως να το "πειράξω" από την στιγμή που έρχεται ρουταρισμένο.

Επειδή στην ΝΟΚΙΑ οι χάρτες και η πλοήγηση ήταν αυτονόητη και δωρεάν, εδώ τι κάνουμε για χάρτες; Και πλοήγηση; (πέρα από την google πλοήγηση που είναι κάπως)

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

To πήρα κι εγώ σήμερα, στα 122 ευρώ ....

 

...απο που το αγορασες;;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από το aliexpress. Έχω ξαναγοράσει πολλές φορές από εκεί. Είναι διάφοροι πωλητές μαζεμένοι, αλλά δεν τους πληρώνει μέχρι να παραλάβεις το προϊόν και να δώσεις το οκ. 122 τελική, με Singapore post (φυσικά με κωδικό αναζήτησης), ρουταρισμένο, στα Ελληνικά και με θήκη/ στυλό/ προστασία οθόνης δώρο.

Δεν νομίζω πως μπορώ να σου δώσω το λινκ εδώ (λόγω κανόνων), αν το θες ζήτησε μου σε μήνυμα.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...