Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Μόλις παρήγγειλα το Α830 απο minideal.net. Γενικά πόσο κάνουν να επεξεργαστουν την παραγγελία και να δώσουν tracking number?. Επέλεξα την δωρεάν αποστολή απλό ταχυδρομείο SG post -registered για αποφυγή τελωνείου. Όταν θα το χω στα χέρια μου (?) θα παραθέσω εντυπώσεις. Εν τω μεταξύ έαν έχει ήδη ανοίξει νέο τοπικ για το Α830 παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν το ποστ μου.

 

Καλημέρα

Update

Τελικά ήταν άμεσοι στην επεξεργασία της παραγγελίας. Έλαβα και το σχετικό tracking number για παρακολούθηση της πορείας του δέματος. Βέβαια το ταχυδρομησαν μέσω http://en.4px.com/ (εννοείται το tracking number δεν δίνει ακόμα status λόγω ότι μάλλον το στείλαν πρόσφατα και θέλει κάποιο χρόνο) Λίγο που το έψαξα η εταιρεία αυτή συνεργάζεται με SingPost... Είδωμεν...

 

Ημουν ετοιμος κ εγω να το παραγγειλω αλλα διαβασα αυτο το σχολιο στο gsmarena κ εκανα πισω για την ωρα. "I have gsm and wi-fi problem. The gsm drops from 4 to 2 line just by itself. Wi-fi is weak." http://www.gsmarena.com/lenovo_a830-reviews-5463.php. Δυστηχως οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα ενα ολοκληρωμενο review.

Edited by themis_38
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ημουν ετοιμος κ εγω να το παραγγειλω αλλα διαβασα αυτο το σχολιο στο gsmarena κ εκανα πισω για την ωρα. "I have gsm and wi-fi problem. The gsm drops from 4 to 2 line just by itself. Wi-fi is weak." http://www.gsmarena.com/lenovo_a830-reviews-5463.php. Δυστηχως οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα ενα ολοκληρωμενο review.

 

Με νέα τιμή (185 $) 142 ευρώ με 5'' οθόνη ips με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι ευκαιρία. για το θέμα με το σήμα εγω καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι στην standby sim το πρόβλημα που αναφέρεται στα σχόλια του χρήστη. (Έχω το s3 mini και έχω θεματάκια πολλές φορές με το σήμα! δες και στο φόρουμ έδω για το ΒΒ Ζ10 πολλές αναφορές για το σήμα. Είναι να μην σου καθήσει)Εγω ήθελα ένα dual sim κινητό με 5άρα οθόνη αλλα να μη δώσω και μια περιουσία. Το θέμα είναι να φτάσει ελλάδα το κινήτο και να μην χαθεί μεσοπέλαγα....

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή την ψάχνω για το Α820, ποιο ειναι αξιόπιστο site για να το παραγγείλω? Το στέλνουν ρουταρισμένο και με ελληνικά?
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή την ψάχνω για το Α820, ποιο ειναι αξιόπιστο site για να το παραγγείλω? Το στέλνουν ρουταρισμένο και με ελληνικά?

Το παρηγγειλα και εγω χθες απο http://www.geekbuying.com/item/Lenovo-A820-4-5inch--MTK6589-Quad-Core-Smartphone-IPS-QHD-Screen-1GB-RAM-4GB-ROM--8-0MP-Camera-with-3G-GPS-Russian-Black-315234.html στα 150$ βγαινει, αμα βαλεις και κωδικο KVVJZVJT σου κοβει αλλα 3$, αυτος ο κωδικος ειναι για ολα τα android, γενικα κωδικους δειτε εδω http://www.geekbuying.com/Promotion/Festival_CouponZone. Βεβαια εγω πληρωσα και την ασφαλεια αποστολης 2$, αν και δεν νομιζω να ηταν απαραιτητο μιας που το στελνουν με tracking number. Επειδη δεν ειχε θηκη και screen protector δωρο παρηγγειλα απο ebay και μου βγηκε συνολικα και παλι φθηνοτερα απο minideal που το εχει 154$ μαζι με τον κωδικο, ενω απο οτι διαβασα το geekbuying εχει εγγυηση ενα χρονο, ενω το minideal 6 μηνες. Βεβαια αχρειαστη να ειναι, γιατι δεν νομιζω να βγαλεις ευκολα ακρη αν χρειαστει κατι.

Edited by TopMasterMind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μολις παρηγγειλα το α820 απο μινιντιλ. Πρεπει να τους στειλω μειλ η κανουν μονοι τους root ,βαζουν playstore κλπ; (τουσ ειπα μονο να βαλουν ελληνικα)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μολις παρηγγειλα το α820 απο μινιντιλ. Πρεπει να τους στειλω μειλ η κανουν μονοι τους root ,βαζουν playstore κλπ; (τουσ ειπα μονο να βαλουν ελληνικα)

 

Το κάνουν απο μόνοι τους. Έγω για καλό και για κακό τους το έγραψα σαν σημείωση στο paypal, για να μαστε σίγουροι και κατοχυρωμένοι...:rolleyes:

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Και γω σε αναμονή για το Α830 απο Minideal, σήμερα άλλαξε το status στο singpost "Despatched to overseas (Country code: GR)"
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο εκανε να σας στειλουν το Α820 απο το geekbuing (με S.P αποστολή)?

εχει παρει κανεις και θηκη (σιλικονης η τυπου πορτοφολι) για να πει κατα ποσο γινεται πιο ''γκουμουτσα'' το κινητό (και ποια)?

Η μεμβρανη για την οθόνη έχει νόημα ή χαλάει την απόδοσή της?

Edited by subarakis
Link to comment
Share on other sites

Αν και το τηλέφωνο ακόμα δεν φάνηκε (το περιμένω από μέρα σε μέρα) μου ήρθε η θήκη του -Niilkin- και η έξτρα μπαταρία 2850 mAh με τον φορτιστή της, σε χρόνο ρεκόρ, μόλις 10 μέρες.

Θα την ταλαιπωρήσω μόλις παραλάβω το τηλέφωνο και θα σας πω για μπαταρία.

 

Φιλε ozon μπορεις να μας πεις καποιες πληροφοριες για την εξτρα μπαταρια και το φορτιστη της;

Site, τιμη κλπ;

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω εδώ και δέκα μέρες. Το πήρα από minideal με singpost. Έκανε 14 μέρες να έρθει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Είχα ζητήσει στο paypal τα γνωστά δηλαδή να έχει Ελληνικά, Google play, root, αντάπτορα για φορτιστή, χαμηλότερη τιμή. Όλα ήταν έτσι ακριβώς όπως τα ζήτησα…

Είχε μέσα και μία θήκη δώρο η οποία όμως δεν με βόλεψε γιατί καλύπτει τα πλήκτρα και δυσκολεύει το πάτημα τους… Παρήγγειλα από e-bay αυτήν εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Nillkin-Ultra-thin-Matte-Hard-Cover-Case-Skin-LCD-Guard-For-Lenovo-A820-/111107535610?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item19de8672fa

Δεν μου ήρθε ακόμα. Ελπίζω να είναι καλύτερη…

Επίσης είχε φορεμένο και ένα screen protector της πλάκας. Γεμάτο φυσαλίδες… Το έβγαλα αμέσως. Τέλος πάντων…

Το κινητό είχε 2-3 κινέζικες εφαρμογές και κάτι κινέζικα γράμματα στον dialer τα οποία δεν τα ήθελα και αποφάσισα να περάσω μία custom rom. Ξεκίνησα λοιπόν και εγώ με τα βήματα του EGRANEROE στη σελίδα 3. Δυστυχώς με την ολοκλήρωση του βήματος 2 (recovery) αν και ήμουνα πολύ προσεκτικός το τηλέφωνο σταμάτησε να δουλεύει… Ούτε άνοιγε, ούτε recovery, ούτε καν φόρτιζε… Ένα κανονικό τούβλο… Άρχισα λοιπόν τα πειράματα με κινέζικες - ρώσικες rom σε κάτι περίεργα forum και πολύ διάβασμα…

Με βοήθησε αφάνταστα ο φίλος Simon4 με την πληροφορία για την ρώσικη rom A820_S138_ru_full_v4.7z η οποία με έσωσε κυριολεκτικά αφού το τηλέφωνο άνοιξε και δούλεψε κανονικά… Είναι μία πολύ καλή rom καθώς έχει gapps, root, recovery και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά… Όπως δηλαδή στη δική μου περίπτωση…

Μετά από πολύ διάβασμα και χρόνο και αφού έχω καταλάβει πλέον τι γίνεται πέρασα την custom rom http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ η οποία είναι μία πολύ καλή rom και πραγματικά αλλάζει πολύ το κινητό… Τελικά είναι μία πολύ απλή και ακίνδυνη διαδικασία και όποιος φίλος θελήσει μπορώ να τον βοηθήσω…

Πρόκειται για μία πρόσφατη rom με root, recovery, Ελληνικά (εντάξει μη φανταστείτε τα πάντα αλλά σε καλό επίπεδο…) και κυρίως χωρίς την παραμικρή κινέζικη εφαρμογή και γραμματοσειρά… Ούτε κατά το μπουτάρισμα…

Γενικά το τηλέφωνο είναι σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο και εμφανισιακά αλλά και λειτουργικά… Επίσης σημαντικό είναι ότι ο δημιουργός της στο φόρουμ την υποστηρίζει κανονικά…

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο EGRANEROE για τον οδηγό του και τον χρόνο που αφιέρωσε καθώς και τον φίλο Simon4 για την πληροφορία που με βοήθησε να ξεμπρικάρω το κινητό…

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ozon μπορεις να μας πεις καποιες πληροφοριες για την εξτρα μπαταρια και το φορτιστη της;

Site, τιμη κλπ;

 

Βεβαίως.

H μπαταρία είναι τύπου BL197, κινέζικη.

Κοστίζει 12 δολάρια (11,99 για να είμαι ακριβής), δηλαδή περίπου 9,5 ευρώ με τα έξοδα αποστολής δωρεάν. Και έρχεται σε 10 μέρες.

Λέει πως είναι 2850 mAh στα 3,7V, και πράγματι είναι μεγαλύτερη από την αυθεντική, αλλά σε καμία περίπτωση 40% παραπάνω. Με την αυθεντική φτάνω τα 2 /24ωρα (πάντοτε κλειστό το βράδυ, οπότε ουσιαστικά 32 ώρες συνεχόμενες υπολογίζω), ενώ αυτή δίνει λίγο περισσότερο από επιπλέον 2 ώρες. Έχει ενσωματωμένο μικροτσίπ που δεν της επιτρέπει υπερφόρτωση και αυτό σημαίνει πως δεν ανεβάζει θερμοκρασία στην φόρτιση- τουλάχιστον, δεν παρατήρησα εγώ κάτι τέτοιο. Ο φορτιστής, κλασσικός τοίχου, DC4.2V 350±50mAh.

Δεν μπορώ να πω πως μετάνοιωσα που την πήρα, αλλά για τόση μικρή διαφορά θα προτιμούσα την αυθεντική που κάνει ούτως ή άλλως εξαιρετική δουλειά.

Όποιος θέλει το link, ας μου στείλει μήνυμα.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω το Λενοβο Α830. ¨Εχει ελληνικά, αλλά επειδή δεν αγόρασα ποτέ από εξωτερικό, είναι δύσκολο να εγκαταστήσω ελληνικό πληκτρολόγιο? Από μπαταρία τι γίνεται? Ξέρει κανείς αν κρατάει?
Link to comment
Share on other sites

επειδή παρήγγειλα κι εγω απο το GeekBuing ενα Α820, ξέρετε αν το κατάστημα αυτό στέλνει φορτιστή με αντάπτορα ρεύματος για ευρώπη, ή πρεπει να το ζητήσω εξτρά?
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ειδατε? Απο τις φωτο φαινεται οτι εχει μπροστινη καμερα κ φλας. Στα χαρακτηριστικα δεν τα αναφερει. http://www.minideal.net/new-lenovo-a820e-4-5-ips-quad-core-1-2ghz-dual-sim-card-cdma-gsm-3g-smartphone.html
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ διάβασμα και χρόνο και αφού έχω καταλάβει πλέον τι γίνεται πέρασα την custom rom http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ η οποία είναι μία πολύ καλή rom και πραγματικά αλλάζει πολύ το κινητό… Τελικά είναι μία πολύ απλή και ακίνδυνη διαδικασία και όποιος φίλος θελήσει μπορώ να τον βοηθήσω…

 

Αγαπητέ φιλε εάν χεις όρεξη θα βοηθούσες τα μέγιστα εάν έγγραφες ένα tutorial βήμα βήμα απλά και αναλυτικά τι να κάνουμε για να περάσουμε την συγκεκριμένη ROM μιας και φαίνεται ότι είναι η καλύτερη που κυκλοφορεί :p

 

Ευχαριστούμε εκ των προτερων για τον κόπο σου ( πες μας και άμα σου ρθει η θήκη πως είναι ehehe)

 

 

παιδια το ειδατε? Απο τις φωτο φαινεται οτι εχει μπροστινη καμερα κ φλας. Στα χαρακτηριστικα δεν τα αναφερει. http://www.minideal.net/new-lenovo-a820e-4-5-ips-quad-core-1-2ghz-dual-sim-card-cdma-gsm-3g-smartphone.html

 

Τα ίδια χαρακτηριστικά φαίνεται απλά έχει μπροστινή καμερα και led flash στο πίσω μέρος του κινητού όπως είπες, προσέξτε τις ROM πλέον γιατί θα βγαίνουν και για αυτό σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

επειδή παρήγγειλα κι εγω απο το GeekBuing ενα Α820, ξέρετε αν το κατάστημα αυτό στέλνει φορτιστή με αντάπτορα ρεύματος για ευρώπη, ή πρεπει να το ζητήσω εξτρά?

 

Ναι στέλνει και αντάπτορα ρεύματος για Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω εδώ και δέκα μέρες. Το πήρα από minideal με singpost. Έκανε 14 μέρες να έρθει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Είχα ζητήσει στο paypal τα γνωστά δηλαδή να έχει Ελληνικά, Google play, root, αντάπτορα για φορτιστή, χαμηλότερη τιμή. Όλα ήταν έτσι ακριβώς όπως τα ζήτησα…

Είχε μέσα και μία θήκη δώρο η οποία όμως δεν με βόλεψε γιατί καλύπτει τα πλήκτρα και δυσκολεύει το πάτημα τους… Παρήγγειλα από e-bay αυτήν εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Nillkin-Ultra-thin-Matte-Hard-Cover-Case-Skin-LCD-Guard-For-Lenovo-A820-/111107535610?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item19de8672fa

Δεν μου ήρθε ακόμα. Ελπίζω να είναι καλύτερη…

Επίσης είχε φορεμένο και ένα screen protector της πλάκας. Γεμάτο φυσαλίδες… Το έβγαλα αμέσως. Τέλος πάντων…

Το κινητό είχε 2-3 κινέζικες εφαρμογές και κάτι κινέζικα γράμματα στον dialer τα οποία δεν τα ήθελα και αποφάσισα να περάσω μία custom rom. Ξεκίνησα λοιπόν και εγώ με τα βήματα του EGRANEROE στη σελίδα 3. Δυστυχώς με την ολοκλήρωση του βήματος 2 (recovery) αν και ήμουνα πολύ προσεκτικός το τηλέφωνο σταμάτησε να δουλεύει… Ούτε άνοιγε, ούτε recovery, ούτε καν φόρτιζε… Ένα κανονικό τούβλο… Άρχισα λοιπόν τα πειράματα με κινέζικες - ρώσικες rom σε κάτι περίεργα forum και πολύ διάβασμα…

Με βοήθησε αφάνταστα ο φίλος Simon4 με την πληροφορία για την ρώσικη rom A820_S138_ru_full_v4.7z η οποία με έσωσε κυριολεκτικά αφού το τηλέφωνο άνοιξε και δούλεψε κανονικά… Είναι μία πολύ καλή rom καθώς έχει gapps, root, recovery και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά… Όπως δηλαδή στη δική μου περίπτωση…

Μετά από πολύ διάβασμα και χρόνο και αφού έχω καταλάβει πλέον τι γίνεται πέρασα την custom rom http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ η οποία είναι μία πολύ καλή rom και πραγματικά αλλάζει πολύ το κινητό… Τελικά είναι μία πολύ απλή και ακίνδυνη διαδικασία και όποιος φίλος θελήσει μπορώ να τον βοηθήσω…

Πρόκειται για μία πρόσφατη rom με root, recovery, Ελληνικά (εντάξει μη φανταστείτε τα πάντα αλλά σε καλό επίπεδο…) και κυρίως χωρίς την παραμικρή κινέζικη εφαρμογή και γραμματοσειρά… Ούτε κατά το μπουτάρισμα…

Γενικά το τηλέφωνο είναι σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο και εμφανισιακά αλλά και λειτουργικά… Επίσης σημαντικό είναι ότι ο δημιουργός της στο φόρουμ την υποστηρίζει κανονικά…

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο EGRANEROE για τον οδηγό του και τον χρόνο που αφιέρωσε καθώς και τον φίλο Simon4 για την πληροφορία που με βοήθησε να ξεμπρικάρω το κινητό…

Κατ'αρχήν φίλε μου χαίρομαι που σε βοήθησα και ότι πιάσανε τόπο έστω τα όσα λίγα έγραψα.

Δεν είχα σκοπό να ξαναασχοληθώ εφόσον βολεύτικα με την ρωσσική ROM αλλά επειδή με τρώει.. να δω την συγκεκριμένη ROM (http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/) που όπως λες και εσύ αξίζει και μου είναι και δέλεαρ τα ελληνικά..αν δεν σου είναι κόπος να μας γράψεις τα βήματα ή κάποια διευκρίνηση για ποιο λόγο δεν έπιανε το σετάρισμα όπως περιγράφουνε ή ότι νομίζεις.

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

έπαθα το ίδιο πράγμα ακριβώς μετά την ολοκλήρωση του βήματος 2 στη recovery το κινητό δεν κάνει το παραμικρό. Ούτε ανοίγει ούτε φορτίζει ούτε τπτ. Βοήθεια κανείς?
Link to comment
Share on other sites

έπαθα το ίδιο πράγμα ακριβώς μετά την ολοκλήρωση του βήματος 2 στη recovery το κινητό δεν κάνει το παραμικρό. Ούτε ανοίγει ούτε φορτίζει ούτε τπτ. Βοήθεια κανείς?

 

Καταρχήν ψυχραιμία...

Κατέβασε από εδώ αυτή τη ρομ https://disk.yandex.com/public/?hash=9a2c2gvjL/xWMO69Jvg4%2BVgwt4kyNv8ffzI3gmVcc4I%3D

Αποσυμπίεσε την και ακολούθησε κατευθείαν το μέρος Γ του οδηγού του EGRANEROE. Θα ανοίξει το κινητό σου και θα λειτουργεί κανονικά... Δεν θα έχεις ελληνικά... Κατά τα άλλα είναι μία πολύ καλή ρομ με recovery και root... Μείνε προσωρινά με αυτήν...

Αν θέλεις να την αλλάξεις περίμενε... Επειδή μου το ζήτησαν και άλλοι φίλοι, θα γράψω το βράδυ μερικά πράγματα πως πέρασα την custom με ελληνικά...

Άντε καλή τύχη...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή βγάζει σφάλμα κάτι για dram στο flashtool ανησύχησα ιδιαίτερα αλλά θα δοκιμάσω και ελπίζω να δουλέψει. Επίσης όταν συνδέω το κινητό στο pc βγάζει mtk usb port. Είναι σωστοί drivers αυτοί ή έχω κάνει κ εκεί λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή βγάζει σφάλμα κάτι για dram στο flashtool ανησύχησα ιδιαίτερα αλλά θα δοκιμάσω και ελπίζω να δουλέψει. Επίσης όταν συνδέω το κινητό στο pc βγάζει mtk usb port. Είναι σωστοί drivers αυτοί ή έχω κάνει κ εκεί λάθος?

 

Τι να σε πω τώρα... Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα... Αν δεν στην περάσει πιθανών να μην έχουν εγκατασταθεί σωστά και οι drivers... Δοκίμασε και τα ξαναλέμε...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα δοκιμάσω σε λίγα λεπτά. Οι drivers που είναι μέσα στο zip δεν είναι μια χαρά?

 

Άνοιξε... χίλια θενκς για την βοήθεια και περιμένουμε πως και πως τον οδηγό για custom όταν μπορέσεις !!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...