Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα αυτη τη θηκη για το lt18i android 4.0.4 αλλα δεν αλλαζει η οθονη καθε φορα που ανοιγωκλεινω την θηκη.

 

Πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμίσεις του κινητου?

Μα δεν υποστηρίζει λειτουργίες τέτοιας θήκης η συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοτε για ποιο λογο εχουν βγαλει τετοιου ειδους θηκη γι' αυτο το κινητο?

 

Και που μπορω να δω ποια κινητα ανεξαρτητως μαρκας υποστηριζουν τετοιου ειδους θηκες?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε για ποιο λογο εχουν βγαλει τετοιου ειδους θηκη γι' αυτο το κινητο?

 

Και που μπορω να δω ποια κινητα ανεξαρτητως μαρκας υποστηριζουν τετοιου ειδους θηκες?

Ο καθένας Κινέζος και μη, μπορεί να βγάλει ό, τι θήκη θέλει. ;)

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιο Sony με τέτοια λειτουργία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τοτε για ποιο λογο εχουν βγαλει τετοιου ειδους θηκη γι' αυτο το κινητο?

 

Και που μπορω να δω ποια κινητα ανεξαρτητως μαρκας υποστηριζουν τετοιου ειδους θηκες?

 

Η θήκη που αγόρασες είναι για το Sony Ericsson Xperia Arc S.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα.

Με το update λυνεται το προβλημα με τη σιγαση του εξωτερικου ηχειου μετα απο κληση????

Ειναι το μοναδικο σημαντικο προβλημα που μου εχει βγαλει και δεν το μπορω γιατι αν γινει σιγαση του ηχειου δεν ακουγεται ουτε σε κληση αλλα το σημαντικοτερο ουτε το ξυπνητηρι...:mad:

 

Ενημερωτικα μετα απο καποια update που εγιναν μεσα στον Μαιο σε εφαρμογες της Sony εξαφανιστηκε το παραπανω προβλημα που ειχα με το κινητο. :D

Δεν ξερω τι εφταιγε και ποια εφαρμογη εκανε το προβλημα.

Επισης ξεφορτωθηκα και τον Firefox και ειδα σημαντικη διαφορα στη μπαταρια και κυριως στην ελευθερη μνημη. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους.εδωσα ένα Τηλ για να μου περάσουν ξανά το λογισμικό και τώρα μου ζητάει έναν κωδικό για να ξεκλειδώσει γιατί ηταν λέει για αλλη χώρα του εξωτερικού.μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί έχω πελαγώσει;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.εδωσα ένα Τηλ για να μου περάσουν ξανά το λογισμικό και τώρα μου ζητάει έναν κωδικό για να ξεκλειδώσει γιατί ηταν λέει για αλλη χώρα του εξωτερικού.μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί έχω πελαγώσει;;;

Ή ρόμ ήταν για άλλη χώρα? Ή φλασαρεις μόνος σου τη σωστή ρομ ή το ξαναπάς να σου τη βάλουν εκεί που το έδωσες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από χθες όταν βάζω μέσα την κάρτα μνήμης δεν βλέπει την εσωτερική μνήμη (4GB),όταν βγάζω την κάρτα την εμφανίζει.

Έκανα ξανά εγκατάσταση με το PC Companion ,πέρασα νέα ROM με το Flashtool ,αλλά το πρόβλημα παραμένει .Τι άλλο μπορώ να κάνω?Υπάρχει κάποια καλή unofficial ROM?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

δεν μπορώ να ξεκινήσω θέμα γι' αυτό και ζητάω βοήθεια από εδώ.

Κατέχω ένα Sony Xperia L (Android 4.2.2) και το έκανα root πριν δυο μήνες. Μετά το root έκανε επανεκκινήσεις χωρίς λόγο μέχρι και 35 φορές καθημερινώς. Το έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και συνήλθε πλήρως. Πρόσφατα ανακάλυψα το δεύτερο ελάττωμα που προέκυψε από το root. Δεν μπορώ να μπω στο internet μέσω δεδομένων. Ενώ έχω Mb και (φαινομενικά) σωστό APN, πατάω την ενεργοποίηση σύνδεσης μέσω δεδομένων και απλά δεν μπαίνει ποτέ. Διάβασα διάφορα περί απορρύθμισης της rom αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δεν μπορώ να ξεκινήσω θέμα γι' αυτό και ζητάω βοήθεια από εδώ.

Κατέχω ένα Sony Xperia L (Android 4.2.2) και το έκανα root πριν δυο μήνες. Μετά το root έκανε επανεκκινήσεις χωρίς λόγο μέχρι και 35 φορές καθημερινώς. Το έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και συνήλθε πλήρως. Πρόσφατα ανακάλυψα το δεύτερο ελάττωμα που προέκυψε από το root. Δεν μπορώ να μπω στο internet μέσω δεδομένων. Ενώ έχω Mb και (φαινομενικά) σωστό APN, πατάω την ενεργοποίηση σύνδεσης μέσω δεδομένων και απλά δεν μπαίνει ποτέ. Διάβασα διάφορα περί απορρύθμισης της rom αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ...

Με ποια μέθοδο το έκανες root? Με αυτό τον οδηγό? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375063

Αν το έκανες με κάποιο root application ίσως για αυτό είχες τα προβλήματα. Επίσης έχεις ξεκλειδώσει τον boot loader? Οταν το είχα ρουτάρει με κλειδωμενο boot loader δεν είχε κάτσει καλά το ρουτ. Όπως το βλέπω, για να στρώσει τελείως ίσως καλό θα ήταν να αλλάξεις ρομ.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως είμαι ψιλοάσχετος. Για λόγους μνήμης έκανα rout. Δεν γνωρίζω τι είναι το boot loader. Επίσης το έκανα με κάποιο ιαπωνικό application. Δεν θυμάμαι το όνομα του. Ούτε πως αλλάζω rom γνωρίζω. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω σαν να μην είχα κάνει rout ποτέ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως είμαι ψιλοάσχετος. Για λόγους μνήμης έκανα rout. Δεν γνωρίζω τι είναι το boot loader. Επίσης το έκανα με κάποιο ιαπωνικό application. Δεν θυμάμαι το όνομα του. Ούτε πως αλλάζω rom γνωρίζω. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω σαν να μην είχα κάνει rout ποτέ;

 

Ευχαριστώ.

Οποτε σιγουρα το προβλημα με τα reboots οφειλεται στο application που χρησιμοποιησες για root. Με την μεθοδο που αναφερεται στο link που εγραψα πιο πανω δεν θα εχεις προβλημα αν θες root. Εννοειται οτι αν εχεις εγγυηση το πας σε τεχνικο, ειναι η καλυτερη λυση. Ισως το προβλημα σου να οφειλεται απλως σε μια ρυθμιση που πρεπει να αλλαξεις.

Λογικα με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων επανερχεται στην αρχικη κατασταση. Μπορεις να ξαναδοκιμασεις μηπως φτιαξει αν δεν βαριεσαι να ξαναστηνεις το κινητο. Αυτο που ειχα παρατηρησει ομως οταν πειραζα το κινητο, ειναι οτι δεν γινοταν καθαρη εγκατασταση ρομ, χρειαζονταν και καποια εφαρμογη για αυτο την οποια δεν μπορεσα να βρω. Δηλαδη ακομα και με επαναφορα και εγκατασταση ρομ, μερικα αρχεια εμεναν στο κινητο. Ισως να προσπαθησεις με το pc suite link (ή καπως ετσι), το εργαλειο της sony το οποιο κατεβαζεις απο το site της να κανεις επαναφορα. Με το εργαλειο αυτο μπορεις να κανεις και καποιο update στη ρομ αν υπαρχει, στο κανει αυτοματα και ευκολα. Για να περασεις μονος σου ρομ με flash tool θελει διαβασμα στο νημα εδω και αρκετο χρονο στη διαθεση σου. Και αν δεν εχεις ορεξη να ασχοληθεις νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να το πας σε τεχνικο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα... έχω ένα xperia L και θέλω να περάσω νέα rom... δεν μου ξεκλειδώνει ο bootloader μιας και δεν μου δουλεύει το fastboot ούτε σε windows 10 ούτε σε mac... Υπάρχει κανένας οδηγός σε απλά ελληνικά που να δουλεύει??? :O
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση : έχω ρουτάρει το κινητό εδώ και λίγο καιρό, γενικά καλά, αλλά καμιά φορά κλείνει το κιν.

Κανείς με ανάλογη εμπειρία;

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση για το θέμα χωρητικότητας εφαρμογών μετά το ρουτάρισμα:

Ενώ έχω περάσει στην κάρτα SD σχεδόν όλες τις εφαρμογές, συχνά πυκνά μου δείχνει ότι δεν έχει χωρητικότητα πχ για τις αναβαθμίσεις αυτών, ότι ο χώρος της μνήμης είναι ελάχιστος.

Γιατί γίνεται αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... έχω ένα xperia L και θέλω να περάσω νέα rom... δεν μου ξεκλειδώνει ο bootloader μιας και δεν μου δουλεύει το fastboot ούτε σε windows 10 ούτε σε mac... Υπάρχει κανένας οδηγός σε απλά ελληνικά που να δουλεύει??? :O

Αν δεν δουλεύει το fast boot τοτε με το flash tool δεν μπορείς να περάσεις αλλη Ρομ, ειδικά custom rom. Με το tool της sony όσες φορές είχα προσπαθήσει να περάσω κάποια official rom δεν γινιταν. Μκνο με flash εβγζα ακρη. Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός, η διαδικασία για κλείδωμα bootloader που είχα ακολουθήσει ήταν περίπου αυτή μέσω flash tool http://www.mashinie.com/unlock-bootloader-of-sony-xperia.html. Υπάρχει και η official διαδικασία αλλά δεν είχα βγάλει άκρη.

Μια ερώτηση : έχω ρουτάρει το κινητό εδώ και λίγο καιρό, γενικά καλά, αλλά καμιά φορά κλείνει το κιν.

Κανείς με ανάλογη εμπειρία;

Λογικά αυτό δεν οφείλεται στο ότι το ρουταρες, εκτός και αν το ρουταρες με apps τύπου kingroot, οπότε ίσως αυτό να έχει δημιουργήσει προβλήματα. Αν και το τηλεφωνο το χρησιμοποιει η γυναίκα και δεν έχω πλήρη εικονα, μου έχει αναφέρει μερικές φορές ότι κλείνει. Αλλά υποθέτω ότι οφείλεται στο ότι μπορεί να μετακινείται η μπαταρια όταν πιέζεται το κινητό.

Μια ερώτηση για το θέμα χωρητικότητας εφαρμογών μετά το ρουτάρισμα:

Ενώ έχω περάσει στην κάρτα SD σχεδόν όλες τις εφαρμογές, συχνά πυκνά μου δείχνει ότι δεν έχει χωρητικότητα πχ για τις αναβαθμίσεις αυτών, ότι ο χώρος της μνήμης είναι ελάχιστος.

Γιατί γίνεται αυτό;

Τι εννοεις ολες? Καποιες δεν μεταφέρονται και όταν αναβαθμίζονται γεμίζουν τον ελεύθερο χώρο. Γενικά θυμάμαι είχα ξηλώσει αρκετές και είχε γύρω στα 700mb ελεύθερα, δεν τα λες και πολλά, οπότε μου φαίνεται λογικό. Επισης, ακομα και αν μερικες τις μεταφερεις στην εξωτερική κάρτα, συνεχίζουν να καταλαμβάνουν κάποια mb στην εσωτερικη μνημη. Κάνε συχνά ένα clear cache να κερδίζεις λίγο χώρο.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει η φίλη μου το sony experia L C2105 και δεν μπορεί να αποθηκεύσει φωτογραφίες . Πάει να βγάλει και λέει μικρός χωρος αποθηκεύσης.

Επίσης για κάποιο λόγο οι φωτογραφίες αποθηκευονται εις τριπλουν ή τετραπλούν.

 

Ακόμη τα αυτοκόλλητα του viber αποθηκευονται σαν φωτογραφίες.

 

Τι να κάνω ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλημέρα. Παρέλαβα ένα Xperia L απο service (αλλαγή οθόνης) και δεν δουλεύουν τώρα τα δεδομένα. Το Wi Fi δεν έχει θέμα. Υπάρχει περίπτωση να ξέχασαν κάτι στο service?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρέλαβα ένα Xperia L απο service (αλλαγή οθόνης) και δεν δουλεύουν τώρα τα δεδομένα. Το Wi Fi δεν έχει θέμα. Υπάρχει περίπτωση να ξέχασαν κάτι στο service?

Έχεις περάσει τις ρυθμίσεις του παρόχου σου;

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει τις ρυθμίσεις του παρόχου σου;

 

Εστάλη από το Mate 8

Νομίζω πως ναι, αλλά δεν γίνεται αυτόματα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπερα.

Εχω ενα L ενος φιλου και θελω να περασω την ρομ,ποιος την εχει ή να μου στειλετε link γιατι δεν μπορω να την βρω

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

καλησπερα.

θα μπορουσα να εχω την ρομ που μου ειχες στειλει πριν 2 χρονια?

σ ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα, θα ηθελα την στοκ ρομ για το L

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλημέρα θα ηθελα να ρωτήσω πως μπορω να μεταφέρω δεδομενα/εφαρμογές απο τον εσωτερικο χωρο στην καρτα μνήμης.Το κινητο εχει Android 4.2.2 με αριθμο έκδοσης 15.3.Α.1.17.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...