Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο forum και εχω ενα προβλημα με το κινητο μου. Αν μπορειτε να με βοηθισετε θα με εξυπηρετουσε πολυ.

 

Εχω ενα xperia L και λιγο πολυ τα προβληματακια του τα ειχε παντου. Ψηλο-κολλημα το ηχειο στριγγκλιζε καμια φορα στις ρυθμισεις δε εμπαινε αλλα δεν με ενοιαζε. Δεν ειχα πολλες απαιτησεις. Σημερα μου εφαγε μια τουμπα κατω των 20 ποντων. Και χαθηκε το σημα εντελως. Εντομεταξυ το κινητο μου ειχε πεσει μετρημενες καμια 10αρια φορες και η μια απο αυτες ηταν η πιο ατυχη . Χωρις θηκη εσπασε πανω στη γωνια ενα μικρο κομματακι. Προβλημα δεν παρουσιασε ποτε ομολογω. Το κινητο το εχω απο τον περασμενο Φεβρουαριο και ειναι εντος εγγυησης. Τι θελω τωρα? Αν γινεται να το στειλω στη sony να μου το φτιαξουνε. Πιστευω σιγουρα θα μου πουνε καμια ιστορια οτι τωρα επεσε και χαλασε και δεν στο καλυπτει. Αλλα δεν μπορω να κανω κατι? Να δουνε οτι η αιτια του δεν ειναι απο το χτυπημα που εχει στη γωνια αλλα απο εσωτερικη βλαβλη? Κατι γενικα ωστε να τουμπαρο τη κατασταση με καμια δικαιολογια. Διοτι δυστυχως χρηματα δεν εχω για να παρω κινητο και το εχω αναγκη. Εχει πολλες εφαρμογες που εμενα μου λυνουν τα χερια. Παρακαλω την βοηθεια σας.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα Μ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,το L βγαζει θεματα ?θελω λιγο μεγαλυτερη οθονη...

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα απο μένα, κάτοχος του z2 κ πήρα σήμερα το L δώρο στην γυναίκα. Είδα ότι έχει 4,2. Τι προτείνετε να κάνω ?να το ρουταρω αξίζει ? Κ τι να του περάσω για να φυσάει λίγο ??
Link to comment
Share on other sites

Και με 4.2 μια χαρά λειτουργεί το L.Ένα χρόνο δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα.Μάνο έχει θέμα η κάμερα,άλλα είναι από πλευρά της sony(software).Δεν έχω ακούσει με custom rom να λειτουργεί καλύτερα. Τώρα αμα του βάλεις custom kernel εκεί μπορεί να δεις κάποια διάφορα.Ψάξε στο XDA για custom roms.
GT-N7100 16GB titanium gray "Dr.Ketan V14 & Agni kernel"
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ, μια χαρά είναι εργοστασιακό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ρουτ, γρήγορο τηλεφωνακι
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα απο μένα, κάτοχος του z2 κ πήρα σήμερα το L δώρο στην γυναίκα. Είδα ότι έχει 4,2. Τι προτείνετε να κάνω ?να το ρουταρω αξίζει ? Κ τι να του περάσω για να φυσάει λίγο ??

 

Η γνωμη μου ειναι να το rootαρεις για να διαγραψεις οτι εφαρμογη δεν χρειαζεσαι για να κερδισεις χωρο.Απο 'κει και περα θεωρω οτι το τηλεφωνακι δουλευει μια χαρα με το μαμα λειτουργικο.Αν,τωρα,ψηνεσαι να αλλαξεις kernel κ rom,πρεπει να ξεκλειδωσεις το bootloader...

Παντως,εχω δοκιμασει διαφορες custom roms αλλα παντα καταληγω στο μαμα 4.2.2...

Edited by mavros_skylos
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να το rootαρεις για να διαγραψεις οτι εφαρμογη δεν χρειαζεσαι για να κερδισεις χωρο.Απο 'κει και περα θεωρω οτι το τηλεφωνακι δουλευει μια χαρα με το μαμα λειτουργικο.Αν,τωρα,ψηνεσαι να αλλαξεις kernel κ rom,πρεπει να ξεκλειδωσεις το bootloader...

Παντως,εχω δοκιμασει διαφορες custom roms αλλα παντα καταληγω στο μαμα 4.2.2...

 

Λίγο που το δοκίμασα τρώει κάτι κολλήματα ρε παιδιά. Κ καλά εγώ το κατάλαβα, αλλά το πήρε γραμμή και η γυναίκα. Με βλέπω για επιστροφή κ θα πάρω κάτι καλύτερο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια.το τηλεφωνω ξαφνικα μετα απο update μου βγαζει σφαλμα στην καμερα δεν την ανοιγει καθολου και καταπινει την μπαταρια σαν τρελο.υπαρχει καποιος τροπος να λυθει το θεμα εστω της καμερας?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμένα όλα εντάξει με τη συσκευή. Αφαίρεσα την εφαρμογή Here maps της Νόκια στην οποία είχα βάλει και ελληνικά με file manager. Από τότε και μετά δεν ξανά έκλεισε ποτέ. Να ήταν τυχαίο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια ξεκλειδοσα τον bootloader και περασα custom roms την LiquidSmooth [Taoshan] την MileStone Folder εδω και 1.5 μηνα και τον [KERNEL] ThunderZap 4.10 και το τηλεφωνο μου παει σφαιρα χωρις κανενα κολημα και απιστευτη ταχυτιτα και απο καμερα πεταει,σας την πρωτινό αν θελεται να την δοκιμάσεται

 

[ROM][AOSP][Nightly/Release][OFFICIAL][4.4.4] LiquidSmooth 3.2 [Taoshan]

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-l/orig-development/rom-liquidsmooth-3-2-t2847879

και αφου την βαλεται μετα φλασαρεται και τον [KERNEL] ThunderZap 4.10 για κιτκατ

 

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-l/orig-development/kernel-thunderzap-4-1-r2-sound-control-t2390831

 

Για ξεκλειδομα bootloader...ακολουθηστe τον οδηγο στο παρακάτω λινγ και στο βημα6 αντι να φλασαρεται την CyanogenMod φλασαρεται την LiquidSmooth [Taoshan] την MileStone, μετα φλασαρεται τα PA GAPPS, και αφου την ανοιξεται, κλεινεται το τηλεφονο και μετα φλασαρεται τον [KERNEL] ThunderZap 4.10 για κιτκατ και βουαλα σφαιρα το Xperia L

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=400106

 

http://imagezilla.net/thumbs2/RX3TlgW-Screenshot-2015-01-07-12-39-15_tn.png

Edited by tselias69
XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρακαλω,βγαζει θεματα το κινητο?το βλεπω σαν λιγο μεγαλυτερο απο το M που εχω(το οποιο δεν παιζεται!!!!!!!!)και θα ηθελα λιγο μεγαλυτερη οθονη και rom.Exω βρει ενα στα 60 ευρω απο κοπελα χωρις να το εχει "σκαλισει"..............

Για την καμερα δεν με νοιαζει,στο Μ εβαλα μετα το ξεκλειδωμα και το root αλλη καλυτερη...........οποτε και εδω θα βρω λυση.............

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω,βγαζει θεματα το κινητο?

 

Το hardware ειναι σκυλι μαυρο.Το software εχει καποια θεματακια,αλλα πιστευω οτι τα παιδια απο το xda θα βρουνε τις λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια ξεκλειδοσα τον bootloader και περασα custom roms την LiquidSmooth [Taoshan] την MileStone Folder εδω και 1.5 μηνα και τον [KERNEL] ThunderZap 4.10 και το τηλεφωνο μου παει σφαιρα χωρις κανενα κολημα και απιστευτη ταχυτιτα και απο καμερα πεταει,σας την πρωτινό αν θελεται να την δοκιμάσεται

Καλησπερα.

Με το update λυνεται το προβλημα με τη σιγαση του εξωτερικου ηχειου μετα απο κληση????

Ειναι το μοναδικο σημαντικο προβλημα που μου εχει βγαλει και δεν το μπορω γιατι αν γινει σιγαση του ηχειου δεν ακουγεται ουτε σε κληση αλλα το σημαντικοτερο ουτε το ξυπνητηρι...:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα.

Με το update λυνεται το προβλημα με τη σιγαση του εξωτερικου ηχειου μετα απο κληση????

Ειναι το μοναδικο σημαντικο προβλημα που μου εχει βγαλει και δεν το μπορω γιατι αν γινει σιγαση του ηχειου δεν ακουγεται ουτε σε κληση αλλα το σημαντικοτερο ουτε το ξυπνητηρι...:mad:

Δεν εχω παρατήρησή τετοιο πρόβλημα ,,,,ολα με δουλεύουν άψογα σε μενα

XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο, αφου εκλεισε και εβαλα το φορτιστη, παρουσιαζει το εξης προβλημα:

1. Αναβοσβηνει το κοκκινο led και δεν φορτιζει, 2. Ανοιγει μονο του και δειχνει το logo της sony για δευτερολεπτα, μετα δειχνει το σημα φορτισης για λιγα δευτερολεπτα και μετα κλεινει, 3. Τα 1 και 2 επαναλαμβανονται συνεχως οσο ειναι στο φορτιστη. Επισης, ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει και οταν το συνδεω στον υπολογιστη εμφανιζεται το ιδιο προβλημα που περιεγραψα παραπανω.

Διαβασα σε ενα φορουμ οτι το ιδιο ακριβως προβλημα παρουσιαστηκε και σε αλλο ατομο αλλα δεν βρεθηκε καποια λυση. Εχετε καμια ιδεα να προτεινετε?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Zananiro τα εκανε και σε εμενα συν οτι δεν δουλεύε ξαφνικα και η καμερα.με οποιοδήποτε τροπο και αν προσπάθησα δεν καταφερα τιποτα.σερβις αν εχεις εγγύηση και στο φερνουν σαν καινούργιο.μου ειπαν απλα οτι εκαναν αναβάθμιση
Link to comment
Share on other sites

Zananiro τα εκανε και σε εμενα συν οτι δεν δουλεύε ξαφνικα και η καμερα.με οποιοδήποτε τροπο και αν προσπάθησα δεν καταφερα τιποτα.σερβις αν εχεις εγγύηση και στο φερνουν σαν καινούργιο.μου ειπαν απλα οτι εκαναν αναβάθμιση

Thanks. Τελικα εστρωσε απο μονο του. Το συνδεσα σε pc με vista στο οποιο ειχα εγκαταστησει το pc companion και το αναγνωρισε. Σε win 8.1 δεν το αναγνωριζε με τιποτα. Μολις αναγνωρισε το pc το κινητο, αρχισε να φορτιζει κανονικα και μεχρι τωρα δουλευει χωρις προβλημα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Πηρα για την μητερα μου το sony ericsson lt18i και θελω αν ειναι δυνατον να μου πειτε πως μπορω να σβησω τις αδειες σελιδες που εχει το κινητο στην αρχη γιατι με τον τροπο που το κανω στο δικο μου samsung galaxy s4 i9505 δεν γινεται.

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα updates του superSU τα κανουμε κανονικα απο playstore ή χρειαζεται μεσω custom recovery?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα! Συγνωμη που διακοπτω, αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το κινητο μου

 

Μετα απο ενα προβλημα που αντιμετωπισα αναγκαστηκα να κανω πανεγκατασταση του λογισμικου στο κινητο με το PC Companion. Eκανα και ενα αντιγραφο ασφαλειας των επαφων μου απο το PC Companion το οποιο αποθηκευτηκε σε μορφη .dbk στα "Εγγραφα μου". Μετα την επανεγκατασταση ομως, η συσκευη μου δεν αναγνωριζει τετοιου ειδους αρχεια, με αποτελεσμα να μην μπορω να ξαναπερασω τις επαφες μου στο κινητο (και αντιγραφο ασφαλειας σε λογαριασμο Google δεν υπαρχει). Τι μπορω να κανω για να ξαναποκτησω τις επαφες μου ;;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων... :) :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Συγνωμη που διακοπτω, αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το κινητο μου

 

Μετα απο ενα προβλημα που αντιμετωπισα αναγκαστηκα να κανω πανεγκατασταση του λογισμικου στο κινητο με το PC Companion. Eκανα και ενα αντιγραφο ασφαλειας των επαφων μου απο το PC Companion το οποιο αποθηκευτηκε σε μορφη .dbk στα "Εγγραφα μου". Μετα την επανεγκατασταση ομως, η συσκευη μου δεν αναγνωριζει τετοιου ειδους αρχεια, με αποτελεσμα να μην μπορω να ξαναπερασω τις επαφες μου στο κινητο (και αντιγραφο ασφαλειας σε λογαριασμο Google δεν υπαρχει). Τι μπορω να κανω για να ξαναποκτησω τις επαφες μου ;;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων... :) :thanks:

Εχει κανει τετοια πατατα η sony ? Ντροπη της.

Καλος ή κακος το καλυτερο backup επαφων ειναι μεσω του google λογοριασμου μας.

Αν θες κανε την ερωτηση σου και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286275 που διαβαζουν περισσοτεροι χρηστες μπας και βρεθει καποια λυση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω κάποια θέματα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Έκανα upgrade στην 15.3.Α.1.17 (με την ένδειξη CE), μέσω flashtool. Όλα είναι γενικα οκ, εκτός από τα εξής: 1. Ενώ αναγνωρίζει γενικά δίκτυο WiFi και συνδέεται, δεν βρίσκει καθολου το δικτυο του σπιτιού. Πριν την αναβάθμιση δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, είχε τη ρομ της vodafone. 2. Μετά από reboot ζητά επιλογή γλώσσας, ενώ έχω ήδη επιλέξει Ελληνικά.

 

EDIT: τελικα το προβλημα με το wifi οφειλοταν στο οτι δεν ειχα βαλει στο κινητο sim. Χωρις sim δεν αναγνωριζει 5ghz networks. Μολις εβαλα sim το βρηκε το δικτυο και λυθηκε και το ζητημα με τα ελληνικα. Ελεος, τζαμπα ξεκλειδωνα bootloader και φλασαριζα roms ολο το βραδυ...

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,εχετε καποιο καλο firmware να προτείνεται;

Tώρα εχω το firmware της VF αλλά μου κανει αρκετά κολλήματα τελευταια και λεω να δοκιμάσω κατι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πηρα αυτη τη θηκη για το lt18i android 4.0.4 αλλα δεν αλλαζει η οθονη καθε φορα που ανοιγωκλεινω την θηκη.

 

Πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμίσεις του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...