Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμενα ακριβώς τα ιδια πραγματα με τον ηχο και το εζω μονο 15 μερες θα παω μια βολτα απο κοτσωβολο να δω τι γίνεται με doa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εμενα ακριβώς τα ιδια πραγματα με τον ηχο και το εζω μονο 15 μερες θα παω μια βολτα απο κοτσωβολο να δω τι γίνεται με doa

 

έχω την εντύπωση ότι το DOA είναι μόνο για 7 ημέρες

και είναι μόνο για συσκευές όπου δεν λειτούργησαν ποτέ

η έπαψαν να λειτουργούν πλήρως μέσα σε αυτές τις 7 ημέρες

για αυτό λέγεται DOA (Dead On Arrival)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Sony της κοπέλας μου είναι στην έκδοση 15.3.Α.1.17.Yπάρχει κάποια νεώτερη?Γιατί πολλές εφαρμογες κρασάρουν και γενικά τρώει ανεξήγητα κολλήματα!!

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Sony της κοπέλας μου είναι στην έκδοση 15.3.Α.1.17.Yπάρχει κάποια νεώτερη?Γιατί πολλές εφαρμογες κρασάρουν και γενικά τρώει ανεξήγητα κολλήματα!!

 

Καντο μια επαναφορα και δες

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πλεον 4-5 μηνες χρηστης του κινητου..και αρχισα σιγα σιγα να απογοητευομαι..με θηκη απο την πρωτη μερα κ με μονο δυο πτωσεις το πλαστικο που περιβαλλει την οθονη εκανε δυο ρωγμες..και ειδα και αλλον που εχει το κινητο και του χει κανει το ιδιο..οπως και επισης το οτι το βαζω στην φορτιση και απο 80-83% παει κατευθειαν 100..και οταν το βγαζω επαναφερετε στο 80+...
Link to comment
Share on other sites

λέτε να πάρει και την καινούργια έκδοση android L?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol:

 

ότι νάνε είναι αυτή η sony

συσκευή ενός χρόνου και την έχει αφήσει 5 αναβάθμισης πίσω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου αλλαξαν πλακετα στην αρβατο...το βασικο μου θεμα ηταν με την κεραια?οπως μου ειπαν οταν σου αλλαζουν πλακετα παραμενουν μονο τα πλαστικα μερη του τηλεφωνου και η μπαταρια αρα ειμαι ενταξει απο κεραια ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Και εμένα το τηλέφωνο (Xperia L) έχει αυτό το πρόβλημα που παγώνει μετά από τερματισμό κλήσης (όχι πάντα). Σκέφτομαι να το κάνω root και να περάσω ένα άλλο firmware. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο που έχετε δοκιμάσει και καταργεί το πρόβλημα με το τερματισμό κλήσης;

 

Είναι σοβαρό και έχω δει ότι το έχουν και άλλοι χωρίς μάλιστα να βρουν λύση.

 

Επίσης γιατί δεν μου έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση σε 15.3.Α.1.17;

 

Current Firmware: 1.5.3.A.1.14

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Και εμένα το τηλέφωνο (Xperia L) έχει αυτό το πρόβλημα που παγώνει μετά από τερματισμό κλήσης (όχι πάντα). Σκέφτομαι να το κάνω root και να περάσω ένα άλλο firmware. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο που έχετε δοκιμάσει και καταργεί το πρόβλημα με το τερματισμό κλήσης;

 

Είναι σοβαρό και έχω δει ότι το έχουν και άλλοι χωρίς μάλιστα να βρουν λύση.

 

Επίσης γιατί δεν μου έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση σε 15.3.Α.1.17;

 

Current Firmware: 1.5.3.A.1.14

 

 

στην συγκεκριμένη συσκευή αν θες να περάσεις άλλη rom (firmware) κατά κάποιο τρόπο δεν έχει σχέση το root.

root μπορείς να κάνει στην συσκευή χωρίς να ξεκλειδώσεις το bootloader.

ενώ για να ξεκλειδώσεις το bootloader μπαίνεις στην σελίδα τις sony στέλνει IME σου από την συσκευή και αυτή σου στέλνουν το κλειδί για να ξεκλειδώσεις το bootloader και από εκείνη την στιγμή παυει αυτό το IME να έχει εγγύηση.

 

αν είσαι εκτός εγγύησης κάντο αλλιώς δεν θα στο συνιστούσα μιας και από ότι έχω καταλάβει οι χρήστες sony έχουν επισκεφθεί τουλάχιστον μια φορά το σέρβις

ενώ στην συσκευή αυτή πιθανόν κάνουν παρέλαση έξω από το σέρβις

 

σε κάποιες άλλες συσκευές sony υπάρχει και μέθοδος για να ξεκλειδώσεις το bootloader χωρίς να χρειαστεί να στειλεις το IME σε καμία sony για το κλειδί αλλά υπάρχουν κάτι σαν key generator ας πούμε, αλλά όχι για το Xperia L από όσο ξέρω.

 

όσο αφορά το update που έχεις και εγώ σε αυτό είμαι δεν μου ήρθε ποτέ το 15.3.Α.1.17.

τώρα βέβαια είμαι root και έτσι έχω παγώσει το update οπότε δεν ξέρω αν θα μου είχε έρθει.

 

εγώ ευτυχώς είμαι από τους τυχερούς δεν έχω αντιμετώπιση κανένα πρόβλημα εδώ και 2-3 μήνες κάτοχος. οπότε το έχω αφήσει έτσι.

 

όσο για το root αν σε ενδιαφέρει αν πας λίγες σελίδες πιο πίσω θα βρεις post που σε παραπέμπει στο πως να κάνει root διαφορετικά μπες στο XDA και θα βρεις εκεί πως γίνετε.

 

και κάτι ακόμα έτσι ενημερωτικά το συγκεκριμένο θέμα στην συγκεκριμένη σελίδα μην περιμένεις να πάρεις απάντησης δεν έχει καθόλου κίνηση. ας πούμε είναι ένα θέμα φάντασμα για την συγκεκριμένη συσκευή.

γιατί πολύ απλά η δεν έχει ασχοληθεί κανείς η δεν γνωρίζει κανείς για ROM

 

ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @lusifer2008 με βοήθησες πολύ. Κάτι τελευταίο. Έκανα rooting (με κάποιο πρόγραμμα που κατέβασα και έτρεξα το install.bat). Λογικά αν το γυρίσω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις (factory reset) δεν θα πάρχει πρόβλημα να το επιστρέψω πίσω (στη Vodafone να πάω ή στη Sony; )
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @lusifer2008 με βοήθησες πολύ. Κάτι τελευταίο. Έκανα rooting (με κάποιο πρόγραμμα που κατέβασα και έτρεξα το install.bat). Λογικά αν το γυρίσω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις (factory reset) δεν θα πάρχει πρόβλημα να το επιστρέψω πίσω (στη Vodafone να πάω ή στη Sony; )

 

δεν το έχω κάνει ποτέ factory reset. λογικά θα παραμείνει root οπότε καλύτερα να κάνεις unroot με πρόγραμμα που θα βρεις στο XDA φαντάζομαι είναι πολύ απλό απλά δεν το έχω κάνει στην συγκεκριμένη συσκευή.

θα σου πρότεινα πας στην vodafone και ότι σου πούνε εκεί.

απλά να θυμάσαι θέλει λίγο τσαμπουκά :)

γιατί το 99.9999% στα σέρβις τις vodafon, Γερμανός, Κωτσόβολος και τα λοιπά είναι άσχετα και ανειδίκευτα παιδάκια!

 

EDIT: εγώ τώρα δεν θυμαμαι με τι έκανα root αλλα σίγουρα υπάρχει μέθοδος unroot ψαχτo λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ενημερώσω τους άλλους κατόχους του Xperia L πως αν γίνει downgrade σε 15.3.Α.0.26 το κινητό αλλάζει τελείως καθώς διορθώνονται όλα τα προβλήματα. Η διαδικασία είναι εύκολη και γίνεται με το Flashtool. Βρείτε και ένα stock firmware (http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z-ZL-ZR/How-to-manually-update-downgrade-root-2013-Xperias/td-p/298463?sl=y&sso_no_log=y) και τέλος τα προβλήματα. Η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο, το phone app δεν κολλάει πλέον, οι φωτογραφίες είναι καλύτερες, είναι πιο γρήγορο κλπ. :-)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Χθες το βράδυ το κινητό της γυναίκας μου έβγαλε αναβάθμιση σε .17 . Την έχει περάσει κανείς? Στο Internet πάντως έχει ανάμικτες γνώμες.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

μπαααα δεν είναι αυτό φίλε μου, απλά το συγκεκριμένο topic είναι φάντασμα...

εγώ που είμαι στην .14 είμαι ok. και δεν σκέφτομαι να το πειράξω.

αν έχεις θέματα ο φίλος παραπάνω πρότεινε την .26 δεν ξέρω τι παίζει όμως από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. αν μπωρει καποιος να ανεβασει ενα αναλυτικο οδηγο εγκαταστασης στα ελληνικα για την καλητερη εκδοση KitKat 4.4.. ευχαριστω! Edited by KOSTAS_27
Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερικο φως, τρεμοπαιζει πολυ σπανια και αυτο σε κινηση του εκαστοτε αντικειμενου ή του χεριού μου. Σε τεχνητο φως και γενικοτερο σε χαμηλο φως τρεμοπαιζει περισσοτερο - γενικοτερα αντιμετωπιζεται.

 

Σε εξωτερικο χωρο σε ωρα με λιγο σχετικα φως πχ αργα απογευμα το video βγαινει αρκετα σκοτεινο. To HDR δεν δινει λυση, πεταει κοκκο. Επισης φωτογραφιες σε εσωτερικο χωρο επισης αρκετο κοκκο. Κριμα παντως, περιμενα πολυ περισσοτερα απο τον Exmor.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

ενας φίλος μου έχει ενα sony experia L το οποίο του εβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση όταν το είχε συνδέσει στον υπολογιστή.

 

Το τηλέφωνο έκανε την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λογισμικού επιτυχώς και μετά άρχισαν τα προβλήματα.

 

Το κινητό ενώ ανοιγει κανονικά όπως παλιά η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και μετά απο κάποιες ώρες σβήνει η συσκευή.

 

Για να την ενεργοποιήσω θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία και να ξαναπατήσω το κουμπί της ενεργοποίησης.

 

Εχετε υπόψη τι μπορεί να φταίει και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω?

 

Το τηλέφωνο δούλευε μια χαρά με την προηγούμενη έκδοση λογισμικού.

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

ενας φίλος μου έχει ενα sony experia L το οποίο του εβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση όταν το είχε συνδέσει στον υπολογιστή.

 

Το τηλέφωνο έκανε την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λογισμικού επιτυχώς και μετά άρχισαν τα προβλήματα.

 

Το κινητό ενώ ανοιγει κανονικά όπως παλιά η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και μετά απο κάποιες ώρες σβήνει η συσκευή.

 

Για να την ενεργοποιήσω θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία και να ξαναπατήσω το κουμπί της ενεργοποίησης.

 

Εχετε υπόψη τι μπορεί να φταίει και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω?

 

Το τηλέφωνο δούλευε μια χαρά με την προηγούμενη έκδοση λογισμικού.

 

κανε επιδιόρθωση τηλεφωνου απο pc companion i flash ftf me flashtool

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα xperia l. Εχω κανει root και εχω custom kernel. Θα γινει τιποτα αν δοκιμασω να περασω την 15.3.a.1.17 ενημερωση μεσω pc companion?

Με το pc companion δεν μπορείς γιατί έχεις ξεκλείδωτο bootloader, πρέπει πρώτα να το επαναφέρεις σε μαμά ρομ με flashtool και αφού κλειδώσεις πρώτα τον bootloader τότε μπορείς

1)φλασαρεις την μαμισια ρομ

2)κλειδωμα bootloader

3)αναβάθμιση με το pc companion

Link to comment
Share on other sites

Με το pc companion δεν μπορείς γιατί έχεις ξεκλείδωτο bootloader, πρέπει πρώτα να το επαναφέρεις σε μαμά ρομ με flashtool και αφού κλειδώσεις πρώτα τον bootloader τότε μπορείς

1)φλασαρεις την μαμισια ρομ

2)κλειδωμα bootloader

3)αναβάθμιση με το pc companion

 

[sTOCK ROM][FTF] Xperia L (C2105) 15.3.A.1.17 Generic CE1 http://forum.xda-developers.com/xperia-l/general/stock-rom-xperia-l-c2105-15-3-1-17-t2822342

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

rom for L bootloader http://forum.xda-developers.com/xperia-l/development/rom-revolution-hd-15-3-1-14-t2595815 http://forum.xda-developers.com/xperia-l/themes-apps/jb-z2-framework-apps-theme-chooser-v4-t2700780

Edited by KOSTAS_27
Link to comment
Share on other sites

[sTOCK ROM][FTF] Xperia L (C2105) 15.3.A.1.17 Generic CE1 http://forum.xda-developers.com/xperia-l/general/stock-rom-xperia-l-c2105-15-3-1-17-t2822342

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

rom for L bootloader http://forum.xda-developers.com/xperia-l/development/rom-revolution-hd-15-3-1-14-t2595815 http://forum.xda-developers.com/xperia-l/themes-apps/jb-z2-framework-apps-theme-chooser-v4-t2700780

Για να κάνεις αναβάθμιση με pc companion πρέπει να έχεις κλειδωμένο bootloader και μαμά ρομ,αλλιώς όπως είσαι κατέβασε μια από xda και πέρασε την με flashtool, η κάνεις μια δική σου,υπάρχουν θέματα που θα σε βοηθήσουν σε αυτό, σχετικά εύκολα γίνεται

Edited by giannis24
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις αναβάθμιση με pc companion πρέπει να έχεις κλειδωμένο bootloader και μαμά ρομ,αλλιώς όπως είσαι κατέβασε μια από xda και πέρασε την με flashtool, η κάνεις μια δική σου,υπάρχουν θέματα που θα σε βοηθήσουν σε αυτό, σχετικά εύκολα γίνεται

 

καλημερα σας

κατοχος κι εγω απο σημερα του L Και ψαχνω να εχω το αρχειο της ρομ για ωρα αναγκη αλλα πιο πανω ειναι σε parts 1 kai 2 , ενα αρχειο δεν υπαρχει καπου, οποιος ξερει ας με βοηθησει ευχαριστω πολυ και επισης ενας απλος τροπος για ροοτ

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...