Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4.3 είναι αυτή?

 

καλημερα

οχι 4.2.2 ειναι , ελπιζω να εχουν φτιαξει καποια προβληματα της :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

15.3.A.1.17 firmware.τα προβληματα με τον αιστητηρα εγγύτητας παραμενουν με την χρηση ακουστικον δεν απενεργοποιείται με το τελος μιας κλησης! Edited by KOSTAS_27
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 περίπου μήνα χρήσης το κινητό, ενώ λειτουργούσε άψογα, έπαψε από χθες να λειτουργεί το ενσωματωμένο μικρόφωνό του και μόνο με hands free μπορεί κάποιος να σε ακούσει σε μια κλήση (εγώ ακούω κανονικά παρόλα αυτά). :(

 

Το δικό μου μικρόφωνο βγάζει ένα θόρυβο, σαν να "φυσάει αέρας" και η φωνή ακούγεται, είτε καθόλου, είτε στο 5% της έντασης που θα έπρεπε να έχει.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό;

 

Άραγε, η εγγύηση το καλύπτει;

Το έχω πάρει από το Kaizer Store, άραγε να το στείλω απευθείας σε αυτούς ή σε κάποιο εξουσιοδοτημένο Sony Service Center;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 περίπου μήνα χρήσης το κινητό, ενώ λειτουργούσε άψογα, έπαψε από χθες να λειτουργεί το ενσωματωμένο μικρόφωνό του και μόνο με hands free μπορεί κάποιος να σε ακούσει σε μια κλήση (εγώ ακούω κανονικά παρόλα αυτά). :(

 

Το δικό μου μικρόφωνο βγάζει ένα θόρυβο, σαν να "φυσάει αέρας" και η φωνή ακούγεται, είτε καθόλου, είτε στο 5% της έντασης που θα έπρεπε να έχει.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό;

 

Άραγε, η εγγύηση το καλύπτει;

Το έχω πάρει από το Kaizer Store, άραγε να το στείλω απευθείας σε αυτούς ή σε κάποιο εξουσιοδοτημένο Sony Service Center;

η εγγύηση της sony καλύπτει ότι πρόβλημα πάθει το κινητό που να μην ευθύνεσαι εσύ βέβαια και στο φτιάχνει δωρεάν . στείλε το όπως είπες σε ένα Sony Service Center

Link to comment
Share on other sites

Στο σκαιπ και το IM plus δε περνω ειδοποιησεις η τις περνω με μεγαλη καθυστερηση. Οι αλλες εφαρμογες email messenger κλπ λειτουργουν σωστα. Τι μπορει να πταιει;
Link to comment
Share on other sites

"κυκλοφορει" στο φατσοβιβλιο οτι τον αλλο μηνα θα δωσουν την 4.3

 

[ATTACH]45178[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοι φίλοι,

κάποια πολύ σημαντικά πράγματα γ'αυτό το τηλέφωνο που δυσκολεύουν τη χρήση και δεν τα λένε στα καταστήματα καθώς μπορούν να αποτελέσουν λόγο επιστροφής της συσκευής:

 

1. Η οθόνη δέν είναι ακριβώς touch screen αλλά κάτι σαν συνδιασμός αφής και πίεσης. Εάν δεν ασκήσεις μία μικρή πίεση στην οθόνη δεν καταλαβαίνει το άγγιγμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα άλλα να θέλεις να κάνεις και άλλα να γίνονται. π.χ. πάς να σκρολάρεις οριζόντια τις εφαρμογές και αντί αυτού τρέχει μία εφαρμογή ή κάνεί μία ενέργεια ανάλογα με το τί είναι από κάτω από το δάκτυλο εκείνη τη στιγμή.

 

2. Έχει κάποιο πρόβλημα το άγγιγμα της οθόνης στο πάνω μέρος της. π.χ. ανοίγεις τον chrome, πας να γράψεις μία διεύθυνση επάνω και πρέπει να το αγγίξεις 3-4 φορές για να πάρει μπρός το πεδίο.

 

3. Bug κατά την κλήση αριθμού χειροκίνητα στο πληκτρολόγιο. Πληκτρολογείς ένα αριθμό, μιλάς, κλείνεις το τηλέφωνο, πάς να πληκτρολογίσεις δεύτερο και το τηλέφωνο δεν ανταποκρίνεται. Πρέπει να το κάνεις Lock/unlock για να στρώσει. Το bug έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες στο επίσημο forum της sony.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όσο αφορά στο να κάνω root την συσκευή μόνο και μόνο για το rom toolbox για να αφαιρέσω - παγώσω άχρηστες εφαρμογές συστήματος

και για να μεγαλώσω την εσωτερική μνήμη του συστήματος.

επειδή τα αγγλικά μου δεν με βοηθάνε πολύ για να διαβάσω στο xda μήπως μπορεί κάποιος να μου συστήσει προγράμματα για αυτόν τον σκοπό και ίσος κάποιον οδηγό η μερικές συμβουλές?

 

για να πω την αλήθεια εχθές έκανα root στο κινητό τις κοπέλας μου με downgrade ICS σε GB Sony Xperia ARC S με Flashtool και root με Eroot_1.2 χωρίς να ξεκλειδώσω το BL για τον ίδιο σκοπό

βέβαια δεν μεγαλώσω τον εσωτερικό χορό αποθήκευσης ακόμα εκεί αλλά δεν γνωρίζω αν χρειάζεται unlock BL για αυτό.

 

αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο στο L είναι να πετάξω άχρηστες εφαρμογές και να δώσω περισσότερη εσωτερική μνήμη από αυτό το 1.5GB που μου αφήνει free.

ακόμα δεν θα ασχοληθώ με rom μιας και δεν με απασχολεί λόγο χρήσης tablet

αλλά αργότερα μπορεί να μπω στην πρίζα :D

όσο αφορά για rom πρέπει να έχω οπωσδήποτε unlock BL?

 

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

ευχαριστώ!

 

EDIT:

τελικά το έκανα root με κλειδωμένο BL απλά αν γνωρίζει κανείς κάτι παρόμοιο με το ext2int για να δώσω μεγαλύτερη μνήμη στην εσωτερική. και όσο αφορά την κατάργηση εφαρμογών κάπου πριν λίγες μέρες είχα βρει από ένα παλικάρι εδώ μέσα έναν κατάλογο για το ποίες εφαρμογές είναι ασφαλές να διαγράψουμε με rom toolbox χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα σε άλλες εφαρμογές του android

αν και για αυτό γνωρίζετε κάτι η έχετε γνώση τον εφαρμογών ας το αναφέρει κάποιος.

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

ενω οταν το χα παρει(πριν δυο μηνες) τα ακουστικα χτυπαγανε απιστευτα..τωρα εχπυν πεσει παρα πολυ...οπως να φανταστειτε παω στο γουοκμαν και ειτε εχε ξ λαουντ ειτε οχι το ιδιο ακουγονται..ξερετε μηπως τι φταιει??:-(:-(
Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν γνωρίζει αν γίνετε με κάποιο τρόπο να μεγαλώσουμε τον εσωτερικό χώρο συστήματος αποθήκευσης???

σε 4.2.2

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά... εχω ενα πρόβλημα και εγω!

Σήμερα στα ξαφνικά η κάμερα του τηλεφώνου λέει πως δεν είναι διαθέσιμη..

Καθώς και όταν το ανοιγω όταν λέει sony ανάβει και το φλας.. παραπληγωμα στο φουλ. ? Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει η να το πάω για σερβις; ; ; Εχω κάνει και επαναφορά αλλά τίποτα... :/

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να κάνουμε root την έκδοση 15.3.Α.1.17 ή με την γνωστή μέθοδο που έχουμε εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4939697#post4939697 ??

Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα κλήσης πως πάει η συσκευή σας ?ακουω πολυ ενοχλητικα τις ομιλιες και τους ηχουσ γυρω απο τον συνομιλητη μου( σαν να αυξομειωνετε η ενταση τους) λες και ακούω ρομπότ.
Link to comment
Share on other sites

στην 15.3.Α.1.17 κανονικα με την γνωστή μέθοδο..:)

 

σε ευχαριστώ κώστα

υπάρχει καινούριο αρχείο για την 15.3.Α.1.17 ή χρησιμοποιούμε το ίδιο όπως στην 15.3.A.1.14 ??

Link to comment
Share on other sites

μήπως πήρε κανείς την αναβάθμιση 4.3?

γιατί εγώ έχω κάνει freeze τα update με το romtoolbox και εκτός αυτού δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να κάνω ΟΤΑ update με root η αν πρέπει πρώτα να κάνω unroot.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως είναι η ποιότητα κλήσης σε εσάς ?

 

εγώ με 15.3.A.1.14 είναι κανονική δεν έχω αντιμετώπιση κάποιο πρόβλημα.

την συσκευή την έχω λίγο καιρό όμως και rooted.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 5 μερες χρησης εχω 3 προβληματα με την φορτιση...

1ον διαρκει 2 μιση ωρες (ποσο διαρκει σε εσας)?

2ον σταματαει στο 99 %

3ον οταν εχει ξεφορτισει και το βαζω κλειστο να φορτισει δεν μπορω να το ενεργοποιησω αμεσως και χρειαζετε να περιμενω λιγα λεπτα

Edited by nickos87
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 5 μερες χρησης εχω 3 προβληματα με την φορτιση...

1ον διαρκει 2 μιση ωρες (ποσο διαρκει σε εσας)?

2ον σταματαει στο 99 %

3ον οταν εχει ξεφορτισει και το βαζω κλειστο να φορτισει δεν μπορω να το ενεργοποιησω αμεσως και χρειαζετε να περιμενω λιγα λεπτα

 

για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν το έχω μετρήσει.

το δεύτερο το πρόσεξα και εγώ αλλά αν το αφήσεις στην πρίζα ναι μεν ανάβει πράσινο led αλλά φορτίζει ακόμα

άστο να δεις αν θα σου φτάσει 100% μετά από λίγο

εγώ αυτό πρόσεξα στο δικό μου ότι κάπου στο 97-98% φόρτιση ανάβει το πράσινο led

αλλά αν το αφήσω πηγαίνει 100%

και για το τρίτο αυτό ισχύει για όλα τα android και iphone η τουλάχιστον για όλα όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν το έχω μετρήσει.

το δεύτερο το πρόσεξα και εγώ αλλά αν το αφήσεις στην πρίζα ναι μεν ανάβει πράσινο led αλλά φορτίζει ακόμα

άστο να δεις αν θα σου φτάσει 100% μετά από λίγο

εγώ αυτό πρόσεξα στο δικό μου ότι κάπου στο 97-98% φόρτιση ανάβει το πράσινο led

αλλά αν το αφήσω πηγαίνει 100%

και για το τρίτο αυτό ισχύει για όλα τα android και iphone η τουλάχιστον για όλα όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

εμενα το led γινετε πρασινο στο 30 % :lol: στο 100 δεν φτανει οσες ωρες κ να τα αφησω...για το τριτο κ εγω εχω αλλαξει πολλα αντροιντ δεν μου εχει ξανατυχει...thanks για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

εμενα το led γινετε πρασινο στο 30 % :lol: στο 100 δεν φτανει οσες ωρες κ να τα αφησω...για το τριτο κ εγω εχω αλλαξει πολλα αντροιντ δεν μου εχει ξανατυχει...thanks για την απαντηση

 

αν είσαι μέσα στην εγγύηση θα σου πρότεινα να πως να στο δούνε

γιατί δεν ξέρεις που θα κατάληξη αυτό το πρόβλημα

η πάρε καμιά μπαταρία από ebay φθίνει να δεις τι γίνετε

και μετά πήγαινε servise

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αγορασα πριν λιγες μερες το Xperia L και εχω καποια προβληματα.Προσπαθησα να βρω λυση διαβαζοντας μεγαλο μερος του thread αλλα και δεν βρηκα πληροφοριες γι'αυτα ακριβως που με απασχολουν και μερικα ειναι πολυ εξειδικευμενα και εγω ειμαι αρχαριος χρηστης.

Αν λοιπον μπορει καποιος να με βοηθησει στα παρακατω θα ημουν ευγνωμων.

1.Προσπαθω να διαγραψω καποια εικονιδια εφαρμογων απο την αρχικη οθονη και να βαλω αυτα που με ενδιαφερουν,αλλα μολις κλεισω τη συσκευη και την ξανανοιξω εμφανιζονται παλι τα ιδια (walkman,album,movies,sony select) και εξαφανιζονται αυτα που ειχα μεταφερει.Το ιδιο συμβαινει και αν αλλαξω ταπετσαρια και σκιν.

 

2.Ο ηχος που ακουω οταν μιλαω ειναι πολυ παραξενος,εχω δει καποιους εδω να το περιγραφουν σαν ηχο ρομποτ και μαλλον ειναι αυτο που τον περιγραφει καλυτερα.

 

3.Οσες φορες και να απενεργοποιησω το Bluetooth & wi-fi αυτα ενεργοποιουνται μονα τους.

 

4.Οταν μπαινει σε κατασταση αδρανειας παιζει κατι προεγκατεστημενες photos και δεν ξερω πως μπορω να το αλλαξω αυτο.

 

5.Οταν προσπαθω να μπω chrome ,μονιμως αποτυγχανει και μου βγαζει μηνυμα "κατι πηγε στραβα".Ομως ,μπαινει παντα σε fb,youtube κτλ.οποτε θεωρω δεν ειναι θεμα συνδεσης.

 

Και κατι τελευταιο επειδη εχω μπερδευτει λιγο...μπορει να μου γραψει καποιος λινκ να κατεβασω free προγραμμα πλοηγησης με ελληνικους χαρτες να δουλευει offline? δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις,κυριως χρηση εντος αθηνων.

 

Συγγνωμη αν τα περισσοτερα (ολα?) ερωτηματα φαινονται παιδαριωδη σε εμπειρους χρηστες,απλα δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενος με τα smartphones. Παντως ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Αν τυχον τα παρακατω βοηθουν να κατανοησετε τα προβληματα ....

Model C2105

Android 4.2.22

15.3A.1.17

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχει η κοπέλα και τώρα τον τελευταίο καιρό της παρουσιάζει πολλά κολλήματα.Κάποιες εφαρμογές κρασάρουνε,πολλές φορές η ένταση ενώ είναι στο full ακούγεται λες και είναι πολύ χαμηλά και κάποιες φορές όταν πατάει να παει στην αρχική αργεί να εμφανίσει το μενού.Το χειρότερο όμως όλων είναι όταν κάποιες φορές το πιάνουν τα κολλήματα του που δεν ανταποκρίνεται στο lock screen και η oθόνη του δνε ανοιγει.

 

Ξέρετε μήπως τι μπορούμε να κάνουμε.Μ φάινεται ότι από τότε που έβαλε την 4.2.2 της εμφανίζονται αυτά τα θέματα.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...