Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους παιδια !!!

 

Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο nikotsal για το TIPS που μας ειπε οσον αφορα την ασκοπη καταναλωση μπαταριας απο την εφαρμογη "ΤΗΛΕΦΩΝΟ".

 

Επιτελους !!!!! Το Xperia L μου εστρωσε και η αυτονομια της μπαταριας εχει φτασει πλεον 48+ ωρες !!!

Να είσαι καλά! Και σε μένα η διαφορά είναι μεγάλη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το κόλπο που λέτε με το τηλέφωνο έχετε παρατηρήσει αν επηρεάζει σήμα,σήμα δεδομένων κτλ;;

 

Δεν φαίνεται να επηρεάζει σε κάτι. Ο σκοπός του είναι η εξοικονόμηση ενέργειας, απλά δεν υποστηρίζεται στους δικούς μας παρόχους. Αυτό τουλάχιστον διάβασα. Η διαφορά πάντως είναι αρκετά μεγάλη όσο το κινητό είναι standby!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπες δες στις πληροφοριες μπαταριας τι σου την καταναλωνει.

 

:offtopic:

@konstantinoslp:

Still fighting the good old XPERIA Power!? (εννοώ ότι βοηθάς όπως και όσο περισσότερο μπορείς):offtopic:

 

On topic τώρα:

 

Παιδιά μπήκα σήμερα για ακριβώς αυτό τον λόγο. Να κάνω ένα μίνι-ποστ-σεντόνι για το πως να σταματήσετε το data dormancy το οποίο τραβάει μπαταρία άσκοπα, αλλά με πρόλαβε ο φίλος παραπάνω. Δοκίμασα κι εγώ τον τρόπο με το build.prop μόλις σήμερα και περιμένω να δω αποτελέσματα.

Παρόλαυτα αν δεν σας λειτουργήσει ρίχτε μια ματιά και σε αυτό. Δεν το δοκίμασα αλλά φαίνεται απλό για έναν average root user! :O

 

Φιλικά.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

@konstantinoslp:

Still fighting the good old XPERIA Power!? (εννοώ ότι βοηθάς όπως και όσο περισσότερο μπορείς):offtopic:

 

On topic τώρα:

 

Παιδιά μπήκα σήμερα για ακριβώς αυτό τον λόγο. Να κάνω ένα μίνι-ποστ-σεντόνι για το πως να σταματήσετε το data dormancy το οποίο τραβάει μπαταρία άσκοπα, αλλά με πρόλαβε ο φίλος παραπάνω. Δοκίμασα κι εγώ τον τρόπο με το build.prop μόλις σήμερα και περιμένω να δω αποτελέσματα.

Παρόλαυτα αν δεν σας λειτουργήσει ρίχτε μια ματιά και σε αυτό. Δεν το δοκίμασα αλλά φαίνεται απλό για έναν average root user! :O

 

Φιλικά.

 

Για το καλο της κοινοτητας και για να φαω τη θεση του zxr καποια στιγμη αγαπητε μου :lol:

 

Εγω που ειχα αυτο το προβλημα στο Ζ απλα διεγραψα την εντολη που εκανε wake το τηλεφωνο.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω που λέτε για μπαταρία και μπλέχτηκα, καλά είμαι εγώ;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω που λέτε για μπαταρία και μπλέχτηκα, καλά είμαι εγώ;

 

Φίλη neutral θα έλεγα ναι αλλά δυστυχώς δεν αρκεί αυτό το screenshot μόνο για να αποφανθώ για την μπαταρία σου. Βλέπεις παίζουν πολλά ρόλο όπως το τι χρήση κάνεις, τι εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει (και πως αυτές εκτελούνται) και το τι λειτουργίες του τηλεφώνου έχεις ενεργοποιημένες.

 

Εφόσον η γραμμή τηλέφωνο είναι σε σχετικά χαμηλό ποσοστό σε σένα, θα έλεγα πως αν μη τι άλλο δεν πάσχεις από το ίδιο πρόβλημα που είχαμε εγώ και κάποια άλλα παιδιά εδώ μέσα με το fast dormancy (πολύ συνοπτικά μια νέα τεχνολογία ασύρματων τηλεπικοινωνιών που η συσκευή προσπαθούσε να αξιοποιήσει χωρίς να υποστηρίζεται από τους ελληνικούς παρόχους κινητής με αποτέλεσμα να υφίσταται μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας κατά την προσπάθεια αυτή).

 

Δυστυχώς η επιλογή "Μπαταρία" του Android δεν επαρκεί για να δώσει μια σαφή εικόνα για το τι γίνεται με την εξοικονόμηση ενέργειας στην συσκευή. Συνεπώς, για να κλείσω, αν σε ενδιαφέρει να δεις τι γίνεται μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό για battery evaluation από την Ίρις, ένα μέχρι πρότινος πολύ ενεργό μέλος τόσο των xda-developers όσο και του myphone, ο οποίος εξηγεί τι να κάνεις πάρα πολύ αναλυτικά και κατανοητά και θα σου παραθέσω το link μόλις βρεθώ σε σταθερό υπολογιστή γιατί τώρα είμαι από κινητό.

 

Ορίστε και ο οδηγός:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1433309

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε ενημερωση Αλμπουμ 5.4.Α.0.20, λεει οτι ειναι ενημερωση για 4.4/ kitkat.

 

Λετε να μας κανει την εκπληξη η Σονυ να μασ δωσει kitkat...:lol:

 

Δεν το βλεπω αλλα ποτε δεν ξερεις...:X

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω εδω και μερες να εγκαταστησω την αναβαθμιση για το αλμπουμ αλλα δεν την κατεβαζει ρε παιδια για ενα περιεργο λογο.....

Παταω Download.... και μενει στο 0% χωρις να κανει τιποτα....

 

Εχει σημασια που το τηλεφωνο εινια Root ?

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω εδω και μερες να εγκαταστησω την αναβαθμιση για το αλμπουμ αλλα δεν την κατεβαζει ρε παιδια για ενα περιεργο λογο.....

Παταω Download.... και μενει στο 0% χωρις να κανει τιποτα....

 

Εχει σημασια που το τηλεφωνο εινια Root ?

 

Και στο Ζ κανει το ιδιο. Πρεπει ναναι θεμα γενικο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα! Σκέφτομαι να αγοράσω το τηλέφωνο διότι αυτά τα χαρακτηριστικά στα 155 euro, απλά δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού. Διάβασα όμως το μεγαλύτερο μέρος του νήματος και η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο. Η κάμερα δε με ενδιαφέρει αλλά διάβασα για αρκετά bugs, προβληματικές συσκευές και άθλια αντιπροσωπεία. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει τα σίγουρα bugs που θα συναντήσω στη τρέχουσα έκδοση λογισμικού? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα! Σκέφτομαι να αγοράσω το τηλέφωνο διότι αυτά τα χαρακτηριστικά στα 155 euro, απλά δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού. Διάβασα όμως το μεγαλύτερο μέρος του νήματος και η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο. Η κάμερα δε με ενδιαφέρει αλλά διάβασα για αρκετά bugs, προβληματικές συσκευές και άθλια αντιπροσωπεία. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει τα σίγουρα bugs που θα συναντήσω στη τρέχουσα έκδοση λογισμικού? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

@sirgeorge9:

Τα χαρακτηρηστικά του -θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω- τα βρίσκεις στο Moto G, το οποίο μάλιστα ίσως να βγαίνει και λίγο πιο οικονομικό, με ανώτερη έκδοση Android και Google Edition Rom (δηλαδή stock Google λειτουργικό το οποίο παίρνει τις αναβαθμίσεις αμέσως - ακριβώς όπως τα Nexus), όχι ότι η Rom της Moto απέχει πολύ από την stock εμφανισιακά και λειτουργικά. Το Moto G βέβαια, δεν έχει NFC το οποίο δεν χρησιμοποίησα ποτέ μου, είναι τετρα-πύρηνο, και έχει έναν τυπικό φακό της σειράς όσον αφορά την φωτογραφία (σου πιάνω τις χοντρικές διαφορές).

Φυσικά όμως δεν είμαστε εδώ για να υποβιβάσουμε το XPERIA L , ούτε να σε αποτρέψουμε από πιθανή αγορά του - στο κάτω κάτω μπορεί να γουστάρεις το design ή/και το interface των Sony συσκευών έναντι των stock και είναι κατά κοινή ομολογία μια value for money επιλογή. Οπότε από την εμπειρία μου ορίστε τα bugs που θα συναντήσεις στο τελευταίο firmware (15.3.Α.1.14) της συσκευής.

 

  1. Proximity Sensor Bug: Πρόκειται για ένα bug κατά το οποίο ο αισθητήρας εγγύτητας (aka proximity sensor) ο οποίος είναι υπεύθυνος να ανιχνεύει πότε το αυτί σου ακουμπάει την συσκευή και να απενεργοποιεί την οθόνη κατά την διάρκεια της κλήσης (και έχει φυσικά ποικίλες εφαρμογές που τον χρησιμοποιούν), δεν απενεργοποιείται μετά από κλήση και μένει ανοιχτός να ρουφάει μπαταρία. Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν πραγματοποιηθεί κλήση και δεν πατήσεις εσύ το "Τερματισμός Κλήσης" αλλά ο συνομιλιτής σου. Επιλύεται είτε με το να πατάς εσύ πρώτος το κουμπί για τερματισμό κλήσης, είτε να καλείς κάποιον αριθμό και να το κλείνεις προκειμένου να σβήσει ο αισθητήρας.
  2. Earphone/Speaker Bug: Πρόκειται για ένα bug το οποίο αναπαράγεται μετά από εισερχόμενη κλήση -και υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες- κατά το οποίο όλοι οι ήχοι (ξυπνητήρια, κλήση, μηνύματα, μουσική) σταματούν να αναπαράγονται από το ηχείο της συσκευής και αναπαράγονται μέσα από το ακουστικό. Αυτό φυσικά καθιστά σαφές ότι δεν μπορείς να τους ακούσεις παραμόνο αν έχεις το τηλέφωνο κολλημένο στο κεφάλι σου. Το bug επιλύεται -μερικώς- αν καλέσεις κάποιον αριθμό και ανοιγοκλείσεις την ανοιχτή ακρόαση ενώ παράλληλα παίζεις με τα πλαϊνά πλήκτρα για την αυξομείωση της έντασης. Ολικώς αν κάνεις επανεκκίνηση την συσκευή.
  3. Wakelocks: Τα wakelocks δεν είναι το bug αλλά οι λόγοι που τα ενεργοποιούν. Τα wakelocks είναι πράγματα τα οποία "ξυπνάν" την συσκευή σου και την κάνουν να λειτουργεί ενώ δεν την χρησιμοποιείς. Μπορεί να είναι δικαιολογημένα - λόγω κάποιας εφαρμογής - ή αδικαιολόγητα και παρατεταμένα. Στην συγκεκριμένη συσκευή προβληματικά wakelocks αναφέρθηκαν για το "Fast Dormancy" (μια τεχνολογία τηλεπικοινωνιών που υποστηρίζει η συσκευή και δεν υποστηρίζουν τα Ελληνικά Δίκτυα - η συσκευή την αναζητεί συνεχώς με αποτέλεσμα να καταναλώνεται μπαταρία). Μπορεί να απενεργοποιηθεί αλλά χρειάζεται να είσαι rooted. Επίσης υπάρχει το "NLP Wakelock" (αρχικά του Network Location Provider). Αυτό είναι bug της Google της ίδιας και όχι της Sony συγκεκριμένα - και το έχουν και άλλες συσκευές. Γενικά χρησιμοποιώντας υπηρεσίες Google ενεργοποιείς την υπηρεσία εντοπισμού της τοποθεσίας σου. Αυτή η υπηρεσία δυστυχώς δεν δύναται να τερματίσει επιτυχώς πάντοτε, ρουφώντας μπαταρία με την σέσουλα. Θεραπεύεται ως επί το πλείστον με απενεργοποίηση του Google Now και του εντοπισμού τοποθεσίας μέσω δικτύου (το GPS δεν έχει θέμα).
  4. Touch Sensitivity: Ρωτώντας παιδιά που έχουν την συσκευή από παλαιότερες εκδόσεις -και στην πορεία αναβαθμίστηκαν σε κάτι καλύτερο- θα σου πουν ενδεχομένως ότι πλέον είναι μια χαρά. Εγώ που την πήρα τώρα στα κοντά θα εμείνω στην αρχική μου άποψη. Το touch experience είναι επιεικώς μέτριο. Σε αυτό δεν φταίει φυσικά το software. Απλά στην συγκεκριμένη συσκευή η SONY χρησιμοποίησε digitizer δεύτερης διαλογής. Συνεπώς απαιτείται μεγάλη επιφάνεια δαχτύλου για να καταλάβει συγκεκριμένες κινήσεις - ενώ παράλληλα καθιστά το γρήγορο και "νευρικό" swiping (αυτό που πολύ πεταχτά και γρήγορα σέρνεις το δάχτυλο σου στον τηλεφωνικό κατάλογο π.χ. και αυτός ρολάρει ασταμάτητα ως το τέλος) αδύνατο. Εννιά στις δέκα φορές θα συμπεριφερθεί σαν να έχεις κάνει "κλικ" (ή "ταπ" πες το όπως θέλεις) και θα σου ανοίξει την επαφή - ή αν είσαι στην αρχική οθόνη σε αντίστοιχη ενέργεια αντί να κάνει scroll η οθόνη μπορεί να σου ανοίξει τον φάκελο ή την εφαρμογή που θα βρίσκεται εκείνη την στιγμή κάτω από το δάχτυλο σου.
  5. Camera Distortion: Χρήστες έχουν επίσης αναφέρει (σε μένα δεν έχει τύχει) κάποιες "γραμμές" στην εφαρμογή της κάμερας οι οποίες ανεβοκατεβαίνουν στην οθόνη (σαν κακή λήψη σήματος σε παλιά τηλεόραση). Αυτό, λένε, συμβαίνει κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Προσωπικά δεν το έχω επαληθεύσει σε αντίθεση με τα 1,2,3,4 που είναι από προσωπική εμπειρία. Μπορώ να σου επιβεβαιώσω όμως πως (μετά από αρκετή χρήση της κάμερας) με καλό φωτισμό θα βγάλεις φωτογραφίες τουλάχιστον δυο επίπεδα πάνω από ένα συμβατικό Android, ενώ με κακό φωτισμό θα έχει πολύ "θόρυβο" και "κόκο" μέσα η φωτογραφία.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος χρήστης έχει να συμπληρώσει κάτι παραπάνω. Εγώ αυτά γνωρίζω και έχω αντιμετωπίσει ως στιγμής. Δεν ξέρουμε αν και πότε θα διορθωθούν (εκ του μονίμου - όχι με αλχημείες), διότι η SONY δεν έχει κάνει νύξη για κάποια αναβάθμιση στο L αυτή την στιγμή, οπότε θα πρέπει να τα συμπεριλάβεις στα κριτήρια σου για την αγορά του.

Στα θετικά του είναι η οθόνη και τα χρώματα (αρκετά φωτεινή και πολύ ρεαλιστικά χρώματα - κυρίως το μαύρο), το ελκυστικό user interface και η αρκετά στιβαρή κατασκευή καθώς και μια κάποια ανθεκτικότητα - την οποία τέσταρα χύνωντας ένα ποτήρι νερό επάνω του κατά λάθος - δεν κατάλαβε τίποτα το θηρίο!

 

Αυτά! :X

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω αγοράσει ένα xperia L και έχω το εξής πρόβλημα.. δίπλα απο την μπροστινή κάμερα υπάρχει κάποιος αισθητήρας..εκεί λοιπον μου ανάβει ένα κοκκινο λαμπάκι και δημιουργεί στην μπροστινή μου κάμερα κινούμενες γραμμές.. το έχω πάει σε 2 service και το προβλημα συνεχίζεται.. μου απαντούν οτι σε εκείνουν δεν ανάβει το λαμπάκι..μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις??
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ mr_element. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Το είδα και από κοντά εχτές στο πλαίσιο. Καλή ποιότητα κατασκευής και όμορφο. Δυστυχώς όμως στη πραγματικότητα δε μπορεί να συγκριθεί άμεσα με τα καλά midrange. Είναι έντονη η διαφορά σε οθόνη (ποιότητα και μέγεθος), από SP, L9II και s4 mini. Επειδή η οθόνη για μένα είναι πολύ σημαντική και σε συνδυασμό με τις αναφορές σου για τα bugs, απομακρύνθηκα από την ιδέα του L και αποφάσισα να ανέβω, μάλλον προς το L9ΙΙ. Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω αγοράσει ένα xperia L και έχω το εξής πρόβλημα.. δίπλα απο την μπροστινή κάμερα υπάρχει κάποιος αισθητήρας..εκεί λοιπον μου ανάβει ένα κοκκινο λαμπάκι και δημιουργεί στην μπροστινή μου κάμερα κινούμενες γραμμές.. το έχω πάει σε 2 service και το προβλημα συνεχίζεται.. μου απαντούν οτι σε εκείνουν δεν ανάβει το λαμπάκι..μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις??

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και κάνε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω αγοράσει ένα xperia L και έχω το εξής πρόβλημα.. δίπλα απο την μπροστινή κάμερα υπάρχει κάποιος αισθητήρας..εκεί λοιπον μου ανάβει ένα κοκκινο λαμπάκι και δημιουργεί στην μπροστινή μου κάμερα κινούμενες γραμμές.. το έχω πάει σε 2 service και το προβλημα συνεχίζεται.. μου απαντούν οτι σε εκείνουν δεν ανάβει το λαμπάκι..μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις??

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και κάνε επανεκκίνηση.

 

το έχω σε ένα service, μόλις το πάρω στα χέρια μου θα το δοκιμάσω, αυτό υπάρχει στις ρυθμίσεις εκεί που γράφει οθόνη? τι άλλο θα μπορούσε να είναι??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όπως σου είπα είναι πρόβλημα λογισμικού και όχι της συσκευής. Περιμένουμε διόρθωση από τη Sony.:)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το update σε 15.3.Α.1.14, ελπίζω να εξαφανιστούν τα χαζά restart

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

Με πιο προγραμμα κανοθμε καθαρη εγκατασταση Firmware ? Μπορει καποιος να μου στειλει ενα LINK για Download..

 

Ευχαριστω.

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

Με πιο προγραμμα κανοθμε καθαρη εγκατασταση Firmware ? Μπορει καποιος να μου στειλει ενα LINK για Download..

 

Ευχαριστω.

 

Με το SEUS

 

https://app.box.com/s/4n7al2mt91vy7r1f9qr5

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Σήμερα μου ήρθε το update σε 15.3.Α.1.14, ελπίζω να εξαφανιστούν τα χαζά restart

 

Στο δικό μου πάντως εξαφανίστηκαν!! εύχομαι το ίδιο και στο δικό σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Στο δικό μου πάντως εξαφανίστηκαν!! εύχομαι το ίδιο και στο δικό σου!!! :)

 

Αμ δε που σταμάτησαν και αναγκάστηκα να κάνω clean install με seus

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιαααα θελω τη βοηθεια σας...ειμαι σε διλημμα!!!Σκοπευω να αγορασω κινητο και ειμαι μεταξυ των Sony Xperia L και Sony Xperia SP!!!!To L ειναι φθηνοτερο σαφως,απλα μου αρεσε παρα πολυ και το SP,οποτε δεν μπορω να επιλεξω..Εχουν διαφορα της ταξης των 70 ευρω στα σκρουτζομαγαζα..μπορει καποιος να μου πει αν δικαιολογειται αυτη η διαφορα τιμης?εννοω,τι παραπανω προσφερει το SP σε σχεση με το L?κ τι προβληματα εχει η εκαστοτε συσκευη?μπαταρια,ηχος,εφαρμογες κτλ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα μου ήρθε το update σε 15.3.Α.1.14, ελπίζω να εξαφανιστούν τα χαζά restart

 

Αμ δε που σταμάτησαν και αναγκάστηκα να κάνω clean install με seus

Λοιπόν η κατάσταση είναι απερίγραπτη, τα χαζά restart συνεχίζονται με αμείωτη ένταση, επίσης 3 φορές το κινητό έκλεισε και δεν άνοιγε με τίποτε παρά μόνο όταν έβγαλα την μπαταρία. ΤΡΑΓΙΚΟ

Στα φόρουμ του L βλέπω πολλούς με τα ίδια προβλήματα που περιμένουν λύση με νεο firmware.

Εχω σπαστεί θανάσιμα και λέω να το στείλω στο service αν και ξέρω πως δεν θα κάνουν τίποτε παραπάνω απο ότι έκανα εγώ

 

* Εννοείται πως έκανα καθαρή εγκατάσταση της 15.3.Α.1.14 με SUS

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η κατάσταση είναι απερίγραπτη, τα χαζά restart συνεχίζονται με αμείωτη ένταση, επίσης 3 φορές το κινητό έκλεισε και δεν άνοιγε με τίποτε παρά μόνο όταν έβγαλα την μπαταρία. ΤΡΑΓΙΚΟ

Στα φόρουμ του L βλέπω πολλούς με τα ίδια προβλήματα που περιμένουν λύση με νεο firmware.

Εχω σπαστεί θανάσιμα και λέω να το στείλω στο service αν και ξέρω πως δεν θα κάνουν τίποτε παραπάνω απο ότι έκανα εγώ

 

* Εννοείται πως έκανα καθαρή εγκατάσταση της 15.3.Α.1.14 με SUS

Φίλε διάβασα τα post σου και ξαναέφτιαξα λογαριασμό μετά από πολλά χρόνια για να σου δώσω να καταλάβεις, με τι εταιρία μπλέξαμε...

 

Εννοείται ότι έχω τα ίδια και χειρότερα προβλήματα μετά την τελευταία αναβάθμιση....και εννοείται ότι έχω κάνει τα πάντα, αλλά δεν γίνεται τίποτα...

Το δικό μου μπλοκάρει σχεδόν κάθε φορά που κάνω κλήση, δεν αλλάζει στα νούμερα όταν γράφω μνμ και πολλά άλλα.

Δεν ξέρω αν επικοινώνησες με την Sony τηλεφωνικά ή μέσω mail, αλλά αν δεν το έκανες πρέπει να το κάνεις.

Θα σου πω, τι έγινε με 'μένα.

Τους πήρα τηλ αρχές Φλεβάρη (τότε την έκανα) και τους είπα ακριβώς το πρόβλημα.

Μου είπαν ένα κάρο π@@@@ριες, για το πώς έκανα την αναβάθμιση, αν έχω 4G sim, αν έχω παλιά sd και ότι άλλο λένε όλες οι εταιρείες.

Μετά μου άρχισαν τα άλλα κλασικά...Κάνε restart, κάνε εργοατασιακές, βγάλε για λίγο την μπαταρία κλπ.

Αφού λοιπόν δεν καταλήξαμε κάπου, τους ρώτησα αν γνωρίζουν την περίπτωση και μου είπαν πως πρώτη φορά το ακούνε...

Τους ρωτάω αν έχουν ενημέρωση για κάποια αναβάθμιση και μου είπαν ορθά κοφτά πως δεν υπάρχει τίποτα που να γνωρίζουν.

Στο τέλος μου είπαν να το στείλω στην Arvato για έλεγχο....ΠΡΟΣΟΧΗ "Μην το κάνετε παιδιά !" Μακριά από αυτήν την εταιρεία.

Αφού λοιπόν τους είπα ότι το service τους είναι άχρηστο (με παράδειγμα) το λήξαμε εκεί.

Αρχές Μαρτίου έστειλα mail στο Global Support .

Πήρα απάντηση μετά από 5 μέρες με preset msg.

Στο καπάκι πήρα τηλ σε εξουσιοδοτημένο service της επαρχίας που τυγχάνει να γνωρίζω τον υπεύθυνο και του είπα το πρόβλημα.

Μου λέει ότι το γνωρίζει άλλα δεν μπορεί να κάνει κάτι, γιατί δεν υπάρχει άλλη αναβάθμιση και η Sony (επισημά) δεν επιτρέπει downgrade σε συσκευές της.

Μου είπε επίσης ότι αν κάνουμε εμείς downgrade , τότε χάνουμε την εγγύηση.

Μετά από 'κάνα δύο μέρες στέλνω μνμ στο developer.world της Sony.

Τα παιδιά είναι πολύ ξηγημένα και μου απαντάνε άμεσα.

Αυτή είναι η απάντηση: "Thanks for reaching out to us. Sorry to hear about your issues with your recent Xperia L firmware update. The Sony Service Center is correct – once the device has been upgraded, you cannot downgrade it. Even a factory data reset will only erase all the data on the device, but the firmware update remains. The Sony Service Center is also correct in that you will lose the warranty if you use “unofficial” methods to revert the firmware."

'Όταν τους είπα ότι χρειάζομαι το κινητό και δεν ξέρω τι να κάνω, μου έδωσαν την εξής απάντηση :" You have the option to use unofficial methods to downgrade the firmware, at the risk of voiding your warranty. Or, you can hang on and wait for the next update, but we don’t have info on when the next update will be available."

Αν ανεπίσημα το developer σου λέει να κάνεις downgrade, άρα επίσημα η Sony σου λέει ότι δεν θα κάνει upgrade.

Μας έχουν γραμμένους...Έτσι απλά...

Τις τελευταίες μέρες κυκλοφορεί μια φήμη ότι θα βγει η 15.3.A.1.16 επειδή ανέβασαν το open source των 15.3.A.1.12 και 15.3.A.1.14 βάζοντας και αυτήν την 16 μαζί τους.

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω.

Υπάρχουν πολλά blog μαζί με το official της Sony που γράφουν για τα προβλήματα που έκαναν οι 4.2 στο L και ιδίως η 14.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους παίρνουμε συνέχεια τηλ και να τους στέλνουμε mail , μέχρι να κάνουν κάτι.

Είναι κρίμα γιατί το κινητάκι σαν συσκευή είναι αστέρι.

Στην τελική μπορούμε να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμα και μετά αν δεν γίνει κάτι να κινηθούμε όλοι μαζί νομικά.

Αυτή είναι η Sony Mobile.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...