Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

Κατά λάθος ψήφισες εσύ το Z, κατά λάθος έγινε αυτό το VS, κατά λάθος το προηγούμενο με το S3, κατά λάθος θα γίνει το επόμενο με τα htc και S4......κι αν,κατά λάθος, γινόταν ένα vs με κάποια άλλα android των 400 ευρώ vs με το n4, τότε καθόλου κατά λάθος θα ξέραμε όλοι το αποτέλεσμα,όπως τώρα άλλωστε, συγκρίνοντας ένα τηλέφωνο του Νοεμβρίου με ένα που τώρα κυκλοφορεί με ότι καινούριο έχει να παρουσιάσει η τεχνολογία....!!

Δυστυχώς για το καημένο το Z δεν έχει καθόλου ότι καινούργιο έχει να παρουσιάσει η τεχνολογία εκτός από την full hd οθόνη. Επεξεργαστής, ram, κάρτα γραφικών είναι τα ίδια με το nexus 4. Τώρα αν αξίζουν το lte, η sdcard και το ότι είναι αδιάβροχο τα λεφτά που ζητάει η sony η τσέπη του καθενός το ξέρει. Απλά πιστεύω ότι πολύ γρήγορα θα βγει ο αντικαταστάτης του ως απάντηση στα πραγματικά πιο συγχρονα one και sIV.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά ψήφισα το Nexus μιας και αφενός το είχα και έχω άποψη και αφετέρου το Z το είδα και μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε... Η οθόνη δεν μου άρεσε, το βρήκα μεγάλο (φταίνε οι έντονες γωνίες, προσδίδουν σε μέγεθος...), o launcher της Sony τίποτα το ιδιαίτερο (το widget καιρού τραγικό, όπως και της samsung), πολύ δαχτυλιά ρε παιδί μου στο μαύρο το γυαλί.. nexus4 από την άλλη παίρνει αναβαθμίσεις no time, γρήγορο και με ωραία οθόνη (πλέον με kernels την κάνεις να δείχνει ότι θες εσύ), εμπειρία pure με ότι αυτό συνεπάγεται... και φυσικά το nexus4 το παίρνει κάποιος σε fraction της τιμής του Z :D
Link to comment
Share on other sites

αδικη συγκριση!Διαφερουν σε σημαντικα (πλεον) χαρα/κα...!

:down:

 

Σωστα...μιλαμε για εντελως διαφορετικη κατηγορια κινητων. Ας συγκρινουμε το Nexus 4 με το ZTE Blade και το Z με το LG Optimus L3

:)
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το Ζ γιατί είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένη πρόταση. Το Nexus όμως είναι πιο value αγορά για όποιον μπορεί να ζήσει με τα "κουσούρια" του.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Όσοι επιλέγουν Ν4 για το VFM και μόνο, πάλι λάθος επιλογή κάνουν, το S3 είναι λίγο ποιο οικονομικό και συνολικά ποιο πλήρης! Επίσης όποιος έχει πραγματικό οικονομικό πρόβλημα ή είναι άνεργος, απλά δεν πέρνει τίποτα, παλουκώνεται με αυτό που έχει μέχρι νεοτέρας!
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Θεωρω οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα για να γινει συγκριση.

Στην περιπτωση του Xperia Z, ειναι ενα καλο μοντελο αλλα δεν βλεπω τον λογο να το αγορασει καποιος οταν σε λιγες μερες θα βγει το Galaxy S 4 (ή το υπαρχον Note2. Εκτος κι αν εχει σαν απαραιτητη προυποθεση να ειναι αδιαβροχο(αν και νομιζω οτι θα εμφανιστουν πολλες συσκευες στα service της Sony)

Οσον αφορα την περιπτωση του Nexus 4, ειναι επισης ενα καλο και τιμιο μοντελο αλλα οταν στην ιδια τιμη παιρνεις το Galaxy S 3 μαλλον η επιλογη του 2ου ειναι ευκολη.Το να παιρνεις πρωτος το update του Android παλι δεν μου λεει κατι. Γιατι το ιδιο update θα το παρει και το Galaxy S 3 απλα λιγο αργοτερα. Και εκτος του οτι θα το παρει, θα εχει και παραπανω πραγματα απο το pure Android(βλ. Multiwindow στην 4.1.2). Τελος επειδη οι αναγκες μας αυξανονται συνεχως, το να μην μπορω να επεκτεινω την μνημη του τηλεφωνου θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο μειονεκτημα

Φιλε μου καλησπερα...Διαβασα το post σου και στο πρωτο μερος συμφωνω οσον αφορα τον ερχομο του S4,η ακομη και την υπαρξη του HTC One,αλλα στο δευτερο διαφωνω καθετα!Ημουν κατοχος του S3,ικανοποιημενος αρκετα εμεινα,απλα αποφασισα να δοκιμασω και το Nexus 4.Η διαφορα στην αισθηση και στο ποσο smooth ειναι η λειτουργια του κινητου ειναι τεραστια!Το Nexus 4 μακραν καλυτερο,χωρις καθολου lag,χωρις τιποτα!Οταν εγω θα εχω ηδη τη τελευταια αναβαθμιση,εσυ θα τρεχεις με custom Roms και με υπαρχοντα bugs!Εαν εχεις πιασει και τα δυο κινητα στα χερια σου και εχεις αυτη την αποψη τοτε παω πασο...

Omnia I --> Omnia II --> Galaxy S --> HTC Desire HD --> LG Optimus 3D --> Motorola Razr --> Galaxy Nexus --> Nexus 4 --> Nexus 5 --> LG G2 --> OnePlus One --> LG G3 --> Xiaomi Mi4 --> Samsung Galaxy S6 Edge!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα...Διαβασα το post σου και στο πρωτο μερος συμφωνω οσον αφορα τον ερχομο του S4,η ακομη και την υπαρξη του HTC One,αλλα στο δευτερο διαφωνω καθετα!Ημουν κατοχος του S3,ικανοποιημενος αρκετα εμεινα,απλα αποφασισα να δοκιμασω και το Nexus 4.Η διαφορα στην αισθηση και στο ποσο smooth ειναι η λειτουργια του κινητου ειναι τεραστια!Το Nexus 4 μακραν καλυτερο,χωρις καθολου lag,χωρις τιποτα!Οταν εγω θα εχω ηδη τη τελευταια αναβαθμιση,εσυ θα τρεχεις με custom Roms και με υπαρχοντα bugs!Εαν εχεις πιασει και τα δυο κινητα στα χερια σου και εχεις αυτη την αποψη τοτε παω πασο...

Μωρέ, δίκιο έχεις, αλλά το πρόβλημα του Ν4 είναι η μικρή μνήμη. Αν μπορεί κάποιος να το ανεχτεί αυτό, είναι πολύ καλή περίπτωση κατά τα άλλα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσουν και οι δύο συσκευές για διαφορετικούς λόγους. Ακόμα και αν μου χάριζαν ένα από τα δύο θα δυσκολευόμουν να διαλέξω, γιατί το Xperia Z υπερτερεί σε πολλά πράγματα που όμως δε χρησιμοποιώ (πχ. ραδιόφωνο/microSD δεν έχω χρειαστεί ποτέ) και είνα πιο όμορφο, ενώ το Nexus 4 είναι λίγο πιο "μαζεμένο"/πρακτικό σε μέγεθος και έχει το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ότι είναι Nexus (που σημαίνει ελευθερία επιλογών και άμεσες αναβαθμίσεις). Τελικά καταλήγω στο Nexus 4 κυρίως λόγω τιμής.

 

Όσο για την γκρίνια για τις επιλογές σύγκρισης, νομίζω ότι είμαστε λίγο υπερβολικοί. Από τη μία μπορεί να πει κανείς ότι το Nexus "αδικείται" επειδή μπαίνει με ακριβότερες συσκευές, από την άλλη όμως μπαίνει σε κάθε σύγκριση με ένα μεγάλο πλεονέκτημα την τιμή του και παρόμοια χαρακτηριστικά.

 

Επίσης όποιος έχει πραγματικό οικονομικό πρόβλημα ή είναι άνεργος, απλά δεν πέρνει τίποτα, παλουκώνεται με αυτό που έχει μέχρι νεοτέρας!

Vfm δε σημαίνει ότι θα το αγοράσεις, απλά εκφέρεις άποψη για το ποιό είναι καλύτερη επιλογή για τα δικά σου δεδομένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι επιλέγουν Ν4 για το VFM και μόνο, πάλι λάθος επιλογή κάνουν, το S3 είναι λίγο ποιο οικονομικό και συνολικά ποιο πλήρης! Επίσης όποιος έχει πραγματικό οικονομικό πρόβλημα ή είναι άνεργος, απλά δεν πέρνει τίποτα, παλουκώνεται με αυτό που έχει μέχρι νεοτέρας!

πιο οικονομικό και πιο πλήρες μάλλον εννοείς, επίσης είναι παίρνει και όχι πέρνει. Κι εμένα ρε μεγάλε που δε μου αρέσει το s3 τι να κάνω; Να παλουκωθώ με το desire; Δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά Nexus 4 λόγω Google, υποστήριξη και απευθείας αναβαθμίσεις...

Η Sony όπως και άλλες 2-3 εταιρίες έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με τις high-end συσκευές και οι αναβαθμίσεις

είναι όνειρο θερινής νυκτός.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, δίκιο έχεις, αλλά το πρόβλημα του Ν4 είναι η μικρή μνήμη. Αν μπορεί κάποιος να το ανεχτεί αυτό, είναι πολύ καλή περίπτωση κατά τα άλλα.

 

iCloud Φιλε μου.Ας χρησιμοποιησουμε οπως πρεπει ενα smartphone.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν είχαν ίδια τιμή μπορεί και να σκεφτόμουν το Sony.. Τώρα δεν τίθεται καν σύγκριση μεταξύ τους...
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

iCloud Φιλε μου.Ας χρησιμοποιησουμε οπως πρεπει ενα smartphone.

Το γράφεις και το ξαναγράφεις.. Εμένα είναι εταιρικό το νούμερο και δεν μπορώ να έχω άπειρο data plan να κατεβάζω ότι μου κατέβει από το cloud όπως λες.. Και πολλές φορές έχω χρειαστεί αρχεία σε περιοχές που δεν είχα καν 3G και πολεμούσα να διαβάσω ένα email των 10kb.. Και πάλι όμως δεν είναι εύκολο για έναν επαγγελματία να κατεβάζει αρχεία κάποιων πολλών MB όταν τα χρειάζεται άμεσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω μ στην σειρά μου ψηφισα nexus γιατί το άλλο είναι πολύ ακριβό και δεν μου αρέσει και η εξωτερική του εμφανιση(πολύ τετραγωνισμενο για μένα).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω Ν4,δεν υπάρχει τίποτα άλλο στα χρήματα του(ιδίως από googlestore το VFM είναι τρομερό).

Προσωπικά δεν χρειάζομαι ούτε την μνήμη την μεγάλη-επεκτάσιμη ούτε το ράδιο(δεν ακούω ραδιόφωνο εδώ).

 

Όσοι επιλέγουν Ν4 για το VFM και μόνο, πάλι λάθος επιλογή κάνουν, το S3 είναι λίγο ποιο οικονομικό και συνολικά ποιο πλήρης! Επίσης όποιος έχει πραγματικό οικονομικό πρόβλημα ή είναι άνεργος, απλά δεν πέρνει τίποτα, παλουκώνεται με αυτό που έχει μέχρι νεοτέρας!

 

α)Εδώ έχεις λάθος γιατί πολλοί είτε το πήραν από εξωτερικό γύρω στα 300 ή όπως εγώ είναι στο εξωτερικό.

Έτσι με τίποτα δεν συγκρίνεται το τεράστιο VFM που προσφέρει το Ν4 ,εάν το πάρεις από το googlestore.

Το S3 εδώ το βρίσκω στα 460€,μιλάμε για 130€ διαφορά τουλάχιστον(δίχως μεταφορικά).

 

β)Επειδή θέλουμε να μην δίνουμε 300+ ευρώ(ή 200 στην Ελλάδα) παραπάνω για μια συσκευή που είναι παραπλήσια με μια φθηνότερη μας κάνει άνεργους και με οικονομικά προβλήματα;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ, μονο αν ειχαν ολα την ips που έχουν τα Ιαπωνικα Ζ..με την TFT, για κανεναν λογο.

Νεξους 4 απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι θα πρεπει να περιμενουμε να πεσει η τιμη. Θα πρεπει σαν καταναλωτες να διαλεγουμε αυτο που κανει την δουλεια μας οσο το δυνατον καλυτερα με το καλυτερο δυνατο κοστος.Ειναι παγιδα των εταιρειων τετοιου τυπου δημοσκοπησεις αφου θελουν να δικαιολογησουν την τιμη του Z απο οτι φανταζομαι. Οχι δεν ειναι καλυτερο το Z προκειται για το ιδιο τηλεφωνο με λιγο καλυτερη οθονη και αδιαβροχοποιηση. Οσο αφορα το software νομιζω οτι πολυ ευκολα θα γινουν port οι roms του z στο nexus αφου προκειται για το ιδιο επεξεργαστη και RAM αν και μάλον οι κατοχοι του Z Θα ψαχνουν το αντιθετο σε λίγο καιρο λόγω των σαφως περισοτερων αναβαθμίσεων του nexus. Επιλογή nexus λοιπον, τα εχει όλα και σίγουρα συμφερει.
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση είναι άκυρη και νομίζω ρίχνει το επίπεδο του myphone, φέρνει κάτι σε ερασιτεχνικό.

Έιναι άκυρο βάσει αρχής να συγκρίνουμε προϊόντα με διαφορά τιμής το ένα στο 50% πάνω από το άλλο!

Κρίμα myphone.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω καθότι μιλάμε για συσκευές ίδιας γενιάς, με παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά. Η διαφορά στην τιμή, είναι θέμα πολιτικής και θλίβομαι βλέποντας ανθρώπους να προκαταλαμβάνονται για μια συσκευή λόγω φθηνότερης τιμολόγησης.

Για επιχειρηματολόγησέ μάς γιατί θλίβεσαι που ένας καταναλωτής θέλει να κάνει πολύ καλά τη δουλειά του με πολύ λιγότερα χρήματα. Ά, ρε θύματα του μάρκετινγκ!

 

Δεν κατάλαβες ντιπ από αυτά που είπα, εεε;;;; Πάμε πάλι: οι 2 συσκευές δεν διαφέρουν σε τέτοιο βαθμό ώστε να εξηγείται η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής, παρά μόνο λόγω πολιτικής αγοράς της εκάστοτε εταιρίας. Έτσι αγαπητέ Μαυροπάνο δεν είναι "άκυρο βάσει αρχής" (τί λέει αυτός ρε; ) να τα συγκρίνουμε και δε θεωρούμε de facto ότι το φθηνότερο είναι υποδεέστερο.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ NEXUS ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ GOOGLOΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ Η ΤΙΜΗ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ Ζ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ

 

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...