Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

Σήμερα επεξεργαζομουν το Ζ για αρκετή ώρα.

Ωραίο σε αναληση βίντεο και αυτό με την κλήση δεν το κατάλαβα. Μια χαρά παίζει και δεν χάνει τα χρώματα. Το ηχείο δεν είναι δυνατό αλλά μικρό το κακό. Δεν είναι σαν τα παλιά Sony Ericsson walkman που το εβαζες να παίζει λες και έχεις κανένα ηχοσύστημα μέσα στο σπίτι. Δεν μου άρεσε που αφηνη πανευκολα δαχτυλιες πανω στην οθόνη σε σχέση με το nexus 4. Το πλαίσιο γύρο γύρο στο nexus 4 μου αρέσει ποιο πολύ. Η κάμερα στο Ζ είναι καλύτερη απο του Nexus 4 και η μπροστά επίσεις. Στο nexus 4 το δάχτυλο γλυστραει στην οθόνη στο Ζ όχι τόσο.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το Ν4 από τον Φεβρουάριο. Ωραίο κινητό με απίστευτη αίσθηση στην οθόνη δεν κολλάει (έτυχε να κάνει επανεκκίνηση μόνο του 2-3 φορές).το πίσω γυαλί εμφάνισε 2-3 μικρές γρατζουνιες που ούτε φαίνονται (κατα την γνώμη μου δεν είναι τόσο καλό το γυαλί πίσω όπως το μπροστά).

Δεν αφήνει εύκολα δαχτυλιες όπως στο iPhone 4 -4s πανω στο γυαλί. Έχει φάει μερικές πτώσεις επειδή αμα το αφήσεις σε μια επιφάνεια γλιστράει εύκολα.

Για τα λεφτά του είναι μια χαρά κινητό. Μου φαίνεται περίεργο που κάποια άτομα γράφουν ότι το Ζ είναι κλάσης ανώτερο σε τεχνολογία ενώ τα κινητά φοράνε τα ίδια και σε ποιότητα κατασκευής. Μήπως μπερδεψατε το nexus με κανένα Galaxy?

Ξυπνήστε... Όντως η κάμερα του nexus 4 δεν τα σπάει αλλά σε εξωτερικούς χώρους βγάζει ωραίες φωτογραφίες. Ναι δεν έχει ράδιο αλλά είναι πολλά άτομα Σαν εμένα πιστεύω που δεν ακούν ράδιο από το κινητό. Δεν έχει επέκταση μνήμης. Ναι αυτό θα συμφωνισω είναι κάπως.. Είμαι όλο με 3g και μου πάει 5 ώρες με ανοιχτή οθόνη και σερφαρισμα. Με wifi δεν το εχω δοκιμαση γιατί είμαι στο εξωτερικό. Πάντως κάθε 5-6 ώρες το βάζω να φωρτηση.το βράδυ που κοιμάμαι 12 και η μπαταρία είναι 100% το πρωι 9 είναι 90%. Τι παραπάνω θα πάρω απο το Ζ; Λίγο ποιο μεγάλη οθόνη; δεν την λες και μικρή του Nexus. Ράδιο; Δεν ακούω. Αδιάβροχο; προσέχω. Κάμερα; ναι έχει καλή αλλά μικρές οι διαφορές έχω επαγγελματικιά.. Αυτονομία; με φουλ χρήση βγάζω 5 ώρες. LTE? Ναι για αυτό αξίζει αλλά είναι ακόμα νωρις θυμάστε όταν πρώτο βγήκε το 3G που ειχαμε συσκευές αλλά όχι υποστήριξη και αμα θέλεις υποστηρίξει 4G το πληρωνεις εξτρα.. Σε 1-2 χρόνια απο τώρα θα το έχουν πολλά κινητά. Ωραίο το Ζ σαν κινητό αλλά φοβάμαι την Sony. Έχω απογοητευτη απο την αξιοπιστία της απο καμένα πίξελ μέχρι την εξηπιρετηση του σερβης που τους πας προβληματικό κινητό και στο επιστρέφουν χωρίς να στο κοιτάξουν. Μπορεί να το πάρω το Ζ εδω Γερμανία κανει 499€ αλλά θα δω θα μπορω να αξιοποιησω το 4G με κάρτα η θα πρεπει να κάνω 2 χρόνια συμβόλαιο με τρελό πάγιο για να έχω καλές ταχυτητες;

 

Είχα xperia αλλά πλεον έβαλα μυαλό..ποτε πια Sony,ουτε νεκρός...

Η εταιρεια βγάζει 15 νέες συσκευές κάθε χρονο..

Δεν την ενδιαφέρει η υποστήριξη,αλλά το πως θα σας κανει να αλλαξετε το κινητό σας ξανα,σε 18 μηνες...

Πήρα το Nexus και θα ξανά αλλάξω συσκευή μονο οταν το βαρεθω!!

Υπέρτατη υποστήριξη,ΟΛΕΣ οι αναβαθμίσεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ,bloatware free,future proof,ρουταρεις-ξεκλειδωνεις boot loader πανεύκολα,το κινητό κυριολεκτικά "πετάει",εστω και με στοκ κερνελ και ρομ!!

Οταν ξε-πακεταρα τη συσκευη,περιμενα να εχει το JB 4.2.1 μεσα και ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα και πρακτικα για να κανω το update.

Μια υπεροχη εκπληξη με περιμενε ομως....... :D

Ειχα ΗΔΗ το 4.2.2......... :p

Αυτη την αισθηση ΔΕΝ την αλλαζω με ΤΙΠΟΤΑ!! :cool:

Απλο,λιτο,γρηγορο και ελαφρυ Vanilla Android,χωρις φανφαρες και χαρτοπολεμο.

LTE ουτε που θα το χρησιμοποιησω (και σε τι κοστος;) ) εδώ καλα-καλα δε χρησιμοποιώ 3g.

Ράδιο δεν ακούω,και αν θελω να ακουσω,υπαρχουν εκατονταδες ιντερνετικοι σταθμοι.

Αδιαβροχο/Κατα της σκονης...εχω ενα ξεχασμενο Νοκια 5210,καλυτερο για τετοιες δουλειες η για την οικοδομη... (ναι,ειρωνευομαι..αλλα οσα χρονια εχω συσκευη,ποτε δεν εριξα νερο πανω της,και η ελαχιστη νορμαλ σκονιτσα που μαζευεται δε με πειραξε ποτε..Την καθαριζα μια στο τοσο..)

Η κάμερα μικρή σχετικα αλλά κανει τη δουλεια της αξιοπρεπώς και το μονο φάουλ η ελλειψη sd αλλά αν έπαιρνε και SD,θα έκαναν μηνυση στην Google για μονοπωλιακες τακτικές,χαχαχα!!! Δεν θα υπήρχε λογος να αγοράσει κάποιος αλλη συσκευή!! (με τετοια specs-Ειδικα σε τέτοια τιμή!)

Εγώ πάντως βολευομαι με τα 16 GB,έστω και με υποχωρήσεις.

 

VFM.....κάπου εδώ τελειώνουν όλα....!!!!

Τι να τα κάνω τα top specs όταν μετα απο 6 μηνες,έχει βγει ενα κινητό που παντα είναι καλυτερο απ τα προηγούμενα?

Αρα τι μας μένει στο τέλος; Η υποστήριξη της συσκευής μονο και η εμπειρία χρήσης,οπου και τα 2 είναι απλα ΚΟΡΥΦΑΙΑ στην περιπτωση του Nexus.

4 πυρηνο και 2 Gb ram,τι να φοβηθω?? Μηπως δε σηκωνει την επομενη αναβαθμιση?? χαχα! H μηπως δε θα μου τη δωσει η Μαμα εταιρεια? χαχαχαχα (2 φορες!!)

Google=εγγύηση.

Sony =τραγελαφος. (Παρουσιασε το Χperia T ως ναυαρχιδα,εσπευσαν να το αγορασουν...ala James Bond...και 3 μηνες μετα παρουσιαζει την αλλη ναυαρχιδα της,το Xperia Z...σεβασμος μηδεν προς τον καταναλωτη).....Μωρε,καλα κανει...!!!!!! ;)

Με τα 430 ευρώ που το πήρα απο Σκρουτζομαγαζο,θα έδινα σχεδον τα ιδια για το xperia sp !!!!!! Μας δουλεύεις ρε Sony;;;

Ας έρθει ο καιρος,να πάρω την key lime pie και τα ξαναλεμε κυριοι!!

Ααααα....και δεν θυμάμαι αν το είπα...

Ψηφιζω Nexus 4.

Χεχε!!

 

Τα μειον του και πως το σκεφτομαι προσωπικα (Σοβαρα τωρα..) :

 

Ναι,Δεν εχει LTE...Πασο...Δεν το χρειαζομαι,θα κανω τη δουλεια μου οπως και πιο πριν,ολα αυτα τα χρονια και οταν τα δικτυα LTE γινουν mainstream στην Ελλαδα (με καλες τιμες) ,θα εχει βγει το Nexus 5-6 οπου θα υποστηριζει LTE,και απλα...θα το αγορασω.

Ο σχεδιασμος δε μου αρεσει - με ξενιζει......οκ..!! Υποκειμενικο πολυ και προσωπικο γουστο.Εμενα μου αρεσει παρα πολυ.

Η μπαταρια δεν κραταει κτλ....Δεν υπαρχουν πολλες συσκευες που να τις λιωνεις κυριολεκτικα στο ιντερνετ και streaming ,στο gaming,να βλεπεις βιντεο κτλ και να μην γονατιζουν.... Γενικο κακο θα ελεγα..

Η οθονη δεν ειναι Amoled.....οκ..!! Ναι,ειναι IPS τεχνολογιας και δεν ειναι ΟΛΟΙ οπαδοι των υπερ-κορεσμενων χρωματων των Amoled.Καποιοι προτιμουν τα ποιο φυσικα χρωματα.

Μονο 4.7" οθονη?? Ναι....! Ιδανικη. Ουτε πολυ μικρη - ουτε 5" και πανω (Phablet)

Μονο 8 Mp καμερα....οκ....για ποιο επαγγελματικες φωτογραφησεις εχω μια εξαιρετικη Lumix ΤΖ-35...

Δεν εχει ραδιοφωνο.....εχει στο αυτοκινητο μου,στο κινητο της κοπελας μου,στο σπιτι,στο παταρι,μεσα στο ψυγειο...Παντου αλλου...και οταν εχω ιντερνετ,εχω απειρους σταθμους..

Δεν δεχεται επεκταση μνημης.....Αυτος ειναι ο ΜΟΝΟΣ σοβαρος λογος που θα μπορουσε να με αποτρεψει απ την αγορα του..Το ξεπερασα ομως..Ειμαι ποιο φειδωλος με τα αρχεια μου και τελος. ;)

 

 

PS....Αν ηταν να δωσω 700 ευρω,θα εδινα 740,θα επαιρνα το Samsung Galaxy S4 και θα επιβιβαζομουν στο Αστροπλοιο Enterprise του Star Trek,για να εξερευνησω νεους γαλαξιες....γιατι το κινητο αυτο ειναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστα,πραγματικα ομως!!!

Edited by orion79
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Το 3G πάλι δεν το λες και τόσο αργό. Έχουμε 6-7-8Mbit/s download (όχι 50mbits/s του LTE) και οι δουλειές που θέλουμε να κάνουμε πχ να κατεβάσουμε βίντεο YouTube HD να τα δούμε χωρίς κολιμα γρήγορα.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...