Jump to content

Έχουν πεθάνει οι υπέρυθρες;


 Κοινοποίηση

Τι πιστεύετε?  

310 members have voted

  1. 1. Τι πιστεύετε?

    • Nαι, από την στιγμή που βγήκε το Bluetooth
      86
    • Ναι από την στιγμή που όλο και περισσότερα μοντέλα έχουν Bluetooth
      48
    • Ναι, από την στιγμή που το αποφάσισαν εκ μέρους μας οι εταιρείες.
      25
    • Γιατί να πεθάνουν; Μας χαλάει να έχουμε ΚΑΙ υπέρυθρες;
      80
    • Όχι από την στιγμή που δεν έχουν (ούτε και θα εχουν) όλα τα μοντέλα Bluetooth
      26
    • Όχι, από την στιγμή που τα mid-level κινητά έχουν μόνο υπέρυθρες.
      21
    • Όχι από την στιγμή που οι περισσότερες συσκευές (όχι μόνο κινητά) έχουν στάνταρ IrDA
      19
    • Δεν ξέρω/δεν απαντώ.
      5


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (13 Δεκ. 2004 , 13:30)

 

Το ερώτημα προκύπτει από το γεγονός ότι οι Φινλανδοί τις αφαίρεσαν από το 7610 και το 6630 όχι όμως και από τα επερχόμενα αντίστοιχα 9500 και 3230.

 

Ο Denior λέει με περισσή ευκολία και άνεση ότι δεν του χρειάζονται οι υπέρυθρες και ότι είναι εντελώς άχρηστες. Είμαι όμως περίεργος να δω ώς ακριβώς θα στείλει μια φωτογραφία σε κάποιο κινητό χωρίς ΒΤ (π.χ. Nokia 3200, SE Κ500, Siemens CX65....).

 

Μέσω χρεώσιμου MMS ίσως; :alien: Ή μήπως δεν θα στείλει καθόλου; :whistle:

 

Καντο καλυτερα επερχομενο μιας και το 9500 εχει κυκλοφορησει πριν απο το 6630. :p

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_10 (14 Δεκ. 2004 , 16:20)

 

Καντο καλυτερα επερχομενο μιας και το 9500 εχει κυκλοφορησει πριν απο το 6630. :p

 

 

Το αντίστοιχα που έχω βάλει με καλύπτει.

 

Όταν κυκλοφόρησε το 7610, το 9500 ήταν επερχόμενο.

 

Τώρα που κυκλοφορεί το 6630 το 3230 είναι αντίστοιχα επερχόμενο.

 

Τα πρώτα δεν έχουν υπέρυθρες. Γιατί; Κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει.

 

Τα δεύτερα έχουν υπέυρυθρες. Γιατί; Κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει επίσης, αλλά κανείς δεν νοιάζεται κι όλας. Αφού έχουν...

Link to comment
Share on other sites

As anaskeuaso to proigoumeno post mou...

Loipon oi iperithres einai xrisimes pros to paron...Oso iparxoun kinita xoris BLUETOOTH ontos kapoies fores oi iperithres xreiazontai...

Otan omos ola ta kainourgia montela tha exoun BLUETOOTH,oi iperithres tha einai pantelos axristes kai pithanotata den tha prosthetontai se kanena apo ta kainourgia auta kinita...

Link to comment
Share on other sites

Οι υπέρυθρες έχουν αρχίσει να πεθαίνουν από τη μια λόγω ασυμβατοτήτων, από την άλλη επειδή όλο και περισσότερες εταιρείες "ανακαλύπτουν" το Bluetooth και τέλος από την δυνατότητα διασύνδεσης που τους δίνουν μερικές εταιρείες. Συγκεκριμέν μιλάω για το E800 όπου η μόνη χρήση των υπερύθρων είναι η μεταφορά του τηλεφωνικού καταλόγου σε άλλο όμοιο κινητό.

Μια απ' της λίγες που υποστιρίζουν και εξακαλουθούν να χρησιμοποιούν τις υπέρυθρες, σε συνδιασμό πάντα με το Bluetooth, το οποίο είναι και δικό της κατασκεύασμα είναι η SonyEricsson.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παντως χρησιμοποιω στην τηλεοραση μου

:lol::lol::lol::lol::lol:

Πραγματικα ομως χρειαζοντα και αν και ειχαν γινει κατι παρουσιασεις για υπερυθρες με 10πλασια ταχυτητα αλλα ακομη τιποτα εμπορικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν τις χρησιμοποιώ καθόλου.Το μπλε δόντι τις έχει αντικαταστήσει πλέον.Ίσως με το irRemote να τις ανοίξω καμία φορά αλλά μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

έχω να τις χρησιμοποιήσω έτη ολόκληρα.Δε βρίσκω το λόγο άσε που τα νέα κινητά δεν ενσωματώνουν αυτή τη δυνατότητα πια.
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια τις χρησιμοποιούσα. Τώρα έχω το SONY ERICSSON K530i που δεν έχει υπέρυθρες:)
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. για να περνάω τις φωτογραφίες από της μάνας μου το κινητό στο δικό μου και μετά εγώ στον υπολογιστή :p Πάντως καλό είναι τα S60 να έχουν υπέρυθρες για να χρησιμοποιούμε την συσκευή ως τηλεχειριστήριο ;)
Link to comment
Share on other sites

Kinhto xwris irda einai pantelws axristo....

Den yparxei periptwsh na pethanoun oi irda...

 

Βλέπω αναστήθηκε ένα παλαιό θέμα. Αυτά τα λέγαμε πριν 4 χρόνια.

Η πραγματικότητα σήμερα είναι οτι οι υπέρυθρες έχουν πλέον τελειώσει. 9/10 καινούργια κινητά βγαίνουν χωρίς αυτές και τους δίνω μέχρι το τέλος του έτους να εξαφανιστούν τελείως.

Εδώ που τα λέμε είναι μια άχρηστη πλέον τεχνολογία που φορτώνει την συσκευή με ένα επιπλεόν κύκλωμα. Πολύ αργή μεταφορά δεδομένων που πλεόν λόγο μεγέθους αρχείων δεν κάνει, θέλει απόλυτη ευθυγράμμιση των συσκευών, έχει μικρή εμβέλεια και ισχύ όπου πρακτικά κάνει άχρηστα τα διάφορα προγράμματα διαχείρησης TV κτλ (αν είναι να φτάσεις στο μισό μέτρο για να αλλάξεις κανάλι).

Επίσης και στα λαπτοπ σταμάτησε το IR και αντικαταστάθηκε απο BT.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αναστήθηκε ένα παλαιό θέμα. Αυτά τα λέγαμε πριν 4 χρόνια.

Η πραγματικότητα σήμερα είναι οτι οι υπέρυθρες έχουν πλέον τελειώσει. 9/10 καινούργια κινητά βγαίνουν χωρίς αυτές και τους δίνω μέχρι το τέλος του έτους να εξαφανιστούν τελείως.

Εδώ που τα λέμε είναι μια άχρηστη πλέον τεχνολογία που φορτώνει την συσκευή με ένα επιπλεόν κύκλωμα. Πολύ αργή μεταφορά δεδομένων που πλεόν λόγο μεγέθους αρχείων δεν κάνει, θέλει απόλυτη ευθυγράμμιση των συσκευών, έχει μικρή εμβέλεια και ισχύ όπου πρακτικά κάνει άχρηστα τα διάφορα προγράμματα διαχείρησης TV κτλ (αν είναι να φτάσεις στο μισό μέτρο για να αλλάξεις κανάλι).

Επίσης και στα λαπτοπ σταμάτησε το IR και αντικαταστάθηκε απο BT.

 

Και όμως, αρκετά Laptops ακόμη και σήμερα, και ειδικότερα εκείνα που προορίζονται για Multimedia χρήσεις ενσωματώνουν δέκτη υπερύθρων για να λειτουργεί, τι άλλο, το τηλεκοντρόλ που έχουν μέσα! Πάρα πολλά laptops που παράγονται από το 2007 και μετά συνεχίζουν να έχουν θύρα υπερύθρων μέχρι και σήμερα για τον παραπάνω σκοπό. Σε μερικές περιπτώσεις η θύρα λειτουργεί μόνο για το κοντρόλ αλλά σε μερικά μοντέλα υπάρχει και για την μεταφορά δεδομένων σε περίπτωση που χρειαστεί

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Οι υπέρυθρες για εμένα έχουν πεθάνει εδώ και καιρό ... δεν μας χρειάζοντε πλέον παλιές και άχρηστες τεχνολογίες
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παλιά, καλή, και ιδιαίτερα αξιόπιστη τεχνολογία. Ότι καλύτερο για μεταφορά πολύ μικρού όγκου δεδομένων. Στα περισσότερα laptops υπάρχει ακόμα, ανεξάρτητα απο το τηλεκοντρόλ, κρίμα που δεν τις εκμεταλεύονται τα windows, υποθέτω όμως ότι τους αντιστοιχίζουν κάποια com port.

 

Επίσης έχω πεθυμήσει το παλιό μου pocketpc, που πήγαινα σε fastfoodαδικα και έβαζα τσόντες στη nova...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αναστήθηκε ένα παλαιό θέμα. Αυτά τα λέγαμε πριν 4 χρόνια.

Η πραγματικότητα σήμερα είναι οτι οι υπέρυθρες έχουν πλέον τελειώσει. 9/10 καινούργια κινητά βγαίνουν χωρίς αυτές και τους δίνω μέχρι το τέλος του έτους να εξαφανιστούν τελείως.

Εδώ που τα λέμε είναι μια άχρηστη πλέον τεχνολογία που φορτώνει την συσκευή με ένα επιπλεόν κύκλωμα. Πολύ αργή μεταφορά δεδομένων που πλεόν λόγο μεγέθους αρχείων δεν κάνει, θέλει απόλυτη ευθυγράμμιση των συσκευών, έχει μικρή εμβέλεια και ισχύ όπου πρακτικά κάνει άχρηστα τα διάφορα προγράμματα διαχείρησης TV κτλ (αν είναι να φτάσεις στο μισό μέτρο για να αλλάξεις κανάλι).

Επίσης και στα λαπτοπ σταμάτησε το IR και αντικαταστάθηκε απο BT.

 

Ναι.Αλλά οι εταιρείες που κατασκευάζουν κινητά θα πρέπει αναγκαστικά να βάζουν υπέρυθρες στα φθηνά κινητά (Απο 60 ευρω και πάνω),γιατί το Bluetooth απ'ότι φαίνεται είναι προνόμιο μόνο των ακριβών κινητών (Απο 110 ευρώ και πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως το Bluetooth έχει αντικαταστήσει τις υπέρυθρες αφού 95% των μεταφορών των δεδομένων μας πραγματοποιούνται με Bluetooth ή και Wi-Fi. Νομίζω πως αν και δεν είναι ζωτικής σημασίας, δεν μας επηρεάζει αρνητικά η ύπαρξη τους στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πεθανουν?Μπορει ν ειναι πλεον ξεπερασμενες αλλα μας επιτρεπουν την μεταφορα αρχειων απο παλιοτερα μοντελα κινητων.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πεθανουν?Μπορει ν ειναι πλεον ξεπερασμενες αλλα μας επιτρεπουν την μεταφορα αρχειων απο παλιοτερα μοντελα κινητων.

 

Σωστά γιατί μόνο το Bluetooth δεν κάνει δουλειά,γιατί τις προάλλες που είχα μαζί μου το Samsung E250 που έχει μόνο Bluetooth ήθελα μια φίλη μου να μου στείλει mp3 απο το Sony Ericsson W200i που έχει μόνο IrDa (Υπέρυθρες).Γι'αυτό και χρειάζονται οι υπέρυθρες ακόμα και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπέρυθρες για εμένα έχουν πεθάνει εδώ και καιρό ... δεν μας χρειάζοντε πλέον παλιές και άχρηστες τεχνολογίες

 

mega la8os;)

IrRemote Control pws 8a leitourgei tote se symbian tilefwna kai ppc kai paei legontas???

Panta 8a uparxei kati gia na tis kratei zontanes;)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Bluetooth κι από μένα. Δεν λέω ότι οι υπέρυθρες έχουν πεθάνει (ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε ξελασπώσουν σε περίπτωση ανάγκης) αλλά σίγουρα δεν είναι στην πρώτη γραμμή της προτίμησης μου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εμενα δεν με χαλαει η παρουσια τους,δεν ειναι και λιγες οι στιγμες που χρειαστηκα να στειλω επαφες μεσω υπερυθρων σε παλιοτερη συσκευη που εχω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είχαν να προσφέρουν στα κινητά τηλέφωνα (δεν μιλώ να τα μετατρέπουν σε Remote Controls) το πρόσφεραν οπότε το ωφέλιμο της ζωής τους σε αυτά τελείωσε, φυσικά όμως η παρουσία τους (όπως και η απουσία τους..) δεν με χαλάει καθόλου αν και τις χρησιμοποιώ σπάνια (αν βρω κάποια παλιά συσκευή) ως καθόλου.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι από την στιγμή που όλο και περισσότερα μοντέλα έχουν Bluetooth!!

 

Απο την άλλη δέν με χαλάει αν είχε κιόλας!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...