Jump to content

Έχουν πεθάνει οι υπέρυθρες;


 Κοινοποίηση

Τι πιστεύετε?  

310 members have voted

  1. 1. Τι πιστεύετε?

    • Nαι, από την στιγμή που βγήκε το Bluetooth
      86
    • Ναι από την στιγμή που όλο και περισσότερα μοντέλα έχουν Bluetooth
      48
    • Ναι, από την στιγμή που το αποφάσισαν εκ μέρους μας οι εταιρείες.
      25
    • Γιατί να πεθάνουν; Μας χαλάει να έχουμε ΚΑΙ υπέρυθρες;
      80
    • Όχι από την στιγμή που δεν έχουν (ούτε και θα εχουν) όλα τα μοντέλα Bluetooth
      26
    • Όχι, από την στιγμή που τα mid-level κινητά έχουν μόνο υπέρυθρες.
      21
    • Όχι από την στιγμή που οι περισσότερες συσκευές (όχι μόνο κινητά) έχουν στάνταρ IrDA
      19
    • Δεν ξέρω/δεν απαντώ.
      5


Recommended Posts

Από την μια βλέπουμε νέες συσκευές όπως το Nokia 7610 και το αναμενόμενο 6630 να μην έχουν υπέρυθρες. Από την άλλη βλέπουμε μοντέλα μεσαίας κατηγορίας να έχουν μόνο υπέρυθρες. Τέλος βλέπουμε τη SE να επιλέγει να ενσωματώσει υπέρυθρες στην νέα της ναυαρχίδα, το P900i. Έτσι βλέπουμε το οξύμωρο, κινητά της ίδιας της Nokia (π.χ. 3200, 7250i, 6610i-που έχουν και κάμερα) αλλά και άλλων εταιρειών που δεν έχουν Bluetooth να μην μπορούν να επικοινωνήσουν με το 7610 παρά μόνο μέσω... MMS. Βλέπουμε δε και το καινούριο μοντέλο 3220 να κοστίζει τα ίδια λεφτά με το CX65 και να μην έχει ούτε καν υπέρυθρες! Αυτό δεν μπορεί να επικοινωνήσει με καμία άλλη συσκευή! :alien: Μόνο MMS! :mad: To δε 7610 έρχεται με εργοστασιακώς κλειδωμένο ΒΤ που σημαίνει ότι πολύς κόσμος που δεν ξέρει να το ξεκλειδώσει θα μείνει με αυτό! :(

 

Επίσης παλαιότερες συσκευές και φυσικά όχι μόνο κινητά (όπως φορητοί εκτυπωτές. PDAs, Irda dongles κ.α.) δεν έχουν Bluetooth, ούτε μπορούν να αποκτήσουν. Αυτή η τάση φυσικά δεν αρέσει σε πολλούς που βλέπουν ότι είναι υποχρεωμένοι να πετάξουν τον προηγούμενο εξοπλισμό τους, παρόλο που δουλεύει κανονικά και σε κάθε περίπτωση τους καλύπτει.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ενσωμάτωση υπερύθρων δεν κοστίζει... χρυσάφι. Σε καμία περίπτωση .-

 

Φυσικά και δεν τίθεται καν θέμα ποια τεχνολογία είναι καλύτερη.

 

Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσο θα περνάει ο καιρός, είναι θέμα χρόνου να επικρατήσει το ΒΤ. Πιστεύω πως σε λίγα χρόνια θα βλέπουμε φτηνά μοντέλα να ενσωματώνουν την τεχνολογία αυτή.

 

Προς το παρόν πάντως, όπως σωστά επισήμανε ο Trobocop®, οι εταιρείες φροντίζουν να μας "ταλαιπωρούν" λιγάκι με τους συνδυασμούς BT και IrDA, μάλλον για λόγους marketing...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να πεθανουν? αλλη μια επιλογη για τη επικοινωνια των συσκευων μας ειναι παντα ευπροσδεκτη. οσο κι αν τις εχω αντικαταστησει στις περισσοτερες περιπτωσεις με το bt, ειναι μερικες φορες που μου χρειαζονται. το "ποντικακι" των υπερυθρων ειναι παντα συνδεδεμενο στο pc μου, για δικη μου χρηση ή για φιλους που δεν εχουν κινητο με bt. για να μην πω για τις υπερυθρες του ipaq μου, που μπορω να χειριζομαι ολες μου τις συσκευες με μεγαλη ευκολια απο αποσταση, πραγμα που με το bt δεν γινεται ετσι κι αλλιως.

γι αυτο προς το παρον καλο ειναι να υπαρχουν, στο μελλον δεν ξερω. θα δειξει :whistle:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω ότι θα επίκρατησει το Bt αλλά χρείαζεται χρόνο ακόμα από την στιγμή που τα mid-level Κινητά περιορίζονται στις ir...
Link to comment
Share on other sites

Τις υπέρυθρες δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ από την στιγμή που έχουν όλες η συσκευές μου bt αλλά αυτό για εμένα δεν σημαίνει ότι έχουν πεθάνει οι υπέρυθρες . Πολλές φορές αναγκάζομαι να τις χρησιμοποιήσω όταν οι συσκευές των φίλων μου έχουν μόνο υπέρυθρες και εκεί αναγκάζομαι να τις χρησιμοποιώ.

Παντός δύσκολα θα πεθάνουν η υπέρυθρες από τι στιγμή υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να τις κανείς ΜΟΝΟ με υπέρυθρες και αλλά ΜΟΝΟ με bt

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή (όχι σύντομα) ίσως επικρατήσει γενικότερα το Bluetooth. Για την ώρα όμως όχι. Οι υπέρυθρες είναι ευκολοτερες στη χρήση (απλώς τις ενεργοποιείς και προσανατολίζεις τα "ματια"), δεν θέλουν pairing κτλ., δεν έχουν προβλήματα ασφαλείας. Το σημαντικότερο: Τα Windows (και τα υπόλοιπα λειτουργικά) δεν έχουν εγγενή υποστήριξη για Bluetooth (ή στα άλλα λειτουργικά είναι υποτυπώδης). Απαιτούν bugful drivers (οι οποίοι δουλεύουν μία στις δύο... ή μία στις δέκα...), και τα άλλα λειτουργικά πολλά ψαχουλέματα. Ας ελπίσουμε ότι θα βοηθήσει το SP2 των XP.
Link to comment
Share on other sites

Tις χρησιμοποιώ αρκετα συχνά μιας κ ο φορητός μου έχει ir.

Τις θεωρώ αυτή την στιγμή αναντικατάστατες...καλό το bt αλλά εάν δεν υπάρχει παντού τι να το κάνω...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με bt-κινητό-pc δεν είχα τόσα προβλήματα όσο περίμενα στην αρχή... δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα... καθόλου άσχημα θα έλεγα.
Link to comment
Share on other sites

πλεον το bluetooth εχει κατεβει μια κατηγορια κινητων και ειναι διαθεσιμο σε ολο και περισσοτερα τηλεφωνα .

 

Σε καποιες περιπτωσεις παραμενει χαρακτηριστικο μονο των high end κινητων και μαλλον για αυτο θα πρεπει να ευχαριστησουμε κυριως την Νοκια , και την επιλογη της να το δινει μονο σε series 60 κινητα και στο high end για την κατηγορια των series 40 , το 6230 ....

 

Οι υπερυθρες μπορουν να ειναι χρησιμες στην επικοινωνια με καποια συσκευη που δενδιαθετει Bluetooth και ειναι σαφως πιο ευκολος τροπος επικοινωνιας σε χρηση με καποιον ηλεκτρονικο υπολογιστη .

Το να πεθανουν ειναι σχετικο .

 

Θα παραμενουν ενας πο "αργος" τροπος επικοινωνιας σε σχεση με το bluetooth και θα υποστηριζουν παντα λιγοτερα αξεσουαρ για ενα κινητο .

Απο την αλλη , η υπαρξη τους σε ενα τηλεφωνο πλεον δεν κοστιζει τιποτα , και ειναι καθαρα επιλογη ενος κατασκευαστη το αν θα υπαρχουν ή οχι .

 

Ευτυχως εχουμε την Νοκια , η οποια θελωντας να πρωτοτυπησει οπως παντα αποφασισε να ειναι και η πρωτη που θα τις βγαλει απο ενα κινητο τηλεφωνο σε μια κατηγορια που και η τιμη του αλλα και ο χαρακτηρας του θα μπορουσαν να τις θεωρησουν σαν δεδομενες . :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερες επιλογές συνδεσιμότητας έχουμε τόσο το καλύτερο:)

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιαζει εμενα αν εχει το κινητο μου.

Αν εχει δεν με χαλα αλλα και να μην εχει παλι αυτα τα 1-2 γραμμαρια που κερδιζω ειναι ενα αλλο συν.;)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εξακολουθώ να έχω το "ποντικάκι" των υπέρθυθρων συνδεδεμένο στον υπολογιστή μου, και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω αφού μου χρειάζεται 100%για όσα κινητά μου έχουν μόνο υπέρυθρες π.χ. My-X6, S-45 ενώ και για αυτά που έχουν bluetooth και υπέρυθρες (3650 & 6230) μου επαρκούν οι υπέρυθρες και το card-reader.

Επίσης και σε σύνδεση με άλλα κινητά (φίλων μου) για να μεταφέρω εικόνες, ήχους κλπ, προτιμώ τις υπέρυθρες γιατί το bluetooth είναι πιο χρονοβόρο ουσιαστικά λόγω pairing όπως είπε και ο mikem4600 πιο πριν.

Κοινώς καλό μεν το bluetooth, αλλά καλή και η ύπαρξη των υπέρυθρων. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οντως ολοένα και περισσότερα μοντέλα ενσωματωνουν και θα ενσωμάτωνουν bluetooth και η μεταφορά σίγουρα είναι πιο εύκολη, αλλά δε με χαλάει εμένα προσωπικά να έχει και υπέρυθρες το κινητό μου... Κάπου θα χρειαστούν και αυτές ...

 

:)

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος menelia (18 Ιούλ. 2004 , 23:37)

 

Όσο περισσότερες επιλογές συνδεσιμότητας έχουμε τόσο το καλύτερο:)

 

 

+1.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

nomizw oti 8a itan la8os na kikloforisi to 6630 xwris iperi8res..

to TotalIRRemote pws 8a doulevi??

:)

sovara twra.. i ir ine psiloaxristes toulaxistoun apo tin stigmi pou exoun klidosi tin apostoli arxion meso IR..

kai to bluetooth axristo 8a ITAN STA SIRIES 60 xwris to mobiluck.. skeftite tou..

pios ka8ete na stili contacts kai imerologia??

Link to comment
Share on other sites

Kinhto xwris irda einai pantelws axristo....

Den yparxei periptwsh na pethanoun oi irda...

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

'Αλλωστε είναι φτηνή σε κόστος για τους κατασκευαστές και εύκολα υλοποιήσιμη στις συσκευές τους οπότε γιατί να μην τις τοποθετούν..?

Επίσης υπάρχουν παντού πράγμα που τώρα αρχίζει να γίνεται στα bt.

 

Για μένα το συμπληρώνει (το bt) δεν το αντικαθιστά.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν πάντως οι Ir είναι αρκετά χρήσιμες σε ένα κινητό... κάθε άλλο παρά για πέταμα είναι.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά ότι καλό είναι να υπάρχουν κι αυτές σε ένα κινητό, ειδικά όταν ανήκει στην υψηλή κατηγορία τιμής.

 

Αλήθεια, ποιο είναι το ακριβές κόστος ενσωμάτωσης τους σε ένα κινητό; 1 ευρώ; 2; :o

Link to comment
Share on other sites

Oi iperithres einai pleon axristes....To bluetooth tis exei antikatastisei pliros...To bluetooth einai h ekseliksi ton iperithron....San na leme SYMBIAN 7 kai SYMBIAN 8...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (10 Δεκ. 2004 , 15:15)

 

Oi iperithres einai pleon axristes....To bluetooth tis exei antikatastisei pliros...To bluetooth einai h ekseliksi ton iperithron....San na leme SYMBIAN 7 kai SYMBIAN 8...

 

 

Αν είναι άχρηστες τότε γιατί η Nokia Δεν τις αφαίρεσε από το 9500 και το 3230;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (13 Δεκ. 2004 , 11:58)

 

Αν είναι άχρηστες τότε γιατί η Nokia Δεν τις αφαίρεσε από το 9500 και το 3230;

 

 

Χμ...Καλο ερωτημα...Πιστευω ειναι περιττες...Ποιος ξερει γιατι...? :worry: :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (13 Δεκ. 2004 , 12:49)

 

Χμ...Καλο ερωτημα...

 

 

Το ερώτημα προκύπτει από το γεγονός ότι οι Φινλανδοί τις αφαίρεσαν από το 7610 και το 6630 όχι όμως και από τα επερχόμενα αντίστοιχα 9500 και 3230.

 

Ο Denior λέει με περισσή ευκολία και άνεση ότι δεν του χρειάζονται οι υπέρυθρες και ότι είναι εντελώς άχρηστες. Είμαι όμως περίεργος να δω ώς ακριβώς θα στείλει μια φωτογραφία σε κάποιο κινητό χωρίς ΒΤ (π.χ. Nokia 3200, SE Κ500, Siemens CX65....).

 

Μέσω χρεώσιμου MMS ίσως; :alien: Ή μήπως δεν θα στείλει καθόλου; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...