Jump to content

Jiayu G2S


kenpachi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν το πρόβλημα με το GPS, για εμένα τουλάχιστον, λύθηκε. Και το δικό μου τηλέφωνο, όπως πολλών άλλων ανά τον κόσμο, δεν "έβλεπε" κανέναν δορυφόρο. Όχι "δεν κλείδωνε", δεν "έβλεπε" καν. Σαν να μην υπήρχαν δορυφόροι. Κατέβασα λοιπόν από το Play Store την εφαρμογή "Mobileuncle MTK Tools". Τρέχοντάς την, πάμε "Engineer Mode"-->"Engineer Mode (MTK)"-->αλλάζουμε δεξιά καρτέλα στο "Location"-->"Location Based Service-->πάμε στην καρτέλα "AGPS" και ενεργοποιούμε ψηλά το "Enable A-GPS"-->μετά πάμε στην επόμενη δεξιά καρτέλα "EPO" και ενεργοποιούμε το "Enable EPO"-->πατάμε στο κουμπί "EPO(IDLE)" από κάτω και βλέπουμε λίγο πιο κάτω στο "EPO File Info" να κατεβάζει τα δεδομένα (λέει downloading... 25%...50%...75%... success) (ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ WIFI ή 3G ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ KB ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ)-->Ενεργοποιούμε ακριβώς από πάνω το "Auto Download" και αυτό είναι όλο.

 

Κάνοντας πίσω και επιλέγοντας το YGPS βλέπουμε ότι δείχνει μερικούς δορυφόρους με κόκκινο χρώμα (ενώ όταν έτρεχα αυτή τη λειτουργία πριν κάνω όλα αυτά τα βήματα δεν έβλεπε τίποτα) και μετά από μερικά δευτερόλεπτα (σε εμένα έκανε 45-60 sec) πρασινίζουν μερικοί δορυφόροι και κλειδώνει το σήμα(!!!). Κάνουμε πίσω συνέχεια μέχρι να κάνει "Quit" την εφαρμογή και από εδώ και πέρα χρησιμοποιώντας όποια εφαρμογή θέλουμε μπορεί να κλειδώσει κανονικά σήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν το πρόβλημα με το GPS, για εμένα τουλάχιστον, λύθηκε. Και το δικό μου τηλέφωνο, όπως πολλών άλλων ανά τον κόσμο, δεν "έβλεπε" κανέναν δορυφόρο. Όχι "δεν κλείδωνε", δεν "έβλεπε" καν. Σαν να μην υπήρχαν δορυφόροι. Κατέβασα λοιπόν από το Play Store την εφαρμογή "Mobileuncle MTK Tools". Τρέχοντάς την, πάμε "Engineer Mode"-->"Engineer Mode (MTK)"-->αλλάζουμε δεξιά καρτέλα στο "Location"-->"Location Based Service-->πάμε στην καρτέλα "AGPS" και ενεργοποιούμε ψηλά το "Enable A-GPS"-->μετά πάμε στην επόμενη δεξιά καρτέλα "EPO" και ενεργοποιούμε το "Enable EPO"-->πατάμε στο κουμπί "EPO(IDLE)" από κάτω και βλέπουμε λίγο πιο κάτω στο "EPO File Info" να κατεβάζει τα δεδομένα (λέει downloading... 25%...50%...75%... success) (ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ WIFI ή 3G ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ KB ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ)-->Ενεργοποιούμε ακριβώς από πάνω το "Auto Download" και αυτό είναι όλο.

 

Κάνοντας πίσω και επιλέγοντας το YGPS βλέπουμε ότι δείχνει μερικούς δορυφόρους με κόκκινο χρώμα (ενώ όταν έτρεχα αυτή τη λειτουργία πριν κάνω όλα αυτά τα βήματα δεν έβλεπε τίποτα) και μετά από μερικά δευτερόλεπτα (σε εμένα έκανε 45-60 sec) πρασινίζουν μερικοί δορυφόροι και κλειδώνει το σήμα(!!!). Κάνουμε πίσω συνέχεια μέχρι να κάνει "Quit" την εφαρμογή και από εδώ και πέρα χρησιμοποιώντας όποια εφαρμογή θέλουμε μπορεί να κλειδώσει κανονικά σήμα.

Όλα τα πρώτα είναι στις ρυθμίσεις τοποθεσίας στις ρυθμισεις του κινητό btw

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, απλά σε εμένα δεν δούλευαν οι ρυθμίσεις από αυτό το μενού, αλλά έπαιξαν από την εφαρμογή. Τι να πω. Εμένα με ενδιαφέρει ότι τώρα δουλεύει κανονικά το GPS.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους δορυφόρους το λύνεις, το πρόβλημα με το χαμηλό SNR είναι όμως αυτό που προκαλεί τς συνεχείς αποσυνδέσεις εν κινήσει και δεν λύνεται με τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχω πει οτι εχει ελληνικα. Το μονο που ειπα ειναι οτι το default πληκτρολογιο του Android υποστηριζει ελληνικη γραφη.

 

Αυτό πως γίνεται? Το έχω ψάξει κ δεν κατάφερα να βρω πως γράφει ελληνικά.

Cavallino Rampante
Link to comment
Share on other sites

...

 

[ - ]

στο βίντεο η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλή (έχει κανείς καμιά ιδέα ή λύση για αυτό;)

 

...

 

η ένταση του ήχου όταν τραβάει video είναι πολύ πολύ χαμηλή!

κάποια ιδέα?

Σίγουρα δεν είναι πρόβλημα hardware, γιατί στις κλήσεις ακούγομαι κανονικά.

Είναι θέμα κάποιας ρύθμισης αλλά πού;

Ίσως κάποιος που γνωρίζει τη χρήση του mobileuncle tools μπορεί να βοηθήσει.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

η ένταση του ήχου όταν τραβάει video είναι πολύ πολύ χαμηλή!

κάποια ιδέα?

Σίγουρα δεν είναι πρόβλημα hardware, γιατί στις κλήσεις ακούγομαι κανονικά.

Είναι θέμα κάποιας ρύθμισης αλλά πού;

Ίσως κάποιος που γνωρίζει τη χρήση του mobileuncle tools μπορεί να βοηθήσει.

στο engineer mode, sto hardware-audio, στο μικρόφωνο, ανέβασε τη μέγιστη τιμή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως γίνεται? Το έχω ψάξει κ δεν κατάφερα να βρω πως γράφει ελληνικά.

 

Στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου παμε input languages και βγαζουμε το use system language, τωρα δυνατοτητα επιλογης γλωσσας

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζουμε για ελαφροχεριδες στα Ελτα , θα παμε ολοι στο EMS

 

Εχουν ενημερωσει και σε αλλα τοπικ, οτι κλεβουν στα ΕΛΤΑ και οτι πρεπει πλεον να ανοιγουμε τα δεματα οταν ειμαστε μεσα στο Ταχυδρομειο, πριν υπογραψουμε το χαρτι παραλαβης, και αφου βεβαιωθουμε οτι μεσα στο κουτι, υπαρχει οντως η συσκευη (γιατι κλεβουν μονο τη συσκευη και αφεινουν το κουτι οπως ειναι)

 

στις διαμαρτυρίες του υπαλλήλου και του κοσμου που περιμενει στη ουρα, θα λετε ξερα και απλα, οτι εχει γινει επίσημη ενημερωση απο την Διοικηση των ΕΛΤΑ, οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει αυτος ο ελεγχος, πριν απομακρηνθητε απο το ταμειο, αλλοιως δεν το αναγνωριζουν

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

εκανα την παραγγελεια απο minideal εχετε ιδεα ποσο καιρο θα κανει περιπου?

Περιπου 2 βδομάδες απο την στιγμη που θα δεις το tracking number στη σελιδα της singapore post

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν !!!! ηρθαν !!!!!

 

απο το Jiayu-Official http://www.jiayuofficial.com/ (εχει κουπονι)

μολις προ μιας ωρας παρελαβα τα 2 τεμχ Jiayu G2S (ασπρο & μαυρο) που ειχα παραγγειλει πριν 23 μερες (free shipping Swiss Post) και ηρθαν με ΕΛΤΑ, ολα ΟΚ

 

ισως να φαίνεται πιο ακριβο απο αλλα μαγαζια, αλλα με το κουπονι και το free shipping Swiss Post, ισως δεν εχουν μεγαλη διαφορα, αν σκεφθει κανεις οτι αγοραζει με την σιγουρια του OFFICIAL καταστήματος της Jiayu και ισως με πιο φρεσκο λογισμικο απο τους εκαστοτε μεταπωλητες

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου παμε input languages και βγαζουμε το use system language, τωρα δυνατοτητα επιλογης γλωσσας

 

Ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Δεν έχει 160 χαρακτήρες. Γράφει 160 αλλά με το που θα πληκτρολογήσω ένα χαρακτήρα πέφτει στο 66 αν θυμάμαι καλά. Επίσης σήμερα που έγραψα ένα μεγάλο μήνυμα το μετέτρεψε σε mms.! Καμία βοήθεια?

Cavallino Rampante
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Δεν έχει 160 χαρακτήρες. Γράφει 160 αλλά με το που θα πληκτρολογήσω ένα χαρακτήρα πέφτει στο 66 αν θυμάμαι καλά. Επίσης σήμερα που έγραψα ένα μεγάλο μήνυμα το μετέτρεψε σε mms.! Καμία βοήθεια?

 

Προς το παρόν δεν εχω βρει λύση για την εφαρμογη των sms του τηλεφωνου εναλλακτικά μπορεις να βαλεις το gosms που γνωριζω σιγουρα οτι λειτουργεί και στελνει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν εχω βρει λύση για την εφαρμογη των sms του τηλεφωνου εναλλακτικά μπορεις να βαλεις το gosms που γνωριζω σιγουρα οτι λειτουργεί και στελνει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.
http://d-h.st/3jJ αντιγραφή στο system apk αφού μεταφέρεις τα προηγούμενα (mms.apk και mms.odex) αλλού

ηρθαν !!!! ηρθαν !!!!!

απο το Jiayu-Official http://www.jiayuofficial.com/ (εχει κουπονι)

μολις προ μιας ωρας παρελαβα τα 2 τεμχ Jiayu G2S (ασπρο & μαυρο) που ειχα παραγγειλει πριν 23 μερες (free shipping Swiss Post) και ηρθαν με ΕΛΤΑ, ολα ΟΚ

ισως να φαίνεται πιο ακριβο απο αλλα μαγαζια, αλλα με το κουπονι και το free shipping Swiss Post, ισως δεν εχουν μεγαλη διαφορα, αν σκεφθει κανεις οτι αγοραζει με την σιγουρια του OFFICIAL καταστήματος της Jiayu και ισως με πιο φρεσκο λογισμικο απο τους εκαστοτε μεταπωλητες

Μ αρέσει που τονίζεις το official :lol: Ποιος σου πε ότι ειναι επίσημο μαγαζί της jiayu? Επειδή το γραψε ο άλλος στο domain?:X

Το μαγαζάκι είναι του HICHINA ZHICHENG TECHNOLOGY LTD (πληροφορίες: http://www.85222.tradebig.com/) που έχει και το http://www.wellsupplier.com το οποίο έχει πολύ κακές κριτικές

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω πως αισθάνεσαι, αφου ασχολείσαι με το τι λεει το scamadviser :lol::p

 

δες και σε καποιο αλλο πιο σοβαρο reputation site, αλλα κυριως, δες απο το site της εταιρείας Jiayu, που σε απευθύνει, οταν πατήσεις το BUY

 

αμα αποφασίσεις τι ειναι αληθινο και τι οχι, πες το και στους υπολοιπους για να ξερουν ....... γιατι εγω ξερω πολυ καλα τι κανω και δεν χρειαζομαι τα σχολια σου, για να αποφασiσω απο που θα αγορασω :cool:

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν εχω βρει λύση για την εφαρμογη των sms του τηλεφωνου εναλλακτικά μπορεις να βαλεις το gosms που γνωριζω σιγουρα οτι λειτουργεί και στελνει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.

 

http://d-h.st/3jJ αντιγραφή στο system apk αφού μεταφέρεις τα προηγούμενα (mms.apk και mms.odex) αλλού

 

Σας ευχαριστώ κ τους 2 πολύ για τις απαντήσεις όμως φαίνεται ότι έχω σοβαρότερο θέμα από αυτό. Τις τελευταίες μέρες παραπονιούνται οι συνομιλητές μου ότι δε με ακούνε. Στην αρχή δεν είχα δώσει σημασία, έλεγα μπορεί να μην έχω καλό σήμα κλπ. Πλέον όμως κατάλαβα ότι μετά δυσκολίας μπορώ να συνεννοηθώ. Μου λένε είτε ότι ακούγομαι απ'το βάθος είτε ότι κάνει διάφορους θορύβους είτε με χάνουν για λίγα δευτερόλεπτα τελείως. Τι να δοκιμάσω? Τι μπορεί να είναι?

Cavallino Rampante
Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω πως αισθάνεσαι, αφου ασχολείσαι με το τι λεει το scamadviser :lol::p

 

δες και σε καποιο αλλο πιο σοβαρο reputation site, αλλα κυριως, δες απο το site της εταιρείας Jiayu, που σε απευθύνει, οταν πατήσεις το BUY

 

αμα αποφασίσεις τι ειναι αληθινο και τι οχι, πες το και στους υπολοιπους για να ξερουν ....... γιατι εγω ξερω πολυ καλα τι κανω και δεν χρειαζομαι τα σχολια σου, για να αποφασiσω απο που θα αγορασω :cool:

Σε καταλαβαίνω, θα φταίει η μικρή ηληκία σου :rolleyes: . Τα στοιχεία φίλε στο scamadviser ειναι επίσημα των registrars. Στοιχεία κατόχου κλπ που δεν μπορείς να αμφισβητήσεις εσύ ο πανέξυπνος που τα ξέρει όλα. Ξαναρίξε μια ματιά σε ποιον ανήκει το site και ψάξε κριτικές. Και καλό να είναι το μαγαζί (που ο κάτοχος δεν έχει καλή φήμη στα reputation site για το αρχικό του μαγαζί), δεν είναι επίσημο φυσικά. Αυτό είναι το επίσημο site της εταιρείας, κι εννοείται ότι δεν έχει online eshophttp://www.ejiayu.com.

Και μην το παίζεις έξυπνος και παραπλανείς απ τη στιγμή που δεν γνωρίζεις. Θα λεγα τι ξέρεις αλλά δε θα πέσω στο επίπεδό σου. Αρκούμε να σου εξηγήσω ότι κάνεις λάθος, με αποδείξεις. Δικαίωμά σου να αγοράσεις απ όπου σ αρεσει. Αλλά πριν γράψεις κάτι σε φόρουμ, σιγουρέψου ότι δε γράφεις αρλούμπες που μπορεί να μπερδέψουν άλλους

Σας ευχαριστώ κ τους 2 πολύ για τις απαντήσεις όμως φαίνεται ότι έχω σοβαρότερο θέμα από αυτό. Τις τελευταίες μέρες παραπονιούνται οι συνομιλητές μου ότι δε με ακούνε. Στην αρχή δεν είχα δώσει σημασία, έλεγα μπορεί να μην έχω καλό σήμα κλπ. Πλέον όμως κατάλαβα ότι μετά δυσκολίας μπορώ να συνεννοηθώ. Μου λένε είτε ότι ακούγομαι απ'το βάθος είτε ότι κάνει διάφορους θορύβους είτε με χάνουν για λίγα δευτερόλεπτα τελείως. Τι να δοκιμάσω? Τι μπορεί να είναι?
πρόβλημα στο μικρόφωνο μήπως; Δοκίμασε να δεις με ηχογράφηση ή βιντεοσκόπηση Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Έχω το κινητό 2 εβδομάδες και είναι πολύ καλό. Για να γράφω Ελληνικά εγκατέστησα το MultiLing Keyboard από το play store που είναι δωρεάν και έχει και Ελληνικό λεξικό. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η vodafone δεν μπορεί να μου στείλει με sms τις ρυθμίσεις MMS και internet. Ξέρει κάποιος πως να τις περάσω manually ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Έχω το κινητό 2 εβδομάδες και είναι πολύ καλό. Για να γράφω Ελληνικά εγκατέστησα το MultiLing Keyboard από το play store που είναι δωρεάν και έχει και Ελληνικό λεξικό. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η vodafone δεν μπορεί να μου στείλει με sms τις ρυθμίσεις MMS και internet. Ξέρει κάποιος πως να τις περάσω manually ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο;

 

http://androidgreece.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=130

 

 

Κάτι άλλο: έχει δοκιμάσει κανένας το "No-frills CPU Control" με το κινητό αυτό; Ο επεξεργαστής το 80~90% του χρόνου τρέχει στο 1GHz και θέλω να αλλάξω governor ώστε να τρέχει περισσότερη ώρα πιο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου στείλει το radio.apk και το apk της κάμερας;

Σε έναν φίλο μου που είχε πρόβλημα με το σήμα η μονη Ρομ που έλυσε το πρόβλημα ηταν μια που έστειλε ένας κινέζος και ηταν μίξη με Ρομ του oppo,αλλά δεν δουλεύει το ράδιο και η καμερα βγάζει μονο μια φωτογραφία (μετά θέλει clear cashe). Με titanium backup ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο μπορείτε Ευχαριστώ

Edited by sotsot4
Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα στο μικρόφωνο μήπως; Δοκίμασε να δεις με ηχογράφηση ή βιντεοσκόπηση

 

Το δοκίμασα, το μικρόφωνο και η ηχογράφηση ακούγονται καμπάνα. Αλλού είναι το πρόβλημα και δεν είναι μόνιμο. Άλλες φορές με ακούνε ενώ άλλες δεν μπορώ να συνεννοηθώ.

Cavallino Rampante
Link to comment
Share on other sites

επειδή σκεφτόμουν να το αγοράσω,

τι γίνεται τελικά με το θέμα GPS;

έχουμε ξεκάθαρη εικόνα;

 

κυκλοφορούν προβληματικές παρτίδες; έχει λυθεί το πρόβλημα;

υπάρχει περίπτωση να το παραγγείλω να έχω πρόβλημα με το GPS;

κι αν τύχει, λύνεται το πρόβλημα;

 

το gps μου είναι απαραίτητο και δε θέλω να ρισκάρω να το παραγγείλω και να μου είναι άχρηστο.

 

υπάρχει άλλος ανταγωνιστής σε αυτή την κατηγορία;

 

πάντως από αυτά που διαβάζω σε διάφορα forums καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα jiayu δεν είναι και τόσο καλά κινητά

Edited by hulla
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, το μικρόφωνο και η ηχογράφηση ακούγονται καμπάνα. Αλλού είναι το πρόβλημα και δεν είναι μόνιμο. Άλλες φορές με ακούνε ενώ άλλες δεν μπορώ να συνεννοηθώ.

 

Τελικά θέμα σήματος ήταν. Απλά εγώ βλέποντας 2 ή 3 γραμμές νόμιζα ότι έχω καλό σήμα αλλά τελικά είναι αδύναμο.

Cavallino Rampante
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...