Jump to content

Jiayu G2S


kenpachi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι κι εγω στην ιδια φαση με τον terisone. Εψαξα το μαυρο αλλα πουθενα. Τελικα λεω να παρω το λευκο απο Βuyincoins , εχει προσφορα 9% μεχρι σημερα και βγαινει στα 144$ περιπου.

Καποιος που το εχει ζυγισει ο ιδιος θα μπορουσε να μου πει το βαρος του? Σε καποια σαιτ το εχω δει στα 145γρ. ενω σε αλλα στα 165γρ. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα,

 

Το προβλημα μου ειναι οτι σε Skype κληση δεν με ακουν ενω εγω ακουω καλα εως αρκετα καλα. Το ιδιο ισχυει ειτε ειναι video κληση ειτε οχι. Εχω δοκιμασει με 4 διαφορετικες επαφες με το ιδιο αποτελεσμα, ακουγεται ενας θορυβος σαν να "μικροφωνιζει", εκτος απο μια φορα που ο συνομιλητης μου ειπε οτι με ακουγε. Εχω δοκιμασει και με hands free αλλα χωρις αποτελεσμα.

Το μικροφωνο δουλευει στο "sound recording" και σε τηλεφωνικη κληση με ανοικτη ακροαση. Θα ελεγα οτι το μικροφωνο θελει καποια ρυθμιση αλλα δεν εχω καταφερει να βρω απο που ρυθμιζεται (και αν). H version του Skype ειναι 4.0.0.22082. Σκεφτομαι μηπως θα βοηθουσε η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα προσπαθω να εξαντλησω ολες τις αλλες πιθανοτητες πρωτα.

 

Υπαρχει κανενας που να εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα για να μου δωσει τα φωτα του;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,

Οντως ειδα οτι υπαρχει το ιδιο προβλημα και σε ΖΤΕ V970 αλλα δεν ξερω αν ξεπεραστηκε με την χρηση παλαιοτερης εκδοσης (theos0o). Μπορουμε να το checkαρουμε:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, εγκατεστησα την version 2.8.0.920 και ευτυχως δουλευουν ολα τελεια εως τωρα (εχω αρχισει να γινομαι δυσπιστος).

 

Ευχαριστω IVIetaCreator για την υποδειξη του θεματος με το ΖΤΕ V970.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόβλημα...

Ράγισε η οθόνη (δεν κατάλαβα πότε και πώς! μάλλον μέσα στην τσέπη μου).

Δεν ανταποκρίνεται καθόλου! (σε παλιότερο ΝΟΚΙΑ Χ6 με μεγαλύτερο ράγισμα, έπαιζε κανονικά!)

Βρίσκω μόνο το http://www.jiayumobileshop.com/jiayu-mobile-accessories/for-jiayu-g2s/original-jiayu-g2s-cell-phone-lcd-display-and-touch-screen.html (και όχι μόνο του το touch screen), το οποίο μου φαίνεται μεγάλο έξοδο, αν βάλουμε μέσα και το ρίσκο του να μην πετύχει η "εγχείριση" της αλλαγής.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα...

Ράγισε η οθόνη (δεν κατάλαβα πότε και πώς! μάλλον μέσα στην τσέπη μου).

Δεν ανταποκρίνεται καθόλου! (σε παλιότερο ΝΟΚΙΑ Χ6 με μεγαλύτερο ράγισμα, έπαιζε κανονικά!)

Βρίσκω μόνο το http://www.jiayumobileshop.com/jiayu-mobile-accessories/for-jiayu-g2s/original-jiayu-g2s-cell-phone-lcd-display-and-touch-screen.html (και όχι μόνο του το touch screen), το οποίο μου φαίνεται μεγάλο έξοδο, αν βάλουμε μέσα και το ρίσκο του να μην πετύχει η "εγχείριση" της αλλαγής.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση;

 

Η κατασκευη του ειναι ogs (one glass solution) οπου το touch screen και η οθονη ειναι ενα.

 

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη του ειναι ogs (one glass solution) οπου το touch screen και η οθονη ειναι ενα.

 

Αντώνης

... και εγώ είχα αρχίσει να ονειρεύομαι ότι θα μπορούσα να βάλω το "τζάμι" από το απλό G2!

 

πάντως ωραία την πατήσαμε εμείς που βιαστίκαμε να το παραγγήλουμε, και εξηγούμε:

μάπα GPS, OGS για την οθόνη (οπότε ή 50+ρικο ή το πετάς), στο δικό μου δέν έγρφε και ήχο στο βίντεο (ή μάλλον τον έγραφε με πολύ πολύ χαμηλή ένταση).

...απογοήτευση!

Link to comment
Share on other sites

... και εγώ είχα αρχίσει να ονειρεύομαι ότι θα μπορούσα να βάλω το "τζάμι" από το απλό G2!

 

πάντως ωραία την πατήσαμε εμείς που βιαστίκαμε να το παραγγήλουμε, και εξηγούμε:

μάπα GPS, OGS για την οθόνη (οπότε ή 50+ρικο ή το πετάς), στο δικό μου δέν έγρφε και ήχο στο βίντεο (ή μάλλον τον έγραφε με πολύ πολύ χαμηλή ένταση).

...απογοήτευση!

 

Μαλλον επεσες στο κοματι, το δικο μου λειτουργει μια χαρα, οσο για το gps, οποτε το χρειαστηκα εκανα την δουλεια μου

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Αντώνη πανω !!

 

περασαν απο τα χερια μου 3 G2S, και αυτη τη στιγμη εχει ενα ο γιος μου και ενα η γυναικα μου ..... δουλεύουν άψογα και το OGS ειναι για καλλίτερο και οχι μονο για οικονομία των Κινεζων.

Το GPS αν δεν του αλλαξεις ρυθμίσεις για Ελλαδα, δεν θα δουλεψει ποτε σωστα, γιατι ψαχνει για Κινεζικους δορυφορους

 

Οσο για το OGS προσφέρει:

- σαφώς καλλίτερη αναλυση εικονας

- ευαισθησία στο άγγιγμα

- ταχύτητα αντιδρασης

- διαύγεια εικονας

- λεπτότερο παχος συσκευης

- ευκολια κατασκευης (που δεν ενδιαφέρει εμας, αλλα τον κατασκευαστη)

- οικονομικοτερη λυση απο την παλια των 2 τεμαχιων (που δεν ενδιαφέρει εμας, αλλα τον κατασκευαστη)

 

οπως καταλαβαινεις, μαλλον δεν φταιει το κινητο ;)

 

η πιο ευκολη λυση ειναι να παρεις κατι αλλο πιο "προσφατο", ή να το στείλεις για επιδιόρθωση και ΟΧΙ στην Κινα, αλλα μπορεις και στην Ισπανια ή την Ιταλια, ή Γερμανια, μιας και εχει αντιπροσωπιες JIAYU σχεδον σε ολη την Ευρωπη

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Αντώνη πανω !!

 

περασαν απο τα χερια μου 3 G2S, και αυτη τη στιγμη εχει ενα ο γιος μου και ενα η γυναικα μου ..... δουλεύουν άψογα και το OGS ειναι για καλλίτερο και οχι μονο για οικονομία των Κινεζων.

Το GPS αν δεν του αλλαξεις ρυθμίσεις για Ελλαδα, δεν θα δουλεψει ποτε σωστα, γιατι ψαχνει για Κινεζικους δορυφορους

Πίστεψέ με του έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις για Ελλάδα και μάλιστα με περισσότερο από έναν τρόπους (ανάλογα με το forum που διάβαζα). Αγκάρεψα ακόμα και το ειδικό (που πάντα θα υπάρχει ανάμεσα στους γνωστούς και φίλους). Κανένας δεν είχε για το G2S μου το επιθυμητό αποτέλεσμα (μέχρι που η γυναίκα μου που έχει G3 άρχισε να με δουλεύει μια και το δικό της δουλεύει αξιοπρεπέστατα).

 

Οσο για το OGS προσφέρει:

- σαφώς καλλίτερη αναλυση εικονας

- ευαισθησία στο άγγιγμα

- ταχύτητα αντιδρασης

- διαύγεια εικονας

- λεπτότερο παχος συσκευης

- ευκολια κατασκευης (που δεν ενδιαφέρει εμας, αλλα τον κατασκευαστη)

- οικονομικοτερη λυση απο την παλια των 2 τεμαχιων (που δεν ενδιαφέρει εμας, αλλα τον κατασκευαστη)

 

οπως καταλαβαινεις, μαλλον δεν φταιει το κινητο ;)

 

η πιο ευκολη λυση ειναι να παρεις κατι αλλο πιο "προσφατο", ή να το στείλεις για επιδιόρθωση και ΟΧΙ στην Κινα, αλλα μπορεις και στην Ισπανια ή την Ιταλια, ή Γερμανια, μιας και εχει αντιπροσωπιες JIAYU σχεδον σε ολη την Ευρωπη

Το οικονομικότερη λύση δεν το καταλαβαίνω.

Το ανταλλακτικό στοιχίζει περίπου 65~70$ και δεν είναι φθηνό για κινητό που τώρα είναι στα 170$. Και βέβαια αν πω να το αλλάξω μόνος μου υπάρχει και ο κίνδυνος να το χαλάσω. Αν το στείλω κάπου το κόστος τουλάχιστον θα διπλασιαστεί. Δηλαδή μιλάμε για το 70~80% της αξίας του κινητού. Είναι πολλά.

 

Το κινητό είναι όντως πολύ καλό, αρκεί να μη σε πολυνοιάζει το GPS και να τη σου τύχει κάτι τέτοιο (ράγισμα/νέκρωμα οθόνης)!

 

Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με μήπως και αποφύγω την αγορά άλλου!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικότερη λύση δεν το καταλαβαίνω.

 

αν προσέξεις τι γραφω, ειπα "η πιο εύκολη λύση" και οχι η οικονομικότερη λύση !! εννοώντας οτι καλλίτερα να το ξεγραψεις παντελώς και να παρεις ενα καινουργιο, κατι αλλο ισως

 

θα μου πεις, μα τι λες τωρα !! .... να σκασω αλλα 170-200 ευρω αντι να δωσω τα μισα για επιδιόρθωση ?! και ομως αν το σκεφθεις, ισως ετσι ξεφορτωθείς ενα κινητο που σε τυραννάει (γιατι δεν λειτουργει σωστα) και αποκτησεις ενα αλλο που δεν θα εχει κανενα απο τα προβληματα του G2S

 

μια οχι τοσο φτηνή λυση, αλλα σίγουρα η πιο βολικη, πιο γρηγορη και με τεραστια ποικιλία για να επιλέξεις κατι αλλο

ποσο μαλλον αν φοβάσαι οτι ισως ξανασυμβει η ιδια βλαβη, να αγορασεις κατι απο εδω, ωστε να εχεις "τοπικο" service (αλλα σιγουρα πιο ακριβο)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

αν προσέξεις τι γραφω, ειπα "η πιο εύκολη λύση" και οχι η οικονομικότερη λύση !! εννοώντας οτι καλλίτερα να το ξεγραψεις παντελώς και να παρεις ενα καινουργιο, κατι αλλο ισως

 

θα μου πεις, μα τι λες τωρα !! .... να σκασω αλλα 170-200 ευρω αντι να δωσω τα μισα για επιδιόρθωση ?! και ομως αν το σκεφθεις, ισως ετσι ξεφορτωθείς ενα κινητο που σε τυραννάει (γιατι δεν λειτουργει σωστα) και αποκτησεις ενα αλλο που δεν θα εχει κανενα απο τα προβληματα του G2S

 

μια οχι τοσο φτηνή λυση, αλλα σίγουρα η πιο βολικη, πιο γρηγορη και με τεραστια ποικιλία για να επιλέξεις κατι αλλο

ποσο μαλλον αν φοβάσαι οτι ισως ξανασυμβει η ιδια βλαβη, να αγορασεις κατι απο εδω, ωστε να εχεις "τοπικο" service (αλλα σιγουρα πιο ακριβο)

 

Το καλο που εχουν ειναι οτι δεν θα δεις σκονη μεταξυ lcd και touch screen.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό που έχουν είναι ότι δεν θα δεις σκόνη μεταξύ lcd και touch screen.

κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, είτε με βολεύουν είτε όχι!

Ομολογώ ότι το θέμα της σκόνης είναι ...κάτι!!

Από την άλλη έχω αποκτήσει πλέων και ένα ακόμα κριτήριο που δεν το φανταζόμουν πριν: Αν το lcd και το touch screen είναι κολλημένα μεταξύ τους (κακό για μένα!) ή όχι (και ρισκάρω τη σκόνη!! που λέει ο λόγος!)

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, είτε με βολεύουν είτε όχι!

Ομολογώ ότι το θέμα της σκόνης είναι ...κάτι!!

Από την άλλη έχω αποκτήσει πλέων και ένα ακόμα κριτήριο που δεν το φανταζόμουν πριν: Αν το lcd και το touch screen είναι κολλημένα μεταξύ τους (κακό για μένα!) ή όχι (και ρισκάρω τη σκόνη!! που λέει ο λόγος!)

 

Πιστευω οτι σιγα σιγα ετσι θα γινουν τα περισσοτερα.

 

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι σιγα σιγα ετσι θα γινουν τα περισσοτερα.

 

Αντωνης

 

μα η Jiayu τα κανει πλέον ολα OGS και ουτε που το αναφερει πλεον σαν χαρακτιριστικο, στα πιο "μεγαλα" μοντελα της (το G3, G4 και S1)

 

δεν ξερω για αλλους κατασκευαστες, αλλα ειναι πλεον ο standard τροπος κατασκευης για ολα τα "καλης ποιοτητας" κινητα

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

μα η Jiayu τα κανει πλέον ολα OGS και ουτε που το αναφερει πλεον σαν χαρακτιριστικο, στα πιο "μεγαλα" μοντελα της (το G3, G4 και S1)

 

δεν ξερω για αλλους κατασκευαστες, αλλα ειναι πλεον ο standard τροπος κατασκευης για ολα τα "καλης ποιοτητας" κινητα

Σίγουρα δεν τα κάνει όλα. Για το G3 και το G3S βρίσκει κανείς σκέτο το tutch screen.

http://www.aliexpress.com/item/Black-Touch-Screen-Digitizer-Replacement-for-JIAYU-G3-Touch-Pane-free-shipping/796600240.html

Για το G3 βρίσκει και video πώς το αντικαθιστά.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν τα κάνει όλα. Για το G3 και το G3S βρίσκει κανείς σκέτο το tutch screen.

http://www.aliexpress.com/item/Black-Touch-Screen-Digitizer-Replacement-for-JIAYU-G3-Touch-Pane-free-shipping/796600240.html

Για το G3 βρίσκει και video πώς το αντικαθιστά.

 

Λόγω οτι εχω αλλαξει touch screen σε τηλεφωνο, δεν μας δειχνει εαν αλλαξε την ταινία διπλης οψης που κολαει το touch screen, επίσης δεν το "ζεστανε" αρκετα ωστε να ξεκολλήσει το touch screen ποιο ευκολα.

Τελος θα ηθελα να δω ποση σκονη θα εχει μεταξύ οθονης και αισθητήρα ή λεκεδες απο τα δακτυλα :)

 

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις με το φλας τι παιζει?

οταν βγαζω φωτογραφιες σε σκοταδι δεν φενεται τπτ.

 

Οπως τα περισσοτερα κινεζικα το φλας ειναι απλα αδυναμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...καλησπερα,εχει παρατηρησει κανεις να χανεται το σημα του παροχου η να μην τον ακουνε οταν απανταει σε κλησεις η να ερχοντε μηνηματα με κλησεις που δεχτηκε ???!
Link to comment
Share on other sites

...καλησπερα,εχει παρατηρησει κανεις να χανεται το σημα του παροχου η να μην τον ακουνε οταν απανταει σε κλησεις η να ερχοντε μηνηματα με κλησεις που δεχτηκε ???!

 

Οχι, αλλα δωσε καποιες λεπτομεριες ας πουμε το 3g ειναι ανοικτο μονιμα ?

Link to comment
Share on other sites

...καλησπερα,εχει παρατηρησει κανεις να χανεται το σημα του παροχου η να μην τον ακουνε οταν απανταει σε κλησεις η να ερχοντε μηνηματα με κλησεις που δεχτηκε ???!

ειχε συμβεί σ ένα jiayu g2 (όχι το s) μετά από κάνα 4μηνο χρήσης. Δεν έβγαλα άκρη και τελικά το στειλα και το επισκεύασαν κάπως

Link to comment
Share on other sites

...καλησπερα,εχει παρατηρησει κανεις να χανεται το σημα του παροχου η να μην τον ακουνε οταν απανταει σε κλησεις η να ερχοντε μηνηματα με κλησεις που δεχτηκε ???!

 

φιλε μου εχω εγω ενα παρομοιο θεμα. πολλες φορες οταν με παιρνουν τηλεφωνο τους λεει οτι ειναι κλειστο ενω ειναι ανοιχτο κ με φουλ σημα. οι κλησεις ερχονται αργοτερα σε sms. επισης πολλες φορες sms αργουν να ερθουν. δεν εχω βρει τι μπορει να φταιει.

Τωρα εχω ενα αλλο θεμα κ θελω βοηθεια. μου ηρθε σημερα ενα νεο g2s που ειχα παραγγειλει κ το προβλημα μου ειναι οτι φαινεται να μην δουλευουν τα ηχεια. δηλαδη δεν εχει καθολου ηχους κλησεις μηνυματων κτλ. οταν εχω κληση ακουω κανονικα μεσα απο το ακουστικο. ελεγξα ολες τις ρυθμισεις απο προφιλ κτλ κ ολα δειχνουν σωστα. εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα? καμια συμβουλη πριν αρχισω τα reset και τις αλλαγες rom? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...