Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, georgebad said:

Στα βόρεια πάντα Ericsson είχαμε . Απλά τώρα μπαίνουν νέα μηχανήματα με 4Mimο νέα basebands κτλπ . Βέροια Σέρρες Δράμα Ξάνθη Κομοτηνή έχουν το ίδιο μοτίβο . Μια κεραία έξω που καλύπτει τα πάντα (λόγο καποιου λόφου ) που ακόμα να αναβαθμιστεί σε 5G (λόγο backhaul ?!?!) και μετά 1-2 κεραίες στο κέντρο σε καστηματα όπως COSMOTE η κάποιο δημόσιο κτήριο .. κεραίες θηρία βέβαια ..

Ναι αυτό που είπες με τον λόφο ισχύει. Εγώ νόμιζα πως βόρεια είχαμε μόνο Nokia. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

5 ώρες πριν, aboxton said:

Καλημέρα! 

Μέτα από πολλούς μήνες έκανα οδικό ταξίδι και γύρισα την μισή Ηπειρο, Αλεξάνδρεια, Γιαννιτσά και έπειτα Αθήνα και το spotify δεν σταμάτησε να δουλεύει λόγω έλλειψης σήματος 4g. 

Μπορώ να συγκρίνω άνετα με τον προηγούμενο πάροχο (vodafone) τις μεγάλες διαφορές. 

Και μια μέτρηση από την συμβολή των οδών Αεροπορίας και Λαμίας στον Άλιμο:

 

Screenshot_20220504-103635-455.png

Εγώ χθες έκανα τη διαδρομή Καλαμάτα-Αθήνα. Η Μεσσηνία έχει 5G σχεδόν ολόκληρη, με εξαίρεση τα βουνά ψηλά.

Με το που μπήκα όμως Αρκαδία που έχει μόνο 4G+, η Cosmote είχε μερικά κολλήματα στον αυτοκινητοδρομο, ακόμα και στα online radios. Με το που άρχισα να έχω ξανά 5G πλησιάζοντας Αργολίδα (μετά τα τούνελ στη Νεστανη), δεν κόλλησε ποτέ ξανά. Είδα ακόμα και ολόκληρα επεισόδια Netflix (unlimited data rules 😁). 

5 ώρες πριν, aboxton said:

 

 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα "πλακωθηκα' με την υποστήριξη. 

Συνομιλία:

cote: να στην περιοχή που είστε δείχνει πλήρη κάλυψη 4G

cmvrgr: είστε τεχνικός;

cote: είμαι από το τμήμα εξυπηρέτησης

cmvrgr:   ξέρετε τι ειναι CA και χωρητικότητα δικτύου για να μπορέσουμε να μιλήσουμε; Ξερεται ότι εδώ που είμαι έχω κάτω από 1 Mbps ταχύτητα και συμβαίνει στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης;

cote: μα ο χάρτης λέει

cmvrgr: παρακαλώ να με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα χωρίς να θέλω να σας προσβάλλω δεν μπορούμε να συζητήσουμε μαζί.

Με τα πολλά τα έγραψα όσο ποιο ευγενικά μπορούσα για να μην γίνουν διαγραφή από το forum.

Εμ δεν ξέρουν εμ έχουν το θράσος να λένε τις βλακείες τους.

Είχε και υφακι και στιλ. Δεν φταίει σε κάτι ο άνθρωπος της υποστήριξης αλλά όταν βλέπεις άνθρωπε μου email με τεχνικές περιγραφές που δεν τις καταλαβαίνει και παίρνεις τηλέφωνο με ύφος 10 καρδιναλίων τότε τραβάει η όρεξη σου το μπινελικι.

Πρέπει όσοι είστε στην ευρύτερη περιοχή της Θράκης αλλά ιδιαίτερα της Ξάνθης να αρχίσετε την διαδικασία ενημέρωσης της εταιρίας γραπτώς και μετα ενημέρωση ΕΕΤΤ και Προστασία του καταναλωτή.

Δεν μπορεί κύριοι της Cosmote να γίνεται το άσπρο μαύρο και να κοροϊδεύουν οι εκπρόσωποι τον κόσμο ότι ο χάρτης δείχνει επαρκή κάλυψη. Ναι αν το 2022 τα 0.5 με 2Mbps είναι σοβαρή ταχύτητα και σου δείνει άλλοθι να λες ότι το δίκτυο πετάει είναι απαράδεκτο.

Σε αυτήν την ακριτική πόλη που πέρασα σήμερα  ακόμα και στο κέντρο χωρίς κόσμο που υποτίθεται πάει καλά σερνόταν για τα δεδομένα του 5g από 200 στο παρά τσακ 50. Για να πηγαίνει εκεί έτσι φανταστείτε πως πάει η υπόλοιπη πόλη Απαράδεκτο. Ας ενημερώσουν τον κόσμο όλοι βρίζουν πια.

8352185082.png

8352019698.png

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Εγώ χθες έκανα τη διαδρομή Καλαμάτα-Αθήνα. Η Μεσσηνία έχει 5G σχεδόν ολόκληρη, με εξαίρεση τα βουνά ψηλά.

Με το που μπήκα όμως Αρκαδία που έχει μόνο 4G+, η Cosmote είχε μερικά κολλήματα στον αυτοκινητοδρομο, ακόμα και στα online radios. Με το που άρχισα να έχω ξανά 5G πλησιάζοντας Αργολίδα (μετά τα τούνελ στη Νεστανη), δεν κόλλησε ποτέ ξανά. Είδα ακόμα και ολόκληρα επεισόδια Netflix (unlimited data rules 😁). 

 

Ξεπερασμένος είσαι.Εγώ στον Γράμμο και στο Βίτσι με τις αρκούδες με Μ20 ξεπερασμένο αδιάλειπτη κοτε tv

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες ακούω από πολλούς στην περιοχή μου πως "με παίρνουν τηλ και δείχνει κατειλημμένο" ή δεν βγαίνει η γραμμή κτλ...

Και όλοι μένουν στο βόρειο μέρος της πόλης....

1 hour ago, cmvr said:

Σήμερα "πλακωθηκα' με την υποστήριξη. 

Συνομιλία:

cote: να στην περιοχή που είστε δείχνει πλήρη κάλυψη 4G

cmvrgr: είστε τεχνικός;

cote: είμαι από το τμήμα εξυπηρέτησης

cmvrgr:   ξέρετε τι ειναι CA και χωρητικότητα δικτύου για να μπορέσουμε να μιλήσουμε; Ξερεται ότι εδώ που είμαι έχω κάτω από 1 Mbps ταχύτητα και συμβαίνει στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης;

cote: μα ο χάρτης λέει

cmvrgr: παρακαλώ να με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα χωρίς να θέλω να σας προσβάλλω δεν μπορούμε να συζητήσουμε μαζί.

Με τα πολλά τα έγραψα όσο ποιο ευγενικά μπορούσα για να μην γίνουν διαγραφή από το forum.

Εμ δεν ξέρουν εμ έχουν το θράσος να λένε τις βλακείες τους.

Είχε και υφακι και στιλ. Δεν φταίει σε κάτι ο άνθρωπος της υποστήριξης αλλά όταν βλέπεις άνθρωπε μου email με τεχνικές περιγραφές που δεν τις καταλαβαίνει και παίρνεις τηλέφωνο με ύφος 10 καρδιναλίων τότε τραβάει η όρεξη σου το μπινελικι.

Πρέπει όσοι είστε στην ευρύτερη περιοχή της Θράκης αλλά ιδιαίτερα της Ξάνθης να αρχίσετε την διαδικασία ενημέρωσης της εταιρίας γραπτώς και μετα ενημέρωση ΕΕΤΤ και Προστασία του καταναλωτή.

Δεν μπορεί κύριοι της Cosmote να γίνεται το άσπρο μαύρο και να κοροϊδεύουν οι εκπρόσωποι τον κόσμο ότι ο χάρτης δείχνει επαρκή κάλυψη. Ναι αν το 2022 τα 0.5 με 2Mbps είναι σοβαρή ταχύτητα και σου δείνει άλλοθι να λες ότι το δίκτυο πετάει είναι απαράδεκτο.

Σε αυτήν την ακριτική πόλη που πέρασα σήμερα  ακόμα και στο κέντρο χωρίς κόσμο που υποτίθεται πάει καλά σερνόταν για τα δεδομένα του 5g από 200 στο παρά τσακ 50. Για να πηγαίνει εκεί έτσι φανταστείτε πως πάει η υπόλοιπη πόλη Απαράδεκτο. Ας ενημερώσουν τον κόσμο όλοι βρίζουν πια.

8352185082.png

8352019698.png

Τζάμπα χαλιεσαι. Υπομονή μέχρι Σεπτέμβρη να γίνει η αναβάθμιση

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2021 at 10:04 ΠΜ, CptBill said:

Εγκατεστησα  επιτελους την εξωτερικη κεραια (5db απολαβη) της mikrotik πανω σε ενα mikrotik Chateau LTE12 modem/router

Εστρεψα τη κεραια προς το Σαρακηνο  (Βολος) οπου παιρνω σημα απο τη κεραια eNB4376
Δουλευει με 2CA

Οι ταχυτητες μου

Πρωι
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7653754443

Μεσημερι
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7654526475
 
Απογευμα
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7655627003
 
Βραδυ
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7656149774
 
Εντυπωσιασμενος
Τα στατιστικα του mikrotik
 
 Primary Band   B7@20Mhz earfcn: 3050 phy-cellid: 438
CA Band  
B3@20Mhz earfcn: 1700 phy-cellid: 438
Session Uptime   20:36:26
RSSI   -59 dBm (excelent)    
RSRP   -92 dBm (fair)    
SINR   2 dB (fair)    
RSRQ   -11.0 dB (good)

 

Λετε οταν (αμα) αναβαθμιστει η εν λογο κεραια να δω ακομα καλυτερες ταχυτητες?

Επισης δεδομενου οτι γλυκαθηκα, σκεφτομαι μηπως επενδυσω σε κατευθυντικη κεραια lte με καλυτερη απολαβη (πανω απο 10db) αν και δεν ξερω εαν θα εχω καποιο οφελος 

Η κεραια του Σαρακηνου (Βολος) πεθανε σημερα και το mikrotik μου παιρνει απο ενα enB 4026 με το οποιο πλεον σερνομαι.
Γνωριζει κανεις που ειναι αυτο;
Εντωμεταξυ μπηκα στo cellmapper (μετα απο καιρο) και βρισκω μονο 5ψηφια enb στο Βολο. Τι στην ευχη, που ειναι αυτο το 4ψηφιο enB που συνδεεται το mikrotik μου?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, doganos said:

Δυστηχως καποιος εσβησε ολες τις κεραιες... 

Και στη Vodafone το ίδιο συνέβη. Είτε τις έσβησαν εντελώς, είτε έβγαλαν το location (έγιναν κόκκινες πάλι). Προς το παρόν, μόνο η WIND έχει γλιτώσει από σβήσιμο (ίσως λίγες μόνο). Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιο bug ή αναβάθμιση, αλλιώς τζάμπα τις φτιάχναμε τόσα χρόνια... 😭

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να σβήνει έτσι εύκολα στην εφαρμογή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

να καει η τοστιερα αυτου που εσβησε τα enb. 
Ξερει κανεις πως μπορω να μαθω που ειναι η enb 4026 για να ξερω εαν θα πρεπει να στρεψω αλλου την κατευθυντικη κεραια μου;

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι να ψάχνεις με το netmonster.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CptBill said:

να καει η τοστιερα αυτου που εσβησε τα enb. 
Ξερει κανεις πως μπορω να μαθω που ειναι η enb 4026 για να ξερω εαν θα πρεπει να στρεψω αλλου την κατευθυντικη κεραια μου;

σε ποια περιοχη/πολη μενεις;

Μολις μου εστειλε απαντηση το Cellmapper 

Yes, seems someone did do mass deletion. reverting all the action now. towers will re-appear and restore soon

Σιγα σιγα επανερχοντια στην περιοχη μου

Και ελπιζω να τον εκαναν ban τον ...... 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, doganos said:

σε ποια περιοχη/πολη μενεις;

Μολις μου εστειλε απαντηση το Cellmapper 

Yes, seems someone did do mass deletion. reverting all the action now. towers will re-appear and restore soon

αψογος που επικοινωνησες με το cellmapper.
Βολο βρισκομαι.

Link to comment
Share on other sites

αψογος που επικοινωνησες με το cellmapper.
Βολο βρισκομαι.
Πώς επικοινωνησες με Cellmapper? Με Twitter? Γτ αμα τους στείλεις ticket με mail, κάνουν καιρό να απαντήσουν. Βέβαια μια ακόμα φορά που είχε ξανασυμβεί αυτό, υποθέτω το ειχαν δει και το έφτιαξαν άμεσα

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CptBill said:

αψογος που επικοινωνησες με το cellmapper.
Βολο βρισκομαι.

Η 4026 βρισκεται πισω απο τον Μασουτη στον ΟΤΕ

Just now, johnny_htc said:

Πώς επικοινωνησες με Cellmapper? Με Twitter? Γτ αμα τους στείλεις ticket με mail, κάνουν καιρό να απαντήσουν. Βέβαια μια ακόμα φορά που είχε ξανασυμβεί αυτό, υποθέτω το ειχαν δει και το έφτιαξαν άμεσα

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ticket απο εχθες... η απαντηση μεσα σε μια μερα.. 😉 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς επανήλθαν όλα στο Cellmapper όπως ήταν, και με τις νέες αλλαγές που εγώ είχα περάσει στον χάρτη

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όσο κράτησε το map μόνο με τους αναβαθμισμένους σταθμούς έχω να πω πως έχουν κάνει καλή δουλειά εκεί στην Cosmote, εκτός αν ήταν πειραγμένα τα enb που δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Και στη Vodafone το ίδιο συνέβη. Είτε τις έσβησαν εντελώς, είτε έβγαλαν το location (έγιναν κόκκινες πάλι). Προς το παρόν, μόνο η WIND έχει γλιτώσει από σβήσιμο (ίσως λίγες μόνο). Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιο bug ή αναβάθμιση, αλλιώς τζάμπα τις φτιάχναμε τόσα χρόνια... 😭

Λογικά κάποιος από τη wind το έκανε για να φαίνεται ότι έχουν περισσότερες κεραίες. 😂

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mixtri said:

Λογικά κάποιος από τη wind το έκανε για να φαίνεται ότι έχουν περισσότερες κεραίες. 😂

Ίσως από την κόκκινη αποκτήσει περισσότερους σε λίγα χρόνια!😉

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, doganos said:

Τζάμπα χαλιεσαι. Υπομονή μέχρι Σεπτέμβρη να γίνει η αναβάθμιση

Όχι δε χαλιέμαι καθόλου. Ας χρεώνουν τότε 10 ευρώ πάγιο μέχρι να το φτιάξουν να πει ο χριστιανός κάνω υπομονή. Όχι φουλ πληρωμή και μαγκιές.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, doganos said:

σε ποια περιοχη/πολη μενεις;

Μολις μου εστειλε απαντηση το Cellmapper 

Yes, seems someone did do mass deletion. reverting all the action now. towers will re-appear and restore soon

Σιγα σιγα επανερχοντια στην περιοχη μου

Και ελπιζω να τον εκαναν ban τον ...... 

Κι εγώ έστειλα μήνυμα στο Cellmapper και έλαβα την ίδια απάντηση. Πάλι καλά που υπήρχε back up. Άντε να μπεις τώρα στο μυαλό αυτού, που έσβησε τις κεραίες μία προς μία και όχι μόνο στην Cosmote. 😛

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πρόσφατα ρούτερ 4G σπίτι μου και έχω αυτά τα στοιχεία σύνδεσης. Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι καλά ή αν πρέπει να βρω τρόπο να μεταφέρω το ρούτερ πιο κοντά στο παράθυρο? Ευχαριστώ πολύ. d6279c493b403fc69a1d97b26ef5c4f1.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Τι ταχύτητες εχεις τώρα; Το σήμα είναι μέτριο

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι ταχύτητες εχεις τώρα; Το σήμα είναι μέτριο

Poco X3 Pro


Ικανοποιητικές ταχύτητες. Κάνω τη δουλειά μου δηλαδή.
Παίζω το παιχνίδι μου άνετα (Lineage 2), βλέπω τηλεόραση μέσω ίντερνετ χωρίς κολλήματα, και συνδέονται περίπου 13 συσκευές επάνω. 2f632022bb81c182ab17903c8119ffd8.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο να το μετακινήσεις κάπου αλλού για καλύτερο σήμα αν θέλεις, αν και οι ταχύτητες είναι ήδη πολύ καλές.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...