Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τροποποιήθηκαν οι τελευταίες δημοσιεύσεις. Υπενθυμίζω ότι συγκρίσεις μεταξύ εταιρειών κινητής τηλεφωνίας απαγορεύονται, όπως επίσης η σταθερή τηλεφωνία στο παρόν είναι off topic.
Link to comment
Share on other sites

Όπου και να πας Ελλαδα, COSMOTE 4G παντού και πάντα. Μπαίνει tripadvisor και βλέπεις τι έχει γύρω ή πιάτσα.

Εκτός αν είσαι ορειβάτης και δεν έχεις κοσμοτε, και γυμναζεσαι για να βρεις 3G.

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να πας Ελλαδα, COSMOTE 4G παντού και πάντα. Μπαίνει tripadvisor και βλέπεις τι έχει γύρω ή πιάτσα.

Εκτός αν είσαι ορειβάτης και δεν έχεις κοσμοτε, και γυμναζεσαι για να βρεις 3G.

 

Να τους πεις να βάλουν 4g στο Προμυρι Ν Μαγνησίας γιατί πρέπει να πας στην κορυφή του βουνού για να πιάσεις σήμα. 2g.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν ξερω τι 4G βλεπετε εσεις αλλα εγω βλεπω μονο E.Ειμαι στο Νεο Παντελεημονα(στη παραλια) και η κοσμοτε ειναι αθλια.Πιο συγκεκριμενα στο Χαλαρα που ειναι κατω απο το καστρο η κοσμοτε εχει προβλημα.

Cosmote E με μετριο σημα και 3G/4G με οριακο σημα.

Η κοσμοτε μετα την Πλακα Λιτοχωρου και πιο συγκεκριμενα Λεπτοκαρυα,Σκοτινα,Νεο παντελεημονα ειναι χαλια μαυρα.Και για το 4G που εχει ειναι απο Band 20 με -120dBm.

Edited by Mark_K

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πιανει η κοσμοτε στην ταδε παραλια ή στην ανω ραχουλα αλλα σε ολοκληρη πολη των 18.000 περιπου μονιμων κατοικων και συγκεκριμενα στο Αργος (νομου Αργολιδας) δεν υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ 4G εως και σημερα 14/8/2016.

Το αστειο ειναι οτι το Αργος ειναι "ευκολα" καλυψιμη περιοχη, λογω του οτι ειναι επιπεδη.

 

Θελει πολυ δουλεια ακομα και η κοσμοτε. Το λαθος της ειναι οτι στο lte παραέδωσε βαρος στις τουριστικες περιοχες.

 

Το Η+ στην ιδια περιοχη εχει πληρη και πυκνη καλυψη, αν και μπουκωνει σε ωρες αιχμης.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Αργαλαστή Μαγνησία. Μπουκωμενο 3ης. LTE outdoors σε συγκεκριμένα σημεία του χωριού. 1500 κάτοικοι στο χωριό και πολλοί τουρίστες. Το ίδιο και στον κάλαμο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τί να πούμε κι εμείς στα Ποτιστικά Ξυνόβρυσης...Vodafone κατά τύχη λίγο 3G, κυρίως Ε, και cosmote σε συγκεκριμένα σημεία 3G αλλά από ταχύτητα, χαλλλαρά... Για 4G ούτε για αστείο!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκιάθος παντού 4G/4G+ !!!!

Εχω και κάρτες απο τις άλλες δυο.Η κόκκινη πιάνει LTE μόνο μέσα στην πόλη άντε και μέχρι το βρωμόλιμνο.Απο εκει και πέρα μόνο η Cosmote.Στο μοναστήρι της Ευαγγελιστρίας δεν έπιανε κανεις τους.Μικρο το κακό...δε χάσαμε και τίποτα.Στην μπανανιστα οριακά και οι τρεις σήμα GSΜ μόνο.Στο πλοίο flyingcat4 μόνο Cosmote και LTE-A φουλ σήμα (repeater? ).

Όντως πολυ ικανοποιημένος απο την Cosmote....

Συγχαρητήρια.Φετος γύρισα κάμποσα νησιά του Αιγαίου και μόνο με αυτη είχα σταθερό σήμα 4G στο 90% Των περιπτώσεων.Οι άλλοι ειναι πολυ πίσω...Δυστυχώς γι αυτούς αλλα και για μας που δεν υπάρχει άλλη επιλογή τελικά...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη κάλυψη σε Βυζίτσα, Πινακάτες και Μηλιές στον σιδηροδρομικό σταθμό. Με το ζόρι UMTS,για LTE ούτε κουβέντα και κατά τόπους έχει και το GSM θέματα.:down::down:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πιανει η κοσμοτε στην ταδε παραλια ή στην ανω ραχουλα αλλα σε ολοκληρη πολη των 18.000 περιπου μονιμων κατοικων και συγκεκριμενα στο Αργος (νομου Αργολιδας) δεν υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ 4G εως και σημερα 14/8/2016.

Το αστειο ειναι οτι το Αργος ειναι "ευκολα" καλυψιμη περιοχη, λογω του οτι ειναι επιπεδη.

 

Θελει πολυ δουλεια ακομα και η κοσμοτε. Το λαθος της ειναι οτι στο lte παραέδωσε βαρος στις τουριστικες περιοχες.

 

Το Η+ στην ιδια περιοχη εχει πληρη και πυκνη καλυψη, αν και μπουκωνει σε ωρες αιχμης.

 

Για κάποιο λόγο στην Πελοπόννησο φαίνεται να έχει μείνει πίσω. Στη Λακωνία απ' όπου κατάγομαι, έχει βάψει σε πολλά σημεία το χάρτη του 4G με πράσινο χρώμα (ότι και καλά έχει κάλυψη) ενώ παίζει μόνο με 3G, σε κάποιες περιοχές οριακά κιόλας! Στο νομό Λακωνίας, είναι η χειρότερη εταιρεία, προς το παρόν. :down:

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις να βάλουν 4g στο Προμυρι Ν Μαγνησίας γιατί πρέπει να πας στην κορυφή του βουνού για να πιάσεις σήμα. 2g.

 

Και στα Φουρνά Ευρυτανίας να βάλουνε οι άλλοι δύο που η cosmote παίζει μόνη της εδω και πολλά χρόνια

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,σημερα με πηραν τηλεφωνο απο τις βλαβες και ειδαν το προβλημα στη Λεπτοκαρυα και Πλακα.Επισης ανεφερα και για Νεο Παντελεημονα,στη παραλια.

Αντε να δουμε τι θα κανουν γιατι εχει πολυ κοσμο η περιοχη και σε 3G/4G εχει θεματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Νικολα....σε ευχαριστώ για την κίνηση αυτή.Σκεφτομουν και εγώ να ενοχλησω, ίσως στείλω κάποιο email, έτσι να φανουμε πολλοί!
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Νικολα....σε ευχαριστώ για την κίνηση αυτή.Σκεφτομουν και εγώ να ενοχλησω, ίσως στείλω κάποιο email, έτσι να φανουμε πολλοί!

 

Εγω εκανα παραπονα στο φβ.Στη σελιδα της Cosmote.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει παρατηρήσει κανείς αδύναμο σήμα στην Λάρισα απο χθες; παρατηρώ όχι τόσο καλό σήμα και χαμηλές ταχύτητες
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω περίεργο σημα και πολλά σκαμπανεβάσματα.κάτι δοκιμάζουν πιστεύω.σε πολλά μέρη είχα περιεργα πράγματα

 

Στάλθηκε από το TbooK 10(E6N5) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω περίεργο σημα και πολλά σκαμπανεβάσματα.κάτι δοκιμάζουν πιστεύω.σε πολλά μέρη είχα περιεργα πράγματα

 

Στάλθηκε από το TbooK 10(E6N5) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην Λάρισα;

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω και εγώ για Λεπτοκαρυά.

Νικολα ακούς;

Μας ματιαξε ο mixtri με τη wind του.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω και εγώ για Λεπτοκαρυά.

Νικολα ακούς;

Μας ματιαξε ο mixtri με τη wind του.

 

Το ειδες το θεμα και εσυ; Σημερα στο Le Moon τα ίδια...3G με χαμηλό σήμα και εναλλαγές σε Edge.Η cosmote έχει προβλημα σοβαρό στη Λεπτοκαρυα ειδικά στα ΚΑΑΥ και στο Olympian Bay.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Cosmote 4G SpeedTest στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης (δημαρχείο), με το σημείο γεμάτο από κόσμο.

http://www.speedtest.net/android/2138962182.png

 

3G SpeedTest

Download: 7,73 Mbps

Upload: 0,43 Mbps

Ping: 49 ms

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ενα nexus 6 και παρατηρώ οτι μόλις πάω να κάνω κλήσεις φωνής με γυρίζει απο 4g σε 3g. Είναι νορμάλ αυτό? Έχει να κανει με το δίκτυο ή με τη συσκευή? Σχετίζεται με την τεχνολογία voLte το θέμα αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, προς το παρόν το VoLTE δεν υποστηρίζεται από καμία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

Ως αποτέλεσμα, οι κλήσεις γίνονται μέσα από τα δίκτυα 3G και 2G, γι' αυτό και συμβαίνει αυτή η μεταπήδηση.

Είναι καθαρά θέμα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Υπάρχει χρονοπρόγραμμα για να υλοποιηθεί volte στην Ελλάδα? Τι πλεονεκτήματα έχει σε κλήση φωνης πρακτικά?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει καλύτερη ποιότητα σε κλήσεις συγκριτικά με HD κλήση σε 3G, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον έχει προχωρήσει τόσο η κατάσταση των δικτύων ώστε να δίνουν όλοι VoLTE, λογικά θα τους συμφέρει να καταργήσουν το gsm για να δώσουν το φάσμα που καταλαμβάνει στο LTE. Αλλά πιστεύω πως θα αργήσει αρκετά αυτό.

Διάβασε αυτό αν θέλεις :https://www.gottabemobile.com/2014/01/14/volte-3-benefits-and-1-huge-disadvantage-to-consumers/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...