Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες τα βράδια έχει παρατηρήσει κάνεις να κλείνουν μόνα τους τα δεδομένα ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1483

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Δεν αντιλέγω, αλλά από τους παρόχους μας όλα να τα περιμένεις:lol:

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος των παρόχων, θα ήθελα να αναλογιστείτε και τους φόρους που πληρώνουν στο Ελληνικό κράτος. Μήπως είναι από τους υψηλότερους στην Ευρώπη?

Επίσης το κόστος αδειοδότησης ενός σταθμού βάσης με ολόκληρη την ελληνική γραφειοκρατία καθώς και τα ενοίκια για παράνομες κεραίες ( επειδή μόνο εμείς η ελληναράδες θέλουμε κινητα χωρίς καρκινογόνες κεραίες κτλ) ειναι ποιό ακριβά από τους Ευρωπαϊκούς παρόχους?

Η γεωγραφία της Ελλάδας με πολλά βουνά, νησιά ( Σε αντίθεση πχ με την Ολλανδία, μια ευθεία χώρα) κάνουν δυσκολότερη την κάλυψη και κατ'επέκταση και το κόστος στους παρόχους?

Και πολλά ακόμα συν του ότι οι Έλληνες τα θέλουμε όλα τζάμπα......

 

 

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες τα βράδια έχει παρατηρήσει κάνεις να κλείνουν μόνα τους τα δεδομένα ;

 

Nαι........

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχει θέμα η COSMOTE!

 

Πήρα και το δήλωσα βλάβη..... περιμένω

....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος των παρόχων, θα ήθελα να αναλογιστείτε και τους φόρους που πληρώνουν στο Ελληνικό κράτος. Μήπως είναι από τους υψηλότερους στην Ευρώπη?

Επίσης το κόστος αδειοδότησης ενός σταθμού βάσης με ολόκληρη την ελληνική γραφειοκρατία καθώς και τα ενοίκια για παράνομες κεραίες ( επειδή μόνο εμείς η ελληναράδες θέλουμε κινητα χωρίς καρκινογόνες κεραίες κτλ) ειναι ποιό ακριβά από τους Ευρωπαϊκούς παρόχους?

Η γεωγραφία της Ελλάδας με πολλά βουνά, νησιά ( Σε αντίθεση πχ με την Ολλανδία, μια ευθεία χώρα) κάνουν δυσκολότερη την κάλυψη και κατ'επέκταση και το κόστος στους παρόχους?

Και πολλά ακόμα συν του ότι οι Έλληνες τα θέλουμε όλα τζάμπα......

 

 

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Κανείς δεν τα θέλει φίλε μου όλα τσάμπα. Της δουλειάς είμαστε αρκετοί εδώ μέσα. Την αισχροκέρδεια δεν θέλει κάνεις όχι το λογικό κόστος. Το έχουμε αναπτύξει δεκάδες φορές δεν θα πρέπει να το αναλύσουμε και πάλι εκ νέου.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές το πρωί ενώ δούλευα στο κινητό, έχοντας ενεργοποίησει και το 1gb της προσφοράς για το 8ωρο, ξαφνικά κόπηκε η σύνδεση δεδομένων. Δηλαδή σήμα έδειχνε φουλ αλλά εξαφανίστηκε η ένδειξη δικτύου, και φυσικά δεν άνοιγε τίποτα. Δεν το παίδεψα πολύ, γιατί γύρισα τα δεδομένα στην άλλη κάρτα που έχω στη συσκευή άλλης εταιρείας. Μετά από κανένα 15λεπτο που ξαναγύρισα στο what's up είχε δίκτυο κανονικά. Ήταν η μοναδική φορά που συνάντησα πρόβλημα(ούτε την περασμένη βδομάδα που είχε επηρεάσει πολλούς είχα κάποιο θέμα).

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανει και σε μενα αλλα οχι συχνα , 3 φορες μου το εκανε το βραδυ ..

Και εμένα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα πλοία της HSW εχουν το λογότυπο της Cosmote στο πλάι τους.Παλαιότερα είχαν της Vodafone.Προφανώς υπάρχει κάποιο διαφημιστικό συμβόλαιο αλλά και υποχρεώσεις τοων συμβαλλομένων μεταξύ των.Η τοποθέτηση repeaters ενδεχομένως.αποτελεί μέρος του συμβολαίου αυτού,όπως εκτιμώ εγώ.Μου φαινεται λογικό λοιπόν,να μην αναμεταδίδεται σήμα των άλλων εταιρειών στα πλοία αυτά,αφου δεν φαίνεται να είναι μεσα στη σύμβαση αυτή!

 

Δεν πρέπει να'χουν όλα τα hsw πλοία repeaters C-Ote.

Μάλλον , όσα πλοία hsw έχουν, θα είναι υπό κάποια συμφωνία: Δε βάζει η hsw τα repeaters, αλλά διαθέτει τα πλοία της στην C-Ote.

 

Να ρωτήσω, όμως, ενδιαφέρθηκαν οι άλλες εταιρείες κινητής να συμβληθούν με (έστω άλλες) ναυτιλιακές εταιρείες;

Και γιατί (ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...έτσι; Ας το επιβεβαιώσει κάποιος) οι άλλες ναυτιλιακές (πχ BlueStarFerries ή MINOAN ή ANEK) δεν το έκαναν (ενδιαφέρθηκαν??)

 

Πολύ καλό που και η hsw και η C-Ote ενδιαφέρθηκαν.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Άγιος Βλάσιος Πηλίου, 135 mbps download πριν λίγο. Σε "απλό" LTE δίκτυο

 

1800MHz, 20MHz bandwidth. Απο Ποια κεραία καλύπτεται;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση από Κάτω Λεχώνια. Ο σταθμός στο ύψωμα Καρδαρα πουέχει καιτηνκαλύτερη οπτική επαφή ακόμη να παίξει με LTE σε καμία
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να'χουν όλα τα hsw πλοία repeaters C-Ote.

Μάλλον , όσα πλοία hsw έχουν, θα είναι υπό κάποια συμφωνία: Δε βάζει η hsw τα repeaters, αλλά διαθέτει τα πλοία της στην C-Ote.

 

Να ρωτήσω, όμως, ενδιαφέρθηκαν οι άλλες εταιρείες κινητής να συμβληθούν με (έστω άλλες) ναυτιλιακές εταιρείες;

Και γιατί (ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ...έτσι; Ας το επιβεβαιώσει κάποιος) οι άλλες ναυτιλιακές (πχ BlueStarFerries ή MINOAN ή ANEK) δεν το έκαναν (ενδιαφέρθηκαν??)

 

Πολύ καλό που και η hsw και η C-Ote ενδιαφέρθηκαν.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Δεν γνωριζω τι πραγματικά ισχύει,αλλά έβλεπα στο Highspeed6 σε ολη τη διαδρομή 3-4 μπάρες σήμα 4G+ με C-ote και είπα απο μέσα μου οτι είναι αδύνατο μεσοπέλαγα να έχει τετοιο σήμα και μαλιστα 4G+,την ίδια ώρα που οι άλλοι δυό ψυχοραγούσαν με μια μπάρα GPRS ή με το ζόρι H/H+ που μάλιστα ήταν και πλασματικό.

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι πραγματικά ισχύει,αλλά έβλεπα στο Highspeed6 σε ολη τη διαδρομή 3-4 μπάρες σήμα 4G+ με C-ote και είπα απο μέσα μου οτι είναι αδύνατο μεσοπέλαγα να έχει τετοιο σήμα και μαλιστα 4G+,την ίδια ώρα που οι άλλοι δυό ψυχοραγούσαν με μια μπάρα GPRS ή με το ζόρι H/H+ που μάλιστα ήταν και πλασματικό.

 

Αν είχε κανείς info για το τι συμβαίνει με τα πλοία, θα ήταν χρήσιμο για να ξέρουμε ακριβώς:

ΝΑΙ, δε δικαιολογείται αλλιώς.

Αν και επειδή σε ανοικτού τύπου πλοία της hsw πχ το ΑΡΙΑΔΝΗ για Μυτιλήνη δεν είχα τα ίδια όπως εσύ με το HighSpeed6 για Κυκλάδες, υποψιάζομαι ότι ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο, η σύμβαση ισχύει μόνο για κλειστού τύπου (γρήγορα) πλοία της hsw.

 

Αλλά, ξαναρωτώ, με τις άλλες ναυτιλιακές; (BlueStarFerries, MINOAN, ANEK) τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε κανείς info για το τι συμβαίνει με τα πλοία, θα ήταν χρήσιμο για να ξέρουμε ακριβώς:

ΝΑΙ, δε δικαιολογείται αλλιώς.

Αν και επειδή σε ανοικτού τύπου πλοία της hsw πχ το ΑΡΙΑΔΝΗ για Μυτιλήνη δεν είχα τα ίδια όπως εσύ με το HighSpeed6 για Κυκλάδες, υποψιάζομαι ότι ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο, η σύμβαση ισχύει μόνο για κλειστού τύπου (γρήγορα) πλοία της hsw.

 

Αλλά, ξαναρωτώ, με τις άλλες ναυτιλιακές; (BlueStarFerries, MINOAN, ANEK) τίποτα;

 

Για blue star ειναι η κοκκινη με αναμεταδοτες μεσα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ..ενα speed test για 4g πόσα mb καταναλώνει?

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3 λεπτά από Λεπτοκαρυά,πριν από λίγο έκανα τουρ για το σήμα.Μη με ρωτάτε για band 800-1800 κλπ γιατί οδηγουσα!

 

Στην είσοδο της Λεπτοκαρυάς,στο olympus bay, 2 γραμμές 4G.

 

Σε όλο το δρόμο των ΚΑΥΥ, 3 γραμμές 4G.

Στην είσοδο της παραλιακής, 1 γραμμη 4G.

 

 

 

Στα μικελ 3γραμμες 4G.

 

Φουλ κάλυψη κόσμο στη Λεπτοκαρυά.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την ταχύτητα.

 

Sent from my XT1562

Ε στο περίπου να έχω μια ιδέα ..πανω απο 150 mb?

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Ε στο περίπου να έχω μια ιδέα ..πανω απο 150 mb?

 

send from my cave using smoke signals

 

Είναι ανάλογα με την ταχύτητα. Αν π.χ. πιάνεις 50 Mbps download και 20 upload, θα σου φάει περίπου 90-100 MB. Αν πιάσεις παραπάνω, θα σου φάει ακόμα περισσότερα.

 

Ούτως ή άλλως, αν επιλέξεις να κάνεις Speedtest στο σέρβερ της Cosmote, δε σου τρώει MB. Πρόσεξε να τον έχεις προεπιλογή με το αστεράκι στην εφαρμογή Ookla, να μην την "πατήσεις" κάποια φορά και σου φάει MB.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με την ταχύτητα. Αν π.χ. πιάνεις 50 Mbps download και 20 upload, θα σου φάει περίπου 90-100 MB. Αν πιάσεις παραπάνω, θα σου φάει ακόμα περισσότερα.

 

Ούτως ή άλλως, αν επιλέξεις να κάνεις Speedtest στο σέρβερ της Cosmote, δε σου τρώει MB. Πρόσεξε να τον έχεις προεπιλογή με το αστεράκι στην εφαρμογή Ookla, να μην την "πατήσεις" κάποια φορά και σου φάει MB.

Vodafone Έχω ισχύει και για αυτήν ?

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Ε στο περίπου να έχω μια ιδέα ..πανω απο 150 mb?

 

send from my cave using smoke signals

Μέτρηση μέσα στο σπίτι μου, 120mb και 19mb με τις ταχύτητες που βλέπεις.

 

Live to ride, ride to live

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160811/f04210d10314ed8d79e4d920ade805eb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vodafone Έχω ισχύει και για αυτήν ?

 

send from my cave using smoke signals

 

Όχι, μόνο η Cosmote δίνει δωρεάν speedtests στο δικό της σέρβερ. Οι άλλες πουθενά προς το παρόν. Το θέμα εδώ είναι για Cosmote, οπότε νόμισα ότι ήσουν συνδρομητής. :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...