Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

5498-22 αν το βλέπω σωστά

 

Δεν φαίνεται σωστό. Μπορείς να κατεβάσεις το cellmapper από το play store και να ανεβάσεις ένα screenshot?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τώρα κατάλαβα τι γίνεται και σας μπέρδεψα χωρίς λογο, στο cellmapper στον Πειραιά όντως έχει enb 6ψηφιο όπως ένας Χαϊδαρίου και Μεθώνης που είχε αναφερθεί ξανά. Αυτός στο Βύρωνα είναι ο 5498 στην Καραολή Δημητρίου που το network cell info το έλεγε 5498-22 και θεώρησα ότι αυτοι είναι οι νέοι σταθμοι
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τώρα κατάλαβα τι γίνεται και σας μπέρδεψα χωρίς λογο, στο cellmapper στον Πειραιά όντως έχει enb 6ψηφιο όπως ένας Χαϊδαρίου και Μεθώνης που είχε αναφερθεί ξανά. Αυτός στο Βύρωνα είναι ο 5498 στην Καραολή Δημητρίου που το network cell info το έλεγε 5498-22 και θεώρησα ότι αυτοι είναι οι νέοι σταθμοι

Οι σταθμοί που αρχίζουν από 5 είναι στην Πελοπόννησο, ο συγκεκριμένος σταθμός έχει καταγραφεί στον Ταϋγετο. Δεν ξέρω γιατί σου δίνει τέτοιες ενδείξεις το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη γνωρίζω τη λεπτομέρεια αυτή, ίσως γίνεται με το cellmapper κάτι γιατί στο χάρτη Αττικής εμφανίζει αρκετούς σταθμούς που ξεκινούν από 5, αν βρεθώ Πειραιά πάντως θα κάνω μια δοκιμή και εκει
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται σωστό. Μπορείς να κατεβάσεις το cellmapper από το play store και να ανεβάσεις ένα screenshot?

 

Όντως, η συγκεκριμένη κεραία είναι στην Μεσσηνία και καλύπτει τον νέο αυτοκινητοδρομο Καλαμάτα-Αθήνα.

 

Ξέρουμε τι εξοπλισμό έχουν αυτές με τα 4ψηφια στη Λακωνία/Μεσσηνία και τι έχουν με τα 2ψηφια στην Αθήνα; Πχ στη δική μου περιοχή Γηροκομείο, αυτή με eNB 70 σέρνεται ακόμα και αργά το βράδυ, 70 Mbps με 2CA (έχει 3CA, αλλά με το Xiaomi δεν δοκίμασα ακόμα)... Πρέπει να ναι πολύ σάπια. Μακάρι να πάρει το νέο εξοπλισμό της Ericsson.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Όντως, η συγκεκριμένη κεραία είναι στην Μεσσηνία και καλύπτει τον νέο αυτοκινητοδρομο Καλαμάτα-Αθήνα.

 

Ξέρουμε τι εξοπλισμό έχουν αυτές με τα 4ψηφια στη Λακωνία/Μεσσηνία και τι έχουν με τα 2ψηφια στην Αθήνα; Πχ στη δική μου περιοχή Γηροκομείο, αυτή με eNB 70 σέρνεται ακόμα και αργά το βράδυ, 70 Mbps με 2CA (έχει 3CA, αλλά με το Xiaomi δεν δοκίμασα ακόμα)... Πρέπει να ναι πολύ σάπια. Μακάρι να πάρει το νέο εξοπλισμό της Ericsson.

 

NSN Flexi είναι όλα αυτά, από Κρήτη μέχρι και Πελασγία. Από εκεί και πάνω Ericsson (η πιο παλιά γενιά, όχι τα ERS).

Link to comment
Share on other sites

NSN Flexi είναι όλα αυτά, από Κρήτη μέχρι και Πελασγία. Από εκεί και πάνω Ericsson (η πιο παλιά γενιά, όχι τα ERS).

 

Θα αλλάξουν και τα από Πελασγία και πάνω με ERS. Δε θα μείνει τίποτα από 2012 και πριν. Ο,τι μπήκε μετά το 2015 (δηλαδή σχεδόν τίποτα) θα ήταν αναβαθμήσιμο σε 5g. Απλά σε γενικότερο βαθμό με τα νέα ERS πάνε σε πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας και φουλ σήμα και με ΜΙΜΟ.

Basebands πάνε σε 6630 προς το παρόν (είναι άψογες για lte και midband nr) αλλά έχουν παραγγείλει και 6648 (!). Δε ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους, Cloud RAN? :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πλάνο αναβαθμίσεων ανά περιοχή το ξέρουμε;

 

Δεν έχει κάποιο νόημα. Όλοι θα πάρουνε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

NSN Flexi είναι όλα αυτά, από Κρήτη μέχρι και Πελασγία. Από εκεί και πάνω Ericsson (η πιο παλιά γενιά, όχι τα ERS).

 

Θα αλλάξουν και τα από Πελασγία και πάνω με ERS. Δε θα μείνει τίποτα από 2012 και πριν. Ο,τι μπήκε μετά το 2015 (δηλαδή σχεδόν τίποτα) θα ήταν αναβαθμήσιμο σε 5g. Απλά σε γενικότερο βαθμό με τα νέα ERS πάνε σε πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας και φουλ σήμα και με ΜΙΜΟ.

Basebands πάνε σε 6630 προς το παρόν (είναι άψογες για lte και midband nr) αλλά έχουν παραγγείλει και 6648 (!). Δε ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους, Cloud RAN? :cool:

 

Ωραία, ευχαριστώ. Μ' αυτά που διαβάζω, μου φαίνεται θα πάω τον βασικό αριθμό μου στην Cosmote. :p Προς το παρόν, θα "αναστήσω" μια παλιά Cosmote SIM που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς, Αλιπέδου και Κόνωνος το περασμένο απόγευμα.

Λεπτομέρειες δεν ξέρω, οδηγούσα και στο φανάρι σταματημένος βρήκα την ευκαιρία να δοκιμάσω.

 

6179162999.png

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιο νόημα. Όλοι θα πάρουνε.

 

 

Μην αργήσουνε μόνο καμια 10τία ναι? Γιατί στη Κρήτη Δυτικά τουλάχιστον η κάλυψη είναι απελπισία...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι σταθμοί που αρχίζουν από 5 είναι στην Πελοπόννησο, ο συγκεκριμένος σταθμός έχει καταγραφεί στον Ταϋγετο. Δεν ξέρω γιατί σου δίνει τέτοιες ενδείξεις το κινητό σου.

 

Μια διόρθωση που οφείλω,ο σταθμός που αναφερομουν στο Βύρωνα και βλέπω στο cellmapper είναι ο 5949 και είναι κοντά στη γωνία Νέας Ελβετίας και Καραολή Δημητρίου,το network cell info το εμφανίζει 5949-22 και εκεί μπερδεύτηκα όσον αφορά το 6ψηφιο (ή μαλλον βιάστηκα να χαρώ)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να ξεμπουκοσε το δίκτυο εδω (στο κλασικό σημείο με τα. 1 και 2 mbps τωρα)

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/6185507248

Η μάλλον οχι...

https://www.speedtest.net/my-result/a/6185508963

Απλα δείτε την διαφορά χρόνου που έτρεξα τα speedtest... Πραγματικα full αστάθεια

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να ξεμπουκοσε το δίκτυο εδω (στο κλασικό σημείο με τα. 1 και 2 mbps τωρα)

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/6185507248

Η μάλλον οχι...

https://www.speedtest.net/my-result/a/6185508963

Απλα δείτε την διαφορά χρόνου που έτρεξα τα speedtest... Πραγματικα full αστάθεια

 

Αυτό είναι κίνηση. Όχι ασταθεια

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάκρη (βόρεια Ελλάδα, έξω από την Αλεξανδρούπολη). Το σήμα πολύ οριακό, χωρίς CA, αλλά σελίδες άνοιγαν κανονικά. Το speedtest έβγαλε αυτό:

https://ibb.co/NmyS5Tx

Έφριξα. Το μέρος δεν είναι άκυρο, εκεί δηλαδή έχει ταβερνάκια κλπ και προσελκύει τουρίστες. Ούτε κόσμο είχε για να φταίει η κίνηση. Μια κεραία δεν μπορούσαν να βάλουν εκεί γύρω;

Link to comment
Share on other sites

Μάκρη (βόρεια Ελλάδα, έξω από την Αλεξανδρούπολη). Το σήμα πολύ οριακό, χωρίς CA, αλλά σελίδες άνοιγαν κανονικά. Το speedtest έβγαλε αυτό:

https://ibb.co/NmyS5Tx

Έφριξα. Το μέρος δεν είναι άκυρο, εκεί δηλαδή έχει ταβερνάκια κλπ και προσελκύει τουρίστες. Ούτε κόσμο είχε για να φταίει η κίνηση. Μια κεραία δεν μπορούσαν να βάλουν εκεί γύρω;

 

Καλώς ήρθες στην Cosmote της βόρειας Ελλάδας.. Μήπως ήσουν σε εσωτερικό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα για λίγο, δεν δοκίμασα να γυρίσω σε 3g.

Χαχαχα ήξερα ότι το δίκτυο τα έχει παίξει αλλά δεν περίμενα ότι σε εκείνο το σημείο θα πιάσω 2mbps... Ήμουν σε εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα για λίγο, δεν δοκίμασα να γυρίσω σε 3g.

Χαχαχα ήξερα ότι το δίκτυο τα έχει παίξει αλλά δεν περίμενα ότι σε εκείνο το σημείο θα πιάσω 2mbps... Ήμουν σε εξωτερικό χώρο.

 

Εντάξει, καλύτερα να είχες 2mbps παρά να μην έχεις καθόλου σήμα. Δηλαδή έλεος με την κάλυψη στην Ελλάδα. Τουλάχιστον η κοσμοτε έχει σήμα παντού. Χάλια ή όχι, μιλάς παντού.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το "ότι μιλάς παντού", θα διαφωνήσω. Σαν ένας απλός χρήστης, έχω πιασει άπειρες φορές την cosmote εκτός δικτύου εντός κτηριων ενώ ακριβώς απέξω έχει καμπάνα.

Τι να τη κάνω την μεγαλύτερη κάλυψη στη χώρα και το πιο σύγχρονο δίκτυο όταν σε βασικά σημεία ή ακόμα και σε τουριστικα (όπου θα έπρεπε να δίνεται και βάση) έχω θέμα;

Εννοείται όμως ότι αν κάποιος κάνει παράπονο για τη βόρεια Ελλάδα δεν θα τον πάρει κανείς στα σοβαρα, αφού η κάλυψη είναι η μεγαλύτερη και όλοι μένουν σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλύτερα να είχες 2mbps παρά να μην έχεις καθόλου σήμα. Δηλαδή έλεος με την κάλυψη στην Ελλάδα. Τουλάχιστον η κοσμοτε έχει σήμα παντού. Χάλια ή όχι, μιλάς παντού.

Θα σθμφωνησω σε αυτο ..Τελειως εκτος την cosmote την βρισκω σε ακραια σημεια ...ΑΛΛΑ στα περισσοτερα σημεια που απλα μηλας με την cosmote η wind και η voda εχουν 4g...Η cosmote εχει πεσει δευτερη σε 4g καλυψη σε πολλους νομους και ας μην το παραδεχονται

Στα ευχαριστα νεα της ημερας μολις επιασα 110 down απο την φορτομενη κεραια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...