Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαψηφια είναι τα Ericsson. Όχι τα αναβαθμισμένα απαραίτητα.

 

Αυτη η κεραια ειχε 4 ψηφίο enb πολύ καιρό. Τελευταία φορα που ειχα περάσει ηταν 4 ψηφιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Εξαψηφια είναι τα Ericsson. Όχι τα αναβαθμισμένα απαραίτητα.

 

Τα 6ψηφια τι ακριβώς έχουν σε Ericsson; Μόνο τα panels ή αλλάζουν τα πάντα στην κεραία;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειναι η μόνη.. Εντόπισα αλλες 3!

Υ.Γ.οι επιδώσεις παλια σς εκοινη την κεραία ηταν αίσχος.. Δεν ξερω αν βοηθησε η αναβάθμιση η απλώς δεν ειχε κίνηση (αν τελικά ειναι αναβάθμιση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η Cosmote για το 4G+ χρησιμοποιεί την Β3 (1800) μπάντα μόνο; Στο Cellmapper βλέπω πως είναι μόνο το Β3 στην Χαλκιδική (τουλάχιστον).

Για το Carrier Aggregation.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τα 6ψηφια τι ακριβώς έχουν σε Ericsson; Μόνο τα panels ή αλλάζουν τα πάντα στην κεραία;

 

Baseband+radio

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η Cosmote για το 4G+ χρησιμοποιεί την Β3 (1800) μπάντα μόνο; Στο Cellmapper βλέπω πως είναι μόνο το Β3 στην Χαλκιδική (τουλάχιστον).

Για το Carrier Aggregation.

 

Ίσως κάποιος που πέρασε από το σημείο να μην είχε 4G+ συσκευή. Δύσκολο η Cosmote να βάλει B3 χωρίς B20 ή και το αντίθετο. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Baseband+radio

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιος που πέρασε από το σημείο να μην είχε 4G+ συσκευή. Δύσκολο η Cosmote να βάλει B3 χωρίς B20 ή και το αντίθετο. :p

 

Γενικά βλέπω στο Cellmapper η κεραία 3009 έχει Β3 και Β20 όπου μόνο η Β3 υποστηρίζει LTE-A. Εξίσου η κεραία 3010 έχει Β3, Β7 και Β20 όπου η Β3 υποστηρίζει LTE-A.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βλέπω στο Cellmapper η κεραία 3009 έχει Β3 και Β20 όπου μόνο η Β3 υποστηρίζει LTE-A. Εξίσου η κεραία 3010 έχει Β3, Β7 και Β20 όπου η Β3 υποστηρίζει LTE-A.

 

Το δίκτυο υποστηρίζει όλες τις μπάντες που αναφέρεις. Ο συνδυασμός στο carrier aggregation εξαρτάται από τη συσκευή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο υποστηρίζει όλες τις μπάντες που αναφέρεις. Ο συνδυασμός στο carrier aggregation εξαρτάται από τη συσκευή.

 

Η συσκευή (να νε καλά η Xiaomi), έχει ανενεργό το carrier aggregation, και προσπαθώ δω ποιες μπάντες κάνει το carrier aggregation. Γιατί σχεδόν μόνο Β3 και Β20 βλέπει, σπάνια περίπτωση Β7 στη περιοχή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή (να νε καλά η Xiaomi), έχει ανενεργό το carrier aggregation, και προσπαθώ δω ποιες μπάντες κάνει το carrier aggregation. Γιατί σχεδόν μόνο Β3 και Β20 βλέπει, σπάνια περίπτωση Β7 στη περιοχή.

 

Λογικά το netmonster μπορεί να σου δείξει όλες τις διαθέσιμες μπάντες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το netmonster μπορεί να σου δείξει όλες τις διαθέσιμες μπάντες.

 

Παίζω με QXDM για να ενεργοποιήσω το CA.

 

Edit: Σε άλλη συσκευή που έχω, που έχει ενεργό το CA, LTE-A μονο η Β3 (δηλαδή κάτι σαν Β3 + Β3)

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

Παρατήρησα χθές πρόβλημα με το Viber, δεν έφευγαν τα μηνύματα απο το κινητό μου.

Επίσης και με τα email κάτι έπαιζε.. Αυτό συνέβη το απογευμα 19:30 - 21:00.

Κάποια στιγμη το βράδυ κατα τις 12 το γύρισα σε 3G και έπαιξαν και τα email μου και το viber.

 

Παίζει να είχε θέμα το δίκτυο της Cosmote ?

Άλιμος - Αθήνα ..

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Παίζω με QXDM για να ενεργοποιήσω το CA.

 

Edit: Σε άλλη συσκευή που έχω, που έχει ενεργό το CA, LTE-A μονο η Β3 (δηλαδή κάτι σαν Β3 + Β3)

Ο περιορισμός τις περισσότερες φορές είναι στο RF. Πρόσεξε μη brickaρεις τη συσκευή σου.

Β3+Β3 από διαφορετικα enbs σημαίνει ότι έχετε aggregation σε επίπεδο enbs (cloud). Αν τι.δίκτυο είναι τόσο advanced στην περιοχή σου μπράβο... Είναι καλή φάση

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός τις περισσότερες φορές είναι στο RF. Πρόσεξε μη brickaρεις τη συσκευή σου.

Β3+Β3 από διαφορετικα enbs σημαίνει ότι έχετε aggregation σε επίπεδο enbs (cloud). Αν τι.δίκτυο είναι τόσο advanced στην περιοχή σου μπράβο... Είναι καλή φάση

 

Πάντα με προσοχή, ώστε να μην προκαλέσω ζημιά και ακολουθόντας πιστά δοκιμασμένους οδηγούς (στο xda). Όσο αφορά enbs κτλ. δεν κατάλαβα τι είναι :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρειάζεται πάντα να έχειςback up άλλη κάρτα δικτύου. Η πανέμορφη Cote ξαναεχει πρόβλημα με το δίκτυο. Από τις 12 κ ακόμα δεν έχει φτιάξει... Ευτυχώς που έχω κ wind

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε 4G ,se 3G δουλεύει. Αεί σιχτιρ. .

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρειάζεται πάντα να έχειςback up άλλη κάρτα δικτύου. Η πανέμορφη Cote ξαναεχει πρόβλημα με το δίκτυο. Από τις 12 κ ακόμα δεν έχει φτιάξει... Ευτυχώς που έχω κ wind

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε 4G ,se 3G δουλεύει. Αεί σιχτιρ. .

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Volte ,vowifi αλλα κανονικα εδω παντως

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα μόλις έφτιαξε. Θέλουν βρισιμο

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βιαστηκα... Πάλι τα ίδια... Κατά περιόδους μάλλον γίνεται.

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βιαστηκα... Πάλι τα ίδια... Κατά περιόδους μάλλον γίνεται.

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι ακριβώς;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εξαψηφια είναι τα Ericsson. Όχι τα αναβαθμισμένα απαραίτητα.

 

Εξαψήφιο είναι τα /// cloudRAN, ξεκίνησαν αντικαταστάσεις και στη Θεσσαλονίκη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο περιορισμός τις περισσότερες φορές είναι στο RF. Πρόσεξε μη brickaρεις τη συσκευή σου.

Β3+Β3 από διαφορετικα enbs σημαίνει ότι έχετε aggregation σε επίπεδο enbs (cloud). Αν τι.δίκτυο είναι τόσο advanced στην περιοχή σου μπράβο... Είναι καλή φάση

 

Δεν έχει δώσει άλλο band 3, το κρατάει για GSM, δεν παίζει για κανέναν λόγο 3+3 σε Cosmote, εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια. Δεν έχω έχω επιβεβαιώσει για crossPCI CA, αλλά είναι στάνταρ με το cloud RAN, όποτε λογικά περιμένω να παίζει ήδη στα καινούργια eNB

Link to comment
Share on other sites

Εξαψήφιο είναι τα /// cloudRAN, ξεκίνησαν αντικαταστάσεις και στη Θεσσαλονίκη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν έχει δώσει άλλο band 3, το κρατάει για GSM, δεν παίζει για κανέναν λόγο 3+3 σε Cosmote, εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια. Δεν έχω έχω επιβεβαιώσει για crossPCI CA, αλλά είναι στάνταρ με το cloud RAN, όποτε λογικά περιμένω να παίζει ήδη στα καινούργια eNB

 

Σε Nexus 5X, που έκανα δοκιμές ταχύτητας, έβλέπα και το Network Signal Guru αλλά και το NetMonster, δείχνει Β3 για LTE-A. Στο CellMapper στην περιοχή Νέων Μουδανιών, πέρα από την Β3, καμία άλλη μπάντα δεν έχει carrier aggregation.

Είναι το eNB 3009 & 3010.

 

https://www.cellmapper.net/map?MCC=202&MNC=1&type=LTE&latitude=40.24530845479342&longitude=23.286918517921805&zoom=14.260121543013248&showTowers=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=None&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true#

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εξαψήφιο είναι τα /// cloudRAN, ξεκίνησαν αντικαταστάσεις και στη Θεσσαλονίκη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν έχει δώσει άλλο band 3, το κρατάει για GSM, δεν παίζει για κανέναν λόγο 3+3 σε Cosmote, εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια. Δεν έχω έχω επιβεβαιώσει για crossPCI CA, αλλά είναι στάνταρ με το cloud RAN, όποτε λογικά περιμένω να παίζει ήδη στα καινούργια eNB

 

Η Θεσσαλονίκη για την ακρίβεια θα πάει πιο γρήγορα από Αθήνα. Θεωρώ ότι πάντα η Cosmote είχε μια μεγαλύτερη προτεραιότητα και συμπάθεια στη Θεσσαλονίκη. Δε ξέρω αν οφείλεται στον όγκο συνδρομητών που έχει εκεί.

 

3+3 μπορεί να κάνει στην ίδια συχνότητα από cloud. Η ανάθεση πόρων θα γίνει ανάλογα με τα ποσά prbs είναι διαθέσιμα σε κάθε κυψέλη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σειμα -128 dbm volte απο b20 και εβγαλα κληση 5 λεπτων χωρις κανενα προβλημα.. Παντως η osmote εχει τραγικη καταναλωση μπαταριας Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Η Θεσσαλονίκη για την ακρίβεια θα πάει πιο γρήγορα από Αθήνα. Θεωρώ ότι πάντα η Cosmote είχε μια μεγαλύτερη προτεραιότητα και συμπάθεια στη Θεσσαλονίκη. Δε ξέρω αν οφείλεται στον όγκο συνδρομητών που έχει εκεί.

 

3+3 μπορεί να κάνει στην ίδια συχνότητα από cloud. Η ανάθεση πόρων θα γίνει ανάλογα με τα ποσά prbs είναι διαθέσιμα σε κάθε κυψέλη.

Ίσως επειδή έχει θυγατρικές στα Βαλκάνια.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή έχει θυγατρικές στα Βαλκάνια.

 

Θεσσαλονίκη από το 2g μέχρι και το 5g πάντα ήταν πιο μπροστά από Αθήνα. 3g ΔΕΘ 2003. 4g ΔΕΘ 2011. Και στη φετινή ΔΕΘ θα έχουν 5g.

ΜΙΜΟ είχε η Θεσσαλονίκη και όχι η Αθήνα.

Και γενικά πέρυσι που πήγα έμεινα λίγο .... με τη δουλειά που έχουν κάνει στη Θεσσαλονίκη. Δε ξέρω ποιός έχει αναλάβει το δίκτυο εκεί πάντως οι επιδόσεις είναι εξαιρετικές και το εννοώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...